Προς το περιεχόμενο

Yamaha psr A1000 oriental


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι καινούργιος κάτοχος του Yamaha psr A1000 oriental, ξέρει κανείς στο forum να μου πει εάν αυτό το όργανο διαβάζει SMF kar.  Midi karaoke  files και να εμφανίζονται τα λόγια στην οθόνη Όπως στα korg?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν το ξέρω το όργανο, αλλά ενδιαφέρθηκε μια φίλη πριν λίγες μέρες να το πάρει και επειδή με ρώτησε περίπου τα ίδια, έκανα τότε μια πρόχειρη έρευνα γι αυτήν... οπότε μαζί με το βασιλικό ας ποτιστεί (ευελπιστώ) και η γλάστρα...😁

 

από ότι κατάλαβα μπορεί να δείχνει στην οθόνη του στίχους και chords (όπως και να τα επεξεργάζεται) αλλά με αρχεία στο ανάλογο φορμάτ της yamaha τα XF... τα .kar νομίζω ότι δεν τα υποστηρίζει απ ευθείας...

 

για να μη σε πάρω στον λαιμό μου μια και δεν έχω σβήσει την απάντηση στην φίλη, σου παραθέτω τις ανάλογες με το θέμα σελίδες από το manual του οργάνου και μια συζήτηση σε ξένο φόρουμ με πολλές χρήσιμες πληροφορίες (και ανάλογο software) που ενδεχομένως μπορούν να σε βοηθήσουν σε μια δυνητική μετατροπή των kar που διαθέτεις σε XF ώστε να τα αναπαράγει σίγουρα το A1000 (αν όντως ήδη δεν το κάνει)...

 

Displaying The Lyrics - Yamaha PortaTone PSR-A1000

 

Inputting And Editing Lyrics

 

Sequence Format

 

περί software για επεξεργασία XF αρχείων

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

@npap

Ρωτάει για SMF και όχι audio. Όπως λέει στο αρχικό του post:

 

5 ώρες πριν, Alexandros Alexandros είπε

εάν αυτό το όργανο διαβάζει SMF kar.  Midi karaoke  files

 

Λογικά πρέπει να διαβάζει κανονικά midi kar αρχεία (SMF + Lyrics) άμεσα, δίχως κάποια μετατροπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ρωτάει για SMF και όχι audio

 

δεν ανέφερα ΠΟΥΘΕΝΑ περί audio...

 

επί του θέματος τώρα, στο manual που παραπέμπω δεν αναφέρεται πλέον των κλασικών μορφών SMF (0,1) και η υποστήριξη kar... αντιθέτως σε ότι να κάνει με υβρίδιο κειμένου γίνεται αναφορά μόνο στο XF... "λογικά" λοιπόν εγώ υποθέτω ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην υπάρχει εγγενής συμβατότητα με το εν λόγω φορμάτ...

 

όμως μια και μπήκα εκ νέου στο τριπ το ψαξα λίγο παραπάνω και στο γενικό faq της yamaha τελικά λύνεται η απορία (αναφέρεται βέβαια στο απλό και όχι στο Α αλλά από ότι ξέρω ουσιαστικά πλην των oriental προσθέτων είναι ίδια):

 

"...Karaoke (.kar) files are a popular form of MIDI files which contain Lyrics. (Standard MIDI Files can contain Lyrics as well.) There are many Karaoke files on the internet, which can be easily identified because they have a .kar extension at the end of the title, instead of the .mid extension which Standard MIDI Files have. The PSR1000/PSR2000/TYROS can play .kar files, as well as .mid files with or without Lyrics..."

 

παραπομπή faq 1

 

από την άλλη εν κατακλείδι και σχετικά με το "λογικά", η καχυποψία μου δικαιώνεται μια και π.χ. τα PSR9000 και 9000PRO δεν μπορούν να αναπαράγουν αρχεία .kar, αλλά μπορούν να αναπαράγουν αρχεία .mid... με πατέντα την αλλαγή της επέκτασης από .kar σε .mid επιτρέπεται στο αρχείο να παίξει στο PSR9000/9000PRO, αλλά οι στίχοι δεν θα εμφανίζονται... κανόνας λοιπόν δεν υπάρχει... το ότι ένα όργανο υποστηρίζει SMF δεν προϋποθέτει και απριόρι απρόσκοπτη αναπαραγωγή kar αρχείων...

 

παραπομπή faq 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 ώρες πριν, npap είπε

δεν ανέφερα ΠΟΥΘΕΝΑ περί audio...

Το γνωρίζω. Απλά κάποιοι θεωρούν kar αρχεία και τα audio με lyrics. Το ανέφερα μήπως ο OP εννοούσε κάτι τέτοιο.

Για παράδειγμα, κάποια σχετικά "πρόσφατα" μηχανήματα μπορούν να αναπαράγουν wav/mp3 αρχεία συν στίχους ή/και εικόνες από παράλληλο - ξεχωριστό αρχείο.

 

8 ώρες πριν, npap είπε

PSR9000 και 9000PRO δεν μπορούν να αναπαράγουν αρχεία .kar,

Αυτά είναι παλιά. Το PSR-A1000 είναι πιό πρόσφατο.

 

Τα lyrics - text είναι αναπόσπαστο κομμάτι του SMF.

Για την ιστορία, παλιά υπήρχαν μηχανήματα τα οποία "δεν διάβαζαν" lyrics διότι πολύ απλά δεν το επέτρεπαν τα χαρακτηριστικά της οθόνης, για παράδειγμα μικρή οθόνη κλπ. Παρ'όλα αυτά "διάβαζαν" τα lyrics από το SMF αρχείο (mid) αλλά για να τα δεις έπρεπε να συνδέσεις μέσω του midi out του οργάνου εξωτερικό interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μπορείς να κατεβάσεις το εγχειρίδιο για το Α1000(Αγγλικά ή Γαλλικά) από εδώ:

https://usa.yamaha.com/support/manuals/index.html?l=fr&p=187

 

Στη σελίδα 71 αναφέρει ότι προβάλει τους στίχους αρκεί να είναι το αρχείο της μορφής .mid.

Αν είναι μορφής .kar αλλάζεις στον υπολογιστή την κατάληξη(το file extension) σε .mid και λογικά πάλι το διαβάζει και εμφανίζει τους στίχους.

 

Αρχεία καραόκε ήχου με εικόνα MP3+CDG (mp3 με εικόνα/στίχους) διαβάζουν μόνο τα πιο πρόσφατα μοντέλα της Yamaha.

To PSR A1000 κυκλοφόρησε το 2002 και είναι το αντίστοιχο οριεντάλ μοντέλο του PSR Α1100.

 

Επισύναψα ένα free demo midi file για να δεις αν σου εμφανίζει τους στίχους

RIHANNA_TAKE A BOW_DEMO.mid

Επεξεργασμένο από Panosf1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου