Προς το περιεχόμενο

Περί καλωδίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

 

είμαι σε διαδικασία να φτιάξω καλώδια για το home studio μου.

 

Δεν θέλω να κάνω υπερβολές πχ να πάρω καλώδια με 10 ευρώ το μετρό αλλά δε θα κοιτάξω και να πάρω και το πιο φτηνό.

 

Θα χρειαστώ καμία 15 καλώδια για μικρόφωνα και μια 4αδα instrument.

 

Έχω σκεφτεί για instrument να παω στα Sommer XXL ή LLX και να θα ήθελα και αντίστοιχης ποιότητας της ίδιας εταιρείας για τα balanced.

 

Γενικά θα ήθελα να μην ξεπεράσω τα 3€/m. Αντε για τα instrument και για 3 balanced που θα περνάνε από DI Box να δώσω κάτι παραπάνω αν αξίζει.

 

Τα βήματα θα είναι Neutrik.

 

Επισης θα ήθελα να που πειτε προτασεις και για καλάι. Προς το παρόν εχω βρει της WBT 42gr στα 32€.

 

Θα ήθελα να ακουσω τις προτασεις σας πανω σε Sommer, Belden και Mogami

 

Επεξεργασμένο από Spiros Poullos

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Όλα τα καλώδια που αναφέρεις είναι εξαιρετικά όσον αφορά την κατασκευή και την αντοχή τους.

Από εκεί και πέρα το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πράγμα που παίζει ρόλο στον ΗΧΟ είναι το capacitance. 

Oσο πιο χαμηλό είναι τόσο περισσότερο "σήμα" και πρίμα περνάνε και όσο πιο υψηλό τοσο λιγότερα .

Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα γούστου. 

Δεν νομίζω πάντως σε πραγματικές συνθήκες να ακούσεις κάποια ουσιαστικη διαφορά μεταξύ των brands που αναφέρεις. 

Γενικά μη το πολυψυριζεις το θέμα το 90% της....φιλολογίας γύρω από τα καλώδια είναι παραμύθια της Χαλιμας.

 

Παλιά,πριν δοθεί στον κάθε πικραμενο ιντερνετικο βήμα για να λέει τη μπούρδα του απλά αγοράζαμε ένα καρουλι Belden και κάναμε δουλειά μας (το....μισό ροΟυκ του πλανήτη με Belden έχει γραφτεί και ας μην έχει σούπερ ντουπερ hi fi specs  :) )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Συμφωνώ 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν νομίζω πάντως σε πραγματικές συνθήκες να ακούσεις κάποια ουσιαστικη διαφορά μεταξύ των brands που αναφέρεις. 

Γενικά μη το πολυψυριζεις το θέμα το 90% της....φιλολογίας γύρω από τα καλώδια είναι παραμύθια της Χαλιμας.

 

Παλιά,πριν δοθεί στον κάθε πικραμενο ιντερνετικο βήμα για να λέει τη μπούρδα του απλά αγοράζαμε ένα καρουλι Belden και κάναμε δουλειά μας (το....μισό ροΟυκ του πλανήτη με Belden έχει γραφτεί και ας μην έχει σούπερ ντουπερ hi fi specs  :) )

 

Μεγάλη αλήθεια. Νιώθω τεράστια αμηχανία διαβάζοντας καμιά φορά debates για καλώδια, ειδικά από ανθρώπους που ισχυρίζονται ότι ακούνε διαφορές μεταξύ 2 καλωδίων ίδιου price range. "Παραμύθια της Χαλιμάς" είναι understatement. Κουμάντο στο χόμπι (ή επάγγελμα) του καθενός δε θα κάνω, αλλά υπάρχουν άλλα πράγματα να φάμε τον καιρό μας.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι έχω φτιάξει γίνεται σχεδόν πάντα με belden.

Εχει μεγάλη διαφορά ηχητικά, στην ποιότητα κατασκευής, μόνωσης, διηλεκτρικού κλπ

Ανεπιφύλακτα.

Mogami επίσης, αν και εξ αρχής έμεινα στα belden χρόνια πριν.

Τα sommer δεν έχω ασχοληθεί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνω όποτε χρειαστεί με cordial cmtop και βύσματα fxx3 bag και mxx3 bag. Παίρνω αν έχω και μεράκια και τα χρωματιστά δαχτυλιδάκια για να μπορώ με μια ματιά να βλέπω πού πάει τι.

 

Κόλληση, ό,τι μου έχει μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ό,τι έχω φτιάξει γίνεται σχεδόν πάντα με belden.

Εχει μεγάλη διαφορά ηχητικά, στην ποιότητα κατασκευής, μόνωσης, διηλεκτρικού κλπ

Ανεπιφύλακτα.

Mogami επίσης, αν και εξ αρχής έμεινα στα belden χρόνια πριν.

Τα sommer δεν έχω ασχοληθεί

 

Super ειναι και τα τρια.

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Συμφωνώ μαζί σας σε όλα.

 

Απλά θα ήθελα όσοι γνωρίζετε να μου προτείνετε συγκεκριμένες σειρές των εταιρειών.

 

Πχ από Sommer βρήκα τα XXL και LLX για instrument και Galileo ή Galileo Plus για balanced.

 

Σε Mogami βρήκα κάποια αντίστοιχα γύρω στα 4€ / m (δε θυμάμαι σειρά)

 

Σε Belden ξέρουμε κάτι;

6 ώρες πριν, Superfunk είπε

Παλιά,πριν δοθεί στον κάθε πικραμενο ιντερνετικο βήμα για να λέει τη μπούρδα του απλά αγοράζαμε ένα καρουλι Belden και κάναμε δουλειά μας (το....μισό ροΟυκ του πλανήτη με Belden έχει γραφτεί και ας μην έχει σούπερ ντουπερ hi fi specs  :) )

Και σου σκάει μυτη ο χαιφιντελας ναουμ και σου δείχνει την καλωδιαρα του που πηρε με 300€/m και σου λέει ποσο πιο γαμάτα ακουγεται ο ήχος του και τον γειωνεις απότομα λέγοντας του πως έδωσε 300€/m για καλώδιο για να ακουσει δίσκο που ηχογραφήθηκε με καλώδιο του 1€/m.

 

Μη συζητήσουμε πως όταν τους πεις για blind test φευγουν με ελαφρά...

  • Like 1

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spiros Poullos είπε

Σε Belden ξέρουμε κάτι;

 

All time classic mic cable.

 

https://www.belden.com/products/cable/audio-cable/analog-audio-cable/8451

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Ευχαριστώ! Έχεις να προτεινεις κ κάποιο instrument της Belden?

Επεξεργασμένο από Spiros Poullos

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου