Προς το περιεχόμενο

"Τετράγωνοι" μαγνήτες σε "στρογγυλή" εσοχή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Εδώ και καιρό έχω την εξής ερώτηση. Η κιθάρα μου από μόνη της έχει "στρογγυλή" εσοχή για μαγνήτες, όπως φαίνεται στην πρώτη εικόνα.

Τι γίνεται αν θέλω να βάλω "τετράγωνους" μαγνήτες όπως την εικόνα 2? Πρέπει να τριφτεί το σημείο για να μπορέσει να χωρέσει το νέο σχήμα?
 

image.png.dea04f9775f8b228ace8eb5b5bddbb13.pngimage.png.c90dd7eb8e75d69939a941288270d02a.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι. Επίσης πρέπει να γίνουν νέες τρύπες αν τυχόν είναι σε λίγο διαφορετική θέση οι βίδες και να ξαναπεραστεί το μαύρο χρώμα στην εσοχή. 

Δεν είναι δύσκολη δουλειά, αλλά χρειάζεται σύνεση και τα κατάλληλα εργαλεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βγάλεις το παραλληλόγραμμο😉  καπάκι από τον δεξί μαγνήτη στην φωτό σου, θα είναι ίδιος (σε διαστάσεις) με αυτόν στην αριστερή φωτό...😉

 Εάν βέβαια δεν το έχεις ξανακάνει αυτό, καλύτερα να το κάνει κάποιος που ξέρει....

 Είναι κρίμα να σκάψεις την κιθάρα σου εφόσον αυτό που θες γίνεται εύκολα και απλά!

 Άσε που οι περισσότεροι humbucker pickups "ανασαίνουν" χωρίς τα καπάκια τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εάν βγάλεις το παραλληλόγραμμο😉  καπάκι από τον δεξί μαγνήτη στην φωτό σου, θα είναι ίδιος (σε διαστάσεις) με αυτόν στην αριστερή φωτό...😉

 Εάν βέβαια δεν το έχεις ξανακάνει αυτό, καλύτερα να το κάνει κάποιος που ξέρει....

 Είναι κρίμα να σκάψεις την κιθάρα σου εφόσον αυτό που θες γίνεται εύκολα και απλά!

 Άσε που οι περισσότεροι humbucker pickups "ανασαίνουν" χωρίς τα καπάκια τους..

Οι μαγνήτες είναι οι Fishman Fluence οπότε τα καπάκια δεν μπορούν βγουν, ούτε καν να βαφτούν. 

 

Εάν η κιθάρα σου είναι κάποιας αξίας καλύτερα να την πας σε μάστορα να το κάνει σωστά. Εκτός αν είσαι handy με φρέζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τετραγωνους" τους κάνει το καπάκι. 

Αν οι νέοι μαγνήτες ΔΕΝ είναι Fishman απλά το αφαιρείς ή αγοράζεις μαγνήτες χωρίς καπάκι. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να την κάνω εγώ τη δουλειά! Αν γίνει κάτι τέτοιο θα την πάω στον 39 Customs που τον εμπιστεύομαι φουλ. Η αξία της κιθάρας είναι στα 1300, αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μου πάει καρδιά να τη σκάψω... Νομίζω η όλη δουλειά παίζει να μου βγει πάνω από 400 συνολικά και δε ξέρω καν αν αξίζει για τη συγκεκριμένη κιθάρα. Η αξία της είναι λίγο πάνω από τα 1300, αλλά φοβάμαι στην ιδέα του να τη σκάψω, δε μου πάει καρδιά. Μήπως να περιμένω να πάρω μια που να είναι έτσι από μόνη της?

 

Δε θέλω να βάλω τους Fishman, αλλά έβαλα τη συγκεκριμένη φώτο για να μη μου πείτε τίποτα για το καπάκι 🤣

Αυτούς εδώ έλεγα. Είναι Bare Knuckle, και είμαι ανάμεσα στους Polymath και Juggernaut. Αλλά αυτό το καπάκι του Polymath το γουστάρω πολύ!

image.png.e38fa11209bd96aef00e00882b1aeeaa.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε


Έεεε οκ γούστα είναι αυτά 😅

Έ άρα πας για τετραγώνισμα του κύκλου (οβάλ).

 Πάρε και δύο απλά καπάκια καβάντζα, να τα βάλεις στους παλιούς σου μαγνήτες, να τα βάλεις πάνω τους ούτως ώστε να καλύψουν τα σκαψίματα για όταν την πουλήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου