Προς το περιεχόμενο

korg MS2000BR-cubase??


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς με το πρόβλημα συγχρονισμού;

 

Έχεις τις σωστές ρυθμίσεις στο Korg και στο Cubase;

 

MIDI Output Port (Cubase) ίδιο με το port number του MS2000BR

MIDI Clock = Auto ή External (MS2000BR)

 

Ξέρω ότι με το SONAR παίζει σίγουρα.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά δεν έχω το korg αλλά επειδή σκέφτομαι να το πάρω ανησυχώ λίγο γιατί έχω δει σε πολλά sites σχόλια του στύλ: The arp is pretty bad. There is a noticable sync offset when clocked to midi. This can be pretty annoying. Oh, and there's no plan to ever have that fixed, so if you're into Trance or Chopin or whatever, you might be a little disappointed.και το ακούω αυτό σε σχέση με το cubase… τι να παίζει άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό να υποθέσω ότι το βρηκες στο harmony central...:)

 

Το sync offset στο MTC το έχουν όλα τα μηχανάκια, π.χ. και της Roland. Πρακτικά, σημαίνει ότι υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση 2-3 δευτερολέπτων μέχρι να ξεκινήσει και το slave device να παίζει μαζί με το master. Είναι ενοχλητικό αλλά όχι απαγορευτικό. Λύσεις υπάρχουν και εξαρτώνται από το όλο setup σου (τι ορίζεις σαν master και τι σαν slave, μην χρησιμοποιείς emulated midi ports καθώς, τι midi interface έχεις κλπ).

 

Η ερώτηση βέβαια είναι, αφού θα πάρεις μία τέτοια συσκευή γιατί σε απασχολεί το sync: πρόκειται να ηχογραφήσεις ταυτόχρονα και στο Cubase και στο Korg; ή πρόκειται να φτιάξεις ένα κομμάτι όπου τα μισά tracks θα είναι στο Korg και τα άλλα μισά στο Cubase; γιατί μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις θα έχεις πρακτικό πρόβλημα.

 

Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα Roland VS880 και απλά έζησα με αυτό. Η λύση ήταν να αφήνω πάντα 5 δευτερόλεπτα κενό στην αρχή του κάθε κομματιού. Βέβαια, παρέμενε το πρόβλημα στην περίπτωση που ξεκίναγα ένα κομμάτι από την μέση. Ωστόσο, δεν το είχα ψάξει περισσότερο τότε, ίσως και να υπήρχε λύση.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι απο harmony central ήταν.. :wink:

Το ρώτησα για την περίπτωση που θές να φτιάξεις ένα κομμάτι όπου τα μισά tracks θα είναι στο Korg και τα άλλα μισά στο Cubase όπως είπες.. καλή η ιδέα με το κενο ή ίσως να κάνω master to korg...αλλα αυτό ίσως να μην βολεύει.. θα δανειστώ ένα korg electribe απο ένα φίλο μου να το δω στην πράξη... σ'ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, γιατί να θέλεις να το κάνεις αυτό;

 

Φτιάχνεις μία λύση από την αρχή, οπότε καλό είναι να βρεις την πιο πρακτική για τις ανάγκες σου.

 

Εγώ, για παράδειγμα, όταν είχα δουλέψει με αυτόν τον τρόπο, το έκανα γιατί δεν είχα καλή κάρτα ήχου στο PC.

 

Επίσης, έπαιρνα το recorder, πήγαινα στο σπίτι του drummer, έγραφα και μετά επέστραφα και συμπλώνα στο SONAR κάποια MIDI όργανα. Ακόμα και έτσι, θα δεις ότι η καλύτερη λύση είναι να κάνεις dump τα audio αρχεία από το recorder στο SONAR, Cubase κλπ μέσω της (καλής) κάρτας ήχου σου, οπότε μετά δεν τίθεται θέμα συγχρονισμού.

 

Ποιές είναι οι δικές σου συνθήκες/απαιτήσεις;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλάβαίνω τι λές και συμφωνώ ότι γενικώς όταν θες να ηχογραφήσεις κατι στον υπολογιστή σου στην ουσία δεν έχεις πρόβλημα αλλα όταν θες να παίξεις live και έχεις και το cubase και καναδυο synths συνδεδεμένα και θές να πειράζεις κάποιες παραμέτρους real time?. Και να έχεις σώσει τα synth μέρη του korg (στο ίδιο το korg) και να θές να πειράξεις το cutoff για παραδειγμα, τι να το κάνω αφού απο την αρχή του κομματιού το synth θα καθηστερήσει να μπεί.. εκτός φυσικά αν παίζεις κανονικά τα πάντα στο synth real time όπου όμως δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Πρέπει να σου πώ ότι όλα αυτά που σου λέω δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ στην πράξη οπότε μπορεί και να λέω βλακείες και η απάντηση να είναι πολύ απλή...απλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται, έτσι κι αλλιώς στα live μου φαίνεται ότι είναι όλα προηχογραφημένα...δεν νομίζω κανείς να ανοίγει αρχεία του cubase...δεν ξέρω βασικά πώς λειτουργεί το πράγμα στο live..αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αν είναι να έχεις προ-ηχογραφημένα μέρη μόνο στο Korg και από το Cubase να παίζεις real-time όσο VSTi θέλεις, δεν υπάρχει θέμα συγχρονισμού.

 

Αν είναι να έχεις προ-ηχογραφημένα tracks και στο Korg και στο Cubase, τότε, για το live ειδικά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, αν αφήσεις τα 2-3 δευτερόλεπτα κενό στην αρχή κάθε τραγουδιού. Δεν πιστεύω να χρειαστεί σε live να σταματήσεις ένα κομμάτι στη μέση και να το ξαναρχίσεις (γι'αυτό λέω ότι στο live δεν θα έχεις πρόβλημα).

 

Επίσης, αν πρόκειται να χρησιμοποείς το laptop μόνο για κάποια VST instruments και δεν έχεις καθόλου προ-ηχογραφημένα tracks, δεν είναι ανάγκη να παίζεις με το Cubase. Αρκεί ένας VSTi Host client.

 

Τελευταία λύση, για τα προηχογραφημένα-κονσέρβα (που δεν πρόκειται να τα πειράξεις δηλαδή real-time στο live) είναι ένα απλό CD-player.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατάλαβα. Θα έχω και στο korg και στο cubase κάποια προηχογραφημένα μέρη οπότε τα 2-3 δευτερόλεπτα μου κάνουν σαν λύση αφου αυτή η καθυστέρηση είναι μόνο στην αρχή και όχι καθε φορά που μπαίνει το korg. Απλά απο κάποια threads σε διάφορα sites που είχα διαβάσει (άλλο ένα παράδειγμα: the only thing that bothers me a little is the mod seq tempo is not in sync with my PC tempo and it seems Korg can not do someting about it anymore,so when recording you need some sampling experience to chop it or do a remake of the patch with controller events in your PC sequencer, it will follow sync perfectly when normal use without the mod seq on the synth itself). μου είχε δημιουργηθεί η ιδέα πως το korg ήταν προβληματικο... η λύση της κονσέρβας δεν χρειαζόταν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου