Προς το περιεχόμενο

Τι εννοούνε οι μουσικοί όταν αριθμούν τις νότες πχ G7;


nbampaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην κιθάρα αυτό φαίνεται να σημαίνει κάτι το εντελώς διαφορετικό από την φωνή για παράδειγμα.

 

Όταν ένας μουσικός μου ζητάει "Ποια νότα θες να τραγουδήσεις" τι του λέω; Αν του πω πχ ντο τι θα καταλάβει;

Πως του δίνω να καταλάβει την ακριβής νότα που θέλω να του πω, πχ σε ποιο ύψος είναι; Ποιο κλειδί θεωρείται δεδομένο? Κλειδί του σολ;

 

Ας πούμε ότι του λέω G2. Εγώ θεωρώ ότι ξεκινώντας από το κλειδί του σολ (G) η σολ που είναι πάνω στο κλειδί είναι η πρώτη, άρα

μια οκτάβα πάνω είναι η G2? Και μια οκτάβα κάτω είναι η G-2?😅

 

Λογικά δεν λειτουργεί έτσι το σκεπτικό.

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η έκταση της φωνής ενός τραγουδιστή είναι πολύ περιορισμένη σε σχέση με ένα όργανο. Πχ η κιθάρα που είναι περιορισμένης έκτασης όργανο (σε σχέση με ένα πιάνο) έχει σχεδόν 4 οκτάβες. Η φωνή είναι πολύ πιό περιορισμένη. οπότε δεν τίθεται θέμα.

Νομίζω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
39 λεπτά πριν, nbampaliaris είπε

Ας πούμε ότι του λέω G2. Εγώ θεωρώ ότι ξεκινώντας από το κλειδί του σολ (G) η σολ που είναι πάνω στο κλειδί είναι η πρώτη, άρα

μια οκτάβα πάνω είναι η G2? Και μια οκτάβα κάτω είναι η G-2?😅

Οι κιθαρίστες δεν ξέρω πως τις μετράτε, εννοώ με πιό σκεπτικό.

Μουσικά πάντως, η σόλ που είναι μέσα στο πεντάγραμμο είναι η Σόλ 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα παρακάτω ισχύουν, αν καταλαβα καλά το ερώτημα.

 

Στην εικόνα βλέπεις πόσα D έχει ένα πιάνο.

 

Keyboard - Full With Octave.jpg

 

Το D1 είναι μπάσο και κάθε επόμενο D είναι μια οκτάβα πάνω μέχρι το υψηλότερο D7.

Το φάσμα ένός τενόρου είναι 2 οκτάβες, απο C3 - C5.

Αν υποθέσουμε πως κι εσυ σαν άντρας είσαι τενόρος, εκεί θα τραγουδήσεις.

Αρα αν το τραγούδι είναι απο G, θα τραγουδήσεις απο G3 ή G4 ανάλογα με το εύρος του τραγουδιού.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κιθάρα είναι αυτό

Περίπου εκεί που σε ένα πιάνο 88άρι είναι το C4 είναι το C στην Α χορδή

 

rb61V.jpg

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Η κιθάρα είναι μεταφερόμενο όργανο, και ακούγεται μια οκτάβα χαμηλότερα από ότι γράφεται. Το μέσο Ντο είναι στο πρώτο τάστο της Σι χορδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Τα παρακάτω ισχύουν, αν καταλαβα καλά το ερώτημα.

 

Στην εικόνα βλέπεις πόσα D έχει ένα πιάνο.

 

Keyboard - Full With Octave.jpg

 

Το D1 είναι μπάσο και κάθε επόμενο D είναι μια οκτάβα πάνω μέχρι το υψηλότερο D7.

Το φάσμα ένός τενόρου είναι 2 οκτάβες, απο C3 - C5.

Αν υποθέσουμε πως κι εσυ σαν άντρας είσαι τενόρος, εκεί θα τραγουδήσεις.

Αρα αν το τραγούδι είναι απο G, θα τραγουδήσεις απο G3 ή G4 ανάλογα με το εύρος του τραγουδιού.

Ακριβώς αυτό είναι διότι βγάζει νόημα με τα βίντεο που βλέπω στο YouTube! Και ακόμα για να είμαι σίγουρος: Το εύρος του κλειδιού Σολ, στο πιάνο φαίνεται να ξεκινάει από την πράσινη περιοχή που είναι και η D4?

Επεξεργασμένο από nbampaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nbampaliaris είπε

Όταν ένας μουσικός μου ζητάει "Ποια νότα θες να τραγουδήσεις" τι του λέω; Αν του πω πχ ντο τι θα καταλάβει;

 

Ενας μουσικος δεν θα σου ζητησει ποτε νότα, θα σου ζητήσει συγχορδια για να δει αν θα τρανσπορταρει το κοματι, ξερει ηδη απο ποια νοτα θα ξεκινησει, αν πχ ειναι Dm και ειναι ψηλα μπορει να σε ρωτησει αν θελεις απο Cm για να το χαμηλωσει η και το αναποδο.....

 

και δεν θα στο πει θα στο δειξει με δαχτυλοθεσια, αυτα οσον αφορουν καταστασεις πανω σε λαιβ....

  • Συμφωνώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Vocal Ranges ofThe World’s Greatest Singers:

 

https://visual.ly/community/interactive-graphic/entertainment/vocal-ranges-worlds-greatest-singers?view=true

 

vocal_ranges.png

Απλά να σημειώσω ότι τα προγράμματα που διαβάζουν νότες σε μορφή midi, ενδεχομένως να εμφανίσουν με διαφορετικό τρόπο τη middle C και αντί να την εμφανίσουν ως C4 να την εμφανίσουν ως C3 ή ακόμη και ως C5.

Σε μορφή παρτιτούρας όμως όλα θα εμφανίσουν την ίδια νότα στο πεντάγραμμο, δηλαδή το μεσαίο Ντο (η "γνωστή" νότα που είναι ανάμεσα στο κλειδί του Σολ και στο κλειδί του Φα και είναι στα 261.63hz).

 

Για παράδειγμα, στα digital piano/synthesizer/αρμόνια της, η Yamaha χρησιμοποιεί τον τρόπο μέτρησης των οκτάβων όπου η middle C εμφανίζεται ως C3.

Δηλαδή η νότα Λα των 440hz(note A) εμφανίζεται ως Α3 αντί Α4.

Είναι τεχνικής φύσεως ζήτημα που αφορά την τεχνολογία του midi (Ψηφιακή Διασύνδεση Μουσικών Οργάνων).

Επεξεργασμένο από Panosf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο καλυτερος τροπος να συνεννοηθεις ειναι οι νοτες. Ενα πραγμα που αγνοουν πολλοι κιθαριστες ειναι οτι και η κιθαρα ειναι transposing instrument, δηλαδη οι νοτες που διαβαζεις στην πραγματικοτητα ακουγονται μια οκταβα κατω (αν την ιδια παρτιτουρα την παιξει πιανο πχ).. Το μπερδεμα με τα transposing instruments θελει λιγο παιδεμα για να το καταλαβει κανεις, γιατι το ιδιο κομματι το διαβαζουν σε διαφορετικα κλειδια το καθενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου