Προς το περιεχόμενο

JEFF BECK - CAUSE WE ENDED AS LOVERS ( COVER BILL MARKOS).


ierissiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντοτε θαύμαζα το εξωπραγματικό παίξιμο του Jeff Beck.Εδω η προσπάθεια μου να μάθω ένα από τα αγαπημένα μου κομμάτια.Κατι που δε γνωρίζουν πολλοί είναι ότι το cause we ended as lovers το έχει γράψει ο Stevie Wonder μαζί με τον Βeck.
 
Είναι πάρα πολύ δύσκολο να μπορέσεις να βγάλεις προς τα έξω το συναίσθημα και τη τεχνική του J.Beck . Τουλάχιστον πέρασα ευχάριστα προσπαθώντας να το μάθω προσθέτοντας και κάποιες μικρές δικές μου πινελιές.
 
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε!

Ωραίο παίξιμο και ήχος.

Εάν θα ήθελες να πλησιάσεις τον ήχο του beck, περισσότερο, θα μπορούσες να χαμηλώσεις gain, και να αυξήσεις το reverb.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ.Εχεις δικιο σχετικα με τον ηχο.Το θεμα ειναι οτι πρωτη φορα δοκιμασα κατι τετοιο.Παιζω χωρις ενισχυτη.Εχω φτιαξει εναν ηχο Marshall στο guitar rig5 αλλα κατι δε μου κολλουσε.Εβαλα ενα πραγματικο πεταλι ( οχι software ) wampler plexi drive στη καρτα και μετα το guitar rig.Γενικα με noise gate παιζει ησυχα αλλα μου εκοβε sustain.Θα μου πεις αυτο κανει ταυτοχρονα το noise gate.Αν προσεξεις εχει ενα φυσημα οταν δε παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν plexi ήχο θέλει, low gain, και μπόλικο βάθος. Πιθανόν να μην χρειαστείς καν noise gate.

 

Λίγη σημασία έχει, βέβαια, μιας και μιλάμε εγκυκλοπαιδικά. Έκανες πολλή δουλειά βγάζοντάς το όλο αυτό. Τον ήχο, όποτε θες τον πειράζεις λίγο (αφαιρείς καθετι που διδει εξτρα gain στο πετάλι, και αυξάνεις βάθος) και τον ξανακάνεις export. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' άρεσε. Έκανες καλή δουλειά (όχι παντού βέβαια, είχες ατυχείς στιγμές εκεί που παίζεις 2 κιθάρες).

 

Υ.Γ. Υπάρχει μία ανακρίβεια. Το κομμάτι δεν το έγραψαν μαζί. Το είχε γράψει ο Stevie για τη γυναίκα του Syreeta. 

Βέβαια του το χρώσταγε, γιατί είχαν ψιλοχολωθεί σχετικά με το ποιος θα έβγαζε 1ος σε single το Superstition.

 

 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την πληροφορια Νεστορα σχετικα με το ποιος εγραψε το κομματι.Καπου ειχα διαβασει για αυτους τους δυο.Δεν ειχαν αναφερει κατι για τη γυναικα του Wonder.Oσο μεγαλωνεις μαθαινεις.Το σημειο που λες για τις δυο κιθαρες ειναι μια κιθαρα.Το αλλο ειναι το synth του backing track.Aλλα ναι εκει δε παιζω ακριβως το ιδιο με τα πληκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο και από εμένα. Κομμάτι «αναφοράς» και το πήγες εξαιρετικά. 

 

ΥΓ: Αν τώρα κάποιος... περίεργος γέροντας 😄 ανακαλύψει τίποτα...

11 ώρες πριν, Nestoras είπε

ατυχείς στιγμές

αυτά είναι λεπτομέρειες

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

ΥΓ: Αν τώρα κάποιος... περίεργος γέροντας 😄 ανακαλύψει τίποτα...

αυτά είναι λεπτομέρειες

Ασε... Ο κρυφός μας φοβος

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Αυτο είναι το προφίλ μου.Το πιο πάνω που λέει markos το είχα κάνει με σύνδεση μέσω Facebook.Πως μπορώ να το σβησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ωραιος ηχος και πολυ καλο στην αποδοση .Μου αρεσε. Το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο κομματι και δεδομενου αυτου νομιζω τα πηγες περιφημα.

  • Ευχαριστώ 1

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου