Προς το περιεχόμενο

Tessaract Drum cover + noiz jam, let's go!


Eclipsis-Drummer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!! 

Αυτό είναι το τελευταία μου drum βίντεο

από μία μπάντα που μου αρέσει πάρα πολύ για τα ρυθμικά της σχήματα

και γενικά ο ντράμερ τα σπάει.

Αν θέλετε δείτε το και πείτε μου μία γνώμη.

Από εκεί και πέρα η συνάντηση που διοργανώνει το nioz,  

είναι μία Πάρα πολύ καλή ιδέα, Μπράβο στους admin

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ για οικογενειακούς λόγους

Οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να ευχηθώ να είναι επιτυχημένο,

και να περάσετε τέλεια όσοι πάτε.

 

Cheers,  over and out!

  • Like 5

Alexander Tsakalidis

AlexDrummer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε φίλε drummer,
Δεν περίμενα ότι θα δω "Tesseract Cover" στον τίτλο κάποιου νήματος εδώ στο noiz, οπότε έχεις αυτόματο like από μένα, όχι ότι δεν το αξίζεις βέβαια!

 

Την μπάντα την ξέρω απ'έξω και ανακατωτά. Τους είδα και live πέρσυ και δεν ντρέπομαι να λέω ότι εκείνη η βραδιά ήταν η καλύτερη μέρα της ζωής μου μέχρι στιγμής.

 

Δεν γίνεται να μη σχολιάσω του ότι παίζεις σε ένα υπερβολικά περιορισμένο κιτ, με ήχο που δεν ταιριάζει τόσο στο είδος, οπότε καταλαβαίνω ότι περιορίζεσαι. Βλέπω και ακούω επίσης ότι παίζεις λίγο υποτονικά, που δεν δίνει τη δυναμικότητα που συνήθως έχει το είδος, και σίγουρα το κομμάτι. Δε ξέρω αν το κάνεις γιατί επικεντρώνεσαι στην πολυπλοκότητα της μπότας ή λόγω του ότι βλέπω ότι μάλλον είσαι σε διαμέρισμα...

 

Πέραν αυτών, έχεις κάνε καλή δουλειά, και έχεις "μεταφράσει" ωραία το κομμάτι στο δικό σου κιτ! Μπράβο για την προσπάθεια, άντε και στο Hollow!

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Alex.

 

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον έτερο Alex.

 

Offtopic:

Τι ωραία μπάντα. Δεν είχα κάνει τον κόπο να την ακούσω, παρόλη την αγάπη μου για το progressive metal.

'Ίσως επειδή τους είχα κατατάξει στα djent χωράφια.

Λάθος μου.

Λίγο που άκουσα από κάθε δίσκο, νομίζω ότι το Polaris είναι το καλύτερο τους.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpamps είπε

Τι ωραία μπάντα. Δεν είχα κάνει τον κόπο να την ακούσω, παρόλη την αγάπη μου για το progressive metal.

 

Τους αγαπώ πραγματικά. Αυτοί με έβαλαν στο μοντέρνο progressive. Ο πρώτος τους δίσκος είναι ο πιο "σκληρός", οι επόμενοι όσο πάει και έχουν λίγο περισσότερο pop ήχο. Όλα μου αρέσουν όμως, και δεν έχω βρει παρόμοια μπάντα, με τόσο καλό ήχο, ιδέες, φωνή, και εκτέλεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Συνονόματε φίλε drummer,
Δεν περίμενα ότι θα δω "Tesseract Cover" στον τίτλο κάποιου νήματος εδώ στο noiz, οπότε έχεις αυτόματο like από μένα, όχι ότι δεν το αξίζεις βέβαια!

 

Την μπάντα την ξέρω απ'έξω και ανακατωτά. Τους είδα και live πέρσυ και δεν ντρέπομαι να λέω ότι εκείνη η βραδιά ήταν η καλύτερη μέρα της ζωής μου μέχρι στιγμής.

 

Δεν γίνεται να μη σχολιάσω του ότι παίζεις σε ένα υπερβολικά περιορισμένο κιτ, με ήχο που δεν ταιριάζει τόσο στο είδος, οπότε καταλαβαίνω ότι περιορίζεσαι. Βλέπω και ακούω επίσης ότι παίζεις λίγο υποτονικά, που δεν δίνει τη δυναμικότητα που συνήθως έχει το είδος, και σίγουρα το κομμάτι. Δε ξέρω αν το κάνεις γιατί επικεντρώνεσαι στην πολυπλοκότητα της μπότας ή λόγω του ότι βλέπω ότι μάλλον είσαι σε διαμέρισμα...

 

Πέραν αυτών, έχεις κάνε καλή δουλειά, και έχεις "μεταφράσει" ωραία το κομμάτι στο δικό σου κιτ! Μπράβο για την προσπάθεια, άντε και στο Hollow!

 

Να σαι καλά φίλε σε ευχαριστώ!

Δεν το περίμενα ότι θα έχει τέτοια απήχηση η μπάντα

δυστυχώς δεν ήξερα καν ότι έκαναν live στην Ελλάδα...

 

Όσον αφορά το πρακτικό κομμάτι.

1) το σετ είναι περιορισμένο γιατί γενικά είμαι minimal σαν άνθρωπος:

Τι να τα κάνεις τα πολλα, όταν έχεις λίγα και καλά!

Οπότε και το σετ έχει τα απαραίτητα και σε μικρές διαστάσεις.

Στην τελική, αμα δεν σε αντιπροσωπεύει το σετ σου σε αυτή τη ζωή τι σε αντιπροσωπεύει :)

2) το ίδιο ισχύει και για το παίξιμο μου

Ναι μένω σε πολυκατοικία, αλλά, 

ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να φεύγει μπαγκέτα πίσω από το αυτί :)

Okay μπορεί σε κάποια είδη μουσικής να ταιριάζει ακουστικά,

όπως μπορείς να ταιριάζει και το μεγάλο σετ κλπ κλπ

εμένα όμως δεν μου ταιριάζει αισθητικά.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και είδες το βίντεο μου,

και για τα σχόλιά σου, και γενικά θα παρακαλούσα όποιον μου κάνει σχόλιο

να αφήνει και ένα link για το δικό του YouTube channel, για να δω και εγώ τη δουλειά του και να υπάρχει μία συνέχεια στη συζήτηση!

14 ώρες πριν, mpamps είπε

Μπράβο Alex.

 

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον έτερο Alex.

 

Offtopic:

Τι ωραία μπάντα. Δεν είχα κάνει τον κόπο να την ακούσω, παρόλη την αγάπη μου για το progressive metal.

'Ίσως επειδή τους είχα κατατάξει στα djent χωράφια.

Λάθος μου.

Λίγο που άκουσα από κάθε δίσκο, νομίζω ότι το Polaris είναι το καλύτερο τους.

 

Εγώ το Sonder άκουσα πρώτο και έπαθα ΠΛΑΚΑ

αλλά το polaris είναι το δεύτερο καλύτερο για μενα.

Ευχαριστώ για το σχόλιο, άφησε YT Channel για να δω και εσένα δουλειά σου αν θες.

  • Like 1

Alexander Tsakalidis

AlexDrummer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα λίγα και καλά, απλά πού και πού χρειάζεται το κάτι τις παραπάνω, ανάλογα την περίσταση. Άλλο ήχο βγάζει το splash και άλλο ένα crash, άλλο ένα stack και άλλο ένα hihat. Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι εργαλεία που υπάρχουν για να βοηθούν, δεν είναι όμως και απαραίτητα.

 

Για τις δυναμικές διαφωνώ εν μέρει. Δε χρειάζεται να φύγει η μπαγκέτα πίσω από το αυτί για να παίξεις δυνατά, και σίγουρα παίρνεις διαφορετικό ήχο. Οι δυναμικές χρειάζονται, παντού, είναι σημαντικό κομμάτι ενός ρυθμού και μίας σύνθεσης. Άλλο ghost note, άλλο rim shot. Και αυτά εργαλεία είναι, που ανάλογα με τη χρήση δίνουν άλλη αίσθηση.

 

Φυσικά εξαρτάται και το είδος, και το ύφος που θέλει να δώσει κάποιος, αλλά το ύφος πρέπει να ταιριάζει στη σύνθεση. Δε γίνεται να παίξεις το ρεφραίν του King (πάλι των Tesseract) σαν να παίζεις ελαφρύ τζαζ! Πρέπει να βαρέσεις γιατί συνθετικά αυτό πρέπει να γίνει, μιας και ο τύπος ουρλιάζει "BOW DOWN". Γι αυτό και επέλεξε fry screaming σε αυτό το σημείο. Αν δεν θες να κάνεις το ίδιο, θα πρέπει να αλλάξεις όλη τη σύνθεση, και όχι απλά να γίνει cover στην υπάρχουσα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Παρεμπιπτόντως σήμερα έχω meeting με τον Jay (τον drummer των Tesseract) για το masterclass του. Είναι φοβερός τύπος, και παικτικά σε άλλο επίπεδο.

 

Αν θες να ακούσεις δικά μου πράγματα μπορείς να μπεις εδώ:  youtube.com/alexraptakis

Θέλω να ανεβάσω και εγώ covers κάποια στιγμή, σύντομα ελπίζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Μια χαρά είναι τα λίγα και καλά, απλά πού και πού χρειάζεται το κάτι τις παραπάνω, ανάλογα την περίσταση. Άλλο ήχο βγάζει το splash και άλλο ένα crash, άλλο ένα stack και άλλο ένα hihat. Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι εργαλεία που υπάρχουν για να βοηθούν, δεν είναι όμως και απαραίτητα.

 

Για τις δυναμικές διαφωνώ εν μέρει. Δε χρειάζεται να φύγει η μπαγκέτα πίσω από το αυτί για να παίξεις δυνατά, και σίγουρα παίρνεις διαφορετικό ήχο. Οι δυναμικές χρειάζονται, παντού, είναι σημαντικό κομμάτι ενός ρυθμού και μίας σύνθεσης. Άλλο ghost note, άλλο rim shot. Και αυτά εργαλεία είναι, που ανάλογα με τη χρήση δίνουν άλλη αίσθηση.

 

Φυσικά εξαρτάται και το είδος, και το ύφος που θέλει να δώσει κάποιος, αλλά το ύφος πρέπει να ταιριάζει στη σύνθεση. Δε γίνεται να παίξεις το ρεφραίν του King (πάλι των Tesseract) σαν να παίζεις ελαφρύ τζαζ! Πρέπει να βαρέσεις γιατί συνθετικά αυτό πρέπει να γίνει, μιας και ο τύπος ουρλιάζει "BOW DOWN". Γι αυτό και επέλεξε fry screaming σε αυτό το σημείο. Αν δεν θες να κάνεις το ίδιο, θα πρέπει να αλλάξεις όλη τη σύνθεση, και όχι απλά να γίνει cover στην υπάρχουσα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Παρεμπιπτόντως σήμερα έχω meeting με τον Jay (τον drummer των Tesseract) για το masterclass του. Είναι φοβερός τύπος, και παικτικά σε άλλο επίπεδο.

 

Αν θες να ακούσεις δικά μου πράγματα μπορείς να μπεις εδώ:  youtube.com/alexraptakis

Θέλω να ανεβάσω και εγώ covers κάποια στιγμή, σύντομα ελπίζω :)

Και βάζεις ένας stack, ένα Splash, άλλα δύο crash γιατι χρειάζονται κλπ και καταλήγεις να έχεις το σετ του neil peart!😂
Προφανώς και όλα χρειάζονται, εχουν μοναδικό ήχο, και χρησιμοποιούνται ανάλογα την περίσταση

απλά εγώ προσπαθώ να χωρέσω την κάθε περίσταση και τους διαφορετικούς ήχους σε λιγότερα πράγματα.

Σίγουρα αυτό περιορίζει το ηχητικό φάσμα που μπορώ να παραξω, και το αποτέλεσμα βγαίνει διαφορετικό.

Αυτό το διαφορετικό, μερικές φορές μπορεί να είναι καλύτερο, χειρότερο, μπορεί όμως και να περνάει "πλαγίως" και να μην το καταλαβαίνεις τόσο πολύ.
Στο συγκεκριμένο κομμάτι, και εγώ θα προτιμούσα να πάω σε ένα στούντιο και να έχω china, και 2.3 
crash παραπανω και να βαράω παραπάνω... (αλλά δεν πήγα γιατί ήταν την περίοδο της καντίνας.) νομίζω όμως ότι έχει περάσει πλαγίως...
 

Για τις δυναμικές τώρα: όντως είναι σημαντικό κομμάτι του οργάνου και της σύνθεσης και όλα τα άλλα που λες σωστά είναι. Οντως το ρεφρέν του King γ***** και θα ήθελα να το κάνω και αυτό cover και να το βαρέσω παραπάνω.

Αυτό με το "πίσω από το αυτί"  το είπα γιατί, αυτές τις μέρες όποιον και να δει στο Youtube να παίζει drums νομίζεις ότι θα ξεβιδωθεί!!😂
 

Το κανάλι σου πολύ ωραίο, μου αρέσει που γράφεις μουσική για παιχνίδια, το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον.

Θα περιμένω οπότε να κάνεις κάποιο cover για να το δω και αυτό!

Tell jey ότι γ***** 💪 cu!

  • Like 1

Alexander Tsakalidis

AlexDrummer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου