Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Value for Money Bass


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! :)

 

Έχω στήσει έδω και αρκετό καιρό το home studio μου όπου κάνω τις παραγωγές και τις ηχογραφήσεις μου. Ένα πράγμα που μου λείπει λοιπόν είναι ένα Value for Money μπάσο ώστε να μπορώ να το ηχογραφώ μέσα σε κάποια κομμάτια που χρειάζεται. Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω πάρα πολλά χρήματα για μπάσο λόγω των εποχών.....απλά θα ήθελα κάποιες πολύ καλές value for money προτάσεις που πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους και σκίζουν.

θα βάλω ως budget μέχρι 400 Ε,  αλλά θα με βόλευε περισσότερο αν υπήρχε και κάτι φθηνότερο γιατί τα 400 Ε ήδη μου φαίνονται πολλά για το budget μου, είναι οριακά.

 

Όσον αφορά εμένα, παίζω Κιθάρα και Πιάνο και τα είδη με τα οποία ασχολούμαι είναι: Alternative/Indie/Blues/Electroacoustic/Experimental

 

Μία πολύ καλή επιλογή όπως μου έχουν πει είναι τα Squier Classic Vibe series, απλά η τιμή τους από "θωμά" είναι στα 409 Ε. Οπότε είμαι όλος αυτιά για να ακούσω τις προτάσεις σας  ;D

 

Thanks :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για λίγο πάνω απο τα απόλυτα φθηνά είναι τα squier Vintage Modified που είναι σε τιμή ανάμεσα στα affinity και τα classic vibe...

 

Έχω ένα jazz και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Βέβαια έχω πιάσει όλα και όλα 4 μπάσα στη ζωή μου οπότε δεν έχει και τρελή βαρύτητα η γνώμη μου.... παντού όμως θα ακούσεις τα καλύτερα για αυτά! ένας συμφορουμίτης είχε κανει πρόσοφατα και ένα review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Squire VM όντως είναι καλή επιλογή σε λογική τιμή. Και από ότι έχω δεί παίζουν και 2-3 στις αγγελίες σε τιμές πιο κάτω από το budget σου.

 

Για τον ήχο που περιγράφεις ότι σε ενδιαφέρει ένα fender (squier) jazz bass είναι must νομίζω και πολύ ευέλικτο στον ήχο. Αλλά πάνε ρίξε μια ματιά σε κάνα μαγαζί πριν αποφασίσεις για να έχεις μια καλύτερη εικόνα για τα VM κυρίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gibson-les-paul-money-bass.jpg

Gibson Les Paul Money bass

 

Δεν ξέρω αν είναι value αλλά είναι σίγουρα Money.  ;D

Και από ότι έμαθα, σπέρνει.

Σε λίγες μέρες θα έχω και ιδία άποψη.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις τις βασικές διαφορές ανάμεσα στα ηχοχρώματα που βγάζουν τα διάφορα είδη μπάσων τότε είσαι καλυμμένος νομίζω... Πάντως για alternative και indie και λίγο διαφορετικό ήχο υπάρχει κι αυτό εδώ το μπασάκι:

http://www.thomann.de/gr/epiphone_thunderbird_pro_iv_nabundle.htm

Το οποίο είναι ΥΠΕΡΟΧΟ!!!

Επίσης λογική επιλογή τα classic vibe και τα vintage modified!

Τέλος υπάρχουν αυτά εδώ τα οποία αξίζουν προσοχής:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr300pw.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_atk200nt.htm

Όλα στο budget σου κι όλα όργανα που θα σου μείνουν για πάντα!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα το Ripper της Gibson είναι? Medium scale?

Τσ, τσ, τσ δεν με προσέχεις.

 

Είναι το Les Paul Money της Gibson.

Full scale.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Η δικια μου επιλογή θα ηταν αυτό ;D μπορει και η σκαλα να σε βολεψει καλυτερα, είναι λιγάκι ακριβουτσικο όμως :-\

 

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vintmod_jaguar_bass.htm

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic: Τι έγινε audiokost-άκη, αποφασίσαμε να γίνουμέ άντρες; :P

Μεγειά ρε. Να το προσέχεις το κορίτσι, έχει μοντέρνα εμφάνιση, μα vintage καρδιά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου