Προς το περιεχόμενο

Μουσικά διαστήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον ian1 απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 10 πόντοι συμμετοχής.

7 ώρες πριν, killbill είπε

Μια απορία στα μουσικά διαστήματα.

Το διάστημα ΦΑ-ΣΙ είναι 4ης αυξημένο. Τι διάστημα όμως είναι το ΦΑb-ΣΙ ή το ΦΑ-ΣΙ# ?

Πολύ ωραία ερώτηση!

Θα πω και εγώ την γνώμη μου, πάντα με μια επιφύλαξη γιατί μπορεί να έχω και λάθος.

Νομίζω ότι δεν μπορεί να ισχύσει το Fb ή το Β#, γιατί πριν το Fb είναι η E δηλαδή δεν είναι η Ε# ώστε να ήταν εναρμόνια ώστε να  πρέπει να αποφασίσουμε σύμφωνα με την θεωρία πως θα ήταν σωστό να την ονομάσουμε-E# ή Fb. To ίδιο ισχύει και για την B#, μετά την Β νότα δεν υπάρχει η δίεσή της (μαύρο πλήκτρο) ή η ύφεση της επόμενης νότας , πάμε κατευθείαν σε φυσικό ημιτόνιο που είναι η C.

Και για να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο, μπορείς να πατήσεις σε ένα πιάνο την νότα Fb ή την B# ;  

Επίσης πέρα από τις νότες που αναφέρθηκε το ερώτημα, νομίζω ότι δεν υπάρχει διάστημα Τετάρτης δις δίεσης διότι δεν εξυπηρετείται κάποια κλίμακα από αυτό το διάστημα, τουλάχιστον εγώ δεν θυμάμαι κάποια.

7 ώρες πριν, killbill είπε

 

 

Επεξεργασμένο από ian1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ian1 είπε

δηλαδή δεν είναι η Ε#

Η F#maj έχει E# μεγάλη έβδομη, όμως. Δεν έχει F φυσική. 

Επεξεργασμένο από Flotzen

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Flotzen είπε

Η F#maj έχει E# μεγάλη έβδομη, όμως. Δεν έχει F φυσική. 

Αυτό που λές είναι σωστό, η F# όμως (Root) υπάρχει σαν φυσική χειροπιαστή νότα πάνω στο όργανο, οπότε μπορούμε να την ορίσουμε, (ενώ η η Fb από πάνω δεν υπάρχει σαν νότα) μετά η εβδόμη της όπως και να έχει θα πρέπει να είναι εφτά νότες πάνω από αυτήν, άρα θα είναι η E, δεν μπορούμε να πούμε ότι η μεγάλη έβδομη της F# είναι η  F,  θα γράψουμε Ε# αλλά θα πατήσουμε F

 

Και πάλι, νομίζω πως είναι έτσι μπορεί να λέω και χαζομάρες😃

Επεξεργασμένο από ian1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως μέσα σε μία μόνο φράση μπορεί κάποιος να συναντήσει αυτό το διάστημα. Αν παίζουμε από Ab ματζόρε, και παίξουμε από την 5η, 6η δάνειο από τον ελάσσονα ως ποικιλματική διαφυγή, δεύτερη αυξημένη που θα λυθεί στην τρίτη, έχουμε μια φράση eb, fb, b, c. Μια χαρά φράση και ανάλογα την εναρμόνιση και οι αλλοιώσεις. Αν ήταν μι μινόρε ή ντο ματζόρε θα ήταν d#, e, b, c. Πάντα κατα το γούστο μου και την ερμηνεία μου. Αλλά και για την πρώτη περίπτωση, υπάρχει φράση που να δικαιολογεί το διάστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία κλίμακα δεν έχει στον οπλισμό ούτε διπλή δίεση.

 

Για λόγους καθαρά μαθηματικούς όμως, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι η Μι# ματζόρε έχει 4 διπλές διέσεις και 3 διέσεις στον οπλισμό. 4 διπλές φα ντο σολ ρε, και 3 διέσεις λα μι σι. Δηλαδή μι# φα## σολ##, λα#, σι#, ντο##, ρε##, μι#.

 

Εγώ φίλο δεν θα τον ήθελα πάντως.😁

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μήπως τελικώς δεν υπάρχει διάστημα 4ης δις δίεσης (4##)   διότι καμία κλίμακα δεν χρησιμοποιεί αυτό το υποτιθέμενο διάστημα που αναφέρθηκε πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται αυτό. Μπορούμε να εξετάζουμε διαστήματα και μεταξύ διαφορετικών φωνών. Ένα δις αυξημένο διάστημα όπως αυτό για το οποίο ρώτησε ο κιλλμπιλλ προκύπτει και φυσικά. Πιο πάνω από εκεί, δε νομίζω. (Τρις, τετράκις αυξημένα)

 

Σαν μαθηματικός συλλογισμός όμως στέκει. Και το άπειρο το χρησιμοποιούν στα μαθηματικά, κι ας είναι άπειρο, άρα εκτός φύσης μας. Και το φα ύφεση σι# μπορεί να γραφτεί, άσχετα αν πατάμε ΜΙ ΝΤΟ στο πιάνο.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να το πάρουμε ένα ένα.

Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω είναι  η υποθετική ερώτηση τί 4ης διάστημα είναι το Fb-B , εγώ πιστεύω ότι το Fb δεν μπορείς να το αναφέρεις στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί είναι η τονική και σαν τονική δεν υπάρχει Fb, 

Θα έπρεπε να πεις ή να γράψεις Ε, γιατί έτσι και αλλιώς Μι θα παίξεις στο όργανο,

σωστό ή λάθος;

 

Επεξεργασμένο από ian1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ian1 είπε

(ενώ η η Fb από πάνω δεν υπάρχει σαν νότα)

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και δεν το θεωρώ λάθος.

Σε κάθε περίπτωση έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τη θεωρία.

Σκέψου το αλλιώς, όμως.

Η Σολ ντιμινουίτα έχει διπλή ύφεση στην έβδομη.

Δηλαδή Φα δίεση διπλή ύφεση.

Όταν τη σκέφτεσαι αυτομάτως όμως λες Σολ-Σι ύφεση-Ντο δίεση-Μι.

Δεν λες Ρε ύφεση-Φα δίεση διπλή ύφεση.

Επεξεργασμένο από Flotzen
  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου