Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάω μουσική με VSTs - τι χρειάζομαι?


Nikolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια γεια σας

 

θελω να αρχισω να γραφω μουσικη με vst οργανα. και θελω να αγορασω λαπτοπ και οτι αλλο χρεαιζεται... π.χ καρτα ηχου κτλ! εχω ηδη midi keyboard.

 

θα μπορουσε καποιος να με συμβουλεψει για το τι πρεπει να αγορασω? μοντελα λαπτοπ, καρτας ηχου και οτιδηποτε αλλο χρειαζεται!

 

να στε καλα

 

φχαριστω πολυ

 

νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eπειδη τα λες πολυ γενικα δεν μπορουμε να απαντησουμε με ακριβια.

1. Εχεις ιδεα απο καποιο sequencer???

2. Τι μουσικη θες να φτιαξεις???

3. Ποσα θα ξοδεψεις?? ( Πολυ βασικο. Οχι πως αν δωσεις πολλα θα γραφεις καλυτερα αλλα για να ξερω τι να προτεινω)

Υπαρχουν πολλα freeware sequencer και vst για να αρχισεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=738.0

http://www.noiz.gr/index.php?action=tpmod;dl=cat43

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη τα λες πολυ γενικα δεν μπορουμε να απαντησουμε με ακριβια.

1. Εχεις ιδεα απο καποιο sequencer???

2. Τι μουσικη θες να φτιαξεις???

3. Ποσα θα ξοδεψεις?? ( Πολυ βασικο. Οχι πως αν δωσεις πολλα θα γραφεις καλυτερα αλλα για να ξερω τι να προτεινω)

Υπαρχουν πολλα freeware sequencer και vst για να αρχισεις

http://www.noiz.gr/index.php?topic=738.0

http://www.noiz.gr/index.php?action=tpmod;dl=cat43

 

koxcygr σε φχαριστω πολυ για την απαντηση. συγγνωμη εχεις δικιο δεν ειμουν καθολου κατατοπιστικος στην ερωτηση.

 

εχω παραγειλει cubase 4 kai to styl μουσικης που με ενδιαφερει ειναι προς vageli kai yanni με κληση προς vageli. δηλαδη θελω να εχει και καπως ηλεκτρονικα οργανα... τωρα απο ορχιστρεσ κτλ εχω βρει με 200 δολαρια καποια  garitan personal orchestra αν την ξερεις.

 

βασικα σκεφτομαι να ξοδεψω μεχρι 1500 ευρω. για να αγορασω δηλαδη pc ή laptop (ti proteineis?) , καρτα ηχου με midi-firewire και οτι αλλο χρειαστω... το οποιο δεν εχω ιδεα τι θα ειναι....

 

δεν ξερω καν τι χρειαζομαι... to cubase παντως μου ειπαν συγουρα. ελπιζω να καταλαβες στο περιπου.

 

να σαι καλα και παλι

 

νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα σχετικά θέματα για αγορά υπολογιστή που ήδη υπάρχουν. Στη συνέχεια να διαβάσεις τα σχετικά Αρθρα για την κάρτα ήχου.

Μετα θα σου έλεγα ότι τα VST είναι εικονικά όργανα που πρέπει να μαθεις να τα παίζεις και ο τίτλος που έβαλες σημαίνει κάτι σαν "Ξεκινάω μουσική με ψηφιακή φυσαρμόνικα - τι χρειάζομαι?"

Αν είσαι πιανίστας έχεις μια καλή αρχή πάντως. Και πριν αρχίσεις να ξοδέυεσαι πάρε κατι freeware από τα Downloads και μαθε πως δουλεύουν τα DAW γιατι θα πάθεις πολιτιστικό σοκ, με όλα αυτά που θα πρέπει να μάθεις ταυτόχρονα. Ηχοληψία, ενορχήστρωση, προγραμματισμό ήχων, εφέ, κλπ.

Θέλει μελέτη και διάθεση αλλά είναι ωραία όταν τα καταφέρεις!  :)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolis το garitan personal orchestra είναι άψογο vst για αυτό που θες. Επίσης το cubase είναι άψογο αλλά δεν είναι ντε και καλά ότι πρέπει να μάθεις το cubase, όπως είπαν και οι άλλοι ψάξε πρώτα λίγο και άλλα προγράμματα και μετά αποφάσισε. Πχ. πολύς κόσμος κάνει δουλεια με το reaper που ειναι πολύ φτηνό.

Αν θες να ξεκινησεις ενα ταξίδι που θα καταλήξει επαγγελματικό τότε το cubase είναι απο τα τοπ, απλά ίσως δεν σου χρειάζεται τώρα και να ξέρεις ότι πάντα παίζει ρόλο το πρόγραμμα που βολεύει τον καθένα. Πχ. κάποιος μπορει να φτιάξει ολοκληρο επαγγελματικό cd στο "μανα μου με εκαψες" πρόγραμμα, αρκεί να το ξέρει και να εχει μάθει να δουλεύει μέσα από αυτό.

Τώρα για σύστημα, κάρτα ήχου και τέτοια, θα πάρεις ένα laptop αφου θες λαπτοπ με firewire υποστήριξη. Θα πάρεις κάποια κάρτα ήχου φτηνή με έστω 2 κανάλια (για να γράφεις δηλαδή μεχρι και 2 οργανα ταυτόχρονα, για midi πιανοργανο που θα έχεις εσύ λογικά δεν σε ενδιαφέρει να έχει παραπάνω κανάλια) και τέλος θα πάρεις 2 καλά μόνιτορ ηχεία που θα συνδεθούν με την κάρτα ήχου για να σου δώσουν ήχο καλύτερο από τα "creative".

Αν πρέπει να προτείνω κάτι και είσαι μέχρι 1500 ευρώ μαζί με το λάπτοπ δεν ξέρω.

Παντως απο μονιτορ καλα φτηνά ειναι τα Tascam και από κάρτα ήχου οι m-audio.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε κ μία ματιά στο Ableton Live! κ συγκεκριμένα στο Orchestral Instrument collection (http://www.ableton.com/oic). Όσον αφορά τον υπολογιστή αν καταλήξεις ότι χρειάζεσαι laptop κ μάλιστα Macbook που είναι κορυφαία μηχανάκια τότε κοίτα κ εδώ πέρα http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=5918

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια φχαριστω για τις απαντησεις

 

ακουστε που καταληκσα,

 

 

1 cubase 4

2 midi keyboard-εχω

3 audiophile usb απο την m-audio

4 λαπτοπ? η μηπως πρεπει να παρω pc?

 

πως ακουγεται?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια φχαριστω για τις απαντησεις

 

ακουστε που καταληκσα,

 

 

1 cubase 4

2 midi keyboard-εχω

3 audiophile usb απο την m-audio

4 λαπτοπ? η μηπως πρεπει να παρω pc?

 

πως ακουγεται?

 

 

 

Το θέμα "laptop ή desktop" είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Σε laptop συνήθως καταλήγουμε λόγω περιορισμένου χώρου ή λόγω της φορητότητας που προσφέρει.

Εγώ αν ξεκινούσα από την αρχή για ένα νέο home studio, θα επέλεγα να στήσω ένα νέο desktop.

Κάποια στιγμή ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις κάρτα ήχου. Η Audiophile δεν είναι και ό,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορεί.

Αν δεν έχεις πολλή εμπειρία με τα sequencers, ίσως θα ήταν καλύτερα να επενδύσεις στην αγορά ενός πιο "light" πακέτου. Με το Cubase 4 το πιο πιθανό είναι να πελαγώσεις.

 

Γνώμη μου πάντα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις ιδεα απο cubase και ηχολυψια τοτε αρχισε με freeware και βλεπεις. Αν παλι εχεις καποιον δικο σου που θα σε παρει απ το χερι και θα σου διχνει βημα προς βημα το cubase τοτε εξαρταται απο την ορεξη για μαθηση. Ειναι ολα θεμα γνωσης που αποκτατε μεσο διαβασματος και πρακτικης.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου