Προς το περιεχόμενο

Line 6 Toneport UX2 vs. Tascam US-122 L


djven_om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να μου πείτε ποιά από τις 2 παραπάνω κάρτες προτείνεται για να αγοράσει ένας φίλος. Θέλει να μπορεί να ηχογραφεί κιθάρα, μπάσο, συνθεσαϊζερ, φωνή (δεν χρειάζεται να τα ηχογραφεί όλα μαζί). Απλά θα ήθελα την γνώμη σας για την ποιότητα που βγάζουν αυτές οι 2 καρτούλες. Ποια θα αγοράζατε εσείς?

Η διαφορά τιμής να μην παρθεί σαν κριτήριο.

Η ποιότητα ναι  ;)

 

Ευχαριστώ πολύ

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε

έχω και τα δύο, με τη διαφορά ότι εγώ έχω την παλιά tascam us 122. Αν θέλει να παίζει και σύνθια, δεν θα μπορέσει να το κάνει μέσω midi από το toneport. Καλύτερα να πάρει μια tascam και για κιθάρες μπάσα φωνές και λοιπά υπάρχουν πολλά έως άπειρα vst που θα του βγάλουν πολύ καλό ήχο. Εγώ πήρα την tascam και μετά πήρα και το toneport γιατί απλά δεν ήξερα (και δεν ρώτησα) :)

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Για το midi δεν καίγεται και τόσο μιας και εχει usb το keyboard του. Αλλά αν μου λές οτί απο ποιότητα είναι ακριβως τα ίδια τότε ok.

Καμιά άλλη γνώμη?

 

;D

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν είναι σίγουρα το ίδιο από ποιότητα. ΝΟμίζω ότι η tascam είναι καλύτερη, καθώς είναι μια κάρτα ήχου αυτούσια.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την Toneport UX2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Αν ο φίλος είναι και κιθαρίστας σου είμαι σίγουρος ότι θα βρει τη χαρά του γιατί ένα από τα υπέρ που έχει το UX2 είναι το ότι στην ουσία υπάρχει ένα πλήρως παραμετροποιήσημο POD μέσα στην κάρτα ήχου (Great Move, Line6 !!!!). Επίσης έχει περισσότερες εισόδους από την Tascam για να έχεις ενωμένα όλα τα όργανα σου και να μην παιδεύεσαι με βάλε-βγάλε. Για μένα το μόνο στο οποίο υπερέχει η Tascam είναι το μέγεθός της που είναι μικρότερο από την Toneport, πράγμα που ίσως την κάνει πιο πρακτική gia laptop musicians.. ¨οχι ότι η Toneport είναι και κανένα θηρίο αλλά λέμε τώρα....... Στην ποιότητα του ήχου έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πάνω κάτω ίδιες. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα πρακτικότητας. Αν δεν σε ενδιαφέρει η διαφορά τιμής θα σου έλεγα να πάρεις την Toneport.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σε μπέρδεψα βρε αγόρι μου???

Λοιπόν τα απλοποιώ όσο γίνεται :

 

Ποιότητα ήχου: Ίδια .

 

Tascam : Mικρότερη σε μέγεθος και χωράει άνετα σε τσάντα μαζί με το laptop. Πιο φθηνή.

 

Toneport UX2 : Λίγο μεγαλύτερη σε μέγεθος, με περισσότερα inputs(εισόδους δηλαδή) και με ενσωματωμένο το chipset ενός Line 6 POD (δηλαδή η κάρτα εχει προσoμειώσεις ενισχυτών και fx on board). Ελαφρώς ακριβότερη.

 

 

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου