Προς το περιεχόμενο

Καλή λειτουργία του pc


GIANNHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Boody είμαι πολύ ψύχραιμος. Θα στείλω (κάποια στιγμή) στον yameth ένα εμπεριστατωμένο μικρό άρθρο για το παράνομο λογισμικό, το οποίο αν θέλει θα το βάλει στο noiz. Δεν θα συνεχίσω εδώ μία συζήτηση που δεν έχει σχέση με το ερώτημα που υποβλήθηκε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συνεχίσω εδώ μία συζήτηση που δεν έχει σχέση με το ερώτημα που υποβλήθηκε.

σωστα.

ουτε εδω ουτε πουθενα αλλου αν ειναι να κανουμε αντιπαραθεση εξυπναδων.

και μη μου πεις οτι εγω αρχισα, γιατι εχω ενα θειο που ξερει καρατε και θα σε δειρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν είναι ανάγκη να παρεξηγούμαστε για το κάθε αστειάκι.

χαίρομαι που επικράτησε το ήρεμο κλίμα τελικά.

 

το μόνο μελανό σημείο της ιστορίας είναι οτι ενώ έχουμε γράψει τόσα posts δε το έχουμε βοηθήσει το παιδί ακόμα. :cry:

 

το παρήγορο όμως είναι οτι μπορεί να την έχει βρει μόνος του τη λύση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι με direct x πρέπει να παίζει, αλλά μαντεψιά κάνω, ok;

Πολυ πιθανό πριν το format να υπήρχε Win Med Player, άρα και τα σωστά D/X, και τώρα να μην έχουν μπει.

 

Επίσης το format μήπως έγινε από W98 σε XP; Τότε σίγουρα πρέπει να τσεκαριστούν drivers.

 

Τελευταίο, το format έγινε σίγουρα σωστά; Μήπως τα XP δε στήθηκαν σωστα; (Μήπως έχει πρόβλημα ο δίσκος; Μήπως η μητρική δε βλέπει καλά τη ram; Μήπως υπάρχουν conflicts στη Διαχείριση Συσκευών; Μήπως..μήπως...μήπως...)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας πει τα specs, να τσεκάρει drivers,

ας βάλει τα πιο νέα directX κι ας μην βάλει ton media player για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήμουν στη θέση σου... με την πεποίθηση ότι το hardware και τα windows δεν φταίνε (αφού μέχρι εχθές δουλεύανε):

1)Η πρώτη κίνηση που θα έκανα πριν μπλέξω με όλα αυτά τα πολύ πιθανά σενάρια που ανέφερε ο Wow! και οι άλλοι φίλοι θα προσπαθούσα να περάσω στον υπολογιστή κάποιες άλλες εκδόσεις του cubase sx2 που δουλεύουν σωστά σε άλλα pc, εφόσον μιλάμε για σπασμένα.

Αυτό είναι κάτι που επισήμανε και ο Wow!.

Με το σκεπτικό ότι εσύ θες να δουλέψεις και όχι να 'ανοίξεις το pc σου', σου προτείνω να είναι αυτή η πρώτη σου κίνηση.

Επίσης, μην περάσεις τα plug-ins και τα VSTis που υποψιάζεσαι ότι είναι δυσλειτουργικά.

2)Μία βασική αρχή είναι ότι ένα 'μουσικό' pc δεν μπαίνει στο intrnet και δεν τρέχει προγράμματα πλέον των απαραίτητων για τη δουλειά που εξυπηρετεί.

Αν θέλεις να τα κάνεις όλα με ένα pc θα σου πρότεινα τα προγράμματα partition magic και boot magic έτσι ώστε να έχεις σε διαφορετικό περιβάλλον τις διάφορες εφαρμογές και να αποφεύγεις τα conflicts κτλ.

Με τα specs του υπολογιστή σου οι απαντήσεις θα είναι πιό συγκεκριμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω το άλλο παράδοξο. Μετα απο φορμάτ και στήσιμο απ την αρχή, όλες οι μουσικές εφαρμογές σε περιβάλλον xp profesional, sp1c (zx pl4 και τούρμπο ρε παιδί μου) και με κάρτα ήχου audigy 2 platinum pro/ 1gigα μνημη , 2,6 επεξεργαστη p4, δουλεύουν τέλεια και έχω και παιχνίδια μέσα .μπαίνω στο internet και παίζω on line, και όλα πάνε μια χαρά εδώ και 3 μήνες,

 

Ίσως με βοήθησε οτι κατέληξα ποιά πειρατικά πραγματικά χρειάζομαι, και χρησιμοποιώ μόνο αυτά,

 

Το μόνο πρόβλημα είναι κάποια σπάνια πηδηματάκια στο windows media player, ασήμαντο πρόβλημα μπροστά στην ευτυχία μου.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια, απο την εμπειρία και τους γνωστούς μου έχω καταλήξει οτι και ολα original να τα έχεις , αν είναι να γίνει η στραβή θα γίνει, αυτό ίσχυε από την εποχή του amstrad και της amiga.

 

Ο φίλος ο eye πάντα θα έχει δίκιο όταν αναφέρεται στην πειρατεία, σε όλες τις μορφές, γιατι ανέκαθεν σκότωνε τα μηχανήματα και την έρευνα, αυτό το θυμάμαι από 13 χρονών και είναι γεγονός οτι πολλά μηχανήματα κατέληξαν άδοξα. Αλλοι βέβαια λένε το αντίθετο.

 

Αλλα τα τελευταία χρόνια που στην Ελλάδα επειδή αυτός που μιλάει για δικαιοσύνη , για το σωστό, τολ λένε μ....... , βαρέθηκα κι εγώ και δεν νοιώθω και τόσες τύψεις που έχουν πέσει π.χ. στα χέρια μου προγράμματα αξίας πάνω απο 6.000.000 δρχ συνολικής αξίας, και τα χρησιμοποιώ ως εργαλεία, έτω και για το χόμπι μου, ενω επιτελεία ολόκληρα σκίστηκαν για να τα εξελίξουν και κάποιοι επένδυσαν σε αυτά. Υπάρχουν και χειρότερα, π.χ στάδια που αξίζουν 4.000.000 eyro και τα πληρώνουμε 64.000.000 euro, για να τρώνε καλά τα δισέγγονα των σημερινών πολιτικών και παραγόντων, τα οποία θα κυβερνάνε τα δικά μας δισέγγονα. ( Όποτε το σκέφτομαι αυτό, λέω, δεν πειράζει , εγω κλέβω με κουταλάκι, και οι άλλοι με κλέβουν με κοντεϊνερ, - ξέφυγα πάλι, σορρυ.

 

Ο bill δεν θα πεινάσει, μην φοβάστε. !!!!

 

Για δες φίλε που ρώτησες πριν και τους drivers της κάρτας σου, και μην βάζεις καλού κακού ότι plug inn βρείς στο συστημά σου. Πάντως σίγουρα είναι ένα απο αυτά που είπε ο eye. Θέλει και τύχη........ :lol: :lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω το άλλο παράδοξο. Μετα απο φορμάτ ... δουλεύουν τέλεια και έχω και παιχνίδια μέσα.μπαίνω στο internet και παίζω on line' date=' και όλα πάνε μια χαρά εδώ και 3 μήνες. Ίσως με βοήθησε οτι κατέληξα ποιά πειρατικά πραγματικά χρειάζομαι, και χρησιμοποιώ μόνο αυτά.[/quote'] Χεχε, δεν είναι και πολύ παράδοξο. Οι νέοι υπολογιστές σηκώνουν πολύ ταλαιπωρία, δεν είναι τόσο ευαίσθητοι όπως οι παλιότεροι. Και εγώ έχω ένα μηχάνημα που (softwaρικώς) του έχω αλλάξει τα φώτα, αλλά δε λέει να μασήσει. Απλά, επειδή από το εδώ δημόσιο βήμα πρέπει να μιλάμε πιο υπεύθυνα, γι' αυτό έδωσα αυτές τις ... συντηρητικές συμβουλές.

 

Αλλά τα τελευταία χρόνια που στην Ελλάδα επειδή αυτός που μιλάει για δικαιοσύνη ' date=' για το σωστό, τολ λένε μ....... , βαρέθηκα κι εγώ και δεν νοιώθω και τόσες τύψεις[/quote']Ναι, συμφωνώ. Όμως άλλο πράγμα να ξέρουμε τι είναι σωστό (ακόμη και αν λόγω της φτώχιας μας κάνουμε κάτι που δεν πρέπει) και άλλο να προσπαθούμε να περάσουμε το λάθος για σωστό. Όλοι κάποτε κλέψαμε κάτι, αλλά μόνο στο software αυτό περνάει και για... μαγκιά. Με το να λέμε ότι δεν πειράζει να κλέβουμε software, τουλάχιστον ας είμαστε σίγουροι ότι δεν μας ακούει και κανά παιδί, αλλιώς θα το κάνουμε (το παιδί) σαν τα μούτρα μας.

 

Ο bill δεν θα πεινάσει' date=' μην φοβάστε. !!!![/quote']Σίγουρα δεν θα πεινάσει. Πριν ένα μήνα παιδιά άκουσα το ποσό που έδωσε πρόσφατα η Microsoft για αγαθοεργίες: ήταν αστρονομικό. Ο Bill είναι λίγο αντιπαθής όντως, αλλά πάντως εγώ για αγαθοεργίες πέρυσι έδωσα μηδέν ευρώ και το ίδιο είμαι βέβαιος ότι ισχύει για τους πιο πολλούς από εμάς. Θα μου πεις: ναι, αλλά εκπίπτουν από την εφορία του... αλλά το ίδιο ισχύει και με εμάς αν δεν το ξέρετε, και το ίδιο ισχύει και για τους έλληνες επιχειρηματίες οι οποίοι (οι περισσότεροι) δεν είναι το ίδιο ανθρωπιστές. Το γράφω αυτό γιατί ξέρω τις ανθρώπινες ευαισθησίες που έχουν μερικοί εδώ στο noiz.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ Γιάννη τα παρακάτω δεν παρέχουν άμεση λύση στο πρόβλημά σου αλλά διαβάζοντας τα θα οδηγηθείς προς τη σωστή κατεύθυνση.

Αφορούν, όμως, άμεσα το θέμα που έθεσες για την λειτουργία του PC.

 

http://www.tascam.com/Products/US-428/W2k_XP_Optimize.pdf

 

. Αυτό είναι ένα link σε άρθρο της Tascam για τη σωστή/καλύτερη λειτουργία των XP έτσι ώστε να τρέχουν μουσικά προγράμματα.

23 σελίδες Αγγλικά αλλά πολλές καλές συμβουλές και δοκιμασμένες.

Με λίγα λόγια αυτά που δεν θα σου πουν αν δεν τα ψάξεις.

 

. Η πρώτη έκδοση του παραπάνω με έμφαση σε παλαιότερα windows:

http://www.tascamgiga.com/pdf/pc-optimization-guide.pdf

 

.¶λλο ένα παρόμοιο στο οποίο εξηγούνται και διάφοροι όροι:

http://www.audioforums.com/resources/windows-xp-optimization.html

 

... και ένα ακόμη από την microsoft:

http://www.musicxp.net/tuning_tips.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου