Προς το περιεχόμενο

"Ασημένιο Φυλαχτό" Demo.


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!Το κομμάτι αυτό ηχογραφήθηκε πριν 6 μήνες στο studio από έναν πολύ καλό φίλο.Στίχους,μουσική,κιθάρες και φωνή έχω γράψει εγώ.Μπάσο παίχτηκε από τον φίλο-ηχολήπτη και τα υπόλοιπα όργανα είναι midi!

Θα ήθελα την γνώμη σας,τόσο για το κομμάτι σαν σύνολο (αν σας αρέσει δηλαδή.. ;D),καθώς και τεχνικά-ηχοληπτικά θέματα που θέλετε να σχολιάσετε.Thanks for listening! ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φίλε! Το μόνο μου παράπονο είναι ότι στο 1,45 διπλασιάζεται ο ρυθμός απότομα. Ωραία, αλλα έχει ήδη μπεί στο ρεφραίν! Αν επιμένεις να το διπλασιάσεις (εγώ θα προτιμούσα να μείνει αργό, αλλα με πιο groovy ρυθμό) κάντο απο το 1,35.  ;)

 

Γενικώς μου αρέσει πολύ, εντάξει βγάζει μια "ελληνοροκίλα" η οποία είναι λίγο ενοχλητική (για μένα) αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Μου άρεσε πολύ ο ήχος της τσιθάρας σου. Πόθεν έσχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνοροκίλα ε? ;D ;D

Θα το δεχτώ ετυμολογικά...(όπως με συμφέρει δηλαδη..) ;D

Δεν είναι κάτι που επιδιώκω,πέρα απ την πλάκα...Αν είχε αγγλικούς στίχους,ίσως (ελπίζω..) να μην στο έβγαζε..Αν πάλι είναι το όλο ύφος,μάλλον έτσι γράφω.. ::) :) ;)

Τα ντραμς δεν είχαμε την δυνατότητα να μας τα γράψει ντραμερ και έτσι πειραματιστήκαμε και καταλήξαμε σ αυτη την version..Αν τα έπαιζε κάποιος που "παίζει" ντραμς,σίγουρα θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα..no question about it..

Οι κιθάρες έχουν περάσει απ τα χέρια του "κολλητού",οπότε θα σου πω τον κύριο εξοπλισμό μόνο.Δηλαδή για το αρχικό riff και το solo:ibanez rg2570 through pod xt,ενω τα ρυθμικά line 6 700 (d-tuned) through pod xt and some hybrid eq-amplitube-whatever επεξεργασία που μόνο αυτός ξέρει. ;D ;D.Πάντως τίποτα δεν έχει ηχογραφηθεί μέσω ενισχυτή..

Ευχαριστώ για τα comments, ;)!

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας πω την γνώμη μου κ εγώ...

 

Προσωπικά θα ήθελα το πάντα πιο κομπρεσσαρισμένα. Η φωνή ας πούμε δεν έχει ένα συγκεκριμένο level. Καλές οι δυναμικές δε λέω αλλά σε τέτοια κομμάτια χρειάζεται ένταση. Επίσης οι κιθάρες θα έπρεπε να είναι πιο μπροστά κ λιγότερα 'zoomατες' (κ ας είναι απο Pod)... Γενικά του λείπει ο όγκος. Δοκίμασε λίγο να παίξεις με το mastering. Θα ανεβάσει το κομμάτι πολύ.

 

Η σύνθεση είναι ωραία. Μου θυμίζει Μωρα στη φωτιά ή Ενδελέχεια. Αυτο βέβαια μπορεί να οφείλεται στην παραγωγή. Α στο ρεφραιν θα ήθελα δεύτερες φωνές έτσι για να είναι πιο wow!

 

Γενικά πολυ καλός φίλε. Έρχεται το hit-ακι σιγά σιγά...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω boody!!Με τις κιθάρες ακόμα το ψάχνουμε το θέμα..μας λείπει κι εμάς αυτή η "ενισχυτίλα" που θα έκανε πιο ογκώδη τα πάντα,αλλά ένεκα έλλειψης ενισχυτή το παλεύουμε "πλαγίως".. ;D

Οι δυναμικές στην φωνή μου αρέσουν,γιατί έτσι πιστεύω γίνεται πιο "άμεσο" το τραγούδι,άσε που από ένταση έχουμε ένα ολόκληρο chorus..γεμάτο ένταση.Όσο για τις δεύτερες θα συμφωνήσω..κι εγώ τις ήθελα. ;) :)

Για τις επιρροές,δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα,γιατί δεν έχω ακούσει,ούτε Ενδελέχεια,ουτε Μωρά στη φωτιά για να πω ότι με έχουν επιρεάσει (τουλάχιστον στο βαθμό που να "καθορίσουν" το στυλ που γράφω...φυσικά όμως τους ξέρω..),αλλά για να το λες,κάτι θα ξέρεις. ;D

Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε παρα πολυ! Επαθα πλακα και με την φωνη. Ειναι η δευτερη πολυ

καλη που ακουω στο νοιζ(γεια σου Λαμπρε με τον Παπαδακη).Φοβερο ανεβασμα

και κρατημα!!! ΟΚ κατι εχει ψιλοφυγει αλλα εχεις πολυ καλες βασεις.

Το θεμα τις κιθαρας στο intro το εχω κανει λουπα και το λιωνω.

 

Μου φανηκε οτι καπου ακουγα κοψματα ::) και καπου αλλου ενα χτυπο

απο δακτυλα, ξερεις το στιλ του αντε μπαινεις ;D

Αυτα

Θα σας δωσω ενα πολυ μεγαλο μπραβο και.....

ενα edit που εκανα.

 

Καλη συνεχεια περιμενω κι αλλα ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ,digisilence!!

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε,όσο για τα κοψίματα που λες...δεν ξέρω πως βρέθηκαν.. ???..ίσως κατά την μετατροπή από wav σε mp3,ή στο extraction...Πάντως,μπαίνω και χωρίς να μου το λένε.. ;D ;D.

Τα καλά σχόλια,είναι πάντα ένας λόγος ,παραπάνω,για να συνεχίσεις..

 

Στο edit ακούω λίγο επιπλέον βάθος και γενικά πιο "ανοιγμένο" στερεοφωνικά με περισσότερες υψηλές..Ακούω καλά ή παίζουν τ αυτιά μου? ::) :-[ :)

Σ ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου και τα καλά σου λόγια. :)

 

P.S...κι εγώ θέλω κι άλλα,αλλά δεν έχω μπάντα και αυτό δυσκολεύει τα πράγματα.. :-\

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ καλη συνθεση !

Φωνη το ιδιο , μου αρεσε παρα πολυ.

2 πραγματακια μου χτυπησαν λιγο, εχω την εντυπωση οτι στην εισαγωγη στην τριτη φραση τελευταια νοτα νομιζω ειναι φαλτσο (στο 5ο δευτερολεπτο).

Επισης σαν κιθαριστας θα ηθελα λιγο πιο εμπνευσμενο σολο. Να ξεκαθαρισω αυτο το τελευταιο λεγοντας οτι ηδη ειναι καλο ετσι? :) Απλα θα μπορουσες να δωσεις κατι παραπανω ξεφευγοντας λιγο απο το pattern που παιζεις.

Μπραβο για την προσπαθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks heretic!!To solo ακούγοντας το κι εγώ μετά από κάποια ώρα θα θελά να κάνω κάτι διαφορετικό τουλάχιστον την 2η φορα,αλλά επειδή ήταν το πρώτο πράγμα που έπαιξα και εκείνη την στιγμή μου άρεσε σκέφτηκα να το κρατήσω έτσι.Αναμφίβολα τώρα,ξαναγράφοντας το,θα παιζα και κάτι ακόμα.. ::) ;D

Χαίρομαι που σου άρεσε και η φωνή και το κομμάτι,όσο για το φάλτσο δεν νομίζω οτι κάνω λάθος νότα μιας και παίζω το ίδιο πράγμα 4 φορές οπότε θα το άκουγες και μετά... ::) ;)

Anyway,thanks συνάδελφε!! :) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουω και μετα :) τελοσπαντων ισως κανω εγω λαθος.

Τραγουδας πολλα χρονια? Μονο στο ειδος αυτο η και αγγλοφωνα? Μου αρεσει που υψωνεις τη φωνη σε πολλα σημεια , γενικα πιστευω πως ειναι ολοκληρωμενη δουλεια, και οσο για τις αλλαγες ρυθμου εμενα αυτο μου αρεσε περισσοτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου