Προς το περιεχόμενο

Kάρτα usb (esi u46 se). Δεν λειτουργει 5.1


kleftes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Αγόρασα πριν μια εβδομάδα μια κάρτα usb (esi u46 se) που λέει ότι υποστηρίζει 5.1 ηχεία. ότι και αν δοκίμασα ο ήχος ''έβγαινε'' μόνο από 2 κάθε φορά αν και επέλεγα όλα τα κανάλια από το audio devices, πήρα τηλέφωνο στο support center στην Γερμανία και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό!!!!! τότε τι 5.1 υποστηρίζει? υπόψην μιλάω μόνο για ταινίες, μουσική κτλ, όχι για mic kai  hi-z, καμοιά ιδέα?  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι το 5.1 αναφέρεται κυρίως στα παιχνίδια και όχι πάντα και σε μουσική ή ταινίες...

Σε εμένα πχ με την Creative Audigy 2 ZS που υποστηρίζει 7.1 χωρίς το δικό της software η μουσική δεν παίζει surround ,όσο για της ταινίες παλιά έπαιζαν αλλά τώρα κάτι πρέπει να έκανα και πάιζουν 2.1... :-\

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα τηλέφωνο στο support center στην Γερμανία και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό!!!!!

Η ESI γενικώς δεν είναι και η πιο σοβαρή εταιρία στον χώρο (στο λέω δυστυχώς από προσωπική εμπειρία με μια κάρτα της που τώρα μαζεύει σκόνη στο ντουλάπι) και παραμένει απαράδεκτη σε θέματα support.

Τόσο που μου περνάει από το μυαλό ότι οι τεχνικοί της παίζει να είναι Έλληνες πρώην δημόσιοι υπάλληλοι.

 

Anyway μια λύση είναι να χρησιμοποιείς την onboard κάρτα ήχου του υπολογιστή σου για να έχεις πολυκαναλό ήχο στις ταινίες κτλ. και την ESI όταν θές να ηχογραφείς ή να ακους μουσική κάνοντας απλά μια αλλαγή από το Control Panel>Sounds and Audio Devices στο playback device.

 

Η άλλη είναι να ψάξεις άν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα σου χρησιμοποιώντας τις επιλογές του mixer της ESI και βοήθεια από το Forum της εταιρίας.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!! δυστηχώς ήταν μια άτυχη επιλογή!!! τεσπα  θα συνεχίσω΄το ψάξιμο, λέτε να στείλω και κάνα μέιλ στο μαγαζί απο όπου την πήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγοθρος οτι φταιει η καρτα?

 

αν η καρτα σοθ εχει 6 discrete outputs, τοτε μαλλον δεν εχεισ κανει σωστο set up sto cubase (or whatever). 

 

have you tried to create new busses with these 6 discrete channels?

 

sorry i reply in english, but it's really annoying that thing where half wors should be written in greek and the rest in english.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου