Προς το περιεχόμενο

Άσε Με Να Ονειρεύομαι


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Καλησπέρες! Το νέο μου τραγούδι, «Άσε Με Να Ονειρεύομαι». Από τα τραγούδια που έχω γράψει θα έλεγα ότι αυτό με εκφράζει περισσότερο. Θέμα του είναι η επιμονή στα όνειρα ανεξαρτήτως αποτελέσματος (και ίσως και λογικής) και η απόκριση στον περίγυρο αλλά και στον εαυτό και τις εσωτερικές του σκέψεις. Θέλω πολύ να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σε οτιδήποτε θέλετε (σύνθεση, μίξη, παλεύεται σαν τραγούδι, τα πάντα).

 

Αυτό είναι το πρώτο τραγούδι που έφτιαξα με φωνητικά. Λόγω θέματος δεν θα μπορούσε να είναι κάποιο άλλο. Προηγουμένως είχα φτιάξει μερικά ινστρουμένταλ κομμάτια με τελείως πατεντίστικο τρόπο που είχαν αναμενόμενα κακό ηχητικό αποτέλεσμα, όντας άσχετος με ηχογράφηση/μίξη. Έλιωσα για πολύ καιρό να βλέπω βίντεο μίξης στο youtube. Ενα εκατομμύριο βίντεο μετά και αφού κατάλαβα κάποια βασικά πράγματα, αγόρασα κάρτα ήχου, μικρόφωνο, ακουστικά κτλ και ξεκίνησα να ηχογραφήσω το παρόν κομμάτι.

 

Η βασική ιδέα είχε γραφτεί αρκετά χρόνια πριν. Η εισαγωγή με παίδεψε, πέρασε από πολλές διαφορετικές ενορχηστρώσεις . Το ολοκλήρωσα και το ηχογράφησα κάπου στο πρώτο λοκντάουν. Εκπλήσσοντας ακριβώς μηδέν ανθρώπους, θεωρία με πράξη είχε μεγάλη διαφορά και οι «τελικές μίξεις» ήταν δεκάδες ωσπου να καταλήξω σε αυτό το αποτέλεσμα. Κυριολεκτικά φύγαν μήνες. Το ανεβάζω τώρα γιατί έτσι που το πάω δεν θα τελειώσω ποτέ και όσο κι αν αγαπάω το συγκεκριμένο, θέλω να γράψω κι άλλα τραγούδια.

 

Οποιαδήποτε κριτική πολύ καλοδεχούμενη, ό,τι έχω ακούσει εδω μέσα με έχει βοηθήσει να βελτιωθώ. Ευχαριστώ και σόρι για το μακρυνάρι!

Επεξεργασμένο από Andrew Wires
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Andrew, είναι πάρα, πάρα πολύ ωραίο πραγματικά. Η μείξη είναι μια χαρά, αν και θα ήθελα τη φωνή λίγο πιο πάνω. Πρέπει να πρωταγωνιστεί χωρίς δεύτερες σκέψεις. Τώρα ψιλοχάνεται εδώ και εκεί, ειδικά όταν πιάνει χαμηλές νότες. Επίσης παρατήρησα ότι δεν έχεις βάλει ένα τμήμα που να μην τραγουδιέται, είναι όλο ένας στοίχος που δε σταματά, και για μένα ίσως να ήθελε μια ανάσα. Μάλλον είχες πολλά να πεις!

 

Ένσταση στα πιατίνια που μπαίνουν από το 2:22 στην αρχή κάθε μέτρου. Ακούγονται λίγο ξέμπαρκα γιατί μάλλον παίζουν τόσο δυνατά που η μπότα χάνεται τελείως, σε σημείο να νομίζεις ότι δεν υπάρχει καν μπότα. Αυτό βγάζει ένα αρκετά αφύσικο παίξιμο, ειδικά σε τέτοιους απλούς ρυθμούς, γιατί συνήθως όταν χτυπάς τόσο δυνατά ένα πιατίνι συνήθως το συνοδεύεις από δυνατή μπότα ή ταμπούρο.

 

Και πάλι όμως είναι ένα πολύ ομορφο αποτέλεσμα! Περιμένω σίγουρα να δω κι άλλα από σένα!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Andrew, είναι πάρα, πάρα πολύ ωραίο πραγματικά. Η μείξη είναι μια χαρά, αν και θα ήθελα τη φωνή λίγο πιο πάνω. Πρέπει να πρωταγωνιστεί χωρίς δεύτερες σκέψεις. Τώρα ψιλοχάνεται εδώ και εκεί, ειδικά όταν πιάνει χαμηλές νότες. Επίσης παρατήρησα ότι δεν έχεις βάλει ένα τμήμα που να μην τραγουδιέται, είναι όλο ένας στοίχος που δε σταματά, και για μένα ίσως να ήθελε μια ανάσα. Μάλλον είχες πολλά να πεις!

 

Ένσταση στα πιατίνια που μπαίνουν από το 2:22 στην αρχή κάθε μέτρου. Ακούγονται λίγο ξέμπαρκα γιατί μάλλον παίζουν τόσο δυνατά που η μπότα χάνεται τελείως, σε σημείο να νομίζεις ότι δεν υπάρχει καν μπότα. Αυτό βγάζει ένα αρκετά αφύσικο παίξιμο, ειδικά σε τέτοιους απλούς ρυθμούς, γιατί συνήθως όταν χτυπάς τόσο δυνατά ένα πιατίνι συνήθως το συνοδεύεις από δυνατή μπότα ή ταμπούρο.

 

Και πάλι όμως είναι ένα πολύ ομορφο αποτέλεσμα! Περιμένω σίγουρα να δω κι άλλα από σένα!

Ευχαριστώ πολύ Άλεξ! Λεπτομερής όπως πάντα! Στην μίξη ντραμς σίγουρα θέλω πολλή εξάσκηση ακομα. Για την φωνή νόμιζα ακούγεται αλλά τώρα που το λες... Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι ως σύνθεση. Μου άρεσε η χροια της φωνής σου.

 

Πολύ καλή πρώτη προσπάθεια στην παραγωγή. Λεπτομέρειες τις είπε ήδη ο Alex.

 

Συνέχισε να γράψεις και να ψάχνεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mpamps είπε

Ωραίο κομμάτι ως σύνθεση. Μου άρεσε η χροια της φωνής σου.

 

Πολύ καλή πρώτη προσπάθεια στην παραγωγή. Λεπτομέρειες τις είπε ήδη ο Alex.

 

Συνέχισε να γράψεις και να ψάχνεσαι. 

Να'σαι καλά, ευχαριστώ. Αν και δεν το σκόπευα, θα βγάλω μια "remastered" έκδοση γιατί τα στοιχεία που επεσήμανε ο Alex  μου ακούγονται πολύ έντονα τώρα που το ξανακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Andrew Wires είπε

Να'σαι καλά, ευχαριστώ. Αν και δεν το σκόπευα, θα βγάλω μια "remastered" έκδοση γιατί τα στοιχεία που επεσήμανε ο Alex  μου ακούγονται πολύ έντονα τώρα που το ξανακούω

 

Αυτά τα remaster είναι μεγάλη κουβέντα. Οι περισσότεροι λένε, ασ'το ως έχει και πάμε για άλλα, ποτέ δε θα σαι ευχαριστημένος, όσο πάει και εξελίσεσαι, μαθαίνεις, κτλ, γι αυτό και δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα - λένε.

 

Πιστεύω όμως ότι αν κάτι έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου και θες να βγει προς τα έξω όσο καλύτερα γίνεται, τότε εγώ είμαι υπέρ. Και γω θα ήθελα να κάνω remaster όλο το album μου γιατί το νιώθω πολύ έντονο και θα ήθελα να ναι "τέλειο". Θα γίνει ποτέ όμως? Όλοι μου λένε "move on", ίσως έχουν και δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Αυτά τα remaster είναι μεγάλη κουβέντα. Οι περισσότεροι λένε, ασ'το ως έχει και πάμε για άλλα, ποτέ δε θα σαι ευχαριστημένος, όσο πάει και εξελίσεσαι, μαθαίνεις, κτλ, γι αυτό και δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα - λένε.

 

Πιστεύω όμως ότι αν κάτι έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά σου και θες να βγει προς τα έξω όσο καλύτερα γίνεται, τότε εγώ είμαι υπέρ. Και γω θα ήθελα να κάνω remaster όλο το album μου γιατί το νιώθω πολύ έντονο και θα ήθελα να ναι "τέλειο". Θα γίνει ποτέ όμως? Όλοι μου λένε "move on", ίσως έχουν και δίκιο.

Στην περίπτωσή σου μάλλον έχουν δίκιο για το 'move on' απο ότι άκουσα (έσπειρε το karma trip btw). Νομίζω από εδώ και πέρα μόνο εσύ θα καταλαβαίνεις την διαφορά αν τα αλλάξεις. Εγώ από την άλλη κάτι παλιά instrumental που είχα βγάλει στις καλές εποχές του soundcloud που είχαν κάνει και προβολές τότε, θα έπρεπε όχι remaster αλλά remake να κάνω. Όλο από την αρχή, δεν σώζονται με καμία μίξη.

 

Στο τωρινό θα ανεβάσω λίγο την φωνή, θα χαμηλώσω πολύ τα πιατίνια και θα το ξαναβγάλω. Όχι και τίποτα άλλο αλλά πλήρωσα και το παληκάρι από το Μπαγκλαντές στο fiverr να μου φτιάξει lyric video! 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια για το album, αλλά όπως σου είπα, άμα σου κολλήσει στον εγκέφαλο, δύσκολα φεύγει! Όλο remake θέλω να το κάνω, για να αναπτύξω περισσότερο τις ιδέες, με καλύτερα όργανα και mixing.

 

Το Karma Trip, μεγάλη ιστορία. Είναι το πρώτο κομμάτι που έγραψα όταν μπήκα στον κόσμο της παραγωγής, και είναι αυτό που δημιούργησε όλες τις ιδέες για τα κομμάτια του album. Εσύ άκουσες την 3η έκδοση 😅. Τη 2η τη διέγραψα όταν έφτιαξα το album., αλλά η πρώτη υπάρχει ακόμα στο κανάλι ενός φίλου. Και τώρα θα ήθελα να αλλάξω πράγματα αλλά, νομίζω είναι το πιο ολοκληρωμένο (και ταλαιπωρημένο) κομμάτι του album.

 

Αφού το πήρες απόφαση, μια συμβουλή είναι να το "αφήσεις" για λίγο, να το ξεχάσουν τα αυτιά σου και να το ξανακούσεις μετά από λίγο. Επίσης προσπάθησε να το ακούσεις από όσο περισσότερες συσκευές μπορείς! Βοηθάει στο να σπάσει αυτή η συνήθεια των αυτιών. Όσο περισσότερο ακούμε κάτι, τόσο πιο γνώριμο γίνεται, και συνεπώς δύσκολα αλλάζουμε άποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι fan του είδους, αλλά είναι καλό.

Κάποιες δικές μου γενικότερες παρατηρήσεις ....

 

- Αν εξαιρέσεις την εισαγωγή και το κλείσιμο, το κομμάτι από άποψη δυναμικών, κινείται κοντά στο 6 με 7, και μένει σε όλη του την διάρκεια εκεί. Δεν πάει πιο κάτω και δεν ανεβαίνει πιο πάνω. Αυτό το κάνει να ακούγεται λίγο "πνιγηρό", ειδικά όσον αφορά στην φωνή, που τραγουδάει συνέχεια στο ίδιο δυναμικό mood και ακούγεται μονότονη.

 

- Ενώ έχεις προσπαθήσει αρκετά και μάλιστα με επιτυχία, να εισάγεις κάποιες εμβόλιμες μελωδίες ανάμεσα στα μέρη, δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση μεταξύ τους ενορχηστρωτικά.

 

- Ο τρόπος που είναι γραμμένοι οι στίχοι, νομίζω ότι χρειάζεται δουλίτσα ακόμα. Ενώ κάποιες ρίμες βγαίνουν καλά, υπάρχει ένα θέμα με το ταίριασμα των συλλαβών στον χρόνο, και δεν νομίζω ότι φταίει ο τρόπος που το λες. Νομίζω ότι φταίει η ρυθμική δομή των στίχων.

 

- Θα ήθελα επίσης (προσωπική προτίμηση αυτό) μεγαλύτερη ποικιλία στην μελωδική ανάπτυξη της φωνής. Οι μελωδίες της φωνής, είναι πολύ στατικές και λιτές, ίσως και λίγο "φτωχές" θα μπορούσα να πω.

 

Όλα τα παραπάνω τα γράφω επειδή νομίζω ότι είναι πράγματι καλό, και επειδή είναι εμφανές ότι έχεις καταβάλει μεγάλη προσπάθεια.

 

Ως συμβουλή θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις και ένα δεύτερο μέρος πιο ήρεμο, ή πιο δυνατό στο όποιο κομμάτι (παίρνω αυτό απλά ως αφορμή), έστω ένα μέρος λίγο διαφορετικό,που να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο κομμάτι, να δίνει μια κάποια εξέλιξη (γιατί λείπει η αίσθηση της εξέλιξης στο κομμάτι).

 

Και επίσης, να μην "φοβάσαι" να κάνεις και καμιά αρμονική τσαχπινιά, χρησιμοποιώντας ακκόρντα (έστω και περαστικά) που να μην ανήκουν στην ίδια κλίμακα με αυτά στο βασικό μέρος του κομματιού αλλά να είναι συγγενικά στην τονικότητα, συνδυάζοντάς τα με ταιριαστές μελωδίες.

 

Θα δώσουν το απαραίτητο αλατοπίπερο, και μια αίσθηση απρόσμενης διαφοροποίησης, που θα κρατήσει ενεργό το ενδιαφέρον του ακροατή όσο το κομμάτι εξελίσσεται.

 

Εννοείται ότι όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις, και μπορεί κάλλιστα να διαφωνείς.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν είμαι fan του είδους, αλλά είναι καλό.

Κάποιες δικές μου γενικότερες παρατηρήσεις ....

 

- Αν εξαιρέσεις την εισαγωγή και το κλείσιμο, το κομμάτι από άποψη δυναμικών, κινείται κοντά στο 6 με 7, και μένει σε όλη του την διάρκεια εκεί. Δεν πάει πιο κάτω και δεν ανεβαίνει πιο πάνω. Αυτό το κάνει να ακούγεται λίγο "πνιγηρό", ειδικά όσον αφορά στην φωνή, που τραγουδάει συνέχεια στο ίδιο δυναμικό mood και ακούγεται μονότονη.

 

- Ενώ έχεις προσπαθήσει αρκετά και μάλιστα με επιτυχία, να εισάγεις κάποιες εμβόλιμες μελωδίες ανάμεσα στα μέρη, δεν υπάρχει μεγάλη διαφοροποίηση μεταξύ τους ενορχηστρωτικά.

 

- Ο τρόπος που είναι γραμμένοι οι στίχοι, νομίζω ότι χρειάζεται δουλίτσα ακόμα. Ενώ κάποιες ρίμες βγαίνουν καλά, υπάρχει ένα θέμα με το ταίριασμα των συλλαβών στον χρόνο, και δεν νομίζω ότι φταίει ο τρόπος που το λες. Νομίζω ότι φταίει η ρυθμική δομή των στίχων.

 

- Θα ήθελα επίσης (προσωπική προτίμηση αυτό) μεγαλύτερη ποικιλία στην μελωδική ανάπτυξη της φωνής. Οι μελωδίες της φωνής, είναι πολύ στατικές και λιτές, ίσως και λίγο "φτωχές" θα μπορούσα να πω.

 

Όλα τα παραπάνω τα γράφω επειδή νομίζω ότι είναι πράγματι καλό, και επειδή είναι εμφανές ότι έχεις καταβάλει μεγάλη προσπάθεια.

 

Ως συμβουλή θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να βάλεις και ένα δεύτερο μέρος πιο ήρεμο, ή πιο δυνατό στο όποιο κομμάτι (παίρνω αυτό απλά ως αφορμή), έστω ένα μέρος λίγο διαφορετικό,που να ξεχωρίζει από το υπόλοιπο μέρος, να δίνει μια κάποια εξέλιξη (γιατί λείπει η αίσθηση της εξέλιξης στο κομμάτι).

 

Και επίσης, να μην "φοβάσαι" να κάνεις και καμιά αρμονική τσαχπινιά, χρησιμοποιώντας ακκόρντα (έστω και περαστικά) που να μην ανήκουν στην ίδια κλίμακα με αυτά στο βασικό μέρος του κομματιού αλλά να είναι συγγενικά στην τονικότητα, συνδυάζοντάς τα με ταιριαστές μελωδίες.

 

Θα δώσουν το απαραίτητο αλατοπίπερο, και μια αίσθηση απρόσμενης διαφοροποίησης, που θα κρατήσει ενεργό το ενδιαφέρον του ακροατή όσο το κομμάτι εξελίσσεται.

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες. Λογικά μου ακούγονται όλα αυτά σε πρώτη ανάγνωση. Θα κάτσω να τα αναλύσω και να τα σκεφτώ. 

 

Ερώτηση, στο πρώτο σκέλος που γράφεις για τις δυναμικές, θα έλεγες ότι είναι θέμα mastering πιο πολύ, δηλαδή οτί το έχω παρακάνει με το limiting; Επειδή είχα την εντύπωση ότι είναι μια καμπύλη απο κάτω προς τα πάνω από άποψη δυναμικότητας, δηλαδή ξεκινάει χαμηλά με τα αρπίσματα και τα soft synth, δυναμώνει που μπαίνουν τα ντραμς και κορυφώνεται με τις ηλεκτρικές και τα πολυφωνικά. Αυτή ήταν η πρόθεσή μου δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου