Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής ή προενίσχυση???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί αυτό με τον 5w που είπες και τον κάφρο drummer με παραξένεψε.

 

Στις προβες παιζω με τον 5αρι και μια 1χ12 καμπινα και ακουγομαι μια χαρα,δεν εχω ανεβασει ποτε πανω απο τη μεση ;) (παιζω κατα 90% με καθαρο ηχο)

 

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα μας, τουλάχιστον όπως το έθεσα είναι και οι πρόβες και το live ώστε να έχω τον ίδιο εξοπλισμό. Επειδή δεν έχω εμπειρία από λαμπάτους, για αυτό με παραξένεψε το 5w.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ουσιαστικα αν ΣΕΒΕΣΑΙ τους συμπαικτες σου (δηλ. αν ανηκεις στο 0,0004% των κιθαριστων ;D :)) δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε στη προβα... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικα αν ΣΕΒΕΣΑΙ τους συμπαικτες σου (δηλ. αν ανηκεις στο 0,0004% των κιθαριστων ;D :)) δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε στη προβα... ;)

 

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι drummer έχω παίξει μου ζητάνε να ανεβάσω την ένταση και όχι να χαμηλώσω....Επίσης νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα με την ένταση, οι δυναμικές των drums, που τείνουν να καλύπτουν τα υπόλοιπα, ιδιαίτερα σε μικρούς χώρους.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής ελαφρά στραμμένος προς τον ντράμερ και η κιθάρα να συμπληρώνεται στα side (αν υπάρχουν ) ή και στα monitor των τραγουδιστών. Ειστε ή δεν είστε μπάντα 8) 8)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,αλλωστε δεν ειναι μονο τα ..βαττ που θα σε κανουν να ..ακουστεις απο τα υπολοιπα μελη της μπαντας σου,αν ο ενισχυτης σου ειναι εντονα κατευθυντικος (οπως ειναι οι περισσοτεροι 1χ12 COMBOS ) & 100 watt να ειναι παλι δεν θα ακουει τιποτα ο ντραμμερ σου αν δεν ειναι στραμμενος κατα πανω του...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,αλλωστε δεν ειναι μονο τα ..βαττ που θα σε κανουν να ..ακουστεις απο τα υπολοιπα μελη της μπαντας σου,αν ο ενισχυτης σου ειναι εντονα κατευθυντικος (οπως ειναι οι περισσοτεροι 1χ12 COMBOS ) & 100 watt να ειναι παλι δεν θα ακουει τιποτα ο ντραμμερ σου αν δεν ειναι στραμμενος κατα πανω του...

 

Ναι, το καταλαβαίνω αυτό, Άρα προτείνεις να πάρω έναν μικρό λαμπάτο, να τον έχω στραμμένο προς τον drummer και στην χειρότερη να χρησιμοποιώ μικρόφωνο ή κατευθείαν στην μικροφωνική για να βγαίνει έξω είτε στην πρόβα είτε στο live. Σωστά?

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,οπως κανει ολος ο κοσμος δηλαδη.. ;)

 

Το κουράζω τώρα και sorry. Από αυτούς που μου πρότεινες μου φαίνεται καλή λύση ο handsome devil. Γνωρίζεις αν μπορώ να τον συνδέσω κατευθείαν στην κονσόλα ή αν μόνο μπορώ να τον στείλω μέσω mic?

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o ενισχυτης αυτος δεν εχει line out οποτε δεν μπορεις να τον συνδεσεις με την κονσολα (αλλωστε θα εχεις ΠΟΛΥ καλυτερο ηχο αν χρησιμοποιησεις μικροφωνο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο μέσω mic. Και ίσως είναι καλύτερα έτσι γιατί έχεις πιο φυσικό ήχο, πιάνεις παλμό, κίνηση αέρα, ζωή βρε παιδί μου!!  ;D

 

 

 

 

PS. Πάλι με πρόλαβαν, Χώστα Χώστα Χώστα μου...  :-\

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου