Προς το περιεχόμενο

Τί Ε-drums να αγοράσω;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δικό μου το λάθος george. Όπως λέει ο chembeast είναι κομπλέ το σετ. Εσύ θέλεις μόνο να βάλεις ένα td6. Με μπέρδεψε η φράση θα πάρω εγκέφαλο και όχι trigger. Θα αντικαταστήσεις λοιπόν τον εγκέφαλο τον td3 με τον 6 και θα είσαι ok! Παρεξήγηση. Προχώρα.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε e-mail που έστειλαστο τόμανν για τον αν μπορώ να αντικαταστήσω τον td-3 με τον td-6 η απάντηση ήταν η εξής:

 

"Hello,

 

no, this is not possible, because the TD 6 module is no longer available seperately, because it is sold out.

Thats why I offered you not the Millenium one. The TD 6 KW is a complete set (it is nearly sold out too) what you can make better in the next few years. You start with the good TD 6 module and you can buy piece by piece the better pads. The Millenium pads are not as good as Roland pads are..."

 

Από την άλλη ρε παιδιά δεν ξέρω, φοβάμαι ότι τα ελαστικά pads θα με κάνουν να ξεχάσω κι αυτά που ξέρω από δυναμικές, επαναφορές, κλπ.

Ο td-6 παρεμπιπτόντως δεν είναι διαθέσιμος γιατί απ'ό,τι μου είπε θα αντικατασταθεί όπου να'ναι με ένα πιο ακριβό.

Σκέφτομαι να αγοράσω τα μιλλένιουμ χωρίς εγκέφαλο και να τσιμπήσω ένα td-6 από κάπου αλλού. Θα τον ρωτήσω προσφορά και θα σας πω.

 

Rockdrum πήρες το πμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, απο ότι φαίνεται το td6 θα αντικατασταθεί από το td9. Γι αυτό δεν το πουλάνε ξεχωριστά και σε ρίχνει να πάρεις ROLAND πλήρες td6 που και αυτό σου λέει θα εξαντληθεί και μετά να το αναβαθμίσεις με καλλίτερα pads. Καλή η ιδέα αλλά περιορίζεσαι στη τιμή. Εκτός αν περιμένεις και μαζέψεις για το td9 που είναι από ότι είδα στο youtube πολύ καλό. Έπειτα πας σε τίποτα μεταχειρισμένο....αλλά...

όσο για τα λαστιχένια (στο λέω γιατί και έχω και το έχουμε συζητήσει εδώ μέσα) όντως δεν είναι όπως το δέρμα κ.λ.π.

Κάνε λίγο το κόπο και διάβασε με υπομονή αυτά που σου πρότεινα. Δε θα βρεις απάντηση αμέσως αλλά σκόρπια. Όπως έμαθα κι εγώ σιγά σιγά για τα e-drums και ακόμα μαθαίνω. Αν καθυστερήσεις για μια αγορά που αξίζει τον κόπο, έχεις δουλειά να κάνεις. Μελέτη σε practice για λίγο καιρό. Αλλά όταν θα πάρεις το καλλίτερο, θα το ευχαριστηθείς και θα έχεις και καλλίτερη μεταπωλητική αξία, από τα millennium.

 

Πήρα το πμ, ευχαριστώ.

Rockdrum

 

Επί τη αφορμή, ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα πμ που στέλνουν και τα καλά λόγια....

 

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι εξυπηρετικός, αυτά παθαίνεις ;D

 

Απ'ό,τι μου είπε ο τόμανν με το νέο εγκέφαλο θα πρέπει από 1190 να υπολογίζω 1500. Είναι πολλά για τα κυβικά μου...

 

Λοιπόν, για να μη γίνομαι κουραστικός, θα κοιτάξω όλα τα τόπικς ένα-ένα που μου έστειλες και θα επανέλθω. Και πάλι σ'ευχαριστώ κι εσένα και όσους απάντησαν εδώ ή με πμ!

 

Το σίγουρο είναι ότι θα κουραστώ μέχρι να καταλήξω κάπου, μακάρι αυτή η επιλογή να με καλύψει. (ώρες ώρες σκέφτομαι το πιο φθηνό μιλλένιουμ να κάνω τη δουλειά μου και να μου μείνουν και στην τσέπη :P)

 

Χαιρετώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καλύτερα να κάνεις οικονομίες και να πάρεις κάποιο καλό εγκέφαλο με εισόδους για add ons κτλ παρά κάτι φθηνό εκτός και εαν τα θες μόνο για εξάσκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βλέπω για το σετ της Roland με τον TD-6 εγκέφαλο. Έχει λαστιχένια pads, αλλά εκ των πραγμάτων κάπου πρέπει να συμβιβαστώ (τουλάχιστον το ταμπούρο είναι με σίτα). Ο συγκεκριμένος εγκέφαλος, δεδομένου ότι θα του προσθέσω ένα επιπλέον πιάτο, θα έχει κανα περιθώριο για επιπλέον add ins λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland TD-6V Percussion Sound Module Specifications:

 

Display - 20 Characters, 2 lines

Connectors - Trigger input jacks: 9, Hi-Hat control jack, Output jacks

(L/MONO, R), Phones Jack, Mix in jack, MIDI connectors (in, out, thru)

Dimensions - 10-1/2" (W) x 7-7/8" (D) x 3" (H)

Weight - 2 lbs. 7 oz.

Υπολόγισε τώρα 3τομ,ταμπούρο,κάσα,hihat,crash,ride σύνολο 8 άρα έχεις μόνο 1 θύρα για επέκταση δηλαδή π.χ. μόνο άλλο ένα crash. Είναι λίγο περιοριστικό άμα το σκεφτείς καλά. Όσο για το TD9 στον thomann έινια 1000+ευρώ περισσότερο από το TD6 λόγω του στοκ που θέλουν να ξεφορτωθούν. Δεν είναι αμελητέα η διαφορά αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα όσον αφορά το οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για τα Roland td-6 πάω. Τα βρίσκω 990€ ολοκαίνουρια...Ούτε το drum store δεν τα δίνει τόσο. 8) Και φυσικά ούτε το τόμανν.

 

@chembeast:

Δυστυχώς φίλε μου ούτε για πλάκα δε μπορώ να διθέσω τόσα. Μου φαίνεται πολύ καλός "συμβιβασμός" η td-6 προς το παρόν. Καλά να είμαστε και αργότερα ποτέ δεν ξέρεις. Όσο για το ένα επιπλέον crash μου φτάνει, καθώς όσο καιρό παίζω με όσα τομ και crash δίνει η Roland. Μάααααγκες αρχίζω και χαίρομαι!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου