Προς το περιεχόμενο

440 vs 432 hz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Κάποιοι προβληματισμοί επί του θέματος, προς αναζήτησιν της αληθείας. (αλητείας)

 

- Υπάρχει ήχος μουσικού οργάνου τόσο αγνός ώστε να μπορεί να αντιπροσωπευτεί ιδανικά από ΜΙΑ και μόνο συχνότητα;

- Αν ηχογραφησω τον εαυτό μου να βωμολοχεί και να αλλάζει όλα τα καντηλέρια, ποιο είναι το κούρδισμά μου; Αν υποθέσουμε ότι εγώ ως υποχείριο, δεσμώτης και εξαρτημένος του 440 μιλάω σε 440, μπορώ τότε να ρίξω σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου τον οχετό μου σε 432 και πλέον ο άλλος να με ακούει να τον βρίζω ευχάριστα και εποικοδομητικά; Δηλαδή...

- Μπορεί μια απλή αλλαγή κουρδίσματος να αλλάξει τελείως το μουσικό μήνυμα; Να γράφω εγώ αρκουδιάρικα σε 440, και όταν το γυρίσω 432 να είναι πλέον νανουρίσματα;

- Το μέτρο είναι οκ; Μήπως το μέτρο είναι πιο σικ στους 93 πόντους και μας το κρυβουν για κάποιο λόγο;

- Αν εγώ ξεκινήσω μια συζήτηση στο νετ ότι τα σκατά στην πραγματικότητα είναι συμπυκνωμένη υπερτροφή την οποία πολλά ζώα τρώνε ανέκαθεν και άρα κι ο άνθρωπος θα έπρεπε να κάνει το ίδιο, θα γίνει σίγουρα μεγάλος ντόρος και συζήτηση. Είναι όμως άξιο λόγου το θέμα; (Αυτή η ερώτηση περι δημοφιλίας. Όταν κάτι συζητιέται πολύ, υπάρχει πάντα σοβαρός λόγος ή ουσία;)

- Με τα στροφόμετρα τι γίνεται; Εγώ βλέπω σε όλα τα επιβατικά γράφει 1, 2, 3 χιλίαδες στροφές. Στα φορτηγά γράφει 10, 15, 20 εκατοντάδες. Σίγουρα των φορτηγών είναι σωστότερα και ταιρίαζουν με το τραγουδάκι. 5, 10 15, 20 25. Γιατί δεν τα βάζουν και στα επιβατικά; Τι μας κρύβουν;

- Με τους κλαριτζήδες τι γίνεται; Όταν περνάς από πανηγύρι και παίζει ο άλλος με 180 db gain και delay μετά το gain, και έχει ξεχάσει και το IR της πενταλιέρας και είναι λες και βγαίνει από 4x12 και σου γίνεται η ύπαρξη φιόγκος και νιώθεις αποπροσανατολισμό και ζαλάδα στο τέταρτο; Πας κοντά στο κλαρίνο, κοιτάς καλύτερα, LP στάμπα. Δηλαδή low pitch, δηλαδή 432. Γιατί τέτοια προδοσία; Αυτός δε θα έπρεπε να ακουγεται μέλι, ό,τι κι αν κάνει; Αφού παίζει με όργανο 432! Μαμίσιο! **Ρετιρέ γιουλάκειος έξοδος** Μην ξαναακούσω για 432... Μην ξαναακούσω για 432!**Ταραρεν τεν τον τε ρον τάαιαααααν...**

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κύριοι,

 

Αρχικά να πω ότι θλίβομαι λίγο που μια σοβαρή ερώτηση αντιμετωπίστηκε με τρολάρισμα από κάποια μέλη. Ευτυχώς δεν ξεφύγαμε πολύ. 

Από την άλλη όμως μου έδωσε χαρά να βλέπω ένα ενδιαφέρον θέμα μετά απο καιρό συνοδευόμενο με τρολο-ποσταρίσματα.

 

Ας τοποθετηθώ και γω με τη σειρά μου επί του θέματος:

 

Δεν έχω αποδείξεις, αλλά υπάρχει πιθανότητα το 432 να συντονίζει καλύτερα με τους ανθρώπους. Ο ήχος είναι ταλάντωση του αέρα σε κάποιες συχνότητες. Αυτή η ταλάντωση έχει συγκεκριμένο εύρος. 

 

Και ανοίγουμε μια παρένθεση:

Τα ραδιοφωνικά/ τηλεοπτικά κύματα (πριν την ψηφιακή εποχή) είχαν ένα εύρος, η κεραία για να τα λαμβάνει θα έπρεπε να είναι στραμένη στο πομπό και να έχει μήκος τουλάχιστον όσο το εύρος - γιατί αν ήταν μικρότερη δεν θα μπορούσε να "πιάσει" όλο το κύμα.

 

Συνδυάζοντας τα δύο παραπάνω, δεν θα μου έκανε εντύπωση το μήκος κύματος του 432 μαζί με τα πολλαπλάσια του και τα υποπολλαπλάσια του να "λαμβάνονται" πιο καλά από το ανθρώπινο αυτί. Ίσως κάποιοι άνθρωποι από κατασκευής να τους ταιριάζει περισσότερο το 432 από 440. 

 

Γνωρίζω ότι όσα έγραψα "μπάζουν" επιστημονικά 😝

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1
  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ez είπε

Συγνώμη για την τρολιά αλλά έλεγα συνέχεια μέσα μου, τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...🙏

 

 

 

Ξεκάθαρα κουρδισμένο σε 432 το πιάνο.

Περνάει μια αίσθηση θαλπωρής στο κομμάτι με αυτό το κούρδισμα. :classic_tongue:

 

 

9 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

είναι θέμα νευρολογίας το όλο ζήτημα

 

Ακριβώς αυτό.

  

1 ώρα πριν, Miltos23 είπε

Ίσως κάποιοι άνθρωποι από κατασκευής να τους ταιριάζει περισσότερο το 432 από 440. 

 

Προφανώς και ισχύει αυτό, όπως ακριβώς διαφορετικά γευόμαστε το ακριβώς ίδιο μπουκάλι κρασί μεταξύ μας διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικές μικρο-αποκλίσεις αντιλαμβανόμαστε μεταξύ μας τις αποχρώσεις ενός πίνακα κπλ.

Το (οποιο) αισθητήριο όργανο απο άνθρωπο σε άνθρωπο έχει κάποιες διαφορές και μου φαίνεται αδύνατο να (ανα)καλυφθεί σύντομα απο τους επιστήμονες η απάντηση αυτού του θέματος.

 

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Δεν έχω αποδείξεις, αλλά υπάρχει πιθανότητα το 432 να συντονίζει καλύτερα με τους ανθρώπους. Ο ήχος είναι ταλάντωση του αέρα σε κάποιες συχνότητες. Αυτή η ταλάντωση έχει συγκεκριμένο εύρος. 

 

Και ανοίγουμε μια παρένθεση:

Τα ραδιοφωνικά/ τηλεοπτικά κύματα (πριν την ψηφιακή εποχή) είχαν ένα εύρος, η κεραία για να τα λαμβάνει θα έπρεπε να είναι στραμένη στο πομπό και να έχει μήκος τουλάχιστον όσο το εύρος - γιατί αν ήταν μικρότερη δεν θα μπορούσε να "πιάσει" όλο το κύμα.

 

Συνδυάζοντας τα δύο παραπάνω, δεν θα μου έκανε εντύπωση το μήκος κύματος του 432 μαζί με τα πολλαπλάσια του και τα υποπολλαπλάσια του να "λαμβάνονται" πιο καλά από το ανθρώπινο αυτί. Ίσως κάποιοι άνθρωποι από κατασκευής να τους ταιριάζει περισσότερο το 432 από 440. 

 

Γνωρίζω ότι όσα έγραψα "μπάζουν" επιστημονικά 😝

Τα FM όπως και όλα τα ραδιοκύματα ρυθμίζονται σε ορισμένο συχνοτικό φάσμα ώστε ο πομπός να συνάδει με τον δέκτη για να συνδεθούν μεταξύ τους. Όχι για ν' ακούγονται ομορφότερα. 

Το δεύτερο που λες δεν το βρήκα μιας και το "υπάρχει πιθανότητα το 432 να συντονίζει καλύτερα με τους ανθρώπους" είναι δικό σου αστήρικτο "ίσως". Και γιατί όχι 427 ή 754 λέω εγώ.

Οπως ειπώθηκε και πιο πάνω, ας μάθουμε τα γνωστά πρώτα και μετά ασχολούμαστε με τα "άγνωστα".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Καλημέρα σας κύριοι,

 

Αρχικά να πω ότι θλίβομαι λίγο που μια σοβαρή ερώτηση αντιμετωπίστηκε με τρολάρισμα από κάποια μέλη. Ευτυχώς δεν ξεφύγαμε πολύ. 

Από την άλλη όμως μου έδωσε χαρά να βλέπω ένα ενδιαφέρον θέμα μετά απο καιρό συνοδευόμενο με τρολο-ποσταρίσματα.

 

Ας τοποθετηθώ και γω με τη σειρά μου επί του θέματος:

 

Δεν έχω αποδείξεις, αλλά υπάρχει πιθανότητα το 432 να συντονίζει καλύτερα με τους ανθρώπους. Ο ήχος είναι ταλάντωση του αέρα σε κάποιες συχνότητες. Αυτή η ταλάντωση έχει συγκεκριμένο εύρος. 

 

Και ανοίγουμε μια παρένθεση:

Τα ραδιοφωνικά/ τηλεοπτικά κύματα (πριν την ψηφιακή εποχή) είχαν ένα εύρος, η κεραία για να τα λαμβάνει θα έπρεπε να είναι στραμένη στο πομπό και να έχει μήκος τουλάχιστον όσο το εύρος - γιατί αν ήταν μικρότερη δεν θα μπορούσε να "πιάσει" όλο το κύμα.

 

Συνδυάζοντας τα δύο παραπάνω, δεν θα μου έκανε εντύπωση το μήκος κύματος του 432 μαζί με τα πολλαπλάσια του και τα υποπολλαπλάσια του να "λαμβάνονται" πιο καλά από το ανθρώπινο αυτί. Ίσως κάποιοι άνθρωποι από κατασκευής να τους ταιριάζει περισσότερο το 432 από 440. 

 

Γνωρίζω ότι όσα έγραψα "μπάζουν" επιστημονικά 😝

Είδα αρκετά βίντεο και κάποιος μουσικός που μάλλον έπαιζε σε κάποιο μπαρ στην Αμερική είπε ότι όταν άρχισε να κουρδίζει στα 432 παρατήρησε ότι είχε αυξημένα tips.

Και ας αφήσουμε λίγο απέξω την επιστήμη διότι λίγοι γνωρίζουν τι είναι στην πραγματικότητα.Την μπερδεύουν με τον ξενικό όρο science που σχετίζεται περισσότερο με την τεχνολογία.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

 

Και ας αφήσουμε λίγο απέξω την επιστήμη διότι λίγοι γνωρίζουν τι είναι στην πραγματικότητα.Την μπερδεύουν με τον ξενικό όρο science που σχετίζεται περισσότερο με την τεχνολογία.

 

αυτό τώρα τι είναι?

δικό σου?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

αυτό τώρα τι είναι?

δικό σου?

 

Κάθησε να μελετήσεις ποια είναι η πραγματική έννοια της επιστήμης και οι οι προϋποθέσεις και θα πάρεις μόνο σου τις απαντήσεις και ποιοί είναι στην πραγματικότητα οι τομείς της επιστήμης.

Σίγουρα δεν η ιατρική η φαρμακολογία,πολιτική, νομική κτλ.Καθως η επιστήμη δεν κάνει λάθος.Ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
14 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και ας αφήσουμε λίγο απέξω την επιστήμη διότι λίγοι γνωρίζουν τι είναι στην πραγματικότητα.Την μπερδεύουν με τον ξενικό όρο science που σχετίζεται περισσότερο με την τεχνολογία.

 

Η επιστημονική κοινότητα και κατ επέκταση εμείς, ακολουθούμε αυτόν τον ορισμό:

Science is the intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment.

 

Εδω φαίνεται πως έχουμε βασικά σημεία παρανόησης με υποκειμενικούς ορισμούς, οπότε δεν υπάρχει έδαφος για κοινή συνεννόηση με λογικά επιχειρήματα. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Η επιστημονική κοινότητα και κατ επέκταση εμείς, ακολουθούμε αυτόν τον ορισμό:

Science is the intellectual and practical activity encompassing the systematic study of the structure and behaviour of the physical and natural world through observation and experiment.

 

Εδω φαίνεται πως έχουμε βασικά σημεία παρανόησης με υποκειμενικούς ορισμούς, οπότε δεν υπάρχει έδαφος για κοινή συνεννόηση με λογικά επιχειρήματα. 

Ακριβώς.Επιστημονική απόδειξη είναι όταν τα πειράματα παράγουν ΠΑΝΤΑ το ίδιο αποτέλεσμα.

Εν πάση περιπτώσει δεν έχει σημασία να συζητηθεί εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ακριβώς.Επιστημονική απόδειξη είναι όταν τα πειράματα παράγουν ΠΑΝΤΑ το ίδιο αποτέλεσμα.

Εν πάση περιπτώσει δεν έχει σημασία να συζητηθεί εδώ.

μα τι λες τώρα

έρχεσαι και μας λες ότι science δεν είναι επιστήμη αλλά τεχνολογία και δεν θες να το συζητήσουμε κι όλας

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου