Προς το περιεχόμενο

Έφυγε από τη ζωή ο Βαγγέλης Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Όντως αξίζει. Περιέχει πολλή πληροφορία χωρίς περιττές λέξεις και τη βρίσκω αντιπροσωπευτική ως προς το τί εστί Βαγγέλης Παπαθανασίου. Έψαχνα κι εγώ να τη βρώ, πολύ εύστοχη ανάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δίσκος του Ωδές με την Ειρήνη Παπά είναι ένας από τους δυο δίσκους με τους οποίους είχα πάθει εμμονή όταν ήμουν νήπιο, έτυχε να υπάρχει στη δισκοθήκη των δικών μου.

Πάντοτε είχα ιδιαίτερη αγάπη για τη μουσική του και υπάρχουν κομμάτια του όπως το παρακάτω που μπορεί να τα ακούω στο repeat για μέρες !

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν μεγαλο ατοπημα εκ μερους μου να μην μνημονευσω το Βαγγελη για ολο το εργο του.Αλλα αυτο εδω 

το κομματι αποτελει για μενα εμα ονειρο που πραγματικα εζησαμε ολοιο οσοι ασχοληθηκαμε με την μουσικη ενεργα (παιζοντας η ακουγοντας ) παιρνοντας απο τετοια αιθερια κομματια την γλυκα ,και την μελαγχολια ποθ αναδεικνυουν .Δυο συντελεστες του ειναι ηδη ''φευγατοι ".Μην μου πειτε οτι ο Βαγγελης και ο Γιαννης δεν θα συναντηθουν εκει ψηλα να μιλησουν και ισως να παιξουν παλι μαζι.Δεν ξερω ρε παιδια αλλα αισθανομαι αδειος .

Ας αναπαυθουν με ειρηνη.

Μόλις τώρα, pericles είπε

Θα ηταν μεγαλο ατοπημα εκ μερους μου να μην μνημονευσω το Βαγγελη για ολο το εργο του.Αλλα αυτο εδω 

το κομματι αποτελει για μενα ενα ονειρο που πραγματικα εζησαμε ολοι οσοι ασχοληθηκαμε με την μουσικη ενεργα (παιζοντας η ακουγοντας ) παιρνοντας απο τετοια αιθερια κομματια την γλυκα ,και την μελαγχολια που αναδεικνυουν .Δυο συντελεστες του ειναι ηδη ''φευγατοι ".Μην μου πειτε οτι ο Βαγγελης και ο Γιαννης δεν θα συναντηθουν εκει ψηλα να μιλησουν και ισως να παιξουν παλι μαζι.Δεν ξερω ρε παιδια αλλα αισθανομαι αδειος .

Ας αναπαυθουν με ειρηνη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

Ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες αυτή τη συγκλονιστική συνέντευξη. Θα μπορούσε να είναι ένα thread μόνη της.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μία μικρή παρένθεση, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι και οι νέοι.

 

Ο Βαγγέλης κάποια στιγμή είχε συνεργασία και με τον Jon Anderson (των YES), με τον οποίο εκτός των άλλων είχε κάνει και ένα άλμπουμ με τίτλο The Friends of Mr Cairo. Στο συγκεκριμένο άλμπουμ υπήρχε και ένα τραγούδι με τίτλο State of Independence.

 

 

Στο συγγεκριμένο κομμάτι ο Βαγγέλης είχε γράψει την μουσική και ο Jon Anderson τους στίχους.

 

Αργότερα, η Donna Summer σε δικό της άλμπουμ, συμπεριλαμβάνει το συγκεκριμένο κομμάτι.

 

 

Παραγωγός είναι ο Quincy Jones και ορισμένοι από τους συμμετέχοντες στα φωνητικά (backing vocals) είναι οι:

James Ingram

Kenny Loggins

Stevie Wonder

Dianna Ross

Lionel Richie

Michael Jackson

Dionne Warwick

 

 

Στην συγκεκριμένη παραγωγή, ο Quincy Jones χρησιμοποίησε κάποιους μουσικούς, μεταξύ των οποίων οι Steve Porcaro και David Paich (των Toto) και τον Greg Phillinganes.


Αργότερα κάποιους από τους μουσικούς ο Quincy Jones τους χρησιμοποίησε και στο άλμπουμ Thriller του Michael Jackson.
Εκτός από ορισμένους μουσικούς οι περισσότεροι τραγουδιστές χρησιμοποιήθηκαν και στο We Are The World.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Μία μικρή παρένθεση, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι καινούργιοι και οι νέοι.

 

Ο Βαγγέλης κάποια στιγμή είχε συνεργασία και με τον Jon Anderson (των YES), με τον οποίο εκτός των άλλων είχε κάνει και ένα άλμπουμ με τίτλο The Friends of Mr Cairo. Στο συγκεκριμένο άλμπουμ υπήρχε και ένα τραγούδι με τίτλο State of Independence.

 

 

το βάλαμε πιό πάνω αν θυμάμαι καλά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

το βάλαμε πιό πάνω αν θυμάμαι καλά

Συγγνώμη δεν το πρόσεξα. Αν είναι έτσι τότε να το διαγράψει κάποιος mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Συγγνώμη δεν το πρόσεξα. Αν είναι έτσι τότε να το διαγράψει κάποιος mod.

 

όχι βέβαια.

Εγώ δεν είχα βάλει τις πρόσθετες πληροφορίες. Που κάποιος θα πρέπει να το μυριστεί να ψάξει στην wiki.

Μια χαρά είναι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 ώρες πριν, dimsonic είπε

το βάλαμε πιό πάνω αν θυμάμαι καλά

Ναι αλλά, με την ανάρτηση του Μανώλη φαίνεται η αλυσιδωτή αντίδραση που αναπτύχθηκε ύστερα απο την αρχική ιδέα του Βαγγέλη και αποδεικνύεται το πώς επηρρέαζε τα τεκταινόμενα.. μην το σβήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου