Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

Ο λόγος που δεν υπάρχουν δηλαδή οι νέοι Slash, Frusiante κτλ είναι επειδή δεν υπάρχουν οι νέοι G'n'R και RHCP. 

 

συμφωνώ με το γενικό πνεύμα που έγραψες, απλά θα σου πω ότι όλα είναι και θέμα εποχής.

Για μας που ζήσαμε και μεγαλώσαμε με ζωντανούς JH, EC, κλπ ποτέ ο Slash ή ο Frusiante (ιδίως ο δεύτερος) δεν ήταν αυτό που λέγαμε ήρωας.

ο ένας ίσως ένας φάνσυ πλευερ και ο άλλος ένας φανκ ελιτιστής

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υπάρχει κιθάρα, θα υπάρχουν και οι ήρωές της. Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος έκθεσης του έργου των καλλιτεχνών κατά βάση, και εκεί τα τελευταία 20 χρόνια υπάρχει συνολικά μια δραματική αλλαγή τόσο σε επίπεδο δισκογραφίας όσο και σε επίπεδο ακρόασης της μουσικής.

 

Προσωπικά εμένα αφοριστικές γνώμες που εκφράζονται του τύπου "η κιθάρα έχει πεθάνει" ή "η jazz έχει πεθάνει" ή "δεν υπάρχουν πια μεγάλες ροκ μπάντες" κλπ κλπ δεν με βρίσκουν σχεδόν ποτέ σύμφωνο, καθότι αφενός αρκεί μία περίπτωση να καταρρίψει την οποιαδήποτε αυθαίρετη γενίκευση, αφετέρου το ένδοξο παρελθόν από μόνο του, όσο παραμένει ζωντανό στις προτιμήσεις του κοινού, δείχνει και ότι το breed όσο dying να θέλει κανείς να το τιτλοφορήσει, δεν θα γίνει dead ποτέ (ίσα ίσα).

 

Στα της ερώτησης του θέματος, παρακάμπτοντας το προφανές γεγονός ότι οι all-time guitar heroes παραμένουν προφανώς και heroes of today, στις πιο σημαντικές και ουσιαστικά επιδραστικές κιθαριστικές μορφές της εποχής μας (χωρίς να σημαίνει ότι καθένας από αυτούς ανήκει και στους αγαπημένους μου παίχτες) θα ανέφερα προσωπικά τους Derek Trucks, John Mayer, Mateus Asato, Wayne Krantz, Charlie Hunter, Jon Gomm, Julian Lage...

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Τι είναι "guitar hero"?

Δεν έχω κάποια φωτογραφία μου πρόχειρη τώρα για να σου φύγει η απορία....

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη, όσο περνούν τα χρόνια η κιθάρα εξελίσσεται σε επίπεδο παιξίματος, ενώ στον αντίποδα η μουσική πληροφορία είναι τόσο μεγάλη που χάνεσαι. Να προσθέσω τον Matteo Mancuso ο οποίος είναι απίστευτος.

 

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Δεν έχω κάποια φωτογραφία μου πρόχειρη τώρα για να σου φύγει η απορία....

 

Δεν ρώτησα "ποιος".

"Τι είναι" ρώτησα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gosho είπε

Κατά την ταπεινή μου άποψη, όσο περνούν τα χρόνια η κιθάρα εξελίσσεται σε επίπεδο παιξίματος, ενώ στον αντίποδα η μουσική πληροφορία είναι τόσο μεγάλη που χάνεσαι. Να προσθέσω τον Matteo Mancuso ο οποίος είναι απίστευτος.

 

Απιστευτος ειναι ηρωας δεν ειναι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν ρώτησα "ποιος".

"Τι είναι" ρώτησα.

Κάτι πεθαμένο, μην δίνεις σημασία! Το ξέρω αυτοαναιρούμαι αλλά και πάλι μην δίνεις σημασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Κάτι πεθαμένο, μην δίνεις σημασία! Το ξέρω αυτοαναιρούμαι αλλά και πάλι μην δίνεις σημασία....

 

Μα έχει σημασία.

Τι κάνει κάποιον κιθαρίστα guitar hero?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Τι είναι "guitar hero"?

Αυτό(ς) που βλέπεις... Ο εικονιζόμενος 😎

 

 

Guitar hero.jpg

  • Like 2
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου