Προς το περιεχόμενο

440 vs 432 hz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Σχετικά με το 442, παλαιότερη τοποθέτηση του Sami Amiris.

 

 

Τι ξέρει αυτός...........................

 Έχουμε γίνει όλοι ειδήμονες στη μουσική και προσκυνάμε τους σύγχρονους  μουσικούς καθηγητές παύλα τεχνοκράτες, τους νέους AΓΙΑΤΟΛΑΧ της ΜΟΥΣΙΚΗΣ που μας διδάσκουν πως να παίζουμε και να ακούμε, χάσαμε όμως την ουσία, στα 432 Ηz μιλάει στην ΚΑΡΔΙΑ η ΜΟΥΣΙΚΗ μπρέι, το ΣΥΜΠΑΝ, στην 13η ΔΙΑΣΤΑΣΗ στο OUTER SPACE όλοι είμαστε παντού και ένα. ΤΕΛΟΣ.  απο εμένα over & out. 🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σχετικά με το 442, παλαιότερη τοποθέτηση του Sami Amiris.

 

 

πως μου διέφυγε αυτή η νηματάρα....

για σου ρε διαπλοκή, να και κάτι καλό σήμερα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Panosf1 είπε

Rotterdam_Grote_Kerk_Sint_Laurentius_Inn

http://www.voxhumanajournal.com/images/cover/szostak.jpg

 

Pipe Organ: "I would love a new tuning!!" 😍

 

 

Αυτό το όργανο έχει warp drive engines σαν το Entreprise sto STAR TREK?

 Aυτα τα δύο δεξιά-αριστερά είναι τα warp coils?

 αχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μιλήσω σοβαρά ....

Σχετικά με το βίντεο που παρέθεσε η διαπλοκή η γνώμη μου είναι η εξής ...

 

Ναι, οι συχνότητες παίζουν μεγάλο ρόλο στον ανθρώπινο οργανισμό και σωματικά και εγκεφαλικά και ψυχικά, και επίσης επηρεάζουν/μεταφέρονται στους χώρους που βρίσκονται οι άνθρωποι.

Σίγουρα επηρεάζουν τις ανθρώπινες λειτουργίες, έχουν χρησιμοποιηθεί και από την πολεμική "βιομηχανία", και από την αθλητική (ως ντόπα).

 

Όμως ....

Όπως συνήθως γίνεται με τέτοιου είδους θεωρίες, μπλέκεται έντεχνα το πραγματικό/λογικό με το εικονικό/μη-επιστημονικό, για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το A440 είναι μια συχνότητα σε μια νότα σε μια συγκεκριμένη οκτάβα, και καθορίζει τις συχνότητες για τις άλλες νότες/οκτάβες κλπ.

Που σημαίνει ότι μπλέκονται πολλές συχνότητες στην ιστορία αυτή.

 

Η απορία μου είναι, πώς γίνεται όλες αυτές οι συχνότητες (ή κάποιες άλλες) να επιδρούν με τον ίδιο τρόπο στην ανθρώπινη εγκεφαλική λειτουργία.

Δεν νομίζω να έχει επιστημονική βάση κάτι τέτοιο.

 

Από εκεί και πέρα, αν υποθέσουμε ότι μπλέκονται στο συχνοτικό φάσμα κάποιες συχνότητες με δόλο, για την τεχνητή δημιουργία συναισθημάτων, αυτό μπορεί να γίνει με το όποιο κούρδισμα στο A.

Και στο 432 και στο 415, και όπου γουστάρει ο "δολιοφθορέας".

 

Και στην ανατολίτικη μουσική?

Εκεί που υπάρχουν μόρια?

Εκεί δεν υπάρχει τέτοιου είδους παρέμβαση?

 

Ξέρω ότι τα γράφω αυτά στον βρόντο, αφού δεν θα τα πάρει κανείς σοβαρά, αλλά έπρεπε να τα γράψω.

Είναι η γνώμη μου.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προ δεκαετίας ένας φίλος μου είχε αναφέρει αυτό το θέμα περι πιο ευχάριστης ακρόασης στα 432hz, αν και με αρνητική προδιάθεση για την εγκυρότητα του ισχυρισμού και με δεδομένο πως το εγχείρημα ήταν αρκετά εύκολο, προσπάθησα να διαπιστώσω αν όντως ισχύει σε εμένα τουλάχιστον. Συντόνισα τον media player και daw στα 432 και για ένα χρονικό διάστημα άκουγα εκεί . Μετά απο λίγες ημέρες το επανέφερα ,προφανώς γιατι δεν είχα καταλάβει την οποιαδήποτε διαφορά, ουτε επιπλέον ψυχική ευεξία ούτε τίποτα σχετικό,  και η μουσική μου το ίδιο χάλια ακουγόταν 😆

2 ώρες πριν, mkm είπε

Καλά τώρα είναι πσηφιακά, παλιότερα όμως ξέραμε αν το πικάπ ή το κασσετόφωνο έφερνε τισ σωστές στροφές για να έβγαιναν τα 440? Όλα στο περίπου δεν ήταν?

Όχι απλά οι στροφές έπιαναν προς το περίπου το στόχο, αλλά το "μπατινάρισμα" του ξεχασμένου ιμάντα ή το wow n fluttering στο κασσετόφωνο πρόσθετε και μία ωραία διακύμανση στην επιθυμητή συχνότητα , ένα φυσικό lfo ένα πράγμα. 

 

Όσο αφορά κάτι τσαρλατανίστικα βίντεο που μου είχε βάλει ο φίλος τότε περι του θέματος, με κάτι ταλαντώσεις χαρτονιού και μοναδικά σχήματα κόκκων άμμου που απεικονίζονται μόνο στα 432, τύφλα να έχουν οι επιστημονικές μεθοδολογίες και δημοσιεύσεις.

Γενικά , είναι θέμα νευρολογίας το όλο ζήτημα και δεν γνωρίζω κατα πόσο αυτή η επιστήμη στηρίζει την άποψη πως στα 432 ακούμε πιο ευχάριστα. Εαν βγει κάτι καινούριο στη δημοσιότητα ευχαρίστως @Κβαντική Διεμπλοκή να μας το παραθέσεις, όχι οτι θα καταλάβουμε και πολλά βέβαια γιατι δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Η επιστήμη όμως είναι κάτι το οποίο εξ ορισμού προσπαθεί να επιβεβαιώνει θεωρίες απορρίπτοντας προηγουμενες και αυτό παίρνει σειρά ετών , οπότε αυτές οι ανησυχίες είναι για συγκεκριμένα άτομα που γνωρίζουν πολύ καλά πως να το κάνουν . Για την ώρα καλό θα ήταν να μάθουμε να παίζουμε λίγο πιο σωστή ή/και ωραιότερη μουσική . Για να μην γνωρίζεις πως ένα πιάνο είναι μεγάλο μανίκι για να το κουρδίσεις, τότε έχεις πολλά να μάθεις για τη φιλοσοφία των οργάνων και πιθανότατα για τη μουσική θεωρία. Καλό θα ήταν να αναλώσεις το χρόνο σου εκεί, θα σε βοηθήσει αρκετά.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Όταν προ δεκαετίας ένας φίλος μου είχε αναφέρει αυτό το θέμα περι πιο ευχάριστης ακρόασης στα 432hz, αν και με αρνητική προδιάθεση για την εγκυρότητα του ισχυρισμού και με δεδομένο πως το εγχείρημα ήταν αρκετά εύκολο, προσπάθησα να διαπιστώσω αν όντως ισχύει σε εμένα τουλάχιστον. Συντόνισα τον media player και daw στα 432 και για ένα χρονικό διάστημα άκουγα εκεί . Μετά απο λίγες ημέρες το επανέφερα ,προφανώς γιατι δεν είχα καταλάβει την οποιαδήποτε διαφορά, ουτε επιπλέον ψυχική ευεξία ούτε τίποτα σχετικό,  και η μουσική μου το ίδιο χάλια ακουγόταν 😆

Όχι απλά οι στροφές έπιαναν προς το περίπου το στόχο, αλλά το "μπατινάρισμα" του ξεχασμένου ιμάντα ή το wow n fluttering στο κασσετόφωνο πρόσθετε και μία ωραία διακύμανση στην επιθυμητή συχνότητα , ένα φυσικό lfo ένα πράγμα. 

 

Όσο αφορά κάτι τσαρλατανίστικα βίντεο που μου είχε βάλει ο φίλος τότε περι του θέματος, με κάτι ταλαντώσεις χαρτονιού και μοναδικά σχήματα κόκκων άμμου που απεικονίζονται μόνο στα 432, τύφλα να έχουν οι επιστημονικές μεθοδολογίες και δημοσιεύσεις.

Γενικά , είναι θέμα νευρολογίας το όλο ζήτημα και δεν γνωρίζω κατα πόσο αυτή η επιστήμη στηρίζει την άποψη πως στα 432 ακούμε πιο ευχάριστα. Εαν βγει κάτι καινούριο στη δημοσιότητα ευχαρίστως @Κβαντική Διεμπλοκή να μας το παραθέσεις, όχι οτι θα καταλάβουμε και πολλά βέβαια γιατι δεν είναι αυτή η δουλειά μας. Η επιστήμη όμως είναι κάτι το οποίο εξ ορισμού προσπαθεί να επιβεβαιώνει θεωρίες απορρίπτοντας προηγουμενες και αυτό παίρνει σειρά ετών , οπότε αυτές οι ανησυχίες είναι για συγκεκριμένα άτομα που γνωρίζουν πολύ καλά πως να το κάνουν . Για την ώρα καλό θα ήταν να μάθουμε να παίζουμε λίγο πιο σωστή ή/και ωραιότερη μουσική . Για να μην γνωρίζεις πως ένα πιάνο είναι μεγάλο μανίκι για να το κουρδίσεις, τότε έχεις πολλά να μάθεις για τη φιλοσοφία των οργάνων και πιθανότατα για τη μουσική θεωρία. Καλό θα ήταν να αναλώσεις το χρόνο σου εκεί, θα σε βοηθήσει αρκετά.

 

Σεβαστά όλα αυτά απλά μην μπερδεύουμε την επιστήμη με την τεχνη- τεχνολογία διότι γίνονται παρανοήσεις και εσχάτως κάποιοι θεωρούν ακόμη και την ιατρική-φαρμακευτική ως επιστήμη.

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

μην μπερδεύουμε την επιστήμη με την τεχνη

Μην μπερδεύεις την επιστήμη με την τέχνη τότε, καθώς το θέμα που έχεις πιάσει είναι επιστημονικής φύσεως και όχι καλλιτεχνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη για την τρολιά αλλά έλεγα συνέχεια μέσα μου, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...🙏

 

 

  • Χαχα 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου