Προς το περιεχόμενο

Ηχοι για korg M3


pasxaliste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ παπατζιλικι για λιγους ηχους

τι λε ρε παιδια.

αν ειναι να ρωτας κατι εδω μεσα και να λεει ο καθενας το κοντο και το μακρι του ,

 

λες και ολοι ειναι ιδιμονες σαν ορισμενους τι αξια εχει.

 

αν θελετε παιδες να κανετε μαθηματα καντε μια ενοτητα για manual οργανων και γραψτε εκει οτι θελετε να ξερουμε και εμεις που ειναι , να μην ψαχνουμε εδω και εκει. καταλαβατε?????

ε?

 

Ρε συ Volan τι παπατζιλίκι και βλακείες μας λες?

Αν πρόσεξες σε προηγούμενο post ο kerkiras είπε οτι η Bon Studio δίνει κάποιο υλικό.

 

Απο εκεί και πέρα και επειδή ο φίλος Edessaios ρώτησε έγραψα κάποια πραγματάκια. Που είδες οτι το παίζουμε έξυπνοι, λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας και θέλουμε να κάνουμε μαθήματα?

 

Τι να πω δεν ξέρω...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλημερα καταρχην.

1.παπατζιλικια ενοουσα τα πολλλα λογια εινε φτωχια.

2.δεν λεω βλακειες

3. ασχημο πραγμα εινε απο ατομα που ξερουν απο korg να μαζευουν τις γνωσεις τους  σε μια ενοτητα για θεματα κατασκευης ηχων ρυθμων κ.τ.λ να ξερουμε τι μας γινετε να μην ψαχνουμε απο δω και απο απο εκει.

συγνωμη ρε παιδια ... να ειστε καλα και εμεις καλητερα.

δεν ξερω και κανενα σας για να εχω κατι μαζι σας.

sorry ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

1.Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια αλλά στο γραπτό λόγο θεωρώ οτι πρέπει να είσαι περιγραφικός αρκετά έτσι ώστε ο αναγνώστης να σε καταλαβαίνει όσο το δυνατόν καλύτερα. Στον γραπτό λόγο δεν εννοείται τίποτα και όλα πρέπει να είναι σαφή και περιεκτικά.

 

2.Είπα οτι λες βλακείες γιατί εγώ στο "παπατζιλίκι" έδωσα άλλη ερμηνεία. Θεώρησα οτι με "κατηγόρησες" οτι χρησιμοποιώ όρους και έννοιες που ούτε εγώ κατέχω και απλά τους πετάω για να κάνω show off. Σε καμία λοιπόν περίπτωση δεν ισχύει αυτό. Απλά όντας μέλος αυτού του forum κι έχοντας βοηθηθεί κι εγώ προσπαθώ με τη σειρά μου να κάνω το ίδιο.

 

3.Για τη δημιουργία μια τέτοιας θεματικής ενότητας δεν είμαι υπεύθυνος εγώ.

 

Επίσης το θέμα δεν είναι αν ξέρεις απο Korg ή Kurzweil ή Roland Yamaha κλπ. Το θέμα είναι να έχεις κάποιες γενικές γνώσεις στην κατασκευή ήχου. Τα εκάστοτε synth είναι τα εργαλεία που εξυπηρετούν το σκοπό σου.

 

Τέλος πάντων δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ηχοι φιλε μου φτανει να εχεις βαλει στο οργανο πανω την μνημη που κοστιζει γυρω στα 200 ευρω. οι ηχοι ειναι SAMPLER  και πολυ καλοι μαλιστα. Aπο κοιματομορφες του οργανου πολυ λιγα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ηχοι φιλε μου φτανει να εχεις βαλει στο οργανο πανω την μνημη που κοστιζει γυρω στα 200 ευρω. οι ηχοι ειναι SAMPLER  και πολυ καλοι μαλιστα. Aπο κοιματομορφες του οργανου πολυ λιγα πραγματα.

Μήπως εννοείς ότι πρέπει να βάλει τη μνήμη γιατί οι ήχοι που κυκλοφορούν απαιτούν επιπλέον samples πέραν των εργοστασιακών;

 

Αν έπεσα μέσα, καλό είναι να προσέχουμε λίγο πώς γράφουμε γιατί κάποιος που δεν έχει μεγάλη εμπειρία θα τρομάξει να καταλάβει τί γράφουμε! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αυτό ακριβώς εννοεί ο mousikoss.

 

Το θέμα όμως είναι -αν έχω καταλάβει σωστά το αρχικό post του pasxaliste- οτι ο άνθρωπος ψάχνεται για ήχους οι οποίοι βασίζονται σε multisamples που βρίσκονται ήδη προεγκατεστημένα στη Rom του οργάνου.

 

Οι ήχοι που λέει ο mousikoss αν είναι αυτοί που έχω καταλάβει βασίζονται σε εξωτερικά multisamples πέραν των εργοστασιακών προφανώς σαμπλαρισμένα και έχοντας μετατραπεί στο γνωστό format ΚSF/KMP έτσι ώστε να διαβάζονται απο όλα τα workstations της Korg που διαβάζουν τέτοια αρχεία.

 

Σε αυτήν την περίπτωση όμως έχεις ένα M3 και στην ουσία δεν χρησιμοποιείς τα δείγματα του. Με την ίδια λογική τα ίδια αρχεία μπορούν να φορτωθούν σε οποιοδήποτε Triton ή Trinity που φοράει την PBS (προϋπόθεση βέβαια είναι το μέγεθος τους να μην υπερβαίνει τα όρια της sampling memory του εκάστοτε οργάνου).

 

Τα ίδια multisamples μπορούν να χρησιμοποιηθούν και απο τα 3 παραπάνω workstations και να ανατεθούν σε programs τα οποία με τη σειρά τους μπορούν να ανατεθούν σε combis. Στις περισσότερες των περιπτώσεων θα ακουστούν σχεδόν τα ίδια και απο τα 3 workstation εκτός και αν το editing στα programs και combis έχει γίνει χρησιμοποιώντας editing tools και effects που διαφέρουν στα 3 workstations.

 

Aπλό παράδειγμα η χρήση portamento που δεν είναι εφικτή στο Trinity σε οτι έχει να κάνει με δείγματα και όχι στην solo-tri ή στη moss (Εκδόσεις Plus και V3 αντίστοιχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Σε αυτήν την περίπτωση όμως έχεις ένα M3 και στην ουσία δεν χρησιμοποιείς τα δείγματα του.

Ακριβώς...

Αν σκεφτεί κανείς ότι η καρδιά ενός synth είναι οι ήχοι του. Αλλιώς αγοράζεις ένα sample player.

 

Κάποτε είχα πεί να κατασκευαστεί ένα sound module για την Ελληνική αγορά. Κανείς όμως δεν το υποστήριξε. Με κοιτάζανε λες και ήρθα από το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου