Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες - Αν σας προτείνουν περισσότερα χρήματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ελαβα το ακόλουθο mail από κάποιο ντροπαλό (; ) συμφορουμίτη που θέλει να μας προειδοποιήσει:

 

Αγαπητε φίλε του noiz.gr Εχω βάλει μια αγγελία για το korg z1 για να το πουλήσω και βρέθηκε ''αγοραστής''από τον Καναδά.Το ύποπτο είναι ότι ενώ ζητάω 700 euro εκείνος προσφέρει 2500 και να πληρωθεί και το courier στέλνοντας εγώ τα υπόλοιπα χρήματα περίπου 1500 πίσω.Επειδή μου φάνηκε πολύ περίεργο έψαξα στο internet το email του και έβγαλε΄το παρακάτω site.

Γιαυτό προσοχή στους επιτηδειους αγοραστές.Επειδή εγώ δεν έχω την πρόσβαση να ενημερώσω τους φίλους του noiz σε παρακαλώ κάνε το εσύ σαν administrator  για να τους προστατέψεις .Με εκτίμηση το μέλος σου tttgeo.

 

Από το σάιτ που μας παρέπεμψε μάθαμε τα εξής:

 

These e-mails can be relatively easy to spot as they are often grammatically incorrect, mention "reputable shippers" and "certified cashier cheques". Often foreign buyers send cheques for far in excess of the asking price of the item. They request the balance of the money to be sent to them to arrange a "reputable shipper" to collect the caravan equipment.  DO NOT SEND ANY MONEY IT IS A SCAM

 

These cheques appear to be drawn on UK Banks but can prove to be invalid. These dubious buyers are hoping that the seller will send the excess balance and part with the item before the cheque has been cleared. Also these cheques may appear initially to be cleared by a bank - but later the bank declares the cheque or draft to be invalid (a forgery or stolen) and wants its money back.

 

Ουσιαστικά λοιπόν σου προτείνουν πολλά χρήματα, στέλνοντας τσεκ με περισσότερα από την συμφωνημένη τιμή και με το πρόσχημα ότι δεν ξέρουν πόσο θα κοστίσουν τα μεταφορικά ζητούν να τους στείλεις τα ρέστα αφού πληρώσεις τον κούριερ.

Οταν πας στην τράπεζα βέβαια το τσεκ δεν έχει φράγκο μέσα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα συμβαινουν συνεχως και παντου, ειδικα εγω πριν απο καποιους μηνες που πουλουσα καμπινα και ενισχυτη σε site με αγγελιες (σε αγγλικα site) ελαβα μπολικα τετοια. Εντοπιζονται ευκολα απο την κακη γραμματικη τους, το οτι αναφερουν το ονομα του αντικειμενου ακριβως οπως εμφανιζεται στον τιτλο της αγγελιας (μερικες φορες μαζι και με την κατηγορια στην οποια ανηκει) και αλλα πολλα...

 

Νομιζω πως καπου στο Inbox μου υπαρχει θαμμενο ενα τετοιο mail, αν θελετε το παραθετω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια αποστέλονται μέσω email πολλά τέτοια μηνύματα τα οποία τα ονομάζουν γενικά spam 419 ή πλέον scam. Το 419 εμπίπτει στον 419 νομικό κώδικα της Νιγηρίας που είναι σχετικός με τις αντίστοιχες απάτες. Με βάση τις "τράπεζες" της Νιγηρίας δημιουργούσαν εικονικά πλεονάσματα ή και άλλου είδους αποθεματικά τα οποία σου έλεγαν οτι μπορείς να κερδίσεις εάν έστελνες κάποια χρήματα έστω τα αρχικά χρήματα της αποστολής των αναγκαίων εγγράφων. Θα μου πείτε καλά υπάρχουν αφελής να κάνουν κάτι τέτοιο. Και βέβαια υπάρχουν αλλά λίγοι, το θέμα είναι οτι είναι κερδοφόρο γιατι μια απάντηση της τάξης 0,0001% το μηνα, όταν αποστέλονται γύρω στα 1-2 εκατομύρια τέτοια μηνύματα την ημέρα από έναν μόνο spammer...κάντε τις πράξεις.

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε τα σπαμ στην Αμερική αγγίζουν το 84% του συνόλου των μυνημάτων που μεταδίδονται ενώ στην EU είναι κοντά στο 71%.

 

Αυτό που δεν ήξερα είναι οτι πλέον έχουν πιο προσωποκεντρικό χαρακτήρα. Όταν τα μηνύματα στέλνονται σε όλους τότε δεν στοχεύουν σε συγκεκριμένο πρόσωπο. Το συγκεκριμένο όμως μήνυμα του συνφορουμίτη tttgeo (σόρυ δεν θυμάμαι αν είναι αυτό το nickname σου) δείχνει οτι πλέον αποστέλονται αντίστοιχα scams και μέσω e-bay τα οποία έχουν στόχο συγκεκριμένα πρόσωπα.

 

 

Υ.Γ. Η ιστορία των 419 είναι ακόμα πιο παλιά ξεκινάει από μια απάτη στην Αγγλία μέσω κάποιας Ισπανικής τράπεζας αν θυμάμαι καλά. Η ιστορία είναι οτι κάποιος/οιοι Άγγλοι ευγενείς είχαν χαθεί ή απαχθεί και έτσι έπρεπε να ξεκινήσει μια αποστολή έυρεσης των. Έτσι άλλοι Αγγλοι ευγενείς αυτο-κλήθηκαν να πληρώσουν το "μάρμαρο" μιας και οι πρώτοι ανήκαν στις τάξεις τους. Οι αποστολές εννοείτε οτι ήταν απάτες μιας και τα χρήματα κατατίθεντο σε κάποια εικονική Ισπανική τράπεζα, όπου έδινε πειστήρια των αποστολών οι οποίες όμως ποτέ δεν κατάφερναν να φέρουν αποτέλεσμα λέγοντας οτι είναι πολύ δύσκολο να εντοπίσουν τους απαχθέντες ή οτι χρειάζονται περισσότερα χρήματα για λύτρα και όλα τα σχετικά.

 

 

 

Bottom line, προσέχετε τα λαμόγια τα οποία αναπτύσονται ή ξεφυτρώνουν με εκθετικούς ρυθμούς ιδίως σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εμένα τις προάλλες μου πρότεινε μια καλή Νιγηριανή κυρία που μένει στον Καναδά, να στείλω το μπάσο που πουλάω στην κόρη της στη Νιγηρία. Το περίεργο είναι ότι πρώτα με είχε ρωτήσει αν πουλάω κι άλλα κομμάτια από το ίδιο είδος, γιατί η κόρη της χρειάζεται όσα περισσότερα γίνεται. Η κόρη της στη Νιγηρία χρειάζεται παραπάνω από ένα 6χορδο μπάσο;

Αφού συνέχισα επίτηδες την κουβέντα, να δω πόσο θα το τραβήξει, μου ζήτησε τον λογαριασμό μου, για να μεταφέρει λεφτά άμεσα, τα οποία όμως θα ενεργοποιηθούν όταν σκανάρω και στείλω την απόδειξη αποστολής του μπάσου από τα ΕΛΤΑ.

Αφού έστειλε email και καλά από την τράπεζα, ψευτό-επίσημα, με τον αριθμό λογαριασμού μου, ψεύτικο βέβαια γιατί σιγά μην έδινα τον κανονικό, μου έστειλε και ένα ακόμα email να με ρωτήσει τι έκανα. Αλλά κάπου εκεί την έχασα γιατί μάλλον την έπιασε το spam filter του gmail. Άδοξο τέλος για μια τόσο καλή και ευγενική scammer...

Προσέχτε! :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κόρη της στη Νιγηρία χρειάζεται παραπάνω από ένα 6χορδο μπάσο;

Γιατί κοροϊδεύεις, η παροικία των Νιγηριανών στον Καναδά είναι σούπερ δραστήρια.

Αν μάλιστα συνυπολογίσεις και την παραδοσιακή αποστροφή των συμπαθών Αφρικανών για τα 4χορδα και 5χορδα, δεν είναι να απορείς που η καλή αυτή γυναίκα σε αντιμετώπισε σαν από μηχανής Θεό. :P :P ;D

 

 

Το νου σας κύριοι!

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σκεφτείτε ότι το internet είναι μέρος της ζωής μας… πολλοί δεν το καταλαβαίνουν αυτό…. Όταν κάποιος σου στέλνει mail και σου ζητάει τα στοιχεία σου είναι σαν να σου χτυπάει κάποιος την πόρτα και να σου ζητάει την ταυτότητα σου,,, το ΑΦΜ κτλ κτλ… ε σχεδόν όλοι οι νοήμονες θα έκλειναν την πόρτα στη μούρη…. Όταν όμως αυτό γίνεται μέσω του pc δεν είναι όλοι τόσο καχύποπτοι… βάζουμε στα στοιχεία μας στο facebook, δίνουμε τηλέφωνα,,, διευθύνσεις email, πιστωτικές στην χειρότερη περίπτωση, από δω και από κει,, χωρίς να είμαστε καχύποπτοι.. δεν είναι έτσι .. το internet είναι μέρος της ζωής μας πια… ας κρατήσουμε λοιπόν τα όρια που κρατάμε και στους υπόλοιπους τομείς της ζωής μας….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πληρωθείτε μεσω Paypal ή δεν δείτε χρήμα στον λογαριασμό μην στείλετε ΤΙΠΟΤΑ. Φυσικά το ίδιο ισχύει με τις αγορές.

Εγώ μονο μεσω paypal πληρωνω αλλιώς ΔΕΝ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τις προάλλες μου πρότεινε μια καλή Νιγηριανή κυρία που μένει στον Καναδά, να στείλω το μπάσο που πουλάω στην κόρη της στη Νιγηρία. Το περίεργο είναι ότι πρώτα με είχε ρωτήσει αν πουλάω κι άλλα κομμάτια από το ίδιο είδος, γιατί η κόρη της χρειάζεται όσα περισσότερα γίνεται. Η κόρη της στη Νιγηρία χρειάζεται παραπάνω από ένα 6χορδο μπάσο;

Αφού συνέχισα επίτηδες την κουβέντα, να δω πόσο θα το τραβήξει, μου ζήτησε τον λογαριασμό μου, για να μεταφέρει λεφτά άμεσα, τα οποία όμως θα ενεργοποιηθούν όταν σκανάρω και στείλω την απόδειξη αποστολής του μπάσου από τα ΕΛΤΑ.

Αφού έστειλε email και καλά από την τράπεζα, ψευτό-επίσημα, με τον αριθμό λογαριασμού μου, ψεύτικο βέβαια γιατί σιγά μην έδινα τον κανονικό, μου έστειλε και ένα ακόμα email να με ρωτήσει τι έκανα. Αλλά κάπου εκεί την έχασα γιατί μάλλον την έπιασε το spam filter του gmail. Άδοξο τέλος για μια τόσο καλή και ευγενική scammer...

Προσέχτε! :)

 

Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο 3 φορές πρίν κάτι μήνες.

Ο ένας τύπος είχε συνομιλία καθημερινά μαζί μου, μέχρι που βαρέθηκε.

Δεν είναι απαραίτητο να σας προτείνουν περισσότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα μου τυχε το ιδιο στο skroutzmarket ωσπου καταλαβα τι παιζοταν και του στειλα ενα μεγαλοπρεπες fuck off και σταματησε εκει η κουβεντα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου