Προς το περιεχόμενο

Just FAQ it!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

καλησπέρα σε όλες και όλους...

σκέφτομαι να ετοιμάσω μία σειρά από videos στο YouTube, πιθανότατα σε εβδομαδιαία βάση με απαντήσεις σε απορίες κλπ

...ο εμπνευσμένος τίτλος της σειράς θα είναι "Just FAQ it!" 

θα ήθελα λοιπόν όσες και όσοι ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο να μπουν στο www.mixingnik.com και στην σελίδα contact να συμπληρώσουν την αντίστοιχη φόρμα που θα βρουν στο κάτω μέρος... υπάρχει η δυνατότητα επιλογής θέματος και τοποθέτησης ερωτήματος... υποθέτω στην πορεία τα πράγματα μπορούν να γίνουν πιο διαδραστικά με την μορφή comment στο Youtube κλπ... για αρχή όμως θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια σας ώστε να διαμορφωθεί ένας βασικός σκελετός για αυτό το εγχείρημα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

  • Like 9

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, nikodemos said:

απαντήσεις σε απορίες

Μήπως μπορείτε να διευκρινίσετε σε τί είδους απορίες σκοπεύετε να απαντήσετε; Είναι πολύ γενικό αυτό που προτείνετε, για παράδειγμα όλο το noiz κάθε μέρα λύνει απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα :)

Απορίες πάνω σε θέματα ηχογράφησης, μίξης και μουσικής παραγωγής εν γένει... Για παράδειγμα από τα ερωτήματα που έχω δεχθεί από χθές προκύπτει μια συγκεκριμένη τάση με τα περισσότερα να αφορούν το πώς ξεκινάμε ουσιαστικά το μιξ ενός μουσικού κομματιού. Δημιουργούν δλδ ένα συγκεκριμένο θέμα με μια σειρά από ποικιλόμορφες αλλά παραπλήσιες ερωτήσεις.

Το σκεπτικό είναι δλδ να διαμορφώνεται ένα θέμα συζήτησης από ερωτήσεις που μπορεί να κάνει κάποιος μέσω της συγκεκριμένης φόρμας επικοινωνίας στην ιστοσελίδα μου...

Τώρα, για να απαντήσω στο πιο ουσιαστικό μέρος της ερώτησης που υποθέτω είναι το γιατί...

η δημιουργία μικρών βίντεο για τα συγκεκριμένα θέματα δίνει την δυνατότητα να παρουσιαστούν παραδείγματα με συγκεκριμένα οπτικά και ηχητικά εργαλεία και συνοδευτικά μέσα.

Επίσης και φυσικά αυτό είναι η υποκειμενική μου άποψη, αμβλύνει την αίσθηση της απρόσωπης αυθεντίας των φόρουμ, κοινωνικών δικτύων τόσο με την άμεσα προσωποποιημένη άποψη που εκφράζει ένα τέτοιο βίντεο όσο και με την σίγουρα πιο λειτουργική σε ότι αφορά την μεταφορά της έκφρασης και του ύφους εικόνα.

Φυσικά όλα αυτά είναι η δική μου γνώμη και προσέγγιση και όχι κάποιο αξίωμα.... συνεπώς το όλο εγχείρημα έχει και μια λογική πειραματισμού σε ότι αφορά την εξέλιξη του.

 

  • Like 6

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mitsar είπε

Μήπως μπορείτε να διευκρινίσετε σε τί είδους απορίες σκοπεύετε να απαντήσετε; Είναι πολύ γενικό αυτό που προτείνετε, για παράδειγμα όλο το noiz κάθε μέρα λύνει απορίες.

O άνθρωπος έχει στούντιο και σού λέει ότι μπορείς να θέσεις ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ερωτήματα,όπως θέματα ηχογράφησης,μίξης, κ.τ.λ. Οχι σε πιά καρέκλα να κάτσεις,πιό γραφείο να αγοράσεις,πιό καπνό να φουμάρεις και ποιός την έχει πιό μακριά(την ταστιέρα).Κάποια στιγμή στην ρουμανία βγήκαν σε ένα forum 2 μηχανικοί ήχου που δούλευαν γιά αρκετά χρόνια στήν αγγλία και μοίραζαν πληροφορίες για το "Πώς φτιάχνετε ένα Dance kick",'πως χρησιμοποιούμε το reverb στην μίξη",De esser,saturation,eq,parallel processing,Swing και unquantize,compression κ.α Άκουγαν,ξεκαθάριζαν τα ταλέντα και το αποτέλεσμα ήταν να μπουν σε πολυεθνικές και να είναι πλήρως ανταγωνιστικοί στο ευρωπαικό στερέωμα.Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το είδος,αλλά μαγκιά τους.

 

10 εκ κόσμος στην Ελλάδα,δέν ξέρουμε να φτιάξουμε ένα σωστό kick drum,αλλά εμείς παίζει να θέσουμε ερωτήματα γιά την συνολική μίξη,να αγοράζουμε plug ins και hardware για... mastering κ.α

Επικροτώ την προσπάθεια του ανθρώπου να μεταφέρει γνώση,όποια και άν είναι αυτή.Όπως θα παρατηρήσατε τελευταία,οι καιροί όπου θα μπορούσε κάποιος μέτριος να ζήσει από την μουσική πέρασαν.Και εμείς στην Ελλάδα,καλός η κακός,ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία σε σχέση με άλλους.Στούς μέτριους,εώς κάτω του μετρίου.

 

Μηπώς είναι η κατάλληλη εποχή να ανεβάσουμε λίγο το επίπεδο μας,τώρα που έχουμε τον χρόνο και να γίνουμε λίγο πιό ανταγωνιστικοί?Αυτό φυσικά μπορεί να γίνει μόνο όταν αποβάλουν αρκετοί άνθρωποι με γνώση,την φιλοσοφία της γριάς που κρύβει τον θυσαυρό της μέσα στο σεντούκι,στερώντας από την οικογένεια της μιά ποιοτική ζωή και καταλήγει να τα παίρνει μαζί της,εκεί που δέν θα της χρειαστούν.   

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τέθηκε το θέμα του kick drum

προσωπικά, επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα ηχογραφούμε στην κουζίνα μας ή το σαλόνι μας και δεν θα πιάσουμε μάλλον ποτέ αληθινά τύμπανα θα μου ήταν πολύ περισσότερο χρήσιμο να μας δείξει κάποιος την πρόσεγγιση του θέματος με τα ψηφιακά ηχογραφημένα midi τύμπανα και πως να τα κάνουμε πιό αληθοφανή στις παραγωγές μας.

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimsonic είπε

επειδή τέθηκε το θέμα του kick drum

προσωπικά, επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα ηχογραφούμε στην κουζίνα μας ή το σαλόνι μας και δεν θα πιάσουμε μάλλον ποτέ αληθινά τύμπανα θα μου ήταν πολύ περισσότερο χρήσιμο να μας δείξει κάποιος την πρόσεγγιση του θέματος με τα ψηφιακά ηχογραφημένα midi τύμπανα και πως να τα κάνουμε πιό αληθοφανή στις παραγωγές μας.

 

 

Δεν εχει καποια διαφορα.

 

Ουτε υπάρχει θέμα αληθοφανειας (οσον αφορα τον ηχο).

 

Και στις δυο περιπτωσεις (στην περιπτωση των έτοιμων drum samples σιγουρα, στην περιπτωση του ηχογραφημενου "πραγματικου" κιτ εξαρταται απο την ικανοτητα του ηχοληπτη & του ντραμερ ,στα βιντεο παντως του @nikodemos ειναι παντα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ και ο ηχος αλλα και τα παιξιματα στα τυμπανα) εχεις ιδανικα ηχογραφημενα τυμπανα  .

 

Εκει που ΥΠΑΡΧΕΙ θεμα αληθοφανειας ειναι οτι γραφουν τυμπανα ανθρωποι που δεν ειναι ντραμερ (δεν ξερουν δηλ. να ΠΑΙΖΟΥΝ ντραμς) και δεν γνωριζουν ουτε καν τα βασικα για τον ηχο των τυμπανων (π.χ. την διαφορα ενος πιατινιου Zildjan απο ενα Paiste,την διαφορα μιας Pearl Reference απο μια Ludwig Legacy,την διαφορα ενος ταμπουρου maple απο ενα cast bronze κτλ,κτλ) ουτε βεβαια την ΙΣΤΟΡΙΑ των τυμπανων (δηλ. διαχρονικα ΠΟΙΟΙ ηχοι εχουν χρησιμοποιηθει που και ΠΩΣ βγηκαν αυτοι οι ηχοι ωστε να μπορουν να τους χρησιμοποιησουν σαν reference..)

Και ετσι εχουμε το....ΝΟΙΖ φαινομενο (και οχι μονο) 😂 σχεδον ΟΛΑ τα κομματια να εχουν τυμπανα METALLICA και ας ειναι jazz/funk/εντεχνα/classic rock/σκυλαδικα κτλ... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
32 λεπτά πριν, dimsonic είπε

επειδή τέθηκε το θέμα του kick drum

προσωπικά, επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα ηχογραφούμε στην κουζίνα μας ή το σαλόνι μας και δεν θα πιάσουμε μάλλον ποτέ αληθινά τύμπανα θα μου ήταν πολύ περισσότερο χρήσιμο να μας δείξει κάποιος την πρόσεγγιση του θέματος με τα ψηφιακά ηχογραφημένα midi τύμπανα και πως να τα κάνουμε πιό αληθοφανή στις παραγωγές μας.

ναι νομίζω πως αυτό θα μπορούσε να είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα (και ήδη υπάρχουν κάποιες σχετικές ερωτήσεις) ειδικά και στην βάση που το έθεσε o @Superfunk δλδ συνολικά ως arrangment μέσα σε ένα κομμάτι από την επιλογή των ήχων ως το "παίξιμο" - programming και την θέση του στο μιξ.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, nikodemos said:

αίσθηση της απρόσωπης αυθεντίας των φόρουμ, κοινωνικών δικτύων

 Αυτό, και μόνο αυτό, μου έδωσε να καταλάβω ποιο κενό πας να καλύψεις, και με έπεισε. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

επειδή τέθηκε το θέμα του kick drum

προσωπικά, επειδή οι περισσότεροι εδώ μέσα ηχογραφούμε στην κουζίνα μας ή το σαλόνι μας και δεν θα πιάσουμε μάλλον ποτέ αληθινά τύμπανα θα μου ήταν πολύ περισσότερο χρήσιμο να μας δείξει κάποιος την πρόσεγγιση του θέματος με τα ψηφιακά ηχογραφημένα midi τύμπανα και πως να τα κάνουμε πιό αληθοφανή στις παραγωγές μας.

Το ίδιο πράγμα λέμε.Απλά εγώ ανέφερα και την ηλεκτρονική μουσική,όπου η επεξεργασία ενός kick drum περιλαμβάνει πολλά επίπεδα,πραγματική πρόκληση γιά αρκετούς παραγωγούς,μιάς και αποτελεί ένα από τα πιό βασικά στοιχεία του κομματιού.Σε αρκετές περιπτώσεις "στέκεται" μόνο του και περιέχει μιά φυσικότητα ανεξήγητη για ψηφιακό δείγμα.Κάποιος άλλος θα μπορούσε να δώσει πάνω σε αυτό πληροφορίες π.χ.Γενικά μοιραζόμαστε πληροφορίες κάθε είδους,ανεξάρτητα τις προσωπικές μας προτιμήσεις.Μην φοβούνται ορισμένοι,δέν θα τους φάει κανείς την καριέρα που ούτε αυτοί πλέον γίνετε να κάνουν.Αντιθέτος θα βοηθήσουν να ενεργοποιηθεί μιά χώρα,που την έχουν όλοι χεσμένh πάνω σε αυτό το θέμα και αυτό θα είναι και πρός προσωπικό τους όφελος.

 

Επεξεργασμένο από MGs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου