Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με andromeda και cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα σε ολους, ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.

Εχω αγορασει προσφατα το alesis andromeda το οποιο εχω συνδεσει με midi in και midi out στην καρτα ηχου.

Το προβλημα ειναι οτι ενω μεσα στο cubase sx3 ανοιγω midi track και εχω playback, οταν παω να κανω

export αυτο που εχω φτιαξει μου εμφανιζει μια κενη λουπα audio. Καποιος μου ειπε οτι πρεπει πρεπει να

ανοιγω και ενα audio track μαζι με το midi track και να βαζω στο input του την καρτα ηχου μου για να γραφεται αλλα και παλι κανενα αποτελεσμα. Περιμενω την βοηθεια σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συνδέσεις την Line-Out του Andromeda στην Line-In της κάρτας σου και να ηχογραφήσεις το σήμα σε ένα audio track του Cubase. Το έχεις κάνει αυτό;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το εχω δοκιμασει, αλλα το θεμα ειναι οτι θελω να εχω midi track

και οχι απλα να το ηχογραφησω. Σ΄ευχαριστω παντος..

 

Δεν έχεις καταλάβει. Θα τα έχεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Με το midi θα ελέγχεις το όργανο (δηλαδή θα παίζει όταν πατάς play) και με το audio θα ηχογραφείς αυτό που παίζει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει τη συνδεση και με midi και με line (αν και οταν εβαλα το main output του synth στο line input της

καρτας δεν ειχα ηχο και ετσι το εβαλα στο aux in που δουλεψε κανονικα!!?? ) αλλα και παλι δεν μπορω να το ηχογραφησω..  Δηλαδη στο cubase θα ανοιξω ενα midi track με το midi in/out στο in/out της καρτας αντοιστιχα

και μετα ενα audio track (με τι ρυθμισεις στο in/out ομως ??)

και μετα παταω rec με ποιο καναλι ομως επιλεγμενο απο τα 2 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδευτηκες λίγο φιλε...

 

Καταρχην πηγαινε στις ρυθμισεις τς καρτας ήχου και ανοιξε το line in της...

 

Τωρα πως θα γίνει η δουλεια...Το πισι θα στελνει MIDI στο συνθ και αυτο audio πίσω στο πισι..

 

Αρα πατας play αφου εχεις "οπλισει" το audio track να γραψει το εισερχόμενο σημα..

 

Ρυθμισεις του audio, λογικα τις default...Δηλαδη audio in & out της καρτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έμπλεξες. Το μίντι δεν είναι ήχος αλλά πληροφορία. Αυτό στέλνει τις εντολές στο τι νότες πχ θα παίζει το andromeda. Για να ηχογραφήσεις το τι παίζει, πρέπει να το στείλεις σε audio κανάλι και αυτό να ηχογραφήσεις. οι ρυθμίσεις του in out εξαρτάται από το ποιά έξοδος του συνθ πάει σε ποια είσοδο της κάρτας

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Cubase, οι είσοδοι/έξοδοι midi και οι είσοδοι/έξοδοι ήχου είναι διαφορετικές "πόρτες" που πρέπει να τις ανοίγεις και να τις κλείνεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου. Το πως ακριβώς γίνεται αυτό, δεν μπορώ να στο εξηγήσω μέσα από ένα μικρό κείμενο και (ούτως ή άλλως) εξαρτάται από τον αριθμό των εισόδων/εξόδων που έχει η κάρτα ήχου σου. Πρέπει να ρίξεις μία ματιά στις οδηγίες χρήσης.

 

Γενικά όμως: το midi track γράφει (και παίζει) midi σήμα, ενώ το audio track γράφει (και παίζει) ήχο. Τι κάνουμε λοιπόν συνήθως: παίζουμε κάτι και το γράφουμε σαν midi, όπου το διορθώνουμε μέχρι να ακουστεί ακριβώς όπως θέλουμε. Κατόπιν, βάζουμε το midi να παίζει ενώ ενεργοποιούμε το record σε ένα audio track προκειμένου να γράψουμε τον ήχο που θα βγάλει το όργανο καθώς "παίζει" αυτά που του στέλνει το midi track.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται κατι βρηκα στο control panel της καρτας για να ενεργοποιησω τα line inputs..

οσο για το cubase θα το ψαξω αυριο.. ευχαριστω για τα info's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια απορία που πλανάται για την Ανδρομέδα... έχεις ξαναδουλέψει με συνθς και υπολογιστές ή είναι η πρώτη σου απόπειρα; Yποθέτω (ή τουλάχ. ελπίζω) ότι θα έχεις μεγάλη πείρα από σκέτα συνθ χωρίς πισί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου