Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για ηχογραφηση κιθαρας σε live session!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi guys ,λοιπον σε λιγο καιρο θα γραψω με την μπαντα μου μια προπαραγωγη για τον δισκο μας,κυριως αυτο το κανω για να πειραματιστω στην live ηχογραφηση,κατα 90% ξερω τι προενυσχησεις θα χρησιμοποιησω και τι/ποσα μικροφωνα θα βαλω,αλλα υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα στο οτι ειμαστε μονοκιθαροι και σιγουρα στο τλκο αποτελεσμα θελω να εχω 2 κιθαρες δεξια αριστερα,εχω σκεφτει καποιους τροπους και θα ηθελα να ακουσω και καποιες δικιες σας προτασεις ;)

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι/ποσα μικροφωνα θα βαλω

 

αρα μαλλον δεν ξερεις..... ;D

 

μπορεις να κανεις δυο πραγματα για να εχεις στερεο ηχο:

 

1.να γραψεις με ΔΥΟ ενισχυτες (με οσα μικροφωνα θες στον καθενα)  χρησιμοποιωντας ενα στερεο delay ωστε να οδηγεις και τους δυο ταυτοχρονα (& για να εχεις ενα μεγαλο stereo spread) & μετα στη μιξη να παναρεις καθε ενισχυτη hard left & hard right

 

2.να γραψεις με δυο μικροφωνα στον ΙΔΙΟ ενισχυτη (αν εχει 2 μεγαφωνα βαλε απο ενα mic σε καθε μεγαφωνο) & να παναρεις παλι hard left & right το καθε καναλι (λιγοτερο αποτελεσματικη μεθοδος)

 

παντως μην το παρακανεις με το στερεο γιατι "αδυνατιζει" τον ηχο της κιθαρας και "θολωνει" το "τοπιο",χρησιμοποιησε το σε ΚΑΘΑΡΟΥΣ ηχους και οχι σε βρωμικους (χανεις πολυ punch & presence ).

 

για πολλα χρονια εγραφα μόνο stereo και παντα "κατι" μου ελειπε,ακολουθωντας τη συμβουλη ενος μεγαλου Αμερικανου παραγωγου ("nothing beats mono when it comes to gtrs boy..." ;D) που ετυχε να γνωρισω ξαναβρηκα την υγεια μου γραφωντας mono (αλλα χρησιμοποιωντας παντα δυο διαφορετικα μικροφωνα in phase για τον ενισχυτη μου και παναρωντας τα στην ιδια ακριβως θεση) .  

 

για να καταλαβεις τι εννοω ακου εναν δισκο των Peppers δεν υπαρχει πουθενα στερεο κιθαρα για αυτο και τα παντα ακουγονται τοσο καθαρα & punchy.

 

Φυσικα θα ακουσεις και πολλες γνωμες θιασωτων του stereo οποτε ισως τελικα ειναι θεμα γουστου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Άψογη και πολύ χρήσιμη απάντηση...  ;)

Απλά να προσθέσω ότι καλό είναι να πάρεις και κάποιο line out απο τη κιθάρα, για παν ενδεχόμενο.  ;D

 

Εαν αισθάνεσαι experimental το τελευταίο διάστημα και οι περιστάσεις το επιτρέπουν, κράτα και κανα καθαρό κανάλι μέσω Line out ή DI, για μετέπειτα επεξεργασία και reamping.  ;)

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι παραπανω μεθοδοι ειναι καλες (αν και καμια φορα επικινδυνες για ακυρωσεις, οταν δεν ακους μονοφωνικα κατα την διαρκεια του μιξ).

 

Θα ηθελα κι εγω να προσφερω την γνωμη μου, και να πω οτι ενα πολυ καλο τρικ ειναι να ξαναγραψεις την κιθαρα (οτι ακριβως επεξες στο λαιβ).Οι πιθανοτητες να παιξεις ακριβως 100% ιδια, ειναι ανυπαρκτες και ετσι θα ακουγονται πιο μεγαλες, χωρις ομως μεγαλο κινδυνο να τις χασεις στην μονοφωνικη ακροαση (αν και οτιδηποτε παιζει απο 2 ηχεια περιεχει παντα τον κινδυνο, οταν παντρευτει σε ενα ηχειο, να παρουσιασει ακυρωσεις σε διαφορα σημεια του φασματος).

Τα 2 σηματα τα παναρεις οπως προειπαν οι κυριοι...αν θελεις παιζεις και με ενα dly  στην μια μερια (αλλα με προσοχη).

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk και οι δικες μου σκεψεις ειναι αυτες οποτε στο 90% ξερω τι και ποσα mics θα χρησιμοποιησω,οσον αφορα το στερεο εχεις ενα δικιο αλλα στο κεντρο θα υπαρχουν ηδη 2 καναλια μπασου ενα καθαρο και ενα βρωμικο και επισης σιγουρα η μουσικη δεν ειναι τοσο καθαρη(μαλλον καθολου) οσο των ρεντ χοτ,βεβαια σε κανονικη ηχογραφηση εχω καταλαβει οτι χρειαζονται καποια καναλια στο κεντρο αλλα εδω πρεπει να το κανω αρκετα minimal για να μην εχω παρατραγουδα

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση έχει άμεση σχέση με το είδος που παίζεις.

 

Για όγκο στις κθάρες, βάλε τον κιθαρίστα σου να παίξει 2 φορές τα μέρη του, και Panαρε τα 2 αυτά κανάλια συμμετρικά ανάλογα με το γούστο σου (σίγουρα πιο μακριά απο 50L-50R)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση έχει άμεση σχέση με το είδος που παίζεις.

 

Για όγκο στις κθάρες, βάλε τον κιθαρίστα σου να παίξει 2 φορές τα μέρη του, και Panαρε τα 2 αυτά κανάλια συμμετρικά ανάλογα με το γούστο σου (σίγουρα πιο μακριά απο 50L-50R)

το θεμα το ανεβασα κυριως για κους κους φαση λαμπιρη και ετσι  ;D ξερω τι θελω να κανω και τι πρεπει να κανω ,αλλα ειναι ενδιαφερον να δω τι θα εκανε καποιος αλλος,απο την αλλη αυτο που λες δλδ ντουμπλαρισμα και παναρισμα σε λαιβ σεσιον σιγουρα δεν μου ακουγεται ιδιαιτερα ενδιαφερον αφου σκοπος μου ειναι αποκλειστικα να ακουσω πως παιζω με την μπαντα μου τον δισκο λαιβ στο 100% :-\και σιγουρα βαριεμαι να βαζω τον εαυτο μου να παιζει κιθαρες για δευτερη φορα πανω σε συνολο με φυσικο παιξιμο

οτι και να κανεις,εγω το κανω καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα το ανεβασα κυριως για κους κους φαση λαμπιρη και ετσι  ;D ξερω τι θελω να κανω και τι πρεπει να κανω ,αλλα ειναι ενδιαφερον να δω τι θα εκανε καποιος αλλος,απο την αλλη αυτο που λες δλδ ντουμπλαρισμα και παναρισμα σε λαιβ σεσιον σιγουρα δεν μου ακουγεται ιδιαιτερα ενδιαφερον αφου σκοπος μου ειναι αποκλειστικα να ακουσω πως παιζω με την μπαντα μου τον δισκο λαιβ στο 100% :-\και σιγουρα βαριεμαι να βαζω τον εαυτο μου να παιζει κιθαρες για δευτερη φορα πανω σε συνολο με φυσικο παιξιμο

 

Yπαρχουν πολλες τεχνικες ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αυτην που ταιριαζει στον ηχο σου...και αλλωστε αυτο ειναι το ωραιο ...

το ψαξιμο  δηλδη (και το κουσ κουσ στυλ λαμπιρη), μεχρι να ικανοποιηθουν τα αυτια σου

 

Καλο κουραγιο (και μην ξεχνας τα 2 πιο σημαντικα κουμπια του setup σου...το mono και το bypass)

Τα αυτια ακουν καλυτερα απο τα ματια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου