Προς το περιεχόμενο

John Henry Bohnam


dionisissab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα πιστευω πως ειναι ο μεγαλυτερος ροκ ντραμμερ ολων των εποχων.

 

Τεραστιος ηχος, και παρα πολυ καλη τεχνικη. Εισηγαγε μια εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση στα τυμπανα που ακολουθειται εως σημερα.  Απιστευτο groove, και shuffle παιξιμο...Σε ενα παλιο modern Drummer που εχω οι αλλοι διασημοι drummer που ψηφιζαν σε κατηγοριες για τους καλυτερους της χιλιετιας τον χαρακτηρισαν ως 'the unrivalled master of the kick drum.'

 

 

Να πω επισης πως σε ερωτηση δικη μου στον Dave Weckl, οταν ειχε ερθει σε ενα σεμιναριο στην Αθηνα ποιον θεωρει ως μεγαλυτερο Ροκ ντραμμερ μου απαντησε--- ποιος αλλος? ο ΒΟΝΖΟ!!!

 

 

και πιστευω ο weckl κατι ξερει παραπανω!

 

 

ελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και θεωρώ τον Bohnam από τους σπουδαιότερους Drummer πιστεύω πως η παραγωγή που είχαν οι Zeppelin είναι αυτή που τον καταξίωσε στην ιστορία και όχι τόσο το παίξιμο του!

 

Δε συμφωνώ φίλε μου 100%. Κατ' αρχάς, βάλε και άκου το Led Zeppelin I και πες μετά τι σχέση έχει το I με το IV.. Καμία σχέση δεν έχουν... Φαίνονται ακόμα και απ' το μακρινό 1969 ότι ο ήχος της ludwig παραμένει σταθερός και στακάτος. Όπως άλλωστε, θεωρούσε ότι έτσι έπρεπε να είναι...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drummer με τεραστια @@

περα απο τεχνικη κ παιξιμο που ηταν φοβερος ειχε πολυ αλητεια κ ΗΧΟ!

αυτα που παιζει με μια κασα στο good times bad times ουτε τα ειχε φανταστει τοτε καποιος!  ;)

 

Πραγματικά bluezlick φοβερό groove και shuffle παίξιμο (παράλληλα). Υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στο youtube που έχουν μόνο τον ήχο των τυμπάνων σ' αυτό και σε πολλά άλλα κομμάτια των Zeppelin. Πραγματικά αξίζει να τ' ακούσετε...

 

Μπράβο Χάρη, το είχα χάσει αυτό το λινκ!!!!

Σημειωτέον ότι το τέικ 22 είναι η επιτομή του γκρούβ. Τι να τον κάνεις τον τίτλο ο καλύτερος τεχνικά ντράμερ άμα έχεις το ταλέντο κ' μπορείς να παίξεις έτσι?...

 

Το είχα σημειώσει και παλαιότερα, αλλά για όσουν ενδιαφέρονται για τον Μπόναμ, υπάρχει βιογραφία του απο τον αδερφό του (Μικ Μπόναμ) που είναι πολύ ενδιαφέρουσα κ' καλογραμμένη (για ντράμερ κ' μη).

 

Όχι μόνο αυτό...Έχει κυκλοφορήσει σχετικά πρόσφατα ένα βιβλίο με την επίσημη βιογραφία των Led Zeppelin και το έχει γράψει ο tour manager της μπάντας. Εκεί αναφέρει ένα σωρό ιστορίες (με τη γκόμενα και το ψάρι, με το πιάνο που τελικά δεν το πέταξαν και τα λοιπά και τα λοιπα....- για όσους ξέρουν) Και από εκεί καταλαβαίνει κανείς ότι ο Bonzo δεν ήταν ένας ήρεμος και απλός άνθρωπος που είχε το ελλάτωμα του αλκοολισμού αλλά ήταν και πολλά ακόμα...Πειραχτήρι μεγάλο!

 

 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργησες λιγο να απαντησεις...και το θεμα μυριζει σαπιλα......(ειναι 2 ετων σχεδον...) ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργησες λιγο να απαντησεις...και το θεμα μυριζει σαπιλα......(ειναι 2 ετων σχεδον...) ;D ;D

 

Ε ναι μωρέ είπα να το αναγεννήσω.... Μου θυμίζει τη μουσική που παίζουμε με τους Still Drunk (classic rock - 1965 - 1978)...μυρίζει και αυτή σαπίλα και φορμόλη! ;D ;D

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ε ναι μωρέ είπα να το αναγεννήσω.... Μου θυμίζει τη μουσική που παίζουμε με τους Still Drunk (classic rock - 1965 - 1978)...μυρίζει και αυτή σαπίλα και φορμόλη! ;D ;D

Βάλε το όριο μέχρι το 81 για χάρη του Live in the heart of the city των Whitesnake.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω πως ειναι ο μεγαλυτερος ροκ ντραμμερ ολων των εποχων.

 

Ίσως είναι, ίσως όχι. Πάντως είναι σίγουρα από τους κορυφαίους ντράμερ της ιστορίας της ροκ.

 

Χωρίς πλάκα τον θεωρώ έναν εκ των δύο καλύτερων ντραμερ που πέρασαν από τον πλανήτη μας !

 

Σε καμία περίπτωση. Από τους ροκάδες είπαμε, ίσως είναι κι ο κορυφαίος. Όμως πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι όταν μιλάμε για drums, κρουστά, και γενικά ρυθμό, είναι άλλες μουσικές που έχουν τον πρώτο λόγο. Μιλάμε για λάτιν, funk, jazz, ινδική μουσική, βουλγάρικη κλπ... Αυτό που κάνει τον Bonham μεγάλο, είναι ότι στην εποχή του υπήρξε πρότυπο όχι μόνο για τους ροκάδες, άλλα και για τους τζαζίστες, όπως και γενικά για όλους τους ντράμερ. Για αυτό μόνο σίγουρα μπορεί να ειπωθεί ότι είναι από τους κορυφαίους ντράμερ γενικώς, όχι όμως να φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι είναι από τους δύο κορυφαίους γενικά στην ιστορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ειπωθηκε κατι για Αφρικη...εχω μια περιεργεια..αν καποιος απο μας πει σ εναν Αφρικανο που παιζει τυμπανα, να παιξει ενα ρυθμο 2/4..τι θα παιξει?...χασαπικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου