Προς το περιεχόμενο

Black Friday November 2021


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το eshop έβγαλε προσφορά ένα desktop pc, με εξαιρετική κάρτα γραφικών, στα 535euros. H κάρτα μονη της, στο σκρουτζ, κάνει από 300 και άνω.

Στα λεφτά αυτά, επειδή το ψάχνω βδομάδες τώρα, δεν υπάρχει κάτι με (σοβαρή) κάρτα γραφικών.

 

 

https://www.e-shop.gr/innovator-3-cyber-gamer-10100f-black-me-windows-10-p-PER.910005

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το eshop έβγαλε προσφορά ένα desktop pc, με εξαιρετική κάρτα γραφικών, στα 535euros. H κάρτα μονη της, στο σκρουτζ, κάνει από 300 και άνω.

Στα λεφτά αυτά, επειδή το ψάχνω βδομάδες τώρα, δεν υπάρχει κάτι με (σοβαρή) κάρτα γραφικών.

 

 

https://www.e-shop.gr/innovator-3-cyber-gamer-10100f-black-me-windows-10-p-PER.910005

 

ι3 10ης γενιάς....

καλούτσικο.

μικρός ssd

Ικανοποιητική κάρτα.

Περισυ με τα ίδια λεφτά θα έπαιρνες κάτι καλύτερο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Πέρσι ναι. Φέτος και του χρόνου?

 

απο δω και πέρα μη χειρότερα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

με εξαιρετική κάρτα γραφικών

 

 

Η 1050Ti δεν είναι καθόλου εξαιρετική, τώρα αν έχει φτάσει σε δυσθεώρητα επίπεδα τιμών, είναι λόγω της έλλειψης σε κάρτες γραφικών.

 

 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στα λεφτά αυτά, επειδή το ψάχνω βδομάδες τώρα, δεν υπάρχει κάτι με (σοβαρή) κάρτα γραφικών.

 

 

 

Από την στιγμή που για να πάρεις μια "σοβαρή" κάρτα θέλεις τουλάχιστον 800-900 ευρώ, φυσικά δεν θα υπάρχει κάτι σε αυτά τα χρήματα.

Εξαρτάται βέβαια από το τι θέλεις να κάνεις.

 

Μπορεί δηλαδή να μην χρειάζεσαι "σοβαρή" κάρτα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Το eshop έβγαλε προσφορά ένα desktop pc, με εξαιρετική κάρτα γραφικών, στα 535euros. H κάρτα μονη της, στο σκρουτζ, κάνει από 300 και άνω.

Στα λεφτά αυτά, επειδή το ψάχνω βδομάδες τώρα, δεν υπάρχει κάτι με (σοβαρή) κάρτα γραφικών.

https://www.e-shop.gr/innovator-3-cyber-gamer-10100f-black-me-windows-10-p-PER.910005

.....

Δεν έχω τοσο "σοβαρές" απαιτήσεις, ευτυχώς.

 

Τότε δε χρειάζεσαι καν κάρτα γραφικών. O μέσος χρήστης καλύπτεται από τα on-board γαρφικά των επεξεργαστών. Κατά 90% είναι για games, και ίσως κάποιες άλλες εφαρμογές που χρειάζονται λίγο πιο δυνατό GPU acceleration, όπως πχ το Photoshop. Γενικά η 1050Ti είναι μια μέτρια κάρτα που παίζει καινούργια παιχνίδια σε ανάλυση 1920x1080 άντε το πολύ σε medium γραφικά. Κανονικά η αξία της θα έπρεπε να είναι το πολύ 100ευρώ, καθώς πριν ένα χρόνο έκανε 130, και πλέον είναι 2 γενιές πίσω.

 

Επίσης PC με άγνωστο τροφοδοτικό ΠΟΤΕ. ΠΟ-ΤΕ, και ο συγκεκριμένος επεξεργαστής είναι υπερβολικά μέτριος, για οτιδήποτε εκτός από απλό browsing και office work. Τέτοια κουτιά για μένα είναι κυριολεκτικό πέταμα χρημάτων στα σκουπίδια. Αν θέλει κάποιος να παίξει παιχνίδια, καλύτερα να πάρει ένα PS4.

 

Γενικά η αγορά υπολογιστών desktop έχει ξεφύγει - αλλά είναι και κακή περίοδος να δώσει κανείς πολλά λεφτά για υπολογιστή. Βγήκαν πλέον οι DDR5 RAM, και το PCIe 5.0, οπότε ότι πάρει κανείς τώρα θα μείνει αρκετά πίσω για τα επόμενα 10 χρόνια. Από την άλλη οι τιμές για τα νέα μοντέλα είναι αστεία ψηλές και οι κάρτες γραφικών σίγουρα θα συνεχίσουν να είναι ψηλά.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανάρτησα ως ευκαιρία διότι μέχρι και χθες, στα λεφτά αυτά, έβρισκες μονο με on board κάρτα γραφικων, και αυτό ήταν υπερβολικό. Εδώ τουλάχιστον υπάρχει μια καλή entry level κάρτα.

 

Καινούρια παιχνίδια σε 1080p, σε low to medium settings είναι υπεραρκετο για έναν που παίζει περιστασιακά και δεν έχει μεγαλο badget.


Για πέταμα δεν τον θεωρω σε καμία περίπτωση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι για πέταμα.

Αλλά η 1050 πέρσι έκανε 85 ευρώ. Ασε που σήμερα κάνει 300.

Δίσκος 256 είναι για...νοικοκυρές και 8 gb....για το ξεκίνηγμα μόνο.

Τώρα ξέρεις όταν παίρνεις bundle σου βάζουν ό,τι υπάρχει περίσσιο.

Αλλά με την έλλειψη που υπάρχει...

Πχ εγώ πήρα ένα λαπτοπ hp το καλοκαίρι με ι5 11ης γενιάς, με 16gb, 512 ssd με 750. Εχει ευκαιρίες αν θες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O υπολογιστής που δουλεύω, και τον έχω κοντά δεκαετία (και ήταν low-end τότε), είναι ένας διπύρηνος pentium G3430, με 4gb ram, 500 gb hhd, και μια αξιοπρεπη (για την εποχή της) κάρτα γραφικών R7 240 1gb. Εδώ και δύο χρόνια, που τον ξανασύνδεσα για να δουλεύω το daw, έχει ελευθερα κάτω από 10 gb στο partition με τα windows, και με τα 10αυτά κάνω τη δουλειά μου. 

 

Με αυτό το ταπεινό desktop κάνω όλες μου εργασίες. Το έχω ανοικτο 24/7, μονιμα ανοικτό το browser με καμιά 15αριά καρτέλες ανοικτές, και από πίσω να τρέχει μονιμα ανοικτό κάποιο project στο cakewalk. Ηχογραφώ, μιξάρω, δουλεύω με 30-40 κανάλια (τίνγκα στα plugins) στο daw, και πατώ alt tab και σερφάρω στο ίντερνετ. Επειδή μου ψιλοκολούσε σε κάποια βαριά projects, έβαλα 8giga ram και τώρα δεν μου κολλά ποτέ και για κανέναν λόγο.

 

Παίζω καμιά φορά κάποια παιχνίδια 5-10 ετών, για να θυμηθώ τα νιάτα μου, σε 1080p αναλυση (όσα πάνε τόσο) πολύ αξιοπρεπώς. Αυτή είναι η χρήση που του κάνω. Και το pc αυτό δεν είναι για πέταμα. Μπορεί να συνεχίσει να κάνει τη δουλειά αυτή πολλά χρόνια ακόμα. Το είχα αγοράσει λίγο παραπάνω απο 500 ευρώ.

 

Το παραπάνω pc, από το eshop, είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με το δικό μου. Θα τα κάνει όλα πιο γρήγορα και πιο εύκολα. 500 ευρώ και αυτό...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου