Προς το περιεχόμενο

HELP το paypal μου εγινε limited!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη "απόδειξη" που έχει χρειαστεί να διαθέσω ποτέ στο Paypal, είχε διατεθεί με τον εξής τρόπο: Μου είχαν χρεώσει 1 ευρώ (με την έγκρισή μου) και αυτή η χρέωση θα εμφανιζόταν στον επόμενο λογαριασμό της πιστωτικής μου κάρτας, μαζί με έναν κωδικό αριθμό τον οποίο θα έπρεπε να πληκτρολογήσω σε ένα ειδικό πεδίο.

 

Η ιδέα ήταν ότι, για να έχω αυτό τον αριθμό, σημαίνει ότι όντως δέχομαι αυτούς τους έντυπους λογαριασμούς, άρα όντως έχω τη διεύθυνση που έχω δηλώσει.

 

Αν κάποιος είναι βιαστικός, μπορεί (αντί να περιμένει το λογαριασμό) να τηλεφωνήσει στην τράπεζα που έχει εκδόσει τη πιστωτική κάρτα με την οποία έγινε η πληρωμή, για να του δώσουν από τηλεφώνου τον κωδικό αυτό, οπότε η όλη ιστορία λήγει σε δύο-τρεις μέρες.

 

---

 

Ας κατανοηθεί ότι για δοσοληψίες με οργανισμούς του εξωτερικού μέσω πιστωτικών συστημάτων, ή άριστη γνώση αγγλικών είναι προϋπόθεση, καθώς και σημαντική γνώση για το πως λειτουργούν αυτοί οι μηχανισμοί.

 

Συγχαίρω το σύγχρονο έλληνα που νομίζει ότι μπορεί να κάνει αγορές από το εξωτερικό χωρίς τα παραπάνω εφόδια (και μάλιστα, μερικές φορές, χωρίς καν τη δική του πιστωτική κάρτα), αλλά από εκεί και πέρα κάθε πρόβλημα είναι πιθανό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μόνη "απόδειξη" που έχει χρειαστεί να διαθέσω ποτέ στο Paypal, είχε διατεθεί με τον εξής τρόπο: Μου είχαν χρεώσει 1 ευρώ (με την έγκρισή μου) και αυτή η χρέωση θα εμφανιζόταν στον επόμενο λογαριασμό της πιστωτικής μου κάρτας, μαζί με έναν κωδικό αριθμό τον οποίο θα έπρεπε να πληκτρολογήσω σε ένα ειδικό πεδίο.

 

Η ιδέα ήταν ότι, για να έχω αυτό τον αριθμό, σημαίνει ότι όντως δέχομαι αυτούς τους έντυπους λογαριασμούς, άρα όντως έχω τη διεύθυνση που έχω δηλώσει.

 

Αν κάποιος είναι βιαστικός, μπορεί (αντί να περιμένει το λογαριασμό) να τηλεφωνήσει στην τράπεζα που έχει εκδόσει τη πιστωτική κάρτα με την οποία έγινε η πληρωμή, για να του δώσουν από τηλεφώνου τον κωδικό αυτό, οπότε η όλη ιστορία λήγει σε δύο-τρεις μέρες.

 

+1

Αυτό ακριβώς γίνεται.Χρησιμοποιώ το paypal 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

 

Ας κατανοηθεί ότι για δοσοληψίες με οργανισμούς του εξωτερικού μέσω πιστωτικών συστημάτων, ή άριστη γνώση αγγλικών είναι προϋπόθεση, καθώς και σημαντική γνώση για το πως λειτουργούν αυτοί οι μηχανισμοί.

 

Τα αγγλικά δεν είναι προϋπόθεση,επικοινωνούν και σε άλλες γλώσσες όπως Ισπανικά,Γαλλικά και Κινέζικα.Επίσης μπορείς να επιλέξεις τη σελίδα σε αντίστοιχη γλώσσα.Και δε χρειάζεται άριστη γνώσση αγγλικών,μια ικανοποιητική γνώση και πολύ προσοχή χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγγλικά δεν είναι προϋπόθεση,επικοινωνούν και σε άλλες γλώσσες όπως Ισπανικά,Γαλλικά και Κινέζικα.Επίσης μπορείς να επιλέξεις τη σελίδα σε αντίστοιχη γλώσσα.Και δε χρειάζεται άριστη γνώσση αγγλικών,μια ικανοποιητική γνώση και πολύ προσοχή χρειάζεται.

 

Μέα Κούλπα.

Ξέχασα την ευχέρεια που έχουν οι νεοέλληνες στις διάφορες γλώσσες. Όντως αν ξέρετε Ισπανικά, Γαλλικά ή Κινέζικα, δεν είναι απαραίτητο να ξέρετε αγγλικά.

 

:) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέα Κούλπα.

Ξέχασα την ευχέρεια που έχουν οι νεοέλληνες στις διάφορες γλώσσες. Όντως αν ξέρετε Ισπανικά, Γαλλικά ή Κινέζικα, δεν είναι απαραίτητο να ξέρετε αγγλικά.

 

:) :) :) :)

 

 

 

Παρακάμπτω το ειρωνικό του σχολίου,αλλά η ισοπέδωση δεν είναι και ότι καλύτερο.Πολλοί ξέρουν να μιλούν κάποια γλώσσα.Αγγλικά πρωτίστως και μετά Γαλλικά ή Γερμανικά και τελευταία μαθαίνουν και Ισπανικά.Προσωπικά και Αγγλικά μιλάω σε καλό επίπεδο,και Ισπανικά σε καλύτερο εδώ και11 χρόνια.Και δε χρειάζεται να έχεις proficiency για να κάνεις μια συναλλαγή μέσω paypal,αρκεί και το lower.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάμπτω το ειρωνικό του σχολίου,αλλά η ισοπέδωση δεν είναι και ότι καλύτερο.Πολλοί ξέρουν να μιλούν κάποια γλώσσα.Αγγλικά πρωτίστως και μετά Γαλλικά ή Γερμανικά και τελευταία μαθαίνουν και Ισπανικά.Προσωπικά και Αγγλικά μιλάω σε καλό επίπεδο,και Ισπανικά σε καλύτερο εδώ και11 χρόνια.Και δε χρειάζεται να έχεις proficiency για να κάνεις μια συναλλαγή μέσω paypal,αρκεί και το lower.

 

Όταν γράφω "άριστη γνώση της αγγλικής" δεν εννοώ (προφανώς) να μιλά και να γράφει κάποιος τη γλώσσα του Σαίξπηρ (το οποίο είναι αδύνατον), αλλά να έχει ικανοποιητική ευχέρεια στη χρήση σύγχρονης ορολογίας για το ίντερνετ, την αγορά κλπ.

 

Σε διαβεβαιώνω ότι τέτοιο πράγμα σπανίζει εξόχως ανάμεσα στους έλληνες πολίτες και μάλιστα τους νεότερους. Φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι ότι η δική σου γλωσσομάθεια είναι ξεκάθαρα πολύ πάνω από το μέσο όρο, καθώς οι περισσότεροι δεν μιλούν καν σωστά ελληνικά.

 

Η ειρωνεία δε στρέφεται λοιπόν προς εσένα: μάλιστα δεν είναι καθόλου ειρωνεία, αλλά περισσότερο μία απελπισία μπροστά στο φαινόμενο του ότι έχουμε ασκούμενους καταναλωτές πριν ακόμη να έχουμε πολίτες.

 

Φαντάζομαι ότι συμφωνείς, άλλωστε το ίδιο το thread αποτελεί περίτρανη απόδειξη για την ορθότητα των επιχειρημάτων μου, καθώς όλα αυτά που γράφουμε (και εγώ και εσύ) τα γράφει... το Paypal, αλλά περιέργως πως, κάποιοι δεν καταφέρνουν να τα δουν και να τα αξιοποιήσουν.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000

 

Αλλοιως αν δεν υπαρχει θεμα κατανοησης της αγγλικης γλωσσας το μονο που μπορουμε να πουμε σε αυτους που εχουν.."προβληματα" με το Paypal,το ebay,τον Thomann,τις..πιστωτικες καρτες,τις τραπεζες και τα...εμβασματα  & οτιδηποτε αλλο υπαρχει on line ειναι το παρακατω:

 

R.T.F.M. The Silent Film

 

 

;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μόλις ανέβηκε η ΝΙΚΟΝ στην εκτίμησή μου! Ωραίο βιντεάκι και τέλος πάντων δεν ντρέπονται να λένε την λέξη... fucking! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν μπαίνουν καν στον κόπο να διαβάσουν τους όρους χρήσης προτού πατήσουν "accept",πόσο μάλλον να διαβάσουν άλλους όρους,που πολλές φορές έχουν νομική ορολογία η οποία για πολλούς,του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου,είναι άγνωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν μπαίνουν καν στον κόπο να διαβάσουν τους όρους χρήσης προτού πατήσουν "accept",πόσο μάλλον να διαβάσουν άλλους όρους,που πολλές φορές έχουν νομική ορολογία η οποία για πολλούς,του γράφοντος συμπεριλαμβανομένου,είναι άγνωστη.

 

Τελικα ειχε δικιο ο παππους μου που μου'λεγε..."την υπογραφη σου και το πουλι σου πρεπει να προσεχεις ΠΟΛΥ που τα βαζεις"... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου