Προς το περιεχόμενο

Μια ερώτηση για το korg pa 50.


pliktras1234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . θέλω να ρωτήσω  το εξής.

Έχω ένα korg pa50 και ένα πολύ παλιό μηχάνημα αλλά με εξαιρετικό κλάβιε μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να το συνδέσω το παλιό με το pa 50 έτσι ώστε να μπορώ να παίζω με το παλιό και να επιλεγώ ήχους από το pa 50.

Αλλά αν γίνετε να μπορώ να έχω και στα δυο διαφορετικούς ήχους  από το pa 50.

Βασικά δεν ξερώ τι ρυθμίσεις χρειάζονται στο global. έχω καλώδιο midi.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Μαλωμένος με την τεχνολογία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απάντησε στα παρακάτω για να καταλάβω λίγο καλύτερα.

 

1. Ποιο είναι το "πολύ παλιό μηχάνημα?"

2. Θέλεις να παίζεις ήχους του PA50 απο το κλαβιέ του άλλου?

3. Θέλεις να είσαι σε θέση να παίζεις upper 1,2 και 3 από το κλαβιέ του άλλου?

4. Θέλεις να μιξάρεις ήχο και απο τα 2 παίζοντας μόνο απο το παλιό?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ παλιό μηχάνημα(το παλιομηχάνημα ;D)διαθέτει κατ'αρχήν midi I/O?(λέω εγώ τώρα...)

 

 

Edit:Aστο έχεις midi,sorry δεν το πρόσεξα,οπότε παραμένουμε στα ερωτήματα του korg_nikos,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  παιδιά και ευχαριστώ που προσπαθείτε  να με βοηθήσετε.

Τι παλιό είναι? ένα gem  μου το είχαν πάρει οι γονείς μου στα πρώτα μου βήματα.

Ρε παιδιά έχει ένα κλαβιε τι να σας πω για χάϊδεμα είναι . εκτός αν εγώ το βλέπω έτσι.

Όσο αφορά  το τι θέλω να κάνω.

Θέλω να παίζω με το pa50 κανονικά σαν να μην υπάρχει τίποτα άλλο, και στο gemaki να βάζω ήχους από το pa50 σε όλη την έκταση του κλαβιε .

Δηλαδή με το pa50 να παίζω ήχους ,και arranger συγχορδία αυτόματη όποτε θέλω .

Και με το gemaki μόνο ήχο από το pa50. Διαφορετικό ήχο αν γίνετε το ένα από το άλλο.

Το μιξαρισμα δεν νομίζω ότι με ενδιαφέρει και πολύ στη φάση αυτή.

Το

upper 1,2 και 3 δεν το κατάλαβα .

τώρα δεν ξέρω αν έγινα σαφής  η λέω ακαταλαβίστικα σας δηλώνω μαλωμένος με την τεχνολογία και το αγγλικό manual . :'(

ευχαριστώ  για το χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε x_pap χάρηκα για τι πληροφορία ευχαριστώ πολύ πάντως να είσαι καλά

 

Εγώ ρώτησα για άλλο πράγμα . αν βάλω το καλώδιο όπως λες ότι κάνει το ένα κάνει και το άλλο.

Θέλω να παίζω με το pa50 κανονικά σαν να μην υπάρχει τίποτα άλλο, και στο gemaki να βάζω ήχους από το pa50 σε όλη την έκταση του κλαβιε .

Δηλαδή με το pa50 να παίζω ήχους ,και arranger συγχορδία αυτόματη όποτε θέλω .

Και με το gemaki μόνο ήχο από το pa50. Διαφορετικό ήχο αν γίνετε το ένα από το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ πληκτρά έχεις το Pa50 και δεν ξέρεις τι είναι τα Upper Tracks 1,2 και 3?

Τέλος πάντων αυτό που ζητάς να κάνεις γίνεται ως εξής. Μπαίνεις στο Global menu και επιλέγεις το upper track 3 να είναι εκείνο το track που θα ελέγχεται από το Gem. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει στο midi μενού του global να επιλέξεις το κανάλι midι 2 για λήψη δεδομένων midi στο συγκεκριμένο upper track 3. Το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και στο Gem. Nα το ρυθμίσεις να στέλνει στο κανάλι 2. Με αυτόν τον τρόπο το Gem θα παίζει όποιον ήχο έχεις βάλει στο upper track 3.

ΠΡΟΣΟΧΗ.Το εναλλακτικό κανάλι που έγραψα (Midi channel 2) ίσως και να μην κάνει για αυτή τη δουλειά. Ο λόγος είναι οτι μιλάμε για arranger πράγμα που σημαίνει οτι το κανάλι 2 ίσως και να είναι "πιασμένο" με κάποια άλλη λειτουργία πχ auto chord ή manual bass ή lower split και άλλα γνωστά που έχουν τα arrangers. Για αυτό ίσως θα πρέπει να αναζητήσεις ένα κανάλι στο οποίο δεν έχει αναχθεί κάτι.

 

Επίσης όταν θα παίζεις απο το Pa50 θα ακούς μάλλον μαζί και τον ήχο που παίζει το Gem μόνο του εκτός και αν το pa50 σου υποστηρίζει Local Control off ανά κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Νίκο από τότε που αγόρασα το pa50 έχει 4 χρόνια το μόνο πράγμα που είχα κάνει στο global είναι να ρυθμίσω το velocity ευαισθησία πλήκτρων  και τίποτα άλλο. Αυτό γιατί δεν έβγαλα άκρη με το manual ότι έκανα από την αρχή ρυθμίσεις για μπάσα και διάφορα αλλά τα είχα κάνει με αυτόν που αγόρασα το μηχανιμα και έκτοτε τίποτα άλλο . τέλος πάντων θα προσπαθήσω να κάνω ότι μου λες και αν δεν τα καταφέρω εδώ είμαστε πάλι.

Ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης όταν θα παίζεις απο το Pa50 θα ακούς μάλλον μαζί και τον ήχο που παίζει το Gem μόνο του εκτός και αν το pa50 σου υποστηρίζει Local Control off ανά κανάλι.

 

 

pa 50 με pa50 έχει διαφορά? Όσο αφορά το Local Control off ανά κανάλι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλά δεν θυμάμαι αν έχει Local Control setting ανά κανάλι ή αν έχεις επιλογή να θέσεις το κάθε κανάλι σε external controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου