Προς το περιεχόμενο

bounce to disk βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν γίνεται, θέλω κάποιος χρήστης των pro tools να μου πει αν έχει/είχε προβλήματα στην ποιότητα του ήχου όταν κάνει bounce to disk σε ένα μιξαρισμένο κομμάτι, ποιά είναι αυτά και αν ξέρει κάποια πιθανή λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Protools..πωωω,6 χρόνια πριν.

 

Αν θυμάμαι καλά,φτιάχνεις ένα AUX track,στέλνεις τη μίξη εκεί και μετά σε ένα audio track όπου και την γράφεις realtime.

 

Aν σε μπέρδεψα χτύπα.Α,και πάντα buffer 1024.

 

Tότε,το Bounce to disk μύριζε βοθρίλα.Υποτίθεται ότι το φτιαξαν όμως ,έτσι δεν είναι :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν σε ευχαριστώ που απάντησες. Εγώ απλά χρησιμοποιώ την επιλογή που εχουν τα προ τουλς(bounce to disk δηλαδή), αλλά νομίζω πως ακόμα βοθριλα μυρίζει. Αυτο που μου λες με το aux track δε νομίζω πως χρειάζεται αλλά ισως και να κάνω λάθος και γι'αυτο να έχει τόσο χάλια ήχο το εξπόρτεντ τράκ. Αν έχει όρεξη να απαντήσει κάποιος που τα έχει χρησιμοποιήσει λίγο πιο πρόσφατα θα βοηθούσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Στο PROTOOLS LE 6.4 που χρησιμοποιώ το bounce είναι μάπα και αυτό το θέμα με έχει προβληματίσει σε όλα τα sequencer!

 

Εγώ κάνω loop το spdif της κάρτας και γράφω real time σε ένα audio track όλα τα tracks που έχω φτιάξει.

 

Είναι μια καλώ λύση αλλά ακόμα δεν είμαι ικανοποιημένος.

"Κάτι χάνεται", κάτι δεν πάει καλά...

 

Έχω ακούσει ότι μια καλή λύση είναι να γράφεις real time σε εξωτερικό cd recorder.

 

Το έχει κάνει κανείς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται, θέλω κάποιος χρήστης των pro tools να μου πει αν έχει/είχε προβλήματα στην ποιότητα του ήχου όταν κάνει bounce to disk σε ένα μιξαρισμένο κομμάτι, ποιά είναι αυτά και αν ξέρει κάποια πιθανή λύση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεια σου φιλε, μηπως μπορεις να μας πεις ποια ειναι τα settings της Bounce διαδικασιας που χρησιμοποιεις.

Μετα, ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για να κρινεις το αποτελεσμα.

Ποια ειναι η διαφορα που ακους στο Bounced file με το τελικο "μιξαρισμα"

Και αν γινετε ανεφερε ποιο συστημα εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου