Προς το περιεχόμενο

Δημοκρατικές διαδικασίες


BRAIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και κατι ακόμα Moderators υπάρχουν σε όλα τα forum του κόσμου,για να είναι αυτό κοινή πρακτική πάει να πει πως συντρέχει κάποιος λόγος

 

Το 90% των newsgroup δεν είναι moderated.Το kuroshin ή το slashdot δεν είναι moderated,τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο.Τo moderation σε αυτή την έκταση είναι καινούρια μόδα, των webforums και των php φορουμ που αναπτύχθηκαν και χρησιμοποιούνται παντού την τελευταία 8αετία, και επειδή υπάρχει σαν feature το βρίσκουν λογικό και το χρησιμοποιούνε όλοι.Τέλος τέτοιο heavy moderation που γίνεται εδώ, δεν έχω δεί σε κανένα άλλο φορουμ προσωπικά, αν και αυτά που συμμετέχω είναι παλιά και μεγάλα, και όπως είπα πρόκειται για νεώτερη μόδα. Κατα τ'αλλα δεν νοείται με λίγο trolling ή δικηγορηλίκι να τσιμπάνε οι mods ενός φόρουμ, που είναι υποτίθεται πιο έμπειροι.Παρεπιπτόντως αυτό το troll έχει γράψει ένα καλό άρθρο για το θέμα: http://www.kuro5hin.org/story/2003/7/18/205013/523

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε deleted

 

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεις ώς παράδειγμα προς μίμηση το http://slashdot.org/

 

Η πολιτική του slashdot όπως αναφέρεται είναι :

 

"All trademarks

and copyrights on this page are owned by their

respective owners. Comments are owned by the Poster."

 

¶ρα κάθε μελος ως ιδιοκτήτης των δημοσιεύσεων του έχει το πνευματικό δικαίωμα να τα κάνει ότι θέλει. Σωστά?

 

Έχει δηλαδή το αναφαίρετο και σίγουρα μη κατακριτέο δικαίωμα να τα συμπληρώσει. διορθώσει, αναδημοσιεύσει, ή ακόμα και διαγράψει εντελώς , ως πνευματική του ιδιοκτησία της οποίας και έχει την απόλυτη και αποκλειστική κυριότητα!

 

Αυτό ναι ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραπάνω ποστ μιλάγαν για το moderation, όχι για τις διαγραφές ποστ απο τους χρήστες. Το slashdot παρεπιπτόντως δεν είναι καν ακριβώς φορουμ, είναι blog πιο πολύ, όπως και το kuro5hin.

 

Τα ποστ σου τώρα, ειδικά στο slashdot (ακόμα χειρότερα) δεν μπορούν να διασφαλιστούν απο αντιγραφή και αναδημοσίευση.Φυσικά μπορείς να τα αλλάξεις και να τα σβήσεις (το τελευταίο δε γίνεται σε όλα τα φόρουμ αν υπάρχουν απαντήσεις), αλλά (ειδικά στο slashdot με την κίνηση που έχει) αυτό δεν σημαίνει οτι σβηστήκανε και εκτός φορουμ... το μαζικό σβήσιμο δε, επηρεάζει μόνο τις συζητήσεις και τα αρχεία του φόρουμ , και μόνο αρνητικά, και δεν έχει και κανα νόημα αφου τα ποστ τα χουν δεί/διαβάσει/αντιγράψει δεκάδες άλλοι.

 

Αυτό που έλεγα πιο πάνω, είναι οτι η πνευματική σου ιδιοκτησία απλώς δεν μπορεί να διασφαλιστεί απο το φόρουμ, όχι οτι ξαφνικά ανήκει στο φόρουμ... οτι γράψεις, είναι πια public property ουσιαστικά, όχι του φόρουμ, ούτε εύκολα μπορείς να αποδείξεις οτι είναι δικιά σου (μπορεί να είναι και αδύνατο) στο μέλλον.Οπότε προσέχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω να πω και εγώ τη γνώμη μου παρότι κάποιος moderator υπαινίχτηκε ότι δε δικαιούμαι να παίρνω θέση επειδή άρχισα τη πορεία μου στο noiz παραβαίνοντας του κανόνες του. Επι τη ευκαιρία, να σας ενημερώσω εσάς που διαβάζετε ότι αντιπαθώ την ξύλινη γλώσσα των πολιτικών και θα μιλήσω αναφερόμενος ευθέως σε μέλη. Τέλος, δεν είμαι φίλος του admin, δεν έχουμε συναντηθεί ποτέ, άλλα έχει την αμέριστη εκτίμησή μου. Όσοι αμφισβητείτε τον admin έχετε χάσει τη μπάλα, μη χάσετε και το χρόνο σας διαβάζοντας αυτά που έχω να πω. Πάμε λοιπόν:

 

Πρόλογος) Επειδή το θέμα του thread είναι "Δημοκρατικές Διαδικασίες", θα αρχίσω θυμιζοντας ότι στις σύγχρονες δημοκρατίες ο μεγάλος κίνδυνος είναι αυτός που εντόπισε ο Όργουελ στη "Φάρμα των Ζώων": όλα τα ζώα είναι ίσα, αλλά μερικά είναι πιο ίσα από τα άλλα. Ο Όργουελ, που δεν ήξερε τίποτε για ίντερνετ, απέτυχε να προβλέψει όλους τους πιθανούς μηχανισμούς που μπορούν να οδηγήσουν σε κάτι τέτοιο. Εμείς στο noiz καταφέραμε να τον ξεπεράσουμε (ελληνάρες γαρ) και να δημιουργήσουμε προβλήματα από το τίποτα. Ντροπή μας.

 

α) Αυτά που ακούγονται περί πνευματικών δικαιωμάτων για τα post είναι απλά τρίχες. Ανώνυμα posts σε έναν κατεξοχήν ανώνυμο τόπο δεν εγείρουν θέματα προσταστίας πνευματικών δικαιωμάτων - οποιοσδήποτε δικαστής ή νομικός σύμβουλος θα μας πέταγε από το παράθυρο αν του πηγαίναμε τέτοια υπόθεση. Οτιδήποτε γράφεται στο noiz είναι public property. Ακόμη και αν υπήρχε θέμα πνευματικών δικαιωμάτων, τότε το κάθε ανώνυμο μέλος θα έπρεπε να έχει δικαίωμα αφαίρεσης των γραπτών του, τόσο όσο κάθε moderator, αλλά τότε η δομή του φόρουμ θα ήταν υπό διαρκή κίνδυνο.

 

β) Ο feather ήταν το καλύτερο μέλος που είχε ποτέ το noiz (πιστέψτε με, κάτι ξέρω που το λέω, είμαι πολύ πιο παλιός από ότι φαίνομαι). Ήταν όμως ο χειρότερος moderator, το οποίο δείχνει ότι αυτοί οι δύο ρόλοι δεν είναι απαραίτητα συμβατοί. Εγώ του είχα πει ένα βράδυ στο chat ότι θα έπρεπε - ούτως ειπείν - να ευνοήσει έναν από τους δύο ρόλους, παραμερίζοντας τον άλλο, αλλά απέτυχε να με παρακολουθήσει, ίσως λόγω της προσωπικής παρεξήγησης που είχα μαζί του πριν δύο μήνες. Στο τέλος εγκλωβίστηκε στις αντιφάσεις αυτών των δύο ρόλων και υποχρεώθηκε από την ίδια του την νοοτροπία να αποχωρήσει - κάτι που δεν με ευχαριστεί καθόλου.

 

γ) Προτείνω στον admin ότι οι moderators στο μέλλον δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα διαγραφής posts από τις συζητήσεις, τουλάχιστον όχι χωρίς να είναι απαραίτητο να εγκρίνει ο ίδιος αυτές τις διαγραφές (πατώντας κάποιο κουμπί έγκρισης π.χ.). Η ιδέα ότι οι moderators μπορούν να διαγράφουν posts εμένα προσωπικά μου φαίνεται αστεία: δηλαδή ποιον προσπαθούμε να προφυλάξουμε και από τι ακριβώς. Αν κάποιος γράφει κάτι που τον εκθέτει (λόγω κακογουστιάς, ασχετίλας κλπ) τότε ας είναι εκεί να τον εκθέτει για πάντα. Νομικά θέματα προστασίας του noiz από την πιθανότητα να γράψει κάποιος κάτι δεν εγείρονται, διότι οι κανόνες χρήσης ενέχουν το ρόλο ιδιωτικού συμφωνητικού ανάμεσα στο noiz και στο εκάστοτε μέλος. Με τη βοήθεια ενός νομικού συμβούλου, αυτοί οι κανόνες χρήσης θα πρέπει να ενισχυθούν και να υποχρεούται το κάθε νέο μέλος να πάτάει ένα κουμπάκι που λέει "I agree" πριν μπει μέσα στο site και από εκεί κει μετά... live and let live που λέει και το μότο του admin. Ακόμη και αν κάποτε χρειάζεται να διαγραφεί ένα post, δεν πρέπει αυτό να σημαίνει πλήρη διαγραφή του. Ο χώρος που αρχικά καταλάμβανε το post πρέπει να παραμένει εκεί αλλά το περιεχόμενο θα πρέπει να τροποποιείται έτσι ώστε να αντανακλά την επέμβαση που δέχτηκε και τους λόγους που οδήγησαν σε αυτή την επέμβαση. Έτσι, ούτε η δομή του φόρουμ κινδυνεύει, ούτε ο λογοκριμένος διασύρεται μέσα από αυτή την γκαιμπελική πλήρη εξαφάνιση των γραπτών του που προωθούσε η -κατά feather- αντίληψη για το moderation.

 

δ) Αν ισχύουν τα παραπάνω, θα διαπιστώσουμε όλοι κάτι ευχάριστο: ότι δεν υπάρχει καμία ανάγκη για "αυτονόητες" διαγραφές μελών. Ποτέ. Στο site της Steinberg, υπάρχει ένας τύπος ο οποίος προτείνει μόνιμα την χρήση παράνομων αντιγράφων του Cubase και του Nuendo (νομίζω τον λένε phil_expert). Η κοινότητα της Steinberg τον έχει απομονώσει - κανείς δεν του απαντά, παρά μόνο για να κάνει λίγη πλάκα. Κανείς όμως δεν τον διαγράφει και βέβαια κανείς δεν σβήνει τα γραπτά του και κανείς moderator δεν εμπλέκεται σε αντιπαράθεση μαζί του. Τι λέτε; Μήπως πρέπει να διδαχθούμε κάτι από αυτή την ιστορία; Διαγραφές μελών πρέπει να γίνονται μόνο μετά από σημαντικό αριθμό εισηγήσεων προς τον admin. Π.χ. αν κάποιος θέλει εγώ να φύγω, ας στέλνει ένα μήνυμα στον admin. Όταν μαζευτούν π.χ. τριάντα τέτοια μηνύματα, τότε ας με στέλνει ο admin σπίτι μου και τότε - είμαι βέβαιος - κανείς δεν θα ρωτάει γιατί έφυγα.

 

ε) Για το θέμα της γνώσης: όποιος περιμένει ότι θα διδαχθεί κάτι από μία δημόσια συζήτηση ανωνύμων, χωρίς αντίστοιχη προσωπική προσπάθεια, έξοδα, μελέτη βιβλίων κλπ, τότε μάλλον δεν είναι με τα καλά του. Ακόμη και η καλύτερη συμβουλή από τον superfunk (π.χ.) δεν θα πιάσει τόπο αν δεν βρει εύφορο έδαφος στο νου του αποδέκτη της συμβουλής. Εύφορο είναι το έδαφος όταν υπάρχει διάθεση για μάθηση, επαρκής προσωπική εμπειρία, πρόθεση για περαιτέρω μελέτη κλπ. ¶ρα, μη μπάινουμε στην βλακώδη αντίληψη ότι εδώ υπάρχει κάποια διακίνηση γνώσης ή ότι είμαστε στο site της encyclopedia brittanica. Θεωρώ δεδομένο ότι αρκετά από τα πράγματα που ρωτιόνται ή απαντιώνται είναι σαχλαμαρίτσες, ή ότι δεν μπορεί να έχουν μόνιμη και μη-αμφισβητούμενη απάντηση. Ειδικά σε θέματα ηχοληψίας, σύνθεσης μουσικής, ποια είναι η καλύτερη κάρτα ήχου, πόσο καθυστερημένοι είναι αυτοί που πάνε στο fame story, είναι ή δεν είναι σκυλάδικο ο χατζηγιάννης κλπ, οι απόψεις είναι τόσες πολλές που καταλήγει να είναι πολύ δύσκολο να πει κανείς κάτι οριστικό. ¶λλωστε, χρειάζεται να ειπωθεί κάτι οριστικό;

 

στ) Επειδή ακριβώς δεν μπορούμε να έχουμε οριστικές αποφάσεις για κάποια θέματα, ο feather προσπάθησε (όχι κακόβουλα πιστεύω) να προωθήσει την ιδέα της "αυθεντίας". ¶παξ και μιλούσε ο feather οι υπόλοιποι έπρεπε να κάνουν μόκο. Ωραία ιδέα, δε λέω, αλλά δεν έχει καμία σχέση με ένα ανοικτό φόρουμ. Στο χώρο της πληροφορικής, κάποιοι τύποι που έχουν αυτο-ανακηρυχτεί σε αυθεντίες, έχουν κάνει το δικό τους προσωπικό site, λένε ότι θέλουνε, έχουν το κοινό τους κλπ. Σε ένα ανοικτό φόρουμ, είναι αφελής αυτός που δεν περιμένει απαντήσεις σε αυτά που γράφει (όλων των ειδών, επαινετικές, ύβρεις, άσχετες τοποθετήσεις, γκριμάτσες κλπ). Και -αν θέλει- υποχρεούται να τις απαντήσει όλες. Αλλιώς, πάμε γράφουμε ένα βιβλίο με τις απόψεις μας, και μετά ψάχνουμε να βρούμε έναν εκδότη. Εκεί να δεις τι εστί κριτική και μάλιστα κακόβουλη. Μέχρι να εκδοθεί το βιβλίο θα ακούς το κοντό και το μακρύ μέχρι και του καφετζή του εκδοτικού οίκου. Μετά την έκδοση, θα έχεις κριτική από τα ειδικά μέσα ενημέρωσης, τις εφημερίδες, τους φίλους σου, τη γκόμενά σου και (εν' τέλει) τα μέλη του noiz. Η ιδέα της "αυθεντίας" είναι δύσκολο να περάσει. Ο feather (σαν μέλος) μπορεί να την άξιζε, αλλά (σαν moderator) δεν είχε δικαίωμα να βοηθά το "μέλος" στην προώθηση αυτής της ιδέας, εις βάρος της δυνατότητας των άλλων να έχουν αντιρρήσεις.

 

τέλος) Καλώ τον admin να επαναφέρει τους διαγραμένους. Ας απαντήσουν μόνοι τους στις ερωτήσεις που έχει να τους κάνει η κοινότητα. Αν έχουν κάνει κάτι λάθος, ας ζητήσουν συγνώμην όπως ζήταγα και εγώ πριν περίπου δύο μήνες. Καλώ τον feather να δείξει το ανάστημά του και να γυρίσει στο noiz, με ή χωρίς τα πολύτιμα post του. Οι λόγοι για τους οποίους έφυγε ήταν άσχετοι με την πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι ότι η κοινότητα τον εκτιμά και τον χρειάζεται. Τα λάθη που έκανε σαν moderator δεν είναι σε θέση να ακυρώσουν την προσφορά του ως μέλος και επίσης από μία άποψη δεν οφείλονται σε αυτόν αλλά στα "bugs του συστήματος" και στις λαθεμένες "έκτακτες εξουσίες" που το σύστημα επιφυλάσσει σε αυτό το ρόλο. Καλώ άπαντες να εκφράσουν τη συμφωνία ή τη διαφωνία τους με τις προτάσεις μου, ειδικά αυτές που αναφέρονται στις παραγράφους (γ) και (δ). Τέλος καλώ (αμάν, σα ντουντούκα σε διαδήλωση αισθάνομαι) όλους να φιλιώσουν με όλους. Όχι επειδή είναι γιορτές, αλλά επειδή το αίμα νερό δε γίνεται.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώ άπαντες να εκφράσουν τη συμφωνία ή τη διαφωνία τους με τις προτάσεις μου' date=' ειδικά αυτές που αναφέρονται στις παραγράφους (γ) και (δ) [/quote']

 

Ας αρχίσουμε...

 

Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα για ποιούς λόγους διαγράφονται posts στο noiz!Εξαφανίζονται τελείως,σα να μην υπήρξαν ποτέ και έτσι έχουμε το εξής φαινόμενο:δημιουργούνται παρεξηγήσεις μεταξύ των συγγραφέων των διαγραφέντων posts και το σημαντικότερο,οι υπόλοιποι που πιθανόν να μη τα είδαν βρίσκονται σε κατάσταση "κάτι ξέρουν οι γύρω μου που δεν το ξέρω εγώ" με αποτέλεσμα να μη μπορούν να παρακολουθήσουν τις εξελίξεις.

 

Προτείνω,λοιπόν,τη ΜΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ των posts,εκτός και αν αυτά είναι υβριστικά ή διαφημιστικά ή κάτι τέτοιο.Ωστόσο,νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει το post,με το όνομα του συγγραφέα,απλά αντί του υβριστικού (ή άλλου μεμπτού) περιεχομένου,να υπάρχει η παρατήρηση του mod με μήνυμα του τύπου "το post διαγράφηκε λόγω υβριστικού/διαφημιστικού περιεχομένου" ή κάτι παρόμοιο.

 

Έτσι,θα ξέρουμε όλοι τι γίνεται στο noiz και δεν θα έεχουμε ανάγκη το ράδιο-αρβύλα για να μάθουμε τις εξελίξεις,ποιος διαγράφηκε κλπ.

 

Με λίγα λόγια,προτείνω διαφάνεια και κατάργηση του παρασκηνίου!Όλα στη φόρα!Τι θα πει διαγραφή post για να μη διασυρθεί το μέλος;;;;Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα λόγια του και καθώς γράφουμς και δεν μιλάμε,νομίζω ότι υπάρχει αρκετό χρόνος για να σκεφτούμε διπλά πριν γράψουμε,οπότε τέτοιες δικαιολογίες δεν με πείθουν!

 

 

Τώρα,σε περίπτωση ενοχλητικού μέλους,αν όλη η κοινότητα τον αγνοήσει,νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.Βέβαια σε περίπτωση που γράφει σε κάθε topic μόνο και μόνο για να ξεκινήσει καβγάδες (troll),θα πρέπει να πάει σπίτι του αμέσως![/u]

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow! .

 

Διάβασα με προσοχή τις απόψεις σου και εφόσον προσκαλείς ΑΠΑΝΤΕΣ να συμφωνήσουν ή να διαφωνήσουν ( μιας και τη γαλοπούλα την έχουμε ήδη χωνέψει) υα μου επιτρέψεις να παραθέσω ή και να επανατοποθετήσω και την δική μου γνώμη .

 

Εύχομαι να μην χαρακτηριστεί τόσο εύκολα ως «τρίχα», «άσχετη», «αστεία» «δεν είναι με τα καλά της», «βλακώδης» «σαχλαμαρίτσα», «αφελής», λέξεις που εσύ ο ίδιος χρησιμοποίησες για να περιγράψεις την πλειονότητα των καταχωρήσεων και συμπεριφορών των υπολοίπων μελών μέσα και στα οποία ανήκω, παρακαλώντας εσένα προσωπικά αλλά και όλους μας να είμαστε λιγότερο αιχμηροί και πιο προσεχτικοί με τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς όταν απευθυνόμαστε σε άτομα που σίγουρα δεν τα θεωρούμε κατώτερα όντα από εμάς τους ειδήμονες !!!

 

Επείσης θέλω να σε διαβεβαιώσω πως τίποτα προσωπικό δεν έχω μαζί σου και μάλιστα έχω εκτιμήσει την όποια βοήθεια έχεις προσφέρει στους «αδαής» όπως εγώ. Ακόμα και αν αυτό, υποθέτω, λόγω ιδιαιτερότητας της ξεχωριστής προσωπικότητας που διαθέτει ο καθένας μας, εκφράζεται από μέρους σου αρκετές φορές άκομψα και μερικές φορές είναι δυνατόν να γίνει η αιτία να δημιουργηθούν έντονες αντιδράσεις από άτομα που νοιώθουν προσβεβλημένα από τις τραχιές και πρόχειρες τοποθετήσεις, σου που έμμεσα ή άμεσα έχουν τους ίδιους ως αποδεκτές.

 

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που έγινε η αιτία να διαγραφούν κάποια άλλα μέλη, που όπως ορίστηκε από τους αποφασίζοντες είχαν αυτήν ακριβώς την προσβλητική και περιφρονητική συμπεριφορά προς τα υπόλοιπα μέλη προσπαθώντας να ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ τις ΔΙΚΈΣ τους απόψεις με ΑΝΑΡΜΟΣΤΟ τρόπο.

 

Πιστεύω πως ένας τελευταίος έλεγχος αυτών που γράφουμε ή λέμε ερχόμενοι στη θέση του αποδέκτη τους είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να διατηρηθεί ο διάλογος και η ανταλλαγή των όποιων προσωπικών απόψεων σε ανθρώπινα επίπεδα που σε τίποτα δεν θα θυμίσουν την ημιάγρια κατάσταση εξημερωμένων θηρίων που ξαφνικά βρέθηκαν από τη ζούγκλα σε μια ισόνομη και ισότιμη κοινωνία που διέπεται από κανόνες που οφείλουν όλοι να τηρούν.

 

Επειδή δεν θέλω η καταχώρηση αυτή να γίνει κουραστική και ανούσια την κλείνω ως μια γενική άποψη που είμαι σε θέση να έχω διαμορφώσει διαβάζοντας ανελλιπώς και πάντα καλοπροαίρετα τις καταχωρήσεις των υπολοίπων μελών χωρίς καμία διάθεση σνομπισμού και απαξίωσης σε αυτούς που δεν έχουν φτάσει στο δικό μου πνευματικό η γνωστικό επίπεδο υποσχόμενη να υποστηρίζω πάντοτε το δικαίωμα πληροφόρησης και γνώσης ακόμα και σε αυτούς που ρωτάνε τα αυτονόητα για μένα.

 

Αυτό το «κουσούρι» εξάλλου είναι και αυτό που με οδήγησε να ασχολούμαι με υπομονή και απέραντη αγάπη με την διδασκαλία της μουσικής τα τελευταία 19 χρόνια που προσπαθώ αν μη τι άλλο να διαμορφώσω ευαίσθητες ψυχές και ανοιχτά αυτιά ικανά να ακούσουν και να επεξεργαστούν όλα τα είδη του συνόλου των ήχων που έχουν το δικαίωμα να ονομάζονται μουσική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Affectuoso31,

 

δεν καταλαβαίνω γιατί στεναχωρήθηκες έτσι με αυτά που έγραψε ο Wow!, και πήρες τα επίθετα και τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησε για να τονίσει αυτά που έγραψε, εκτός συμφραζομένων.Μάλλον κολλάς στις λέξεις και όχι στο νόημα, το οποίο επουδενί δεν ήταν προσβλητικό για κανέναν.Πρόκειται απλώς για άλλο τρόπο έκφρασης, και αν μου επιτρέπεις, είσαι λίγο παραπάνω ευαίσθητος απο όσο χρειάζεται για ένα webforum.¶λλωστε τα ίδια έγραψα κι εγώ όταν μίλαγα για heavy moderation (διαγραφές ποστ με συχνότητα 440Thz) ,trolling , δικηγορηλίκια, πνευματικές ιδιοκτησίες, και moderators γενικότερα.Εντάξει δεν χρησιμοποίησα τη λέξη "τρίχες" ούτε ανέφερα το όνομα του feather (αν και γι' αυτόν κυρίως μίλαγα).Το νόημα πάντως είναι το ίδιο, και δεν εκφράζω ούτε εγώ ούτε ο Wow!(με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα) απο όσο βλέπω τουλάχιστον αυτή την άποψη για να προσβάλω κανέναν, αλλά για το καλό του noiz.

 

Κοίτα τα επιχειρήματα και όσο μπορείς να αγνοείς τις δυνατές εκφράσεις.Σε κοινότητες σαν κι αυτή, πολλοί γράφουν "δυνατά", αλλά μέσα απο αυτά που λένε, μπορείς να αποκομίσεις κάτι, ακόμα και αν σε προσβάλουν πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Affectuoso, στην αρχή του post μου λέω ότι αντιπαθώ την ξύλινη γλώσα των πολιτικών. Θεωρώ δικαίωμα όλων να χρησιμοποιούμε λέξεις της καθομιλούμενης, όχι για να χαρακτηρίσουμε, αλλά για να υπογραμίσουμε τα συμφραζόμενα. Εννοείται ότι δεν προσβάλω κανέναν, αντίθετα νομίζω ότι επιδιώκω τη συναίνεση. Ζητώ συγνώμη αν προσέβαλα το αισθητήριό σου, αλλά σε παρακαλώ να το ξεπεράσεις και να μείνουμε στην ουσία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα deleted

Δεν μπορώ να γνωρίζω για ποιόν λόγο την απλή έκφραση των απόψεων μου την εξέλαβες ως στενοχώρια.

 

Πιστεύω επίσης πως η τελευταία μου καταχώρηση είναι ξεκάθαρο πως απευθύνεται στην Wow! που είναι και ο αρμοδιότερος, έχοντας άριστη ικανότητα κρίσης, λόγου και γραφής να την επεξηγήσει ,να την ερμηνεύσει, να εκφράσει τις αντιρρήσεις του χωρίς την βοήθεια συνηγόρου.

 

Δεν επιθυμώ να μπω σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση με ένα νέο μέλος σαν εσένα που μπήκε στην κοινότητα του noiz μόλις στις 18 του μηνός και πού δεν είχα την ευκαιρία να το γνωρίσω άρα και να διαμορφώσω άποψη μέσα από άλλες δημοσιεύσεις του σχετικές με το αντικείμενο του site(αν δεν κάνω λάθος οι δημοσιεύσεις που έχεις κάνει εως τώρα αφορούν αποκλειστικά και μόνο το σχετικό thread)..

 

Παρόλα αυτά σε καλωσορίζω ως νέο μέλος και εύχομαι εδώ μέσα να βρείς όπως κι εγώ πολύτιμες πληροφορίες και γνώση για τα θέματα της μουσικής τεχνολογίας τα οποία θέλω να πιστεύω σε οδήγησαν να γίνεις μέλος.

Απλώς για την διευκρίνηση κάποιων παρερμηνειών που τυχόν έγινα η αιτία να σου δημιουργηθούν είμαι πρόθυμη να σε διαφωτίσω επιτρέποντας μου να χρησιμοποιήσω παραθέσεις αντί ολόκληρο σου το κείμενο για οικονομία χώρου και δυνατότητα κατανόησης των διευκρινήσεων μου.

φίλε Affectuoso31' date=' [/quote']

Δεν είμαι φίλος αλλά δεν αποκλείω στο απώτερο μέλλον να γίνω Φίλη. :) Ίσως σε παραξενεύει πως υπάρχουν και γυναίκες στην κοινότητα του noiz αλλά όντως είμαι μία από αυτές . :wink:

 

Μάλλον κολλάς στις λέξεις και όχι στο νόημα' date=' το οποίο επουδενί δεν ήταν προσβλητικό για κανέναν.[/quote']

Ειλικρινά ότι γράφω είναι προϊόν σκέψης και όχι ερμηνευτικού λεξικού.

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να μιλάει για τον εαυτό του ΚΑΙ ΜΟΝΟ καθώς και για το τι θεωρεί προσβλητικό ή όχι.

 

είσαι λίγο παραπάνω ευαίσθητος απο όσο χρειάζεται για ένα webforum

Νοιώθω περήφανη που δεν είμαι αναίσθητη. :D Θέλω να πιστεύω πως τα webforum που έχεις επισκεφτεί δεν αποτελούνται αποκλειστικά από αναίσθητους και χοντρόπετσους γιατί εδώ σίγουρα δεν είμαστε τέτοιοι!!

δεν εκφράζω ούτε εγώ ούτε ο Wow!(με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα) απο όσο βλέπω τουλάχιστον αυτή την άποψη για να προσβάλω κανέναν

Ο καθένας έχει το δυνατότητα να μιλάει με βεβαιότητα για τον εαυτό του και μόνο.

Απόλυτη ταύτιση απόψεων δεν είναι δυνατόν να υπάρξει παρά μόνο ίσως με τον ίδιο μας τον εαυτό.

για το καλό του noiz.

Γιαυτό κοπιάζουν όλοι όσοι είναι εδώ και μάλιστα πολύ περισσότερο από τον ελάχιστα συγκριτικά χρόνο που είμαι εγώ ή εσύ μέλη.

Αυτοί που το δημιούργησαν πριν 5 χρόνια σίγουρα νοιάζονται περισσότερο. :)

Σε κοινότητες σαν κι αυτή' date=' πολλοί γράφουν "δυνατά"[/quote']

Δυνατα δυνατάααααααα γίναν όλα δυνατά τα αδύνατα (που λέει και η Αρβανιτάκη}Έτσι για να τραγουδήσουμε και λίγο μιας και είμαστε σε μουσικό site. :wink:

μπορείς να αποκομίσεις κάτι' date=' ακόμα και αν σε προσβάλουν πολλές φορές.[/quote']

Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια.Προσωπικά αποκομίζω περισσότερα από αυτούς που δεν με προσβάλουν. Ανθρωπος είμαι όχι ο «σηκώνει βάρη και δεν κλατάρει». :(

 

Αυτά ελπίζω να σε έβγαλαν από παρερμηνείες των όσων έγραψα. Καλωσόρισες στον υπέροχο κόσμο της μουσικής .Περιμένω με αγωνία να γνωριστούμε καλύτερα μέσα από κάποια σχετική καταχώρηση που συνηθίζουν να κάνουν τα νέα μέλη στις παρακάτω τοποθεσίες.

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=425&sid=e81b434f506aab9f7a6747c1b447156f

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=391&sid=f8020d22afa58513421ed35b6d9e7a74

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=833&sid=f8020d22afa58513421ed35b6d9e7a74

 

 

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα !!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη φίλε Wow! αλλά δεν είμαι σε θέση να αποδεχτώ και να ασπαστώ την συγκεκριμένη άποψη.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ «ξύλινη γλώσσα των πολιτικών» τα όσα γράφουμε όλοι μας εδώ μέσα. Η στοιχειώδης ευγένεια στον λόγο μας και ο σεβασμός στις απόψεις των συνομιλητών μας ιδιαίτερα όσων διαφωνούμε δεν αποτελεί για μένα «ξυλινη γλώσσα πολιτικών»

 

¶λλωστε εδώ δεν νομίζω να έχουμε βουλευτές ή να αποτελούμε κανένα λαϊκό δικαστήριο στο όποίο μοναδικό μας μέλημα είναι να αποδείξουμε πόσο λάθος σκέφτονται ΟΙ ΑΛΛΟΙ….

:?

 

Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υποστηρίξω το δικαίωμα σου να τα εκφράζεις !

Κάπως έτσι δεν το είπε ο Βολταίρος ? :wink:

 

ΥΓ:Μου έφεραν έναν καταπληκτικό καφέ με άρωμα φουντούκικαι τον απολαμβάνω!!! :D Η γαλοπούλα παει.... :cry: ούτε φωτογραφία δεν προλαβα να την βγάλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου