Προς το περιεχόμενο

2 ερωτήσεις για EQ και Distortion


dellex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους... μπαίνω κατευθείαν στο θέμα:

 

1. Το (Τα) tone control(s), σε ένα OD/Dist πετάλι, έχουν επίδραση στο σήμα πρίν ή μετά την ενίσχυση/παραμόρφωση που κάνει το πετάλι;

 

2. Όταν παίζω με μια μπάντα, επειδή οι "βρωμιές" μου έχουν συνήθως scooped mids από τα πετάλια, αυτό που κάνω είναι να ανεβάζω το mid του ενισχυτή που παίζω ώστε να μη "χάνομαι" μέσα στο μπάσο και τα ντραμς. Αυτό σας φαίνεται "σωστό"; Μήπως το ένα αναιρεί το άλλο, οπότε είναι τσάμπα κόπος;

Τώρα θα μου πείτε, "σωστό" είναι ότι μου ακούγεται καλά στα αυτιά... ναι, εμένα σωστό μου ακούγεται, αλλά δεν θεωρώ ότι έχω και τα καλύτερα αυτιά... και θα ήθελα και την γνώμη σας..

 

thanks...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 :)

 

Όσο για την ερώτηση 1 αν πριν την ενίσχυση/παραμόρφωση του σήματος εννοείς πριν την ενεργοποίηση/πάτημα ;D του πεταλιού τότε τα tone/eq επηρεάζουν το σήμα σου μετά μιας και πριν το πετάλι δεν λειτουργεί αφού αν δεν πατηθεί είναι bypass.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ο dellex αναφερεται στο τι συμβαινει μεσα στο εσωτερικο του πεταλιου, δηλαδη αν το eq section βρισκεται πριν ή μετα το clipping circuitry/preamp που βρισκεται μεσα στο πεταλι. Θα ελεγα οτι αυτο εξαρταται απο το εκαστοτε πεταλι.

 

Οπως και να εχει ομως, για ποιο λογο ακριβως σε ενδιαφερει? Δε καταλαβαινω τι σε ανησυχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεί αυτό ,που είναι σαφώς πιο ενδιαφέρον σαν ερώτηση ;D, έχω και εγώ την ίδια απορία με εσένα...σε τι εξυπηρετεί το να ξέρεις αν είναι πριν ή μετά?

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται απο το πετάλι.

σε κάποια κυκλώματα που έχω δει το equalizer section είναι στο τέλος, πριν το ποτενσιόμετρο του level σε κάποια άλλα αμέσως μετά το πρώτο στάδιο ενίσχυσης..

 

δεν έχει σημασία που βρίσκεται το tone control μέσα στο κύκλωμα του πεταλιού, όπως σου είπαν κ οι πιο πάνω δε χρειάζεται να κάνεις ακραίες ρυθμίσεις εδικά με τα μεσαία της κιθάρας σου, γιατί η περιοχή των μεσαίων είναι η μόνη περιοχή που αφήνουν στην κιθάρα το μπάσο/μποτα και τα πιατίνια :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ο dellex αναφερεται στο τι συμβαινει μεσα στο εσωτερικο του πεταλιου, δηλαδη αν το eq section βρισκεται πριν ή μετα το clipping circuitry/preamp που βρισκεται μεσα στο πεταλι.

ναι, αυτό εννοώ

 

σε τι εξυπηρετεί το να ξέρεις αν είναι πριν ή μετά?

δεν έχω ιδέα  ;D... εγκυκλοπαιδικά ρώτησα...

 

ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις απαντήσεις παιδιά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου