Προς το περιεχόμενο

Επιλογή digital delay σημερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται. Το γνωστό θέμα. Delay........ 

Εχω αναλογικο delay του Jam και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αλλά μου λείπουν οι μεγάλες επαναλήψεις και τα presets. Μιλάμε δλδ για ένα 2ο delay στην αλυσίδα σε συνδυασμό και με το analog. Υπάρχει ένα budget επειδή μάζευα λεφτά καιρό το πολύ μέχρι 400 ευρώ κι από ότι φαίνεται θα πάω για μεταχειρισμένο. Το μόνο που με προβληματίζει στα Delay που κοιτάω είναι ο δύσκολος προγραμματισμός. 

Αυτά που κοιτάω εδώ και κάποιους μήνες είναι τα εξης:

1) strymon timeline. Κλασσικο πια. Μου φαινεται ότι έχει φοβερούς ήχους και πολύ καλό για στουντιακη δουλειά. Με προβληματίζει μόνο ο δύσκολος προγραμματισμός του ενδεχομενως και η χρήση του real time. Το βρίσκω συχνά πυκνά στα μεταχειρισμενα

2) boss dd 500. Απ τα χαρακτηριστικά μου φαίνεται ίδιο με το strymon και αρκετά πιο φτηνό. Ηχητικά δεν ξέρω τι γίνεται. 

3) chase bliss tonal recall red knob. Φοβερό.  Συνδυάζει αναλογικό ήχο με digital δυνατότητες. Αλλά είναι πανάκριβο, έχει μόνο 2 presets, για περισσοτερα presets θέλει άλλο μηχάνημα να τ αποθηκευεις.

 

Οποιαδήποτε γνώμη ευπροσδεκτη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DD8 και με τα ρέστα πας διακοπές. 

 

Edit ,θες και presets

 

DD 500

 

Ηχητικά οι άνθρωποι είναι οι ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ του digital delay οπότε όταν αφτΙ  ερχοντουσταΝ οι άλλοι πηγαίνανε :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

DD 500

 

Ηχητικά οι άνθρωποι είναι οι ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ του digital delay οπότε όταν αφτΙ  ερχοντουσταΝ οι άλλοι πηγαίνανε

Ναι sf. Το σκέφτομαι οντως πολύ πολύ σοβαρά το συγκεκριμενο. Φαίνεται ότι κοντράρει το timeline στα ίσα και πιο φτηνό. Και στα forum λεν πολύ καλά λόγια και ότι το μόνο που του λείπει σε σχέση με το strymon είναι η λειτουργία grit, ενώ έχει και πολλά που το strymon δεν τα εχει( πχ 4 band eq) Επίσης έχει  και looper με μεγάλη διάρκεια απ ότι βλέπω οπότε μπορώ να πουλήσω κ το ditto. 

Σφ σαν προγραμματισμός θα δυσκολευτώ λες? Έχει πολλή μανούρα? γιατί γλυκαθηκα με την απλότητα των αναλογικων

 

Το μόνο ψηφιακό που έχω παίξει ηταν το nova delay που από τη μια δε τρελάθηκα κι από την άλλη τα έφτυσε για κάποιον λογο. Και παλιότερα μια πετάλιερα της Roland που την πούλησα. 

 

Το chase bliss το έχεις δοκιμάσει. Καινούριο είναι κάπου στα 550!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geka είπε

σαν προγραμματισμός θα δυσκολευτώ λες? Έχει πολλή μανούρα?

 

Όλα τα Boss είναι πανεύκολα στη χρήση. 

5 λεπτά πριν, geka είπε

chase bliss το έχεις δοκιμάσει. Καινούριο είναι κάπου στα 550!!!!!!!!!!!!

 

Όχι ρε συ ,εγώ είμαι και τσιγκούνης και Νεάντερταλ, Echo Shifter και ξερο ψωμί  :)

 

Α και το tc electronic replay box που πήρα πρόσφατα μια χαρά μου βγήκε αλλά δεν έχει presets

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geka είπε

Πολυ value for money και όχι μόνο......... 

 

Ψάχνω να βρω ακόμα ένα για καβαντζα (το παλιό όχι το καινούργιο) και δεν βρίσκω πουθενά ρε μαμωτο....είναι στην κυριολεξία όλος μου ο ήχος....έτσι και χαλάσει την έκατσα τη βάρκα. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

το παλιό όχι το καινούργιο

Αααααα. Το καινούριο είναι άλλη φάση δλδ? Και το πρότεινα σε κάποιον που έψαχνε κτ αντίστοιχο. Το χουν χαλάσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geka είπε

Αααααα. Το καινούριο είναι άλλη φάση δλδ? Και το πρότεινα σε κάποιον που έψαχνε κτ αντίστοιχο. Το χουν χαλάσει? 

 

Να σου πω δεν το έχω δοκιμάσει αλλά διαβάζω ότι έχει δύο πλευρές...μια αναλογική και μια digital...και κάτι τέτοια μπερδεμενα τρομάζουν..... πιθηκανθρωπους σαν και εμένα  :)

 

Στα βίντεο πάντως ακούγεται σούπερ. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχουν περάσει από τα χέρια μου delays όπως της Strymon, της TC, τα διπλά πετάλια της Boss και το Timefactor Eventide, δεν έχω δοκιμάσει της Chase Bliss. 

Γενικά δεν είμαι fun του ήχου της Strymon. Είναι πολύ πλαστικός για τα γούστα μου. Η Eventide είναι μακράν η κορυφαία στα digital (ποια Boss;;) αλλά έχει τον δικό της ήχο, πολύ μακριά από οτιδήποτε αναλογικό. Επίσης τα factor βγάζουν δύσκολα προβλήματα (καίγεται το dsp chip). Η Boss είναι σαν ήχος η Strymon του φτωχού. Υπερφιλτραρισμένα τα πάντα. Τα TC πλέον μου ακούγονται dated, σαν να επιστρέφω στα 90s, είναι τα χειρότερα όλων. 

Η πιο value πρόταση μου αν εκτός από delays θες και κορυφαία reverbs και modulation είναι για μένα το Fractal FM3. Ναι, κοστίζει περισσότερο αν όμως πρόκειται να επενδύσεις σε όλα τα προηγούμενα fx σοβαρά λεφτά, στο τέλος θα σου βγει φθηνότερο. Αν πάλι δε θες να οας εκεί, σου προτείνω ένα H9 Core στο οποίο θα επιλέξεις τους αλγόριθμους που σε ενδιαφέρουν (δεν βγάζει τα προβλήματα των factor). 

Για το chase bliss όπως είπα δεν ξέρω, μου φαίνεται όμως ότι αν τα presets είναι το βασικό σου θέλω, μάλλον δεν μπορεί να χτυπήσει τα προηγούμενα. 

Τέλος κανένα από αυτά που πρότεινα δεν θα είναι το ίδιο καλό με ένα Big Box DMM, με ένα 3005 DM2, με ένα πραγματικό Tape Echo ή έστω με ενα Catalinbread Belle Epoch σε αυτούς τους ήχους. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις. 

Στο board μου εγώ αυτή τη στιγμή έχω ένα DM2, ένα CTC Time v.2 για tap tempo και tape και ένα Pitchfactor για digital και μακριά delays. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kpeyos σ ευχαριστω πολυ

Απο αλλα modulation ειμαι κομπλε. Μονο το φιλτρο που εχουν ορισμενα delay μ ενδιαφερει ενδεχομενως. Και σιγουρα η ποιοτητα, τα presets και μεγαλυτερο time. Το eventide ειναι ευκολο στη χρηση; δεν το χα σκεφτει και παιζει κ στα μεταχειρμενα αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου