Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση του PC tower


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω έναν υπολογιστή με τον οποίο είναι αδύνατη η ηχογράφηση, λόγω του πολύ ενοχλητικού θορύβου που κάνει... Καμοιά ιδέα μόνωσης χωρίς όμως να ανέβει η θερμοκρασία του υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει σχεδόν αθόρυβο το pc αλλάζοντας τα original ανεμιστηράκια και βάζοντας 8ρια και όχι 12ρια.

Έχω ανοιχτό το πλαϊνο του κουτιου και έχω σύνολο 3 ανεμιστήρες!

1 στη cpu

1 στην vga

1 στο psu

A' date='υπόψη τα έχω και δουλεύουν στα 7volt@1100rpm περίπου και στο psu έχω βάλει ποντεσιόμετρο και ρυθμίζω σαν volume την ένταση των volt και του θορύβου!

Τώρα το μόνο που ακούγεται το βράδυ κυρίως που ησυχάζουν τα πράγματα είναι ο σκληρός δίσκος!Ναι καλά διαβάσατε!Πρέπει να πάρει κανείς και αθόρυβο δίσκο.Έχω έναν 60ρη maxtor και κάνει ένα θόρυβο σαν φύσημα ο άτιμος και βγάζει και μια ψηλή συχνότητα.Αν τον αποσυνδέσω και ανοίξω το pc γίνεται αθόρυβο τελείως.Έχω ακούσει ότι οι samsung είναι αρκετά αθόρυβοι αλλά οι πλέον αθόρυβοι είναι οι 2.5ρηδες που έχουν τα laptop.

Για όποιον ενδιαφέρεται ας κοιτάξει στο http://www.silentpcreview.com/index.php

έχει αρκετές πληροφορίες.[/quote']

Αυτά είχα προτείνει σε παρόμοιο πόστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, εδώ έχουν αναφερθεί διάφορα και υπάρχουν και links:

 

Υδρόψυξη!!!

 

Τώρα, αν καταλαβαίνω μάλλον δεν θέλεις να επενδύσεις σε επιπλέον εξοπλισμό, αλλά να μονώσεις το κουτί του tower ως έχει. Είναι λίγο δύσκολο αυτό, εώς αδύνατο. Ωστόσο, μπορείς να εντοπίσεις ποιά στοιχεία παράγουν τον περισσότερο θόρυβο; Επίσης, ένα μικρό κόστος μπορείς να το αντέξεις;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές. Βασικα σκοπεύω να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου μέσα στον επόμενο χειμώνα. Το καινούργιο σύστημα θα είναι - αν το επιτρέψει ο διαθέσιμος παράς - χωρίς ανεμιστήρες. Έχω αρχίσει και κάνω μια μελέτη σχετικά με τα νέα κουτιά από αλουμίνιο που περιέχουν πολλές ψύκτρες ενσωματωμένες. Όμως μέχρι τότε δε θέλω να επενδύσω κανένα μεγάλο ποσό στον ταπεινό Pentium 4 στα 1500Mhz. Είναι αργός, είναι αργή η μνήμη, είναι 2-3 χρόνια πίσω. Δεν το αξίζει γι'αυτο σκεφτόμουν να κάνω κάτι για να απομονώσω το κουτί, με κάποιον λογικό τρόπο... Έχετε να προτείνετε κάποιο υλικό που θα μπορούσε να κάνει αυτή τη δουλειά; Ο θόρυβος προέρχεται από τους ανεμιστήρες του τροφοδοτικού και του επεξεργαστή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω το ίδιο θέμα τις τελευταίες μέρες, τόσο στο internet όσο και με φίλους που το έκαναν και βλεπω ότι υπάρχουν διάφορα βήματα και τρόποι.

Εγώ θα πάω για υδρόψυξη, ήσυχο τροφοδοτικό και θα βάλω το σκληρό σε κουτί. Θα κοστίσει αλλά δε με νοιάζει γιατί θα βρω την ησυχία μου.

Τα παραπάνω θα τα πάρω από Ελλάδα γιατί για μικρά ποσά δε συμφέρει να πληρώνεις μεταφορικά ή και δασμούς/εκτελωνισμούς(US). Επιπλέον, μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή face to face και αν θες να βάλεις δόσεις.

 

http://pcworld.about.com/magazine/2203p174id114163.htm

 

Διάβασε το φίλε Τάσσο. Τα λέει ένα ένα και κάνεις ότι από αυτά θέλεις μειώνοντας το θόρυβο σταδιακά.

Δεν αναφέρεται στην υδρόψηξη γιατί παρέχει οικονομικές μεθόδους.

 

Είναι παρόμοιο με τα πολύ καλά links που έδωσαν και οι υπόλοιποι αλλά εμένα με βόλεψε στην ανάγνωση.

 

Όσον αφορά την μόνωση του tower εσωτερικά με διάφορα υλικά σκέψου μόνο ότι το κόστος είναι πολύ μικρό και αν ήταν καλή λύση οι διάφορες εταιρείες που φτάχνουν towers θα το εφάρμοζαν. Δημιουργεί περισσότερα προβληματα/έξοδα από όσα λύνει. Δηλαδή, θα χρειάζεσαι καλύτερη ψύξη με αποτέλεσμα κόστος και θόρυβο. Μόνο εάν φτιάξεις ένα ολοκληρωμένο σύστημα ψύξης σε μεγάλο tower έιναι καλό.

 

Αυτά ξέρω.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ευχαριστώ, και βέβαια με βοήθησες!

 

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να αναφέρω πως είναι προ των πυλών ένα νέο στάνταρ στους υπολογιστές, το BTX, απόγονος του ATX, που θα εφαρμοστεί μέσα στο 2005 σε νέα motherboards και towers. Το νέο αυτό πρότυπο υπόσχεται εκτός του μικρού μεγέθους των κουτιών, πολύ καλή ψύξη σε συνδυασμό με χαμηλό θόρυβο. Ίσως μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο τα παρακάτω links:

 

http://www.a1-electronics.net/PcHardware/GenCompInfo/2004/BTX_FormFactor_Nov04.shtml

 

http://www.hardwaresecrets.com/article.php?id=25

 

http://www.pcworld.com/news/article/0,aid,119042,00.asp

 

http://www.thechannelinsider.com/article2/0,1759,1728077,00.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αν απλά αλλάξεις το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή

και το τροφοδοτικό; (ή ίσως μόνο το ανεμιστηράκι στο τροφοδοτικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν ... καλώς σας βρήκα !!! :D

Εδώ και 6 χρόνια έχω ηχομονώσει το κουτί μου ως εξής :

1. Ήσυχο τροφοδοτικό (ΒΑΣΙΚΟ) (Είχα ένα της Enermax, τώρα έχω ένα της Zalman το οποίο συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ)

2. Σιωπηλό Ανεμηστήρι στη CPU (πάλι Zalman)

3. Εσωτερική μόνωση του κουτιού με Ricofon. !!!!

4. Εξωτερική μόνωση πάλι με Ricofon (έξω από το case)

 

... και είμαι πολύ ευχαριστημένος ... κάνω ηχογραφήσεις στα 2 μέτρα και δεν "ακούγεται" καθόλου ... :D ... επίσης δεν είχα ποτέ προβλήματα υπερθέρμανσης (άντε νάχουν "παγώσει" 2-3 φορές σε διάστημα 6 χρόνων) ... χρησιμοποιώ ΑΜD χωρίς όμως overclocking.

 

Παλιότερα είχα κάνει τα εξής :

Απόφαση για motherboard χωρίς ανεμηστήρι στη Northbridge ...

Ειδική case για το HD (δεν αποδίδει ιδιαίτερα ...)

Κάρτα οθόνης χωρίς ανεμηστήρι

Όχι ανεμηστήρια κουτιού ...

 

Αυτά !! ... ΚΑΤΩ ΤΑ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΙΑ !!!

 

/nEwBiE 8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου