Προς το περιεχόμενο

Δημοκρατικές διαδικασίες


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με όλο το θάρος και το σεβασμό που τρέφω προς το noiz τον δημιουργό της σελίδας και στους συντονιστές - διαχειριστές και φυσικά σε όλα τα μέλη και επισκέπτες του noiz

και φυσικά στους κανόνες χρήσης.

 

θέλω να κάνω το εξης παράπονο

κατά καιρούς κάνω κάποιους φίλους εδω μέσα και μετά ξαφνικά χάνονται

και σε μερικές περιπτώσεις έχω διαπιστώση διαγραφή μέλους χωρίς να

γνωρίζουμε οι υπόλοιποι το συμβαν και αν πραγματικά ήταν τόσο

σοβαρό για να γίνει διαγραφή μέλους.

 

έχω κάποιες απόψεις για τις δημοκρατικές διαδικασίες και θα ήθελα να τις

μοιραστώ μαζί σας και να δω και τις θέσεις που έχει ο καθένας μας.

 

σκέφτηκα ότι εφόσον υπάρχουν διαχειριστές-συντονιστές και ΄πρόεδρος

θα πρέπει να υπάρχει και μια ομάδα από ενεργά μέλη που σε σοβαρά θέματα να παίρνουν από κοινού αποφάσεις.

 

για θέματα ψηφοφορίας υπάρχει το πρόβλημα των πολαπλών ψεύτικων ονομάτων από διαφορετικούς υπολογιστές.

 

είμαι τις γνώμης έφοσον υπάρχουν οι διαχειριστές που τους έχει επίλέξει

για την προσφορά τους και τις γνώσεις τους ο ιδρυτής της σελίδας

να διαλέξει ο κάθε διαχειριστής από 1-2μέλη και να φτιαχτεί ένα συμβούλιο που θα αντιμετοπίζονται τα όποια θέματα πχ διαγραφή μέλους κλπ

 

και να υπάρχει ένας ειδικός χώρος για το συμβούλιο που θα λυνονται τα

προβλήματα ανοικτά και καθαρά.

 

με όλη μου την αγάπη σε όλους του αγαπημένου μου noiz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και να υπάρχει ένας ειδικός χώρος για το συμβούλιο που θα λυνονται τα προβλήματα ανοικτά και καθαρά
Είχα την εντύπωση ότι αυτό ακριβώς που προτείνεις BRAIN υπάρχει ήδη. Το "συμβούλιο" είναι ακριβώς η σύναξη των modulators με την συμμετοχή του admin όταν το θέμα είναι αρκετά σοβαρό. Βέβαια, υποθέτω ότι κάποια πολύ σοβαρά θέματα ο admin διατηρεί το δικαίωμα να τα χειριστεί χωρίς τις εισηγήσεις του συμβουλίου, δεδομένων πιθανών νομικών επιπλοκών αν αφεθούν να χρονίσουν.

 

Κάνω λάθος ή ισχύουν όλα αυτά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

brain συμφωνω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

μηπως να κανω μια πιο συγκεκριμενη ερωτηση για το θέμα?

έμαθα οτι διαγραφηκε ο indianos.

Για ποιον λογο? Μηπως πρέπει να ξερουμε κι εμείς?

οι modulators ειχαν γνωση για το θέμα ?

συναίνεσαν και αυτοι στην διαγραφη?

Wow! που το ειδες οτι υπαρχει αυτο που ειπε ο brain κι εγω δε το ειδα. δε καταλαβες τι προτεινε ο brain?

παιδια ριξτε λιγο φως στο θεμα, γιατι δε βλεπω . Ανησυχω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! που το ειδες οτι υπαρχει αυτο που ειπε ο brain κι εγω δε το ειδα.
Δεν το είδα φίλε μου, ρωτάω αν μία γενική αίσθηση που έχω είναι σωστή. Πέραν αυτού, θα έχεις προσέξει ότι στο chat room υπάρχει μία περιοχή "μόνο για το προσωπικό". Τι νομίζεις ότι συζητά εκεί μέσα το προσωπικό; Ποιος θα πληρώσει τον ΟΤΕ; :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είδα φίλε μου
φυσικα και δε το ειδες...
ρωτάω αν μία γενική αίσθηση που έχω είναι σωστή

μια που ρωτας : οχι δεν ειναι σωστη

Πέραν αυτού, θα έχεις προσέξει ότι στο chat room υπάρχει μία περιοχή "μόνο για το προσωπικό". Τι νομίζεις ότι συζητά εκεί μέσα το προσωπικό;

Αυτο προσπαθει να πει ο brain και συμφωνω μαζι του. μηπως δηλαδη σε καποια ζητηματα δε μας εκφραζει η <<ετυμηγορια>> του συμβουλιου , ή εστω μηπως θα θέλαμε αν οχι να επεμβουμε με την ψηφο μας , τουλαχιστο να λαβουμε γνωση για το τι συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα να θέσω την ερώτηση με έναν εναλλακτικό τρόπο: Το noiz είναι μια διαδυκτιακή κοινότητα, όπου ο καθένας συνεισφέρει το κατά δύναμην, ή είναι ένα site εξατομικευμένο, όπου τον πλήρη έλεγχο έχουν συγκεντρωτικά κάποια συγκεκριμένα άτομα? Δηλαδή με άλλα λόγια, τα άτομα που πήραν την πρωτοβουλία για το στήσιμο του noiz, αποτελούν τους ιδρυτές και λειτουργούς του, ή τους καθ ολοκληρίαν ιδιοκτήτες και διοικητές του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerasime γιατι εσβησες τα ποστ μας τι κακο ειχαν? μηπως οφειλεις μια εξηγηση?

ειχαν υβριστικο χαρακτηρα?

προσωπικη επίθεση?

greeklish?

κεφαλαια?

δεν ειχαν σημεια στιξης?

ειχαν σχεση με διανομη πειρατικου software?

μαύρη γκριζα διαφήμιση?

ουτε καν ενταση δεν ειχαν ,

 

δεν ήταν πραγματικα σημαντικα ποστ για την συζητηση αλλα πραγματικα δε καταλαβαινω ,νομιζω οφειλεις μια εξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χαιρετώ την συνειδητοποιημένη και ενεργή κοινότητα του Noiz.gr.

 

Σας ευχαριστώ που μου δίνετε αυτή την αφορμή για να απαντήσω στα ερωτηματικά σας σαν administrator και ιδρυτής του site, διότι τις τελευταίες μέρες είμαι πολύ σκεπτικός σχετικά με τα τεκταινόμενα αλλά και την πορεία του.

 

1.Το noiz.gr είναι ο τόπος του μουσικού και του ηχολήπτη για ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων στη μουσική τεχνολογία, σύνθεση και τον ήχο.

 

2.Το ιδιοκτησιακό καθεστώς του noiz βρίσκετε στο About us.

Ξεκίνησε σαν "περιοδικό" το 1998 και ακολουθώντας την δυναμική του δυκτίου εξελίχθηκε σε κοινότητα.

Δεν υπάρχει κάποια κρυφή ομάδα που κινεί τα νήματα, ούτε θα αναπτυχθεί ποτέ.

Ο ιδρυτής είναι και ιδιοκτήτης, φύλακας αλλά και λαντζέρης της κοινότητας.

 

3.Οι modulatos προέκυψαν από την συνεισφορά τους στο forum.

"Χειροτονήθηκαν" από τον admin και είναι ανθρωποι με γνώσεις που με την καλή τους διάθεση βοηθούν στα ερωτήματα που τίθεντε από τα μέλη.

 

4.Η κοινότητα είναι ανοιχτή και δέχεται κάθε καλοπροαίρετο νέο μέλος.

 

5.Κάθε μέλος μπορεί να προσθέσει στην "βιβλιοθήκη" μας από την θέση "Νέο άρθρο", όχι "ραδιο-αρβύλα", αλλά όπως αρμόζει σε μία πολύ ειδικευμένη κοινότητα σαν τη δική μας, το καταστάλαγμα των εμπειριών και γνώσεων του, χωρίς να είναι απόλυτος, λαμβάνοντας υπ'όψην τη δομή του site αλλά και ότι απευθύνεται σε κοινό που μπορεί να έχει μια κριτική στάση απέναντι στις απόψεις του. Όποιος δεν το ανέχεται θα πρέπει να παραθέσει και το ακαδημαϊκό βιογραφικό του, ώστε να μην τύχει όποιας αμφισβήτησης.

 

6.Η καλοπροαίρετη κριτική είναι ζητούμενη σε αυτή την κοινότητα.

Για παράδειγμα ο τομέας στα Downloads/demos υπάρχει για να διορθωνόμαστε και όχι για την προβολή μας.

(Η προβολή ανήκει στον τομέα Bandstand που θα ανανεωθεί σχετικά σύντομα.)

 

7.Ο εξοστρακισμός δεν είναι προσφιλής σε αυτό τον τόπο. Ούτε η καταπίεση απλών μελών από "ανώτερους".

Σε γενικές γραμμές όταν προκύπτει κάποιο πρόβλημα προσπαθούμε να συνεννοηθούμε, όχι να διώξουμε.

Είμαι υπέρ της "δεύτερης ευκαιρίας". Δεν είμαστε εδώ για να σκοτωνόμαστε.

Δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε παρά μόνο την γνώση και την άποψη.

Απόψεις υπάρχουν πολλές και ιδιαίτερα σε μία τέχνη όπως η μουσική.

Καλό είναι που υπάρχουν και πρέπει να τις σεβόμαστε ασχέτως αν διαφωνούμε.

Μια κοινότητα που έχει υψηλά ιδανικά δεν αφορίζει επειδή αδυνατεί να κατανοήσει ή να συμπλεύσει με άλλες απόψεις.

 

Κάποιες φορές αναγκάστηκα να αποβάλω μέλη για να διαφυλάξω την ύπαρξη του site ή γιατί η συμπεριφορά τους ήταν πέρα από αυτά που υπαγορεύει η κοινή ηθική ή και ο νόμος.

Η συμβουλευτική συνεισφορά των modulators σε αυτά τα θέματα είναι καταλυτική.

Δεν πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται διαπόμπευση του εξοστρακισμένου μέλους στην αγέλη, ανακοινώνοντας τους λόγους.

Όπως καλοπροαίρετα λειτουργούμε για να βοηθήσουμε, έτσι καλοπροαίρετα θα πρέπει να δεχτούμε και τις σπάνιες αποφάσεις για την τήρηση των ζωτικών κανονισμών της κοινότητας / club / forum, όπως θέλετε πέστε το, χωρίς καχυποψία.

 

Είμαι περήφανος για την μέχρι τώρα πορεία του Noiz αφού έχει προσφέρει σιωπηλά στο χώρο, εκεί που δεν έχει ξανακουστεί η φωνή του ανώνυμου μουσικού. Θέλω όμως να είμαι περήφανος και για το μέλλον του, τώρα που τα μέλη του γίνονται πολλά, άρα και οι απόψεις.

Κριτικάρουμε καλοπροαίρετα, αμφισβητούμε για να προσθέσουμε.

Δεν τσακωνόμαστε, δεν βριζόμαστε, αλλά εμπιστευόμαστε την καλή πρόθεση.

Το Internet έχει χτιστεί πάνω σ' αυτή την λογική.

 

yameth

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerasime γιατι εσβησες τα ποστ μας τι κακο ειχαν? μηπως οφειλεις μια εξηγηση?

 

Καταρχήν' date=' δεν οφείλω εξηγήσεις σε κανέναν, παρά μόνο στον εαυτό μου, ιδίως από τη στιγμή που η παραπάνω πράξη αφορά εμένα. Συγνώμη για την διαγραφή των post σου, αλλά ήταν το φυσικό επακόλουθο από τη στιγμή που αποφάσισα να σβήσω το δικό μου.

 

Το post μου λοιπόν το έσβησα (και όλες τις επακόλουθες παρερμηνείες που έδωσες απομονώνοντας αποσπάσματα), καθώς θεώρησα ότι πρέπει καταρχήν να πάρει θέση ο yameth. Δεν μπορώ να μιλάω εξ'ονόματος του Noiz. Μίλησα "τεχνικά" και όχι για το συγκεκριμένο θέμα. Όμως συμφωνώ μαζί σου ότι κακώς αυτο-διαγράφηκα.

 

Παραθέτω το μήνυμα μου λοιπόν (τουλάχιστον όπως το θυμάμαι, ελπίζω να μην ξαναδημιουργηθούνε παρερμηνείες):

 

Το Noiz διέπεται από κανόνες χρήσης. Οι κανόνες αυτοί έχουν συνταχθεί από τον διαχειριστή με τη συμβολή και την έγκριση των συντονιστών. Οι συντονιστές οφείλουν να επιβλέπουν την τήρηση αυτών των κανόνων και όχι να δίνουν πάσης φύσεως συμβουλές. Αυτός είναι καταρχήν ο ρόλος τους. Τα μέλη επίσης, κατά την εγγραφή τους, συμφωνούν επίσης να τηρούν αυτούς τους όρους. Εγώ, όπως και εσείς, έχω συμφωνήσει με αυτούς τους κανόνες. Εγώ δεν είμαι κάτι παραπάνω από εσάς εδώ μέσα. Απλά έχω επιφορτιστεί με τον άχαρο ρόλο της "επίβλεψης" της τήρησης των κανόνων.

 

Στο About Us φαίνεται ξεκάθαρα ποιός είναι ο ιδιοκτήτης αυτού του χώρου.

 

Επίσης, κάποιοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν θέση καθώς κατά το παρελθόν έχουν παραβεί με τον χειρότερο τρόπο αυτούς τους κανόνες. Θεωρώ ότι αυτά τα θέματα έχουν λήξει με τη σύμφωνη γνώμη όλων των συντονιστών.

 

Οι λόγοι για τους οποίους διεγράφηκε ο ινδιάνος, γιατί περι αυτού πρόκειται το συγκεκριμένο thread, είναι γνωστοί αποκλειστικά και μόνο στον ίδιο, στους άμεσα εμπλεκομένους και στον διαχειριστή. Δεν ενδιαφέρει κανέναν η αλληλογραφία που ανταλλάχθηκε μεταξύ τους, όπως και δεν ενδιαφέρει κανέναν η αλληλογραφία που ανταλλάσουν τα υπόλοιπα μέλη.

 

Ζητάς να υπάρχει μία ανακοίνωση-διασυρμός αυτού που διαγράφεται, το βρίσκω εξευτελιστικό και προσωπικά διαφωνώ, αλλά μπορείς να το ζητήσεις από τον admin. Τα ατοπήματα εξάλλου των φίλων τα μαθαίνουμε από πρώτο χέρι. Μη κοροϊδευόμαστε τώρα.

 

[b']BRAIN[/b], οι φίλοι δεν χάνονται έτσι απλά.

 

σκέφτηκα ότι εφόσον υπάρχουν διαχειριστές-συντονιστές και ΄πρόεδρος

θα πρέπει να υπάρχει και μια ομάδα από ενεργά μέλη που σε σοβαρά θέματα να παίρνουν από κοινού αποφάσεις.

 

Καμία αντίρρηση. Επιπλέον' date=' εγώ προσωπικά θα απέχω από κάθε διαδικασία αποπομπής, καθώς κρίνω ότι βρισκόμαστε εδώ γιατί έχουμε κάτι να μοιραστούμε και όχι για να αστυνομεύουμε. Αλλιώς, δεν αξίζει να παιδευόμαστε κι'όλας.

 

έμαθα οτι διαγραφηκε ο indianos.

Για ποιον λογο? Μηπως πρέπει να ξερουμε κι εμείς?

οι modulators ειχαν γνωση για το θέμα ?

συναίνεσαν και αυτοι στην διαγραφη?

 

Ρωτάς αν είχαν γνώση οι modulators και αν συναίνεσαν στην διαγραφή: οι συντονιστές καταρχήν εμπιστεύονται την κρίση του διαχειριστή. Αλλιώς, απλά ζητάς να μην είσαι συντονιστής σε κάτι που δεν σε εκφράζει.

 

Στον ενάμιση χρόνο που ασχολούμαι με το Noiz, οι διαγραφές μετρούνται στα δάχτυλα. Προφανώς, ούτε και ο yameth είναι της λογικής των διαγραφών.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, δεν οφείλω εξηγήσεις σε κανέναν, παρά μόνο στον εαυτό μου, ιδίως από τη στιγμή που η παραπάνω πράξη αφορά εμένα

αφορα φυσικα κι εμενα

 

Συγνώμη για την διαγραφή των post σου, αλλά ήταν το φυσικό επακόλουθο από τη στιγμή που αποφάσισα να σβήσω το δικό μου

δεκτη η συγνωμη. ΟΧΙ δεν ηταν καθολου φυσικο επακολουθο. Αν μετανιωσες για το ποστ σου έπρεπε να φερθεις σαν μέλος και να το διαγραψεις και οχι να φερθεις σαν mod διαγραφοντας και τα δικα μου και εξωραιζοντας την θεση σου με νεο ποστ.

Το post μου λοιπόν το έσβησα (και όλες τις επακόλουθες παρερμηνείες που έδωσες απομονώνοντας αποσπάσματα), καθώς θεώρησα ότι πρέπει καταρχήν να πάρει θέση ο yameth

παρερμηνιες? τι ειναι τωρα αυτο? λασπη? που φαινεται αυτο? στα σβησμενα ποστ? δε δικαιουσαι να σχολιαζεις δημοσιως, ποστ μου που εσβησες , χωρις κανεις να μπορει να δει την αληθεια.

 

 

Παραθέτω το μήνυμα μου λοιπόν (τουλάχιστον όπως το θυμάμαι, ελπίζω να μην ξαναδημιουργηθούνε παρερμηνείες)

 

τουλαχιστον όπως το θυμαμαι?????? τωρα μαλιστα.

αντι να τα κανεις καλυτερα τα εκανες χειροτερα τωρα.

δε φτανει που εσβησες τα ποστ ξαναγραφεις τα δικα σου ,οπως νομιζεις εσυ καλυτερα απαντωντας μαλιστα και σε αορατες παρερμηνιες.

 

 

Επίσης, κάποιοι δεν θα έπρεπε να παίρνουν θέση καθώς κατά το παρελθόν έχουν παραβεί με τον χειρότερο τρόπο αυτούς τους κανόνες. Θεωρώ ότι αυτά τα θέματα έχουν λήξει με τη σύμφωνη γνώμη όλων των συντονιστών.

ποιοι ειναι αυτοι που ΔΕΝ δικαιουνται να παιρνουν θεση και ειναι ακομα στο νοιζ. ή θα τους διαγραψεται εφοσον δεν δικαιουνται ή θα ειναι ισοτιμα μελη με μας και θα δικαιουνται τα παντα. Μηπως τους κανετε χάρες?

 

Οι λόγοι για τους οποίους διεγράφηκε ο ινδιάνος, γιατί περι αυτού πρόκειται το συγκεκριμένο thread, είναι γνωστοί αποκλειστικά και μόνο στον ίδιο, στους άμεσα εμπλεκομένους και στον διαχειριστή. Δεν ενδιαφέρει κανέναν η αλληλογραφία που ανταλλάχθηκε μεταξύ τους, όπως και δεν ενδιαφέρει κανέναν η αλληλογραφία που ανταλλάσουν τα υπόλοιπα μέλη.

δε μας ενδιαφερει η αλληλογραφια που ανταλλαχθηκε. μας νοιαζει τι εκανε καποιο μελος και εφυγε.

 

Ζητάς να υπάρχει μία ανακοίνωση-διασυρμός αυτού που διαγράφεται, το βρίσκω εξευτελιστικό και προσωπικά διαφωνώ, αλλά μπορείς να το ζητήσεις από τον admin. Τα ατοπήματα εξάλλου των φίλων τα μαθαίνουμε από πρώτο χέρι. Μη κοροϊδευόμαστε τώρα.

διασυρμος??? τι εκανε δηλαδη ? βίασε τον κουροσαβα? Αν καποια μερα διαγραφω δηλωνω υπευθηνα οτι θα ηθελα πολυ να μαθεται ολοι τους λόγους.

οσο για το τι ξερω , ακομη δε ξερω τι εχει γίνει , ειλικρινα(πιστεψε με σε παρακαλω δε γνωριζω ακομη, μονο υποθέσεις κανω με βαση ενα παλιο thread . μετα εχασα επεισοδια. δεν εχει να κανει οπως καταλαβαινεις αυτο το ποστ με υπερασπιση του πρωην μέλους), χαρη στο ποστ του brain ομως θα ρωτησω και θα μαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου