Προς το περιεχόμενο

ξεκινάω ηχογράφηση στο home studio αλλα...


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα τωρα που πηρα την m-audio firewire 410 να αρχισω λιγο πιο σοβαρα με το θεμα της ηχογραφησεις στο στουντιο μου με την ελπιδα και την προοπτικη καποια στιγμη να εβγαζα ενα cd ετσι για την παρτι μου πιο πολυ,οχι για να κυκλοφορουσα κατι,απλα για την ικανοποιηση οτι κανω κατι οργανωμενο.θα ηθελα να μου προτεινετε το πολυ ενα-δυο ειδη απο την καθε μου απορια για να μην μπλεξω και δεν ξερω τι να πρωτοπαρω...

1.μια προενισχυση μικροφωνου(γυρω στα 300-400ευρω)

2.ενα keyboard controller(με 2οκταβες)

 

ακομα θα ηθελα να μου προτεινετε το πολυ παλι 2εως3 vst και plug-ins απο τα εξης:

1.delay

2.reverb

3.2-3 καλα synth

4. ηχους για μπασσο

5.αν υπαρχει κατι που να ακουγεται σαν ...φυσαρμονικα :roll:

 

thanks!! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και σου έχω απαντήσει σε άλλο thread σχετικά, απλά θα ήθελα να σου σώσω 300-400 ευρώ και να σου πώ ότι, όποιον προενισχυτή και να πάρεις σε αυτή την κατηγορία τιμής θα είναι εφάμιλος αυτών της κάρτας σου.

Δώστα αλλού.

Το πρόβλημα της προενίσχυσης είναι λυμένο, από την κάρτα σου σε αξιοπρεπές επίπεδο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ yameth :wink: παιδια ξερει ακποιος να μου ελεγε για αυτα που ρωτησα για το keyboard controller(300-400eyro),τα vst και τα pluginsq

thanks :wink: [/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε για delay μπορείς να χρησιμοποιήσεις του secuencer σου είναι μια χαρά(cubase.logic,sonar)το οποίο θα συνχρονιζεται με το τέμπο του κομματιού που φτιάχνεις αυτόματα..

το καλύτερο reverb της αγοράς(software)είναι το waves IR1 το οποίο δουλεύει με impulses οπότε καταλαβαίνεις...

Για synths δες τα εξής: atmosphere της spectrasonics,το moog modular η το mini moog της arturia και το vanguard για ποιο trance καταστάσεις..

Για μπάσο πάμε αποκλειστικά και με κλειστά τα μάτια στο trilogy της spectrasonics..

Yπάρχουν και άλλες επιλογές εξίσου καλές αλλά αν αρχίσουμε δεν θα τελειώνουμε και μάλλον θα σε μπερδέψω αντί να σε βοηθήσω..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα waves που είναι πολύ καλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα επίσης καλά Timeworks EQ –Delay- reverb sonictimeworks.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για delay δε βρίσκω το λόγο να δώσεις λεφτά, κα8ώς υπάρχουν αμέτρητα καλά freeware, π.χ. Classic Delay από www.kjaerhus.com

 

Για reverb, το IR-1 (και τώρα το 2) είναι πάρα πολύ καλό στην κατηγορία του (convolution), αλλά εγώ προτιμώ τα "συνθετικά" reverb, που είναι λιγότερο στατικά. Πολύ ωραίο και κλασσικό είναι το Princeton Digital 2016. Αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις DSP-powered reverb, η Powercore της TC Electronic είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή. Συγκεκριμένα, το Element το βρίσκεις πάμφθηνα και περιλαμβάνει 2 υπέροχα reverb (ClassicVerb, MegaReverb), ενώ μόλις βγήκε και το VSS3 για την Powercore (αλγόριθμος από το Μ3000).

 

Για μπάσσο, το Trilogy είναι όντως υπέροχο, ενώ έχω ακούσει υπέροχα λόγια και για το Majestic. Βάβαια, μια και είσαι κιθαρίστας, αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις ένα μπάσσο, καθώς το να προγραμματίσεις ένα πειστικό μπάσσο είναι πιο δύσκολο από το να το παίξεις. Εγώ, τουλάχιστον, προτίμησα τη λύση που σου προτείνω. :wink:

 

Όσον αφορά τα synths, τι ακριβώς ψάχνεις; Θες προσομοιώσεις φυσικών οργάνων (Hammond, Rhodes κτλ.), θες φυσικά όργανα (άρα θες ένα sampler), θες pads και γενικά συνθετικούς ήχους; Γίνε πιο συγκεκριμένος για να σου προτείνουμε κάτι.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα θελω και προσομιωσεις φυσικων οργανων(π.χ.σε ενα blues κομματι να τονιζω με καποια synth απο πισω την μελωδια),αλλα και sampler.. :roll:

 

παιδια ευχαριστω πολυ ολους σαςγια τις συμβουλες :wink:

Υ.Γ .επειδη αυτο που ετοιμαζω δεν θα γινει πολυ συντομα αρα δεν χρειαζεται να αγορασω κατι τωρα αν μπορειτε πειτε μου και για free downloads για να δουλεψω με αυτα προσωρινα.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.kvraudio.com

 

Εδώ θα βρείς ό,τι χρειάζεσαι: Πληροφορίες και links για όλα τα freeware και commercial προιόντα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το μπάσο έχει δίκιο ο akis αλλά εγώ κάνω ένα καλό καλπάκι.

παίζω το bass line με την κιθάρα 8O ......και μετά το audio αρχείο το κάνω midi και έτοιμο το μπάσο παιγμένο φυσικότατα και με δυνατότητα editing...μετα quantize...το “πετάω” σε ενα midi κανάλι, ανοίγω το trilogy και έτοιμο... 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα quantize...

Γιατί;... Μην τα τετραγωνίζετε όλα!... Η "μαγκιά" με το να παίζεις το μπάσο σε έγχορδο όργανο και όχι σε κλαβιέ είναι ότι μπορεί να πετύχεις καλύτερο feel, το οποίο, μεταξύ άλλων, περιλαμβάνει και πολύ μικρές ρυθμικές αποκλίσεις. :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου