Προς το περιεχόμενο

Ποια κονσολα για Recording???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eίμαι υπέρ τις Α)BEHRINGER σου προσφέρει πολλά έχει καλό ήχο και πάρα πολύ καλή τιμή Β)mackie & soundcraft.Tη Υamaha να την προτιμήσεις μόνο σε ψηφιακές κονσόλες και την Phonic να την αποφύγεις γιατί το ηχητικό αποτέλεσμα που βγάζει είναι πάρα πολύ χάλια(ήμουν κάτοχος παλιότερα και ξέρω τη παίζει). 

 

Φίλε μου να προσέχεις να είσαι λίγο πιο σαφής για τις επιλογές σου και πιο αναλυτικός.

Δηλαδή γιατί πρώτα behringer και μετά mackie...?

 

Γιατί τη Yamaha να τη χρησιμοποιήσει μόνο στις ψηφιακές που ούτως ή άλλως οι ψηφιακές

της είναι πολύ ανώτερης κατηγορίας τιμής. 

 

Τεκμηρίωνε αυτά που λες και μην πετάς έτσι πληροφορίες όπως για παράδειγμα

πρότεινες σε άλλο θέμα τετραπύρηνο CPU αγνοώντας ότι εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=153829.0

πολλοί γνώστες απορρίψανε (προς το παρόν) τους quad.

 

Εντελώς καλοπροέραιτα σου τα λέω όλα αυτά καθώς μερικές φορές

(και την πατάω και εγώ ο ίδιος) βγάζουμε εύκολα και ανυπόστατα πληροφορίες.

 

 

Ωραία να το αναλύσω γιατί είναι απλά τα πράγματα.

Τη BEHRINGER XENYX 2442FX την προτείνω σαν πρώτη λύση γιατί πληρώνεις τον ήχο αποκλειστικά και όχι το όνομα (π.χ.mackie).Με λίγα λόγια ζεστό και ωραίο ήχο(ειδικά με το “British EQ” που προσφέρει),εφέ,subgroup,παραπάνω aux send και aux return που δεν έχει η mackie(μιλάω αποκλειστικά σε σύγκριση με την Mickie Onyx 1620) και καλύτερη τιμή.Άρα είναι δυνατόν theoniki να μην τη βάλω σαν πρώτη επιλογή όταν προσφέρει τόσα καλά χαρακτηριστικά σε σχέση με τη  mackie που είναι μια αρκετά καλή κονσόλα αλλά πολύ φτωχή σε χαρακτηριστικά.Τώρα η πικρή αλήθεια για τις analog κονσόλες τις Yamaha είναι ότι ήταν σχεδόν απογοήτευση εκτός από την ΜG σειρά που βγήκε αρκετά καλή σε ηχητικό αποτέλεσμα(αντιθέτως οι ψηφιακές της είναι super, 01V96 και πάνω).Τέλος η επιλογή είναι στην κρίση του καθενός για την κονσόλα θέλει να πάρει και την εταιρία  που θα επιλέξει(πχ.soundcraf,yamaha,mackie,behringer,taskam,tl audio κ.τ.λ.)ανάλογα με αυτό που θέλει να κάνει.Τώρα αν με ρωτάς για τους quad σε σχέση με τους duo υπάρχει σαφώς αρκετή διαφορά σε θέμα σταθερότητας και ταχύτητας multimedia Εφαρμογών αυτό στο λέει ένα κάτοχος με 2 Τoshiba duo core G40 laptop και 2 PC TOWER με επεξεργαστές QX9650 δηλ.guad που κυριολεκτικά δεν παίζονται σε σχέση

με τους duo.Όσο για προβλήματα που λες δεν έχω δει κάτι προς το παρών παρόλο που δουλεύω ΧP με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές μίας και τα vista έχουν ακόμα προβληματάκια.Πάντα φιλικά :)

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη BEHRINGER XENYX 2442FX την προτείνω σαν πρώτη λύση γιατί πληρώνεις τον ήχο αποκλειστικά και όχι το όνομα (π.χ.mackie).

 

Okkkeeeey

 

Με λίγα λόγια ζεστό και ωραίο ήχο(ειδικά με το “British EQ” που προσφέρει),εφέ,subgroup,παραπάνω aux send και aux return που δεν έχει η mackie(μιλάω αποκλειστικά σε σύγκριση με την Mickie Onyx 1620) και καλύτερη τιμή.

 

Okkkeeeeyyyyyyyy

 

Τώρα η πικρή αλήθεια για τις analog κονσόλες τις Yamaha είναι ότι ήταν σχεδόν απογοήτευση εκτός από την ΜG σειρά που βγήκε αρκετά καλή σε ηχητικό αποτέλεσμα(αντιθέτως οι ψηφιακές της είναι super, 01V96 και πάνω

 

Okkkkkkeeeeeeeeeeeeyyyyyyyy λέμε ;D

 

Τώρα αν με ρωτάς για τους quad σε σχέση με τους duo υπάρχει σαφώς αρκετή διαφορά σε θέμα σταθερότητας και ταχύτητας multimedia Εφαρμογών αυτό στο λέει ένα κάτοχος με 2 Τoshiba duo core G40 laptop και 2 PC TOWER με επεξεργαστές QX9650 δηλ.guad που κυριολεκτικά δεν παίζονται σε σχέση

με τους duo

 

Σε αυτό το τελευταίο περί quad πραγματικά πάω πάσο καθώς δε μπορώ να αποδείξω το αντίθετο και εφόσον έχεις εμπειρία δε μου μένει παρά se εμπιστευτώ και να βασιστώ στην άποψή σου αλλά στα τρία πρώτα που παραθέτω θεωρώ ότι έβγαλες συμπεράσματα απλά διαβάζοντας κάποια πράγματα και όχι ακούγωντάς τα αγνοώντας παράλληλα την τεράστια φήμη (όχι μύθο) της mackie...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δες και αυτες τις δυο  8)

 

α). http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=130&products_id=1564

 

β). http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?manufacturers_id=130&products_id=4981

 

μπορεις ανετα με αυτες να κανεις πολυκαναλη ηχογραφηση γιατι εχουν σε ολλα τα μονο καναλια Direct out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη BEHRINGER XENYX 2442FX την προτείνω σαν πρώτη λύση γιατί πληρώνεις τον ήχο αποκλειστικά και όχι το όνομα (π.χ.mackie).

 

Okkkeeeey

 

Με λίγα λόγια ζεστό και ωραίο ήχο(ειδικά με το “British EQ” που προσφέρει),εφέ,subgroup,παραπάνω aux send και aux return που δεν έχει η mackie(μιλάω αποκλειστικά σε σύγκριση με την Mickie Onyx 1620) και καλύτερη τιμή.

 

Okkkeeeeyyyyyyy

 

Τώρα η πικρή αλήθεια για τις analog κονσόλες τις Yamaha είναι ότι ήταν σχεδόν απογοήτευση εκτός από την ΜG σειρά που βγήκε αρκετά καλή σε ηχητικό αποτέλεσμα(αντιθέτως οι ψηφιακές της είναι super, 01V96 και πάνω

 

Okkkkkkeeeeeeeeeeeeyyyyyyyy λέμε ;D

 

Τώρα αν με ρωτάς για τους quad σε σχέση με τους duo υπάρχει σαφώς αρκετή διαφορά σε θέμα σταθερότητας και ταχύτητας multimedia Εφαρμογών αυτό στο λέει ένα κάτοχος με 2 Τoshiba duo core G40 laptop και 2 PC TOWER με επεξεργαστές QX9650 δηλ.guad που κυριολεκτικά δεν παίζονται σε σχέση

με τους duo

 

Σε αυτό το τελευταίο περί quad πραγματικά πάω πάσο καθώς δε μπορώ να αποδείξω το αντίθετο και εφόσον έχεις εμπειρία δε μου μένει παρά se εμπιστευτώ και να βασιστώ στην άποψή σου αλλά στα τρία πρώτα που παραθέτω θεωρώ ότι έβγαλες συμπεράσματα απλά διαβάζοντας κάποια πράγματα και όχι ακούγωντάς τα αγνοώντας παράλληλα την τεράστια φήμη (όχι μύθο) της mackie...  :)

 

 

Tις ειρωνοκοκορομαχίες να σου πω την αλήθεια τις βαριέμαι μιας και ταιριάζουν σε βλάκες ή ανόητους.Καλό είναι επίσης όταν ασκείς κριτική να γνωρίζεις καλά τον άλλον και όχι να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα τύπου έχεις διαβάσει και δεν έχεις ακούσει.Λοιπόν και μιας το έθιξες το θέμα. τη mackie την έχω φάει στην μάπα 5 χρόνια στο σύνολο(5 δικά μου με μία 16άρα και 2 στην σχολή μουσικότεχνολογίας αν σκεφτείς ότι στις υπόλοιπες αίθουσες σχεδόν είχαν 3 behringer τεράστιες και μία μόνο mackie 16άρα)άρα ξέρω πολύ καλά τι ακριβώς παίζει με τον ήχο.Τώρα εδώ και 8 χρόνια δουλεύω με μία Yamaha 01v,behringer ub2442fx,mx2442A και 1 μίκτη vmx1000.Για το λόγο του αληθές πήγαινε να εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=151423.50 Εδώ φίλε μου τι γίνετε?είναι θέμα διαβάσματος απλώς ::) ::).Τέλος δεν αγνόησα τη mackie για τη φήμη της αλλά για τους τζάμπα μάγκες σε θέμα τιμής και χαρακτηριστικών  έτσι είναι είτε σου αρέσει είτε όχι.Τι ποιο απλό ::).

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή όντως και εγώ τις ειρωνικοκορομαχίες πραγματικά δεν τις μπορώ, σου ζητώ συγγνώμη για

το προηγούμενο ύφος μου το οποίο και γενικά αποφεύγω αλλά οι απόψεις σου περί ήχου των Behringer

έναντι των mackie με ξένισαν και για αυτό αντέδρασα με αυτόν τον (σίγουρα) υπερβολικό τρόπο.

 

Έστω λοιπόν ότι εσύ έχεις την δικιά σου άποψη η οποία είναι και δεκτή, σπάνια όμως θα δεις

σε έναν σοβαρό επαγγελματικό εξοπλισμό προιόντα της behringer ή θα τα δεις σε πολύ

συγκεκριμένες θέσεις, όχι όμως καίριες. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όταν είχα τραγουδήσει

μια φορά σε κονσόλα Behringer (αυτές τις μεγάλες τις Eurodesk) αλλά και με monitor Behringer

απλά μου είχε κλείσει ο λαιμός, τόσο σκληρό ήχο δεν είχα ξανακούσει (μπορώ ίσως να μιλήσω

για τον χειρότερο ήχο που έχω παίξει και γενικά έχω και εγώ στο ενεργητικό μου καμιά 200αριά

live στις μισές από τις οποίες ήμουν και ηχολήπτης οπότε δε μιλάω και πολύ στον αέρα).

 

Από την άλλη, αυτό που λες περί "British EQ" είναι εντελώς ανακριβές καθώς το EQ κύκλωμα της

Behringer ουδεμία σχέση έχει με πραγματικά αγγλικά κυκλώματα τα οποία τα βρίσκεις σήμερα

σε όλο και λιγότερες ακριβές κονσόλες. Όσοι, μα όσοι εδώ στο noiz έχουν χρησιμοποιήσει προιόντα

της behringer ένα από τα πρώτα πράγματα που θα σου αναφέρουν είναι το έντονο φύσημα των

προενισχυτών της.

 

Τέλος όσον αφορά τις κονσόλες της Yamaha, οι MG δεν έχουν καλό ήχο (αν δεις και προηγούμενο

thread) και δεν τις θεωρώ "αρκετά καλές". Αυτό όμως που με ξένισε γιατί θεώρησα ότι ήταν τελείως άστοχο

να τις αναφέρεις, και δε βοηθούσε καθόλου στην επιλογή, είναι οι ψηφιακές Yamaha που παίζουν σε άλλη

κατηγορία.

 

Πάντως η προσωπική μου άποψη και για αυτές δεν είναι και η καλύτερη μιας και έχοντας ακούσει την

Yamaha LS9 που θεωρείται και η ακριβή σειρά, σε σύστημα της Nexo GeoT (από τα κορυφαία line

array's στον κόσμο) εισέπραξα πλαστικό, καθόλου ενιαίο και έντονα ψηφιακό ήχο.

 

Αυτές είναι οι δικές μου απόψεις, αυτές που διατύπωσες είναι οι δικές σου τις οποίες σέβομαι

και ο καθένας μπορεί να κρίνει.

 

Πάντως δεν μπορώ να κρύψω το γεγονός ότι ζηλεύω αφάνταστα το ότι έχεις το XP-30... ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου