Προς το περιεχόμενο

Πρόβα-jam ρέγγε-dub


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ ευχαριστώ όλους σας που ασχοληθήκατε πάλι μαζί μου.

 

Σε λίγες μέρες θα εχετε και νεα για το φεστιβάλ στην σαλονικη.

 

http://www.ydrogeioslive.gr/programme.htm

 

Μάλλον θα παίξει φάση με ένα παλικάρι σε dub πρόγραμμα.Θα σας ενημερώσω περαιτέρω.Όσοι πιστοι εν Jah αδερφοί μπορείτε να προσέλθετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Σ αυτά τα είδη μουσικής (funk , reggae, jazz ) αν ο drummer δεν έχει το groove όλο το κομμάτι πάει στράφι. Και ο συγκεκριμένος εδώ παίζει "στεγνά". Συνηθίζεται η μπότα να σκάει στο 3 στη reggae. Εδώ ο θεός Stewart Copeland τα εξηγεί καλύτερα στο βίντεο μετά το 2.15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα pattern που μπορείς να βρείς στη ρέγγε.Είναι και πολλά άλλα....Για το 3 λέω.Μετά το 2,4 τονισμός είναι η μαύρη μουσική απλά.Το αποκτάς αν ακούς μόνο τέτοια μουσική τα έχουμε πει αυτά.Το θέμα εδώ ήταν άλλο και όχι να δούμε αν ο κοπλαντ βαράει καλά τα τύμπανα.Δεν είναι κανείς μας κόπλαντ ουτε θα φτάσει απλα ένα αποδεκτό σημείο πρέπει να αποκτηθεί εν καιρώ.

 

Γενικά άλλο πράμα ρώτησα και πάτε και μου κάνετε μαθήματα ντράμς που δεν έχω και ιδεά βασικά.Για την πλάκα μας εγώ κρίνω οτι είναι μια χαρά και ιδίως για πρώτη πρόβα είναι super και δεν είναι ούτε τσάμικο ούτε καλαματιανό.

 

Το groove πρεπει να το χει κ ο μπάσος κ ο ντράμερ.Και βασικά όλη η μπάντα σίγουρα γιατί χαλάει το πράμα.Έτσι λοιπον θα προτιμήσω ηχογραφημένους ντράμερ-μπασίστες για να είμαι κομπλέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν κρίνεις οτι είναι super τι θες τη γνώμη μας ρε παιδάκι μου; Δε σου κάνω μάθημα drums απλά επισημαίνω ότι το όλο κομμάτι μου χάλασε λόγω έλλειψης groove στα drums.. That's all..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξήγησα τον τρόπο που παρουσιάστηκε η γνώμη σου σαν σύνολο και με τα προηγούμενα και απάντησα λίγο άγαρμπα,βιαστικά,εκνευρισμένα.

 

Δεκτές οι κριτικές απλά το ύφος-στύλ των παρομοιάσεων και των υποδείξεων δεν μου καθισαν καλά στο στομάχι(παρεξηγιάρικο ίντερνετ ίσως).Το λέω αυτό γιατί με έναν άνθρωπο που έχει "παίξει" συνολικά 10 ώρες το πολύ ντράμς δεν υφίσταται ορισμός γκούβ.Εδώ δεν ξέρει που να ακούσει και ακούει τα πλήκτρα κ την κιθάρα όταν παίζει, χάνεται,ανεβοκατεβάζει τέμπο, γενικά είναι σαν να παίζω εγώ τώρα ντράμς που δεν ξέρω τι είναι μπαγκέτα.(ψωμί μήπως?)

 

Έτσι σκέφτηκα και είπα για το οτι είναι μια χαρά και σούπερ.Δεν ξέρω περιπτώσεις ατόμων που να πιάνουν όργανα πρώτη φορά και να παιζουν τον παπά με την φακή μαζί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι σκέφτηκα και είπα για το οτι είναι μια χαρά και σούπερ.Δεν ξέρω περιπτώσεις ατόμων που να πιάνουν όργανα πρώτη φορά και να παιζουν τον παπά με την φακή μαζί.

 

ναι βρε αρχηγε μου αλλα εσεις πατε να ασχοληθειτε με ενα πανδυσκολο ειδος (οπως αποδειχτηκε διατρανως τελικα παρα τις διαφορετικες αποψεις που εξεφρασες σε αλλο ποστ ;)) το οποιο πρεπει καποιος να δουλεψει παρα πολυ για να "κατακτησει" για αυτο αλλωστε σου εδωσα και καποιος βασικες οδηγιες προς ναυτιλομενους :)

 

 

πλακωθειτε στη μελετη και στην ακροαση μουσικης και αν το θελετε οντως θα τα καταφερετε ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ο θείος Stewart τα πε πολύ σωστα!

... εκτός απο κεί που λέει ότι το να παίζεις drums ειναι αστείο...εκεί μου ριξε όλο το ηθικό...

 

επίσης θα συνεχίσω να συμφωνώ με θείο Superfunk σε ό,τι έχει πει μεχρι τώρα γύρω από αυτες τις μουσικές!

{αλλά με το μαλακό. μην προκαλέσουμε και καμία κατάθλιψη στα παιδιά που έκαναν το ΕΓΚΛΗΜΑ να προσπαθήσουν να παίξουν λίιίίιιγο ρεννγκε... :D}

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου