Προς το περιεχόμενο

Ηχοι για korg M3


pasxaliste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικόλα (Kerkiras) νομίζω οτι ο φίλος εννοεί ήχους κάνοντας χρήση των onboard multisamples. Αλλιώς φορτώνει οτι δείγμα θέλει απο τη σειρά των Triton ή μετατρέπει σε KMP/KSF με το Αwave και κάνει δουλειά.

 

Το θέμα είναι όμως να κάνει και λίγο χρήση της ROM.

Σε γενικές γραμμές πάντως μπορεί να κάνει κάποια απλά πραγματάκια σχετικά γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται κάθε φορά από το όργανο που θέλει να μιμηθεί. Αν πρόκειται να κατασκευάσει έναν ήχο κάνοντας χρήση PCM δειγμάτων θα πρέπει να αναζητήσει ένα παρόμοιο δείγμα από τη Rom και να αρχίσει τη "γλυπτική". Να αποφασίσει πόσους oscilators θα χρησιμοποιήσει, τι φάκελο ADSR θα φτιάξει προκειμένου να μιμηθεί το πως εξελίσσεται η νότα στο όργανο που θέλει να πετύχει μετά το note on και note off. Τι controllers πρέπει να χρησιμοποιήσει για έλεγχο των δυναμικών του οργάνου. Τι settings θα θέσει στα φίλτρα προκειμένου να πλησιάσει το εύρος συχνοτήτων του οργάνου που θέλει; Μπορεί πχ για ξυλινα πνευστά να χρησιμοποιεί 2 εντελώς διαφορετικά samples (το πρώτο να είναι ο "ωφέλιμος ήχος" και το δεύτερο το φύσημα από την πνοή του παίχτη). Σαφώς το κάθε sample θα έχει διαφορετική συμπεριφορά στο πως θα μεταβάλλεται στη μονάδα του χρόνου.Για βιολιά πχ θα πρέπει να σκεφτεί κανείς οτι δεν υφίσταται πειστικό βιολί χωρίς attack (έστω και λίγο)

 

Για αυτό είπα σε προηγούμενο post οτι πρώτα από όλα θα πρέπει να σκεφτόμαστε τον μηχανισμό παραγωγής ήχου στο πραγματικό όργανο που θέλουμε να μιμηθούμε.

 

Πολλοί αναζητούν να πετύχουν καλό ήχο κάνοντας απλά αλλαγές στα master και insert fx. Δεν λέω οτι είναι μάταιο απλά αυτό που προκαλεί είναι περισσότερο αλλαγές στο φινίρισμα του ήχου και όχι στα θεμελιώδη στοιχεία του.

 

Εγώ αυτό που προσπαθώ να κάνω πάντα είναι να φέρω τον ήχο μου όσο πιο κοντά μπορώ στο επιθυμητό αποτέλεσμα χωρίς να κάνω χρήση master και insert fx. Φτιάχνω δηλαδή αρχικά τον ήχο εντελώς dry. Επίσης ίσως γνωρίζετε οτι παρόμοια αποτελέσματα μερικών modulation effects μπορείτε να τα πετύχετε με τη χρήση φίλτρων και Lfo's. Πχ είναι σχετικά εύκολο να φτιάξεις ένα chorus ή phaser ή flanger με την ανάθεση φίλτρων σε περιοδικά εναλλασσόμενους controllers (LFO's).

 

Μόλις εξαντλήσω τις δυνατότητες μου στον ήχο λοιπόν και θεωρήσω οτι έχω φτάσει σε ένα καλό αποτέλεσμα -όχι μόνο στο χρώμα του ήχου αλλά και στο γενικότερο controlling- τότε επιλέγω τα effects μου που σαφώς κάνουν τον ήχο πολύ καλύτερο. Η πολλή δουλειά όμως κατά την άποψή μου θα πρέπει να γίνεται στα θεμελιώδη στοιχεία του ήχου.

 

Tώρα αν πρόκειται να χρησιμοποιήσει κανείς την analog modelling synth engine του Μ3 (expansion board Radias) τα πράγματα αλλάζουν δραστικά.

 

Το ίδιο ισχύει και για την analog και physical modeling synth engine της Moss για TRITON και TRINITY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω ότι θα γίνει πανικός τώρα που η Korg σταμάτησε την σειρά Triton (Studio + Extreme). Υπάρχουν φτιαγμένοι (και τεσταρισμένοι) *λαϊκοί* ήχοι και μια που ξέρω λίγο πολύ τι γίνεται με τους συγκεκριμένους μουσικούς (ότι δηλαδή οι περισσότεροι έχουν συγκεκριμένο εύρος ήχων για συγκεκριμένο ρεπερτόριο) μάλλον οι τιμές θα αρχίσουν να ανεβαίνουν κάθετα. Ήδη βλέπω κάποιες σχετικές αγγελίες εδώ κι εκεί (στις οποίες πωλείται το M3 ή κάποιο άλλο παραμφερές synth) και αναζητείται το Triton. Ήδη έχω λάβει 3 ψιλο-απελπισμένα τηλεφωνήματα από dealer και όχι από άμεσα ενδιαφερόμενο για να δώσω το Extreme με ανταλλαγή M3 + χρήματα. Το OASYS ξεφεύγει αρκετά μάλλον λόγω τιμής (και ίσως και λόγω interface ως ένα βαθμό) και είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν οι εν λόγω μουσικοί.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο που έχουν να κάνουν πάντως οι εν λόγω μουσικοί είναι να κάτσουν να προγραμματίσουν.

 

Μήπως όταν πρωτοβγήκε το Triton διάβαζε αρχεία του Trinity;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ παπατζιλικι για λιγους ηχους

τι λε ρε παιδια.

αν ειναι να ρωτας κατι εδω μεσα και να λεει ο καθενας το κοντο και το μακρι του ,

 

λες και ολοι ειναι ιδιμονες σαν ορισμενους τι αξια εχει.

 

αν θελετε παιδες να κανετε μαθηματα καντε μια ενοτητα για manual οργανων και γραψτε εκει οτι θελετε να ξερουμε και εμεις που ειναι , να μην ψαχνουμε εδω και εκει. καταλαβατε?????

ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ παπατζιλικι για λιγους ηχους

τι λε ρε παιδια.

αν ειναι να ρωτας κατι εδω μεσα και να λεει ο καθενας το κοντο και το μακρι του ,

 

λες και ολοι ειναι ιδιμονες σαν ορισμενους τι αξια εχει.

 

αν θελετε παιδες να κανετε μαθηματα καντε μια ενοτητα για manual οργανων και γραψτε εκει οτι θελετε να χερουμε και εμεις που ειναι , να μην ψαχνουμε εδω και εκει. καταλαβατε?????

ε?

 

από τα πιο αγενή post που έχω διαβάσει. Κάποιοι άνθρωποι μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στην ερώτηση του φίλου και εσύ τους την λες κι όλας.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν τους τι λεω ,αλλα ο ανθρωπος ρωτισε για ηχους οχι για manual k.t.l οποτε καποιοι δεν το παιζουν εξυπνοι?

 

Ήχοι δεν υπάρχουν απ' ότι φαίνεται. Αρα το μόνο που απομένει για τον φίλο pasxaliste είναι να φτιάξει δικούς του ήχους. Εκεί έρχονται τα υπόλοιπα μέλη τα οποία δίνουν συμβουλές.

Destroy him, my robots!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν τους τι λεω ,αλλα ο ανθρωπος ρωτισε για ηχους οχι για manual k.t.l οποτε καποιοι δεν το παιζουν εξυπνοι?

 

Άν αυτό που λες για αυτούς που το παίζουν έξυπνοι πάει για τον φίλο Korg_Nikos απλά να σου πω φίλε Volan ότι ο άνθρωπος έχει κάνει διατριβή πάνω στα Korg και δεν θέλει να το παίξει έξυπνος σε κανέναν. Απλά να βοηθήσει θέλει..

Μακάρι να είχαμε όλοι τις γνώσεις του. Τρέμε Saleaaaaa  :D :D :D!

 

Αν πάλι πάει αλλού, απλά χαμήλωσε τους τόνους γιατί δείχνει λίγο αγένεια η απάντηση σου.

 

Εννοείται πως όλα τα παραπάνω τα λέω με φιλική διάθεση και δεν θέλω να μαλώσω μαζί σου.

 

Όσο για τον φίλο pasxaliste πιστεύω πως έχει απαντηθεί η ερωτησή του και δεν έχει νόημα να συνεχιστεί το θέμα εκτός κι αν κάποιος έχει βάλει κάτω το ποπουδάκι του και έχει φτιάξει κάποιον ήχο στο M3 kai θέλει να τον μοιραστεί.

 

 

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου