Προς το περιεχόμενο

ΜΙΘΡΙΔΑΤΗΣ - ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΩΣΤΑΩ [A Short Music Film]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει ο στίχος έπος, αλλά λένε ότι στο είδος δεν γράφουνε και καλή μουσική.
Ότι καλύτερο έχω ακούσει, νομίζω και παγκοσμίως.
Και βίντεο τρομερό.
 
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι Σπύρο μου η μουσική (και σίγουρα διαφορετική για το είδος), αλλά είναι κάποια μέτρα σε replay (θα μπορούσε να είναι looper).

 

Από εκεί και πέρα αυτό το είδος στηρίζεται στον στίχο έτσι κι αλλιώς.

Ο οποίος είναι μεν δυνατός, αλλά πολύ ομιχλώδης.

Τα πάντα όλα μέσα, μου θύμησε κάποιες εκπομπές στην τηλεόραση (που δεν βλέπω έτσι κι αλλιώς) που καταπιάνονται με ότι υπάρχει και κάνει γκελ στον μέσο άνθρωπο.

 

Δεν έχουν δηλαδή θέμα (οι στίχοι).

Ένας αχταρμάς (καλός βέβαια) από οτιδήποτε απασχολεί τον μέσο Έλληνα.

 

Θα το ήθελα να είναι περισσότερα κομμάτια, καθένα εστιασμένο σε κάτι, και όχι μια κατσαρόλα που τα πετάμε όλα και τα ανακατεύουμε.

 

Προσωπική άποψη όλα αυτά βέβαια.

  • Συμφωνώ 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 Προσωπική άποψη όλα αυτά βέβαια.

 Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Μιθριδάτης είπε σε ένα πόνημα του, όσα λέμε εδώ και 1-1,5 χρόνο (ίσως και παραπάνω....) όλοι μας μεταξύ μας....

 

 

Εδιτ: ! Ελάσσονος σημασίας θέμα..., αλλά μου άρεσε πολύ η θεατρικότητα του καλλιτέχνη.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Μιθριδάτης είπε σε ένα πόνημα του, όσα λέμε εδώ και 1-1,5 χρόνο (ίσως και παραπάνω....) όλοι μας μεταξύ μας....

 

 

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου.

Σαν να προσπάθησε να πιάσει τα πάντα με ένα κομμάτι.

Αυτό μου φαίνεται κάπως.

 

Αν είχε φτιάξει περισσότερα κομμάτια, το καθένα με άλλο θέμα θα ήταν καλύτερα νομίζω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου.

Σαν να προσπάθησε να πιάσει τα πάντα με ένα κομμάτι.

Αυτό μου φαίνεται κάπως.

 

Αν είχε φτιάξει περισσότερα κομμάτια, το καθένα με άλλο θέμα θα ήταν καλύτερα νομίζω.

 Στράτο μου, το ξέρεις.., πίσω από όλα (σχεδόν..) υπάρχουν και κάποιες "σκοπιμότητες", εντάξει λογικό αυτό αλλά εδώ και μόνο που θα βάλει σε "σκέψεις" (ίσως...) μερικούς πολίτες της κατακαημένης Ελλαδίτσας καλό είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Στράτο μου, το ξέρεις.., πίσω από όλα (σχεδόν..) υπάρχουν και κάποιες "σκοπιμότητες", εντάξει λογικό αυτό αλλά εδώ και μόνο που θα βάλει σε "σκέψεις" (ίσως...) μερικούς πολίτες της κατακαημένης Ελλαδίτσας καλό είναι...

 

Συμφωνώ εν μέρει Φωτάρα μου, αλλά πιστεύω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι για να κεντρίσει το μυαλό κάποιων.

Κατά την γνώμη μου, είναι ένα "στρατευμένο" κομμάτι που απευθύνεται σε συγκεκριμένη αγορά-στόχο.

 

Και ούτε αυτό με ενοχλεί (ούτε το πρώτο είναι ούτε το τελευταίο), μου αρέσει η διαφορετικότητά του στην μουσική προσέγγιση, αλλά θεωρώ ότι είναι too much σε διάρκεια και θέματα που πραγματεύεται.

 

Θα μου πεις "τι σε πειράζει εσένα?" και ίσως έχεις δίκιο, αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται ότι πάει να πιάσει τα πάντα με ένα σμπάρο, και αυτό δεν μου αρέσει προσωπικά.

 

'Εχω κι εγώ τα κολλήματά μου βλέπεις....

 

EDIT: Μου φαίνεται ότι το κομμάτι στιχουργικά δεν έχει θέμα.

Για ποιο πράγμα μιλάει?

Για όλα?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 Κατά την γνώμη μου, είναι ένα "στρατευμένο" κομμάτι που απευθύνεται σε συγκεκριμένη αγορά-στόχο.

 Δεν ξέρω εάν κατάλαβα καλά το "στρατευμένο", αλλά κάπου μέσα αναφέρει και τον Πινόκιο...

Πάντως δεν νομίζω να το έκανε για τα φράγκα... Δεν τον έχω για τόσο χαζό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

 

Πάντως δεν νομίζω να το έκανε για τα φράγκα... Δεν τον έχω για τόσο χαζό!

 

Ειλικρινά δεν ξέρω, και δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Ακούω το αποτέλεσμα, και βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα, βασισμένα στην δική μου εμπειρία και άποψη, η οποία φυσικά μπορεί να είναι λάθος.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω, και δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Παρομοίως...

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 Ακούω το αποτέλεσμα, και βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα, βασισμένα στην δική μου εμπειρία και άποψη, η οποία φυσικά μπορεί να είναι λάθος.

Εγώ ακόμη προσπαθώ και θέλω να βλέπω την "καλή" πλευρά-όψη των ανθρώπων και των καταστάσεων σαν πρώτη εντύπωση.....

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 

Εγώ ακόμη προσπαθώ και θέλω να βλέπω την "καλή" πλευρά-όψη των ανθρώπων και των καταστάσεων σαν πρώτη εντύπωση.....

 

 

Μου αρέσει πάντως Φώτη μου, το ότι έπιασες το πνεύμα μου αμέσως (αν και δεν το είπα ευθέως).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου