Προς το περιεχόμενο

Πώληση μεταχειρισμένου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

 

Εαν σου ελεγα οτι καθε πλακα κρυβει αληθειες που κρυβονται στο υποσυνειδητο, θα επρεπε να αλλαξω το mojo μου σε "της ψυχιατρικης" :))

Θα σε χρειαστώ!! :) 

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Σωστά

 

2. Σωστά

 

3. Θα μπορούσες να βάλεις ένα link που ενδεικτικά να φαίνεται κάτι τέτοιο (ότι κάνει 300 καινούριο)?

 

 

 

Εδώ βλέπω ότι η έλλειψη έρευνας αγοράς από μέρος του πωλητή έγινε αισχροκέρδεια.

Τι από τα δύο?

Και τα δυο? Δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BBpink είπε

 

Και τα δυο? Δεν είναι?

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Δεν κάνει έρευνα αγοράς ο πωλητής πριν βάλει αγγελία (άρα δεν γνωρίζει τις τιμές), ή βάζει επίτηδες υψηλή τιμή για να κερδοσκοπίσει αθέμιτα?

 

Επίσης αν θέλεις βάλε ένα κατάστημα στο οποίο το μπάσο αυτό να είναι στα 300 όπως είπες.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Όταν κάτι δε σου αρέσει το προσπερνάς.Το ίδιο κάνε και συ με τις αγγελίες που δε σου αρέσουν.Απο τη στιγμή που δε μιλάμε για είδη πρώτης ανάγκης και δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις και για ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ αντικείμενο δεν υφίσταται αισχροκέρδεια.Ο άλλος μπορεί να πουλάει τη squier affinity 10.000 επειδή είναι συναισθηματικά δεμένος με αυτή...η επειδή είναι τρελός ....η επειδή απλά ΜΠΟΡΕΙ....τι πάει να πει αυτό ότι θα πας να την αγοράσεις;Και αν πας και την αγοράσεις είτε επειδή δεν έχεις κάνει ερευνα ...είτε επειδή είσαι ασχετος....ειτε επειδή έχεις λεφτά για πέταμα...ποιος σου φταίει;Η μήπως τα ΚΛΑΠΑΤΣΙΜΠΑΝΑ είναι γάλα και δεν μπορείς να το αγορασεις για τα παιδιά σου;Τελοσπαντων...καταλαβαινω το ζόρι σου επειδή δε βρίσκεις εδώ τις απαντήσεις που θα περίμενες όπως σου είπαν οι άλλοι αλλά καλό είναι οταν γίνεται αντίλογος να γίνεται  με επιχειρήματα....

Αλλιώς ....όσο κι αν επιτίθεσαι....

Δεν αλλάζει κάτι...καταντάς αντιπαθητικός στην κουβέντα και μένεις να τα λες μόνος σου σε ένα θέμα που άνοιξες εσύ!!!!

 

Σορυ αν πληγώθηκαν τα συναισθήματα σου με τον όρο Κλαπατσιμπανα :-) 

Αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι εμάς τους μουσικούς ο περισσότερος κόσμος....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ....και ως Κλαπατσιμπανα τα βλέπει :-) 

Δεν θα απαντήσω σε ενδεχόμενη απάντηση σου καθώς σε θεωρώ κακό και ανωριμο συνομιλητή :-) 

Καλή συνέχεια ελπίζω να βρεις τις απαντήσεις που θες και τον εξοπλισμό που θες στην τιμή που θες.  :-) 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μπασίστα (δεν είναι βρισιά και εγω μπασίστας είμαι)

να σου πω γιατί ζητάνε ό,τι θέλουν.

Ζητάνε γιατί μπορούν.

Ζητάνε γιατί ναι μεν έχουν κάτι προς πώληση αλλά δεν καίγονται κι όλας.

 

θες παράδειγμα?

Σε άλλο χώρο έχω βάλει δυό αγγελίες. Για προϊοντα που σήμερα είναι vintage (δεν εννοώ τα έπιασε ο Τζιμι Χεντριξ) δεν παράγονται πλέον και είναι γενικώς περιζήτητα. Αν βάλεις ένα ψαχτήρι θα δεις ότι υπάρχουν προς πώληση 5-10 το πολύ στον πλανήτη με κυμαινόμενη ποιότητα, από σημάδια, έλλειψη συσκευασίας και συνοδευτικών εγγράφων, έλλειψη αρχικών παρελκόμενων κλπ.

Ετυχε να τα αγοράσω πριν 15 χρόνια Χ χρήματα. Σήμερα τα πουλάω αντίστοιχα σχεδόν 2Χ και 5Χ. Θα μου πεις θα βγάλεις και κέρδος? Ναι θα βγάλω. Διότι στην πιάτσα αν δεις σήμερα πωλούνται και 4Χ και 10Χ αντίστοιχα.

 

Τώρα γιατί τα πουλάω. Γιατί έζησα μαζί τους 15 χρόνια τα αγαπάω, θέλω να πάνε σε κάποιον που θα τα εκτιμήσει και με τα χρήματα που θα πάρω να πάρω κάτι που σήμερα μου φαίνεται πιό χρήσιμο.

Βαζω μια τιμή που θα με ανταμείψει αν τα αποχωριστώ (και αν δεν τα αποχωριστώ δεν έπαθα και τίποτα) και που για τον νέο αγοραστή είναι λογική (αν κινείται στον χώρο vintage)

Ελπίζω να σε καλυψα.

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

φίλε μπασίστα (δεν είναι βρισιά και εγω μπασίστας είμαι)

να σου πω γιατί ζητάνε ό,τι θέλουν.

Ζητάνε γιατί μπορούν.

Ζητάνε γιατί ναι μεν έχουν κάτι προς πώληση αλλά δεν καίγονται κι όλας.

 

θες παράδειγμα?

Σε άλλο χώρο έχω βάλει δυό αγγελίες. Για προϊοντα που σήμερα είναι vintage (δεν εννοώ τα έπιασε ο Τζιμι Χεντριξ) δεν παράγονται πλέον και είναι γενικώς περιζήτητα. Αν βάλεις ένα ψαχτήρι θα δεις ότι υπάρχουν προς πώληση 5-10 το πολύ στον πλανήτη με κυμαινόμενη ποιότητα, από σημάδια, έλλειψη συσκευασίας και συνοδευτικών εγγράφων, έλλειψη αρχικών παρελκόμενων κλπ.

Ετυχε να τα αγοράσω πριν 15 χρόνια Χ χρήματα. Σήμερα τα πουλάω αντίστοιχα σχεδόν 2Χ και 5Χ. Θα μου πεις θα βγάλεις και κέρδος? Ναι θα βγάλω. Διότι στην πιάτσα αν δεις σήμερα πωλούνται και 4Χ και 10Χ αντίστοιχα.

 

Τώρα γιατί τα πουλάω. Γιατί έζησα μαζί τους 15 χρόνια τα αγαπάω, θέλω να πάνε σε κάποιον που θα τα εκτιμήσει και με τα χρήματα που θα πάρω να πάρω κάτι που σήμερα μου φαίνεται πιό χρήσιμο.

Βαζω μια τιμή που θα με ανταμείψει αν τα αποχωριστώ (και αν δεν τα αποχωριστώ δεν έπαθα και τίποτα) και που για τον νέο αγοραστή είναι λογική (αν κινείται στον χώρο vintage)

Ελπίζω να σε καλυψα.

 

Καλησπέρα φίλε μου!Ειναι απόλυτα λογικό και σεβαστό αυτό που λες! Δεν μιλάω για τέτοιες περίπτωσης! Μιλάω για όργανα που υπάρχουν στο εμπόριο και μπορείς να τα βρεις ανά πάσα στιγμή! Φυσικα όπως ανέφερα και στην αρχική μου δημοσίευση είναι δικαίωμα του κάθε ενός να πουλάει όσο θέλει .Ευχαριστω!

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι προφανες παντως οτι πααααρα πολλες αγγελιες (διαχρονικα οχι κατ αναγκη σε μια περιοδο) μπαινουν με την λογικη "ψαχνω για κοροιδα".Βλεπεις πχ μερικες φορες πωλειται κατι (απο τον ιδιο πωλητη) ας πουμε στα 1900 ευρω, μετα απο 1-2 εβδομαδες το βλεπεις 1300, την επομενη εβδομαδα 1600, οτι να΄ναι δηλαδη

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2021 στις 8:08 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Δεν κάνει έρευνα αγοράς ο πωλητής πριν βάλει αγγελία (άρα δεν γνωρίζει τις τιμές), ή βάζει επίτηδες υψηλή τιμή για να κερδοσκοπίσει αθέμιτα?

 

Επίσης αν θέλεις βάλε ένα κατάστημα στο οποίο το μπάσο αυτό να είναι στα 300 όπως είπες.

Ότι και από τα δυο να κάνει ο πωλητής στο τέλος το αποτέλεσμα είναι το ίδιο! Θα έχει πουλήσει κάτι πολύ πάνω από την αξία του! Στα 300€ το έχω πάρει εγω και μάλιστα 2 φορές! Δεν θα αναφέρω μαγαζί για ευνόητους λόγους,αλλά μην κολλάμε σε μια αγγελία,είναι πολλές.Μπες και ψάξε φίλε μου!Ειναι εξωπραγματικές οι τιμές που ζητάν! Και προφανώς θα το προσπεράσω αλλά έτσι δεν επωφελείται ούτε ο αγοραστής ούτε ο πωλητής, εκτός από ορισμένες φορές ο πωλητής που θα ήταν κρίμα για τον αγοραστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, BBpink είπε

Θα έχει πουλήσει κάτι πολύ πάνω από την αξία του!

 

39 λεπτά πριν, BBpink είπε

Ειναι εξωπραγματικές οι τιμές που ζητάν

 

Μιλάς μάλλον για την αγορά ακινήτων στην Ελλάδα....θα σου θυμίσω ότι "πριν μας χρεοκοπησουν Ι Γερμανι" :) τα σπίτια στην Αθήνα πωλούντουστασανε σε τιμές Λονδίνου ή Παρισίων....σε περιοχές που ούτε καν αποχέτευση ή υπόγεια καλώδια ηλεκτροδοτησης δεν είχαν...

 

Και όμως τα αγόραζαν  (και μετά όλοι μαζί κλαιγανε τα λεφτά τους ή μάλλον τα λεφτά που δανειστηκαν).

 

Από τη στιγμή που έχουμε ελεύθερη αγορά και οικονομία ισχύει ΜΟΝΟ ένας κανόνας δηλ.το "a fool and his money will soon part"

 

 Η ιστορία έχει δε δείξει περίτρανα ότι δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να προσπαθήσεις να σωσείς τον δύστυχο "fool".

 

Μπορείς βέβαια να αποφύγεις ΕΣΥ να γίνεις τέτοιος κάνοντας έρευνα αγοράς και μακροοικονομικων συνθηκών. 

 

Κάτι που προφανώς κάνουν όσοι επισκέπτονται τις αγγελίες του ΝΟΙΖ αφού η συντριπτική πλειοψηφία των .... παρανοϊκων αγγελίων είναι εδώ και χρόνια αντικείμενα αρχαιολογικης μελέτης (μια τέτοια αγγελία κιθάρας έκλεισε σήμερα...6ετια :) )

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ,

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, να πουλάει όσο θέλει και η ζήτηση να αποφασίσει για τη τελική τιμή.

 

Απορείς γιατί κάποιος πράττει με βάσει τους δικούς του ηθικούς/συναλλακτικούς κανόνες και όχι τους δικούς σου.

Ε, δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Αν κάθεσαι να ασχολείσαι με το πόσο πουλάει ο καθένας και αν είναι ηθικά σωστό ή οτιδήποτε άλλο δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ. 

 

Βασικά αν ασχολείσαι με τόσο μικρά πράγματα θα σπαταλίσεις απλώς τη ζωή σου. Είναι σαν όταν οδηγάς να κάθεσαι να τσακώνεσαι με κάθε μαλ@κα που θα κάνει μαλ@κια στο δρόμο, ε, δεν έχει κάποιο νόημα.

 

Με απλά λόγια, ότι θεωρείς εσύ σωστό δεν είναι απαραίτητα σωστό και για τον άλλο. 

 

Δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστό, υπάρχει μόνο η προσωπική μας αντίληψη γύρω από αυτό.

 

Η διαφορετικότητα σε όλους τους  τομείς και όλες τις εκφάνσεις της είναι που βοηθάει στη πρόοδο της ανθρωπότητας!

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Αγαπητέ,

 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει, να πουλάει όσο θέλει και η ζήτηση να αποφασίσει για τη τελική τιμή.

 

Απορείς γιατί κάποιος πράττει με βάσει τους δικούς του ηθικούς/συναλλακτικούς κανόνες και όχι τους δικούς σου.

Ε, δεν θα βγάλεις άκρη.

 

Αν κάθεσαι να ασχολείσαι με το πόσο πουλάει ο καθένας και αν είναι ηθικά σωστό ή οτιδήποτε άλλο δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ. 

 

Βασικά αν ασχολείσαι με τόσο μικρά πράγματα θα σπαταλίσεις απλώς τη ζωή σου. Είναι σαν όταν οδηγάς να κάθεσαι να τσακώνεσαι με κάθε μαλ@κα που θα κάνει μαλ@κια στο δρόμο, ε, δεν έχει κάποιο νόημα.

 

Με απλά λόγια, ότι θεωρείς εσύ σωστό δεν είναι απαραίτητα σωστό και για τον άλλο. 

 

Δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστό, υπάρχει μόνο η προσωπική μας αντίληψη γύρω από αυτό.

 

Η διαφορετικότητα σε όλους τους  τομείς και όλες τις εκφάνσεις της είναι που βοηθάει στη πρόοδο της ανθρωπότητα

Σε βρίσκω απόλυτα σωστό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου