Προς το περιεχόμενο

ROLAND EXR-5 STYLES


gsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστώ Yameth αν και έχω έρθει σε επάφη με την αντιπροσοποια. Το θέμα είναι οτι στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω ενα όργανο το οποίο μπορω να χτίσω ενα προγραμμα για μια συγκεκριμένη καλοκαιρινη σεζον.

Δεν ψαχνω Hi end keyboard απλά καποιό το οποίο να είναι μικρό ελάφρύ και να μην με νοιάζει τόσο όσο το Va 76 και το Triton. Το κουβάλημα για εμένα ειναι σημαντικό αφουν ειναι ο πονοκεφαλός μου το Π/Σ/Κ που παίζω.

και δυστίχός δεν μπορώ να αφήσω όργανο στο μαγάζι γιατι κάθε εβδομάδα ψαχνομαι για κάτι καινούργιο. Απο την Roland ειμαι ευχαριστημένος καθός

αυτά που κάνει το VA76 δεν τα έχω δει ουτε Psr-9000 ούτε σε PA80 και Pa1x που παρόλο πιστεύω έχει πολύ καλή δομή και ήχους uστερή σε κατασκευή πλήκτρα και τιμή. Σε σκέψη έχω τα Roland EXR-GR5 , Pa50, και Υamaha PSR A1000. Tο μόνο που έχω ακούσει και παίξει απο κόντα ειναι το Υamaha το οποίο μου άφησε τις καλύτερες εντύπωσεις , σε σχέση με το ΕΜ-55ΟR που είχα δει παλιότερα. Το θέμα ειναι οτι για εμένα το Roland EXR-GR5 θα στοιχίση την μισή τιμή απο τα υπόλοιπα Arranger αλλά αξίζει ? θα μπορέσω να κανώ αξιοπρεπός δουλεία η θα παιζω τα κάλαντα σε αυτο :) ? Υπάρχουν πολύ λίγες πληροφορείες στο ΝET για αυτο και κάθώς έβλεπα τα χαρακτιριστικά του ΕΧR-5 ΄ειδα οτι έχει μονο 10 user programs σε κάθε load. Στο ΕΧR-GR5 o Στολλάς λεεί 100 user. αλλά είναι έτσι η ειναι τυπογραφικό λάθός? αφού και αυτό λογικά έχει τo λογισμικο του ΕΧR5. Eπίσεις αυτό που έχω απορία ειναι ... Έχει Direct disk ? δηλ

μπορώ να κάνω load style απο την δισκέτα αμέσως το οποίο θα μπορεί να να φτιαχνω πχ ενα user και αυτό να καλεί την δισκέτα για να κάνει load η

θα πρέπει να τα φορτονω τα styles στην flash memory και οταν κλεισω το μηχανήμα να χαθουνε. Θέλω να πω ότι αν μπορει να το κανει αυτόματος θα έχω και δισκέτες με ανάλογους ρυθμούς αραγε σε ενά live θα μπορώ να τις αλλάζω ανάλογα με το ειδος αλλά αν χρειάζετε να σβήνω να φωρτονο κτλ. στην flash memory πιστεύω οτι θα είναι αρκετα χρονοβορο. Συγνώμη αν κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tελικά φίλε gsp πηγά απο κόντα και άκουσα και τα δυο, και τελίκα επέλεξα το

Roland EXR-GR5 που έκανε και με το παραπάνω όσα έψαχνα + ότι δεν περίμενα σε τέτοια τιμή να έχω τόσο καλά δείγματα από ήχους. Οι διαφορές με το απλό ΕΧR-5 είναι ότι έχει 100user , 160 styles on board + oτί βάλεις στην Flash mem και στην δισκέτα , αραβικές κλίμακες και περισότερους ήχους αφού έχουν βάλει και οριεντάλ ήχους απο τις κάρτες JV της Roland δηλ. Mπουζούκια και άλλα λαικά όργανα και όχι μονο. Πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο ευρω αφού και τα Greek Styles που έχει ειναι πολύ κάλα δουλεμένα και σωστά στους χρόνους τους + ότι δεχετε με

άνεση ότι style του βάλω απο το VA-76, καί αν δούλέψείς σωστά τα MFX που δίνει βγάζεις πολύ ρεαλιστικό αποτέλεσμα. Επίσεις πρόγραμμα χαλάρα φτιάχνεις σε αυτό κάνει αμέσα load το user programm. Το μόνο που μου λειπει είναι το D-Beam το οποίο θα το ηθέλα τα μαγiκά μου που κάνω στο VA.

Ευχάριστώ πολύ για την βοήθειά Yameth και GSP ξέρω ότι περιμένεις styles απο εμένα δεν το ξεχνάω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε macker γεια και χαρα. Χαιρομαι που πετυχες την επιλογη που ηθελες.. Μαλιστα μπορω να σου πω οτι εχω "μπει στην πριζα" οσον αφορα να δωσω το 'αθικτο' 6 μηνων EXR-5 ωστε να παρω την GR εκδοση αν και πιστευω οτι ετσι κινδυνευω να χασω αρκετα χρηματα! Δεν μπορουσαν να το ειχαν φτιαξει λιγο πιο ΠΡΙΝ??!! :x

 

Anyway να σαι καλα που δεν με ξεχασες.. και δεν βιαζομαι.. οποτε εχεις χρονο το mail μου περιμενει... αν το εχεις σβησει πες μου να στο ξαναστειλω.. :)

 

Υ.Γ. Αν επιτρεπεται σε τι τελικη τιμη 'χτυπησες' το GR5?

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και παλι. Αν και βλεπω οτι απο τα 1206 μελη του forum μαλλον οι δυο μας εχουμε την σειρα EXR ή τελος παντων εμεις ασχολουμαστε εχω να γραψω νεωτερα... κουβεντα να γινεται... Ειδα το EXR-GR5 απο κοντα σε καταστημα και η αληθεια ειναι οτι συγκριτικα με το απλο 5 δεν εντυπωσιαστηκα καθολου... Οσον αφορα την πραγματικη διαφορα τιμης τους που φαινεται στα καταστηματα. Το μονο καλο εν τελει για μενα ηταν οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλοδουλεμενοι ελληνικοι ρυθμοι για τους οποιους ηδη προτεινα στην εταιρεια να τους παρεχει εξτρα και στους χρηστες των 5 και 3, σιγουρα μπορει αρκει να θελει να το κανει... Να δουμε τι θα απαντησουν. Βεβαια στην τιμη που το πηρες εσυ ειναι αψογο... Περιμενα ομως κατι παραπανω για να δικαιλογει τετοια τιμη καταλογου που παρολο που ειμαι 'κολλημενος' ROLANDακιας εξακολουθω να πιστευω οτι το KORG PA-50 ειναι μιλια μπροστα οσον αφορα τις δυνατοτητες χειρισμου και live performance για λιγα ευρω παραπανω. Ισως το ακομη νεωτερο που παρουσιαστηκε στην εκθεση EXR-5s να ειναι ακομα λιγακι καλυτερο. Anyway οι κατασκευαστες κανουν αυτο που θελουν , εμεις απλα επιλεγουμε... Σαφως ολα τα παραπανω ειναι η ταπεινη αποψη μου, μιας και το forum διαβαζεται και απο πιο 'πανω..' , δεν θελω να θεωρηθει οτι κανω δυσφημιση.. αλλωστε γιαυτο υπαρχουν τα forums για να γινεται ανταλλαγη αποψεων των χρηστων, και ειναι καλο να ακουγονται σκληρα λογια καμια φορα..

 

Οπως και να εχει αφου ειναι Ελληνικη προσπαθεια αυτο το arranger η Ελληνικη αντιπροσωπεια αξιζει ενα ΜΠΡΑΒΟ.

 

Υ.Γ. Μακη εψαξα τους ρυθμους που εστειλες και αν και οι περισσοτεροι ειναι ιδιοι με αυτους της αντιπροσωπειας, ειχες μεσα μερικους πολυ πολυ καλους σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ :) :) :) , επιφυλατομαι οπως μπορω!

 

Χαιρετισμους,

Γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικως.. δεν ξερω αν αυτη η αντιπροσωπεια ειναι τοσο 'καλη' οσο εδειξε... Εδω και αρκετες μερες δεν εχω λαβει ΚΑΜΙΑ απολυτως απαντηση σε αρκετα mails που εχω στειλει... Εννοειται οτι δεν εχω βρισει κανενα, και θα δημοσιευα τα μηνυματα αλλα δεν θελω να κουρασω τον κοσμο που πιθανον να διαβαζει το θεμα...(αν δεν εχει κουραστει ηδη!!).. Οφειλω ομως να εκφρασω αυτο το παραπονο δημοσια, οτι θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ :x , να γραφεις e-mail ειδικα σε εταιρειες... και να μην παιρνεις απολυτως καμια απαντηση, δειχνοντας σου απλα οτι εισαι ανεπιθυμητος ή τους εχεις γινει 'στενος κορσες'.... :x

 

Οσο για το αν δεν εχουν χρονο... υπαρχουν ακομα και τα αυτοματοποιημενα μυνηματα που σε ειδοποιουν οτι ισως χρειαστει περισσοτερος χρονος να απαντηθουν τα ερωτηματα σου....

 

Δεν ξερω τι να πω... ελπιζω να διαψευσθω... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παρακολουθούν τη συζήτηση παραθέτω την απάντηση της αντιπροσωπείας:

 

Εντελώς τυχαία διάβασα τις ερωτήσεις σου στο site και άν θέλεις μπορείς να διαβάσεις παρακάτω.

 

1. Καλό είναι' date=' ερωτήσεις για προϊόντα Roland να ρωτάς άμεσα την αντιπροσωπεία.

Αυτοί ξέρουν καλύτερα. Το γιατί θα το μάθεις πιό κάτω.

Οι συμβουλές από φίλους και γνωστούς πολλές φορές μας οδηγούν σε λάθος εντυπώσεις.

2. Όσον αφορά το EXR-GR5 είναι ένα όργανο κατασκευασμένο για την Ελληνική πραγματικότητα.

Για παράδειγμα μπορείς να ρωτήσεις για την πορεία του EM-GR1, που έχει καλύψει και καλύπτει

πανελλαδικά όχι μόνο ερασιτέχνες (που γι'αυτό τον σκοπό κατασκευάστηκε) αλλά καί ορισμένους επαγγελματίες.

3. Το EXR-GR5 έχει αρκετές διαφορές με το EXR-5.

Οι ρυθμοί - Ελληνικό panel - Ελληνικό manual, είναι μόνο ορισμένες απο τις διαφορές.

Δέν μπορώ να αναφέρω όλες τις διαφορές σ'αυτό το email, διότι θα χρειαστώ αρκετό χρόνο για να καλύψω

όλες τις τυχόν ερωτήσεις σου.

4. Εάν γνωρίζεις καλά από προϊόντα, ένα απο τα βασικότερα σημεία που θα σε καλύψει είναι το εξής.

Τόσο τα δεδομένα (styles κ.λ.π.) όσο καί σημεία του λογισμικού (operating system) είναι δοσμένα

από εμάς (Ελλάδα) πρός το εργοστάσιο. Δηλαδή ο τρόπος λειτουργίας σε πολλά σημεία όσο καί άν σου φανεί

περίεργο είναι δοσμένος από εμάς.

Αυτό σημαίνει ότι:

5. Ο πελάτης - χρήστης της Ελληνικής αγοράς, μιλάει άμεσα μαζί μας για τυχόν δυσλειτουργίες (bugs)

που μπορεί να παρουσιαστούν. Υπ'όψιν ότι η τρέχουσα έκδοση είναι η 1.02 για το συγκεκριμένο όργανο.

6. Σε περίπτωση που ο πελάτης χρειαστεί να κατασκευάσει νέους ρυθμούς, είμαστε σε άμεση επαφή μαζί του,

για οποιαδήποτε βοήθεια (τρόπο κατασκευής - προσαρμογή καί έλεγχο).

Αυτό επέτρεψέ μου δέν ισχύει σε καμμία άλλη αντιπροσωπεία.

Με λίγα λόγια, ο πελάτης μιλάει με μάς σάν να μιλάει με το ίδιο το εργοστάσιο.

 

 

Και πάλι σου ζητώ συγνώμη γι'αυτήν μου την ενέργεια και για τον χρόνο σου.

 

Με εκτίμηση

Μανώλης Χναράκης

[email protected][/quote']

 

Φιλε yameth, το mail αυτο που παραθεσες σταλθηκε σε εμενα..οπως θα ειδες.. Αν και δεν ηθελα να αναφερθω επωνυμα μηπως εν τω μεταξυ υπηρχε μια απαντηση, εχει γινει ηδη. Οποτε αναφερομαι στην αντιπροσωπεια της Roland, οπου αρχικα απαντησα στο παραπανω mail (κυριως κανοντας κουβεντα) κατοπιν ρωτησα καποιες πληροφοριες οσον αφορα το EXR-GR5 και τιμη του, και δεν λαμβανα καμια απαντηση... Τα τελευταια μυνηματα ειχαν περιεχομενο που προαναφερω, δηλαδη η εκδοση των ελληνικων styles και για τους χρηστες των απλων EXR, και τελος αφου δεν επαιρνα απαντηση ρωτουσα αν εχω γινει κουραστικος ή επιμονος να μου το πουν ωστε να μην γραφω τιποτα... Η σιωπη τους.. προς απαντηση μου... ΒΕΒΑΙΑ δεν θελω να ειμαι βιαστικος και δεν προτρεχω μηπως εχει συμβει κατι απροοπτο και δεν εχουν καταφερει να μου απαντησουν. Αλλωστε γιαυτο γραφω πριν, οτι ελπιζω να βγω ψευτης... Τα υπολοιπα ας τα κρινουν οι αναγνωστες...

 

Υ.Γ. Ετσι λοιπον θεωρουσα ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μιας εταιρειας που λαμβανει πρωτοβουλιες οπως παραπανω να φτανει στο τελος μια συζητηση και να μην φοβαται τον ανταγωνισμο...μιας και αναφερθηκα αρχικα, στην αντιπαλη KORG οσο Rolandακιας και αν ειμαι! :D

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να σου πω ότι η αντιπροσωπεία ήταν αυτή που με ενημέρωσε για το παραπάνω post σου θέλωντας να μάθει τι συμβαίνει...

Παρακαλούν λοιπόν να τους τηλεφωνήσεις άμεσα για να σ' εξυπηρετήσουν καθώς τα πρόσφατα mail σου δεν έχουν βρεθεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πραγματικα μου προξενει μεγαλη ΕΚΠΛΗΞΗ... μιας και πριν καν φτιαχτει αυτο το θεμα, σε παλαιοτερους προβληματισμους μου οσον αφορα την κατασκευη styles στην συγκεκριμενη σειρα ειχαμε κανονικοτατη επικοινωνια απο τους ιδιους λογαριασμους mail (mycosmos,freemail) οσον αφορα την δικη μου πλευρα χωρις ποτε να υπαρξει προβλημα επικοινωνιας... Αλλωστε γιαυτο παραξενευτηκα και τωρα και αφησα μια εκδοχη ανοικτη.

 

Οπως και να χει.. ηταν κυριως θεμα συζητησης παρα προβληματος που πρεπει να λυθει τηλεφωνικα, ετσι δεν βλεπω τον λογο. Εγω σαν πελατης βλεποντας και το EXR-GR5 απο κοντα, εχοντας δει αρκετα και το KORG PA-50 , και κατεχοντας το EXR-5, συμβουλεψα τον φιλο macker κατα την δικη μου κριση, o οποιος και σαν πελατης τελικα αποφασισε αυτο που ηθελε...

Τωρα τα δικα μου e-mail ειναι ανοικτα, (προφανως θα πρεπει να υπαρχουν στο ιστορικο της εταιρειας) για καθε θεμα.

 

Τελος επειδη το θεμα σιγουρα εχει κουρασει, και αφου η αντιπροσωπεια διαβαζει το forum εγω σαν πελατης προτεινω απλα να εκδοσει μια ADD-ON συλλογη με αυτα τα styles της GR σειρας, και για τους χρηστες των EXR-5,3,7 ωστε να μην μεινουν παραπονεμενοι... :)

 

Υ.Γ. προς τον admin.. θα ηταν ενδιαφερον ενα poll (δεν ξερω κατα ποσο ειναι στις δυνατοτητες του forum) οσον αφορα τις μαρκες πληκτρων που κατεχουν εδω οι χρηστες για να δουμε μεριδια στην "μουσικη αγορα"... ROLAND, KORG, ή YAMAHA??. Εγινε ηδη μια προσπαθεια απο εναν φιλο αλλα χανεσαι ... δεν βγαινουν νουμερα...

 

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου