Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξετε τον ήχο του Vangelis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ασχολούμε και με γραφικά βλέπω οτι το music software είναι τρομερά απλό και υπάρχει μια τρομερή αντίσταση για οτιδήποτε καινούργιο.

 

Το CSound το βρίσκεις τρομερά απλό;

 

Είχα αγοράσει ένα βιβλίο του 2000 γαι την ηχοσύνθεση που εξηγούσε μέσα την τεχνολογία της ηχοσύνθεσης που έφτανε μέχρι την τεχνητή νοημοσήνη, και αυτά υπάρχουν ακόμα μόνο μεσα στα πανεπιστήμια απο την εποχή του 70.

 

Υπάρχουν πολλά προγράμματα τα οποία είτε παράγουν μουσική είτε ήχους με την βοήθεια τεχνητής νοημοσύνης. Έχω φτιάξει και εγώ ένα με εξελικτικούς αλγόριθμους.

 

Γιατί οι εταιρείες φοβούνται να βγάλουν μεγαλύτερα και καλύτερα προϊόντα?

 

Από τα Waves (τα οποία δεν τα θεωρώ φτηνά) ένα 5% πάει στην εταιρεία. Το υπόλοιπο 95% είναι ζημία.

 

Ένα σοβαρό software synthesizer θα μπορούσε να κάνει σκόνη ένα analogue synthesizer.

 

Ναι, μπορεί το CSound, το Eventide H-8000, ίσως το KYMA/Capybara, και κάποια άλλα. Αλλά θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ και ΓΝΩΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

[ftp=ftp://<object width="425" height="355"><param name="movie" value="

name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>]<object width="425" height="355"><param name="movie" value="
name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>[/ftp]][ftp=ftp://<object width="425" height="355"><param name="movie" value="
name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>]<object width="425" height="355"><param name="movie" value="
name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="355"></embed></object>[/ftp]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πα ναναι καλυτερα τα software synths,  τα αναλογικα εχουν κουμπακια και φωτακια και καλωδιακια για να σκαλιζουμε και να χαιρομαστε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπες μόνος σου το Csound είναι δυνατό αλλά δύσχρηστο . Ένα σοβαρό software πρέπει να είναι εύχρηστο. Πάντως σίγουρα το Csound είναι ενα πολυ χρήσιμο εργαλειο , αλλά δεν είναι ώριμο software. Η απουσιά ενος ευχρηστου GUI είναι απαραίτητη . Αλλά και πάλι να θεωρούσαμε το CSound ώς ένα ώριμο-σοβαρο software δεν αλλάζει το γεγονός οτι παραμένει μειοψηφία.

 

Το να θέλει κάτι πάρα πολυ χρόνο και γνώσεις είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα μιας και ο χρόνος για το ανθρώπινο είδος είναι μια πολυτέλεια που δεν εξαγοράζεται.

 

Για μένα όμως το πρόβλημα όπως είπα δεν είναι software ενωντίον hardware. Το πρόβλημα είναι οτι όλα τα προϊοντα αυτήν την στιγμή είναι κλόνοι και τίποτε περισσότερο.

 

O Vangelis έγινε γνωστός μέσα απο το CS-80 και φυσικά ολα τα άλλα συνθ που χρησιμοποίησε , γιατι ήταν πρώτος αλλά ήταν και ταλαντούχος.

 

Ακουω συνεχώς οτι τα εργαλεία δεν είναι σημαντικά αλλά μόνο ο δημιουργός-μουσικός. Αυτό είναι λάθος μεγάλο. Το εργαλείο παίζει μεγάλο ρόλο , όπως παίζει και η ικανότητα του μουσικού.

 

Είδα την μουσική μου να βελτιώνεται τραγικα αυτήν την δεκαετία γιατί απλώς εμάθα περισσότερα αλλά και βελτίωσα τα εργαλεία μου . Τα πρώτα κομμάτια μου απλώς δεν ακούγονται και ακόμα να τα ξαναδημιουργουσα τώρα με την εμπειρία μου πάλι δεν θα ακουγόντουσταν.

 

Η πικρή αλήθεια. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πα ναναι καλυτερα τα software synths,  τα αναλογικα εχουν κουμπακια και φωτακια και καλωδιακια για να σκαλιζουμε και να χαιρομαστε...

 

 

συμφων'ω απόλυτα , για αυτό και εγώ προτιμώ το hardware. Είναι αυτή η προσωπική επαφή με το συνθ ,που μου βγάζει ενα μεράκι, μια αγάπη για την μουσική. Νιώθω σαν να κάνω διάλογο.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πα ναναι καλυτερα τα software synths,  τα αναλογικα εχουν κουμπακια και φωτακια και καλωδιακια για να σκαλιζουμε και να χαιρομαστε...

 

 

συμφων'ω απόλυτα , για αυτό και εγώ προτιμώ το hardware. Είναι αυτή η προσωπική επαφή με το συνθ ,που μου βγάζει ενα μεράκι, μια αγάπη για την μουσική. Νιώθω σαν να κάνω διάλογο.

 

με νιωθεις..... ειναι αλλη η συγκινηση να παιζεις πανω σε ενα παλιο cs-80 και αλλο να χειριζεσαι τα κουμπια του soft cs-80 με το ποντικι...το αποτελεσμα ειναι ιδιο αλλα η ψυχολογια διαφορετικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επανελθω,,μηπως εχεις πλησιασει τον ηχο του dervish-d  το σκαλιζω πολυ καιρο και δεν το εχω πετυχει ακριβως...εχεις κατι κοντα σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σοβαρό software πρέπει να είναι εύχρηστο.

 

Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, αν και υπάρχουν προγράμματα σοβαρά και καλά που είναι αρκετά εύχρηστα.

 

αλλά δεν είναι ώριμο software.

 

Είναι ώριμο.  :D Επειδή το χρησιμοποιούν λίγα άτομα σχετικά με το πόσοι χρησιμοποιούν ένα άλλο σύνηθες VST, αυτό δεν το κάνει ανώριμο. Απλά όπως κάθε μουσικό όργανο θέλει επιμονή και υπομονή. Και υφίσταται για πολλά χρόνια..

 

Η απουσιά ενος ευχρηστου GUI είναι απαραίτητη

 

Υπάρχουν αρκετά GUI για CSound, και επειδή ως πλατφόρμα είναι εντελώς ανοιχτή μπορεί οποιοσδήποτε να φτιάξει ένα Interface αν δεν τον ικανοποιούν τα υπάρχοντα.

 

Το να θέλει κάτι πάρα πολυ χρόνο και γνώσεις είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα μιας και ο χρόνος για το ανθρώπινο είδος είναι μια πολυτέλεια που δεν εξαγοράζεται.

 

Σηκώνεται μία κυρία απο το ακροατήριο και κατενθουσιασμένη πλησιάζει τον πιανίστα για να του δώσει συγχαρητήρια και του λέει: "Αχ, θα έδινα και την ζωή μου για να παίξω όπως εσείς!" Και ο πιανίστας της απαντά: "Κυρία μου εγω την έχω δώσει ήδη". Δεν το βλέπω σαν μειονέκτημα, είναι συνέπεια του τι θες. Και το να παίξει κάποιος μία σονάτα του Chopin απαιτεί πολύ χρόνο, τώρα το κατά πόσο είναι διατεθειμένος να αφιερώσει αυτό τον χρόνο κάποιος, αυτό είναι δικό του θέμα. Αν κάποιος θέλει ήχους πολύ γρήγορα, μπορεί να καταφύγει σε presets (κανένα πρόβλημα για μένα για αυτή την λύση), αν θέλει όμως την χαρά της δημιουργίας τότε κάθεται και τους φτιάχνει, είτε σε software είτε σε hardware. Και είναι περίεργο καμμιά φορά που ενώ η δυνατότητα να ακούγονται όλοι διαφορετικά υπάρχει εδώ και χρόνια, όλοι θέλουν να ακούγονται συγκεκριμένα και *σαν* κάτι.

 

Ακουω συνεχώς οτι τα εργαλεία δεν είναι σημαντικά αλλά μόνο ο δημιουργός-μουσικός. Αυτό είναι λάθος μεγάλο. Το εργαλείο παίζει μεγάλο ρόλο , όπως παίζει και η ικανότητα του μουσικού.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

συμφων'ω απόλυτα , για αυτό και εγώ προτιμώ το hardware. Είναι αυτή η προσωπική επαφή με το συνθ ,που μου βγάζει ενα μεράκι, μια αγάπη για την μουσική. Νιώθω σαν να κάνω διάλογο.

 

Εγώ προτιμώ ότι ταιριάζει στην περίπτωση, ότι πλησιάζει περισσότερο, ότι είναι διαθέσιμο και όπως το αισθάνομαι. Είχα αναφέρει και σε ένα άλλο thread ότι είμαι πολύ μεγάλος fan της νοοτροπίας whatever works. Το ίδιο ισχύει κι εδώ.

 

θα επανελθω,,μηπως εχεις πλησιασει τον ηχο του dervish-d  το σκαλιζω πολυ καιρο και δεν το εχω πετυχει ακριβως...εχεις κατι κοντα σε αυτο?

 

Μια και μιλάμε για τον Vangelis, για το Dervish D δεν έχω τίποτα, αλλά έχω έναν ήχο στο Andromeda που πλησιάζει αρκετά το bassline από το Spiral. Αν θυμάμαι καλά είναι ένας αρπισμός σε δύο οκτάβες και σε πέμπτες, δηλαδή πάει Ντο-Σολ-Ντο-Σολ, και μόνο up (το direction του arpeggiator). Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο Vangelis χρησιμοποίησε ARP Odyssey για το συγκεκριμένο ήχο. Το πρόβλημα είναι ότι όλο το studio μου είναι πακεταρισμένο αυτή τη στιγμή, αλλιώς θα ανέβαζα ένα mp3 να το ακούσετε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fantom η στο xv υπαρχει ενας ηχος ο Retro lead που ειναι ιδιος με αυτον στο δισκο spiral- vangeliς

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου