Προς το περιεχόμενο

new demo


shadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

blue : ευχαριστω πολυ για την εκτεταμενη κριτικη και τον χρονο σου.Να σου πω την αληθεια χαιρομαι για το συναισθημα που ανεφερες οτι ενοιωσες και αυτο γιατι μπορει να μην το ξανακουσεις αλλα δεν σε αφησε αδιαφορο οπως μια μουσικη ασανσερ.Σοπρανο (βασικα mezzo) ειναι η κοπελα μου,ο μονος ανθρωπος με μουσικη καταρτηση.Αν ακουσεις και τα υπολοιπα,τραγουδα και σε αλλα.Το cello like ειναι ακουστικη κιθαρα με δοξαρι οπως και στο Haunt αλλα περασμενο απο εφε (ριξε μια ματια στο εξωφυλλο).Ο καημος μου ειναι το τσελλο αλλα ακριβο το σπορ.Και να το αγορασω και να το μαθω και στο τελευταιο θα ειχα μια καποια (μεγαλη)δυσκολια.Βασικα ειμαι στην διαδικασια να μετασκευασω την κιθαρα σε cello-something.

Για να γραψω  βασικα ξεκιναω απο εναν ηχο που μου καθεται καλα σαν βαση και αναπτυσω τα υπολοιπα πανω του.Ειμαι σε νηπιακο σταδιο για να στησω προσχεδιο και πρεπει να βρω και τη δικη μου σημειολογια,αυτο προσπαθω τωρα.

 

Λοιπον τα ακουσα ολα.Δεδομενης της διευκρινισης σου,σου αξιζει αλλο ενα μπραβο που τα εχεις φτιαξει ολα μονος σου.

 

Νιωθω οτι οφειλω να δωσω κ εγω μερικες διευκρινισεις:

Στο (χαμηλό) επίπεδο που βρίσκομαι μουσικά ειναι πολύ σπάνιο να βρω μια μουσική αδιάφορη.Οχι ακριβώς σπάνιο,αλλα φαινεται απο μακρια κ δεν ασχολούμαι μαζι της περα απο ειδικες περιπτώσεις.Το κριτήριο μου πλεον δεν ειναι αν κατι μου κανει κλικ,αλλα αν ειναι αυθεντικό,αν εχει κοπιάσει καποιος που το παρουσιάζει κ δεν υποτιμά το ακροατηριο του με κονσέρβα κ μπλιμπλίκια που μπορεί ο καθένας να αναπαραγει ή αν ακολουθεί μια πεπατημένη "συνταγή για χιτ".

 

Οσον αφορα την εκμαθηση ενος οργανου,νιωθω οτι δεν με καταλαβες.Λεω να το κανεις παράλληλα με αυτο που κανεις,ως κατι ασχετο γτ θεωρώ οτι θα σου χρησιμεύσει (σαν να σου ειπα μαθε να οδηγας κι ας ξερεις να πετας  :)  ).Αν αντιπαθείς μια τετοια ιδεα κ προδικάζεις οτι θα διαφωνείς με αυτον που εχει να σου δωσει κ όχι να πάρει,πιστευω οτι ο δρομος που εχεις διαλέξει παραείναι μοναχικός,ιν φακτ κλειστοφοβικός,αλλα παρόλη τη δυσπιστία μου,σου ευχομαι ειλικρινά το καλύτερο.

 

Ακόμη,να διευκρινισω οτι πολλάκις εχω πει στο παρελθόν οτι υπαρχουν djs (shadow,cam,vadim,krush,kid coala κλπ) που θεωρω πολύ πιο μουσικούς απο ενα σωρο οργανοπαίχτες που θεωρούνται μουσικοί,οπως κ οτι εχω αποψη για το που χρησιμεύει μια προταση με ηχητικο αποτελεσμα που δεν γνωρίζουμε αν πρεπει να την πούμε μουσική κ οτι οσο μπορω την παρακολουθώ.

 

Καλή συνέχεια σου ευχομαι κ πάλι  :)

 

ΥΓ.Δεν θελω να βγω οφτοπικ,αλλα εχω τρεξει σε πολλα πειραματικα φεστιβαλ κ μιας κ ειναι η περιοδος του video art τωρα,να πω οτι τις αλλες φορες που πηγα,ενιωσα οτι ελειπε το "art" γι αυτο φετος το εκαψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη λίγη μου εμπειρία το υστερογραφό σου νομίζω οτι το παρατήρησα(το νιωσα καλύτερα μήπως?).Περισσότερο και σε φοιτητικούς κύκλους για video art.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε trigga μακαρι ολα αυτα να γινοντουσαν και Αθηνα (Πειραια ακομα καλυτερα),μπορει να συμβαινουν δεν το ξερω.Δεδομενης της αποστασης (Βολο δεν εισαι ?) και ακομα χειροτερα της ελλειψης scanner μαλλον θα αρκεστω στο βιβλιο που μου προτεινες.Ευχαριστω παντως για την καλη σου διαθεση

 

φιλε blues

 

Στο (χαμηλό) επίπεδο που βρίσκομαι μουσικά ειναι πολύ σπάνιο να βρω μια μουσική αδιάφορη.Οχι ακριβώς σπάνιο,αλλα φαινεται απο μακρια κ δεν ασχολούμαι μαζι της περα απο ειδικες περιπτώσεις.Το κριτήριο μου πλεον δεν ειναι αν κατι μου κανει κλικ,αλλα αν ειναι αυθεντικό,αν εχει κοπιάσει καποιος που το παρουσιάζει κ δεν υποτιμά το ακροατηριο του με κονσέρβα κ μπλιμπλίκια που μπορεί ο καθένας να αναπαραγει ή αν ακολουθεί μια πεπατημένη "συνταγή για χιτ".

 

μαζι σου 100%!Η ανακυκλωση,το κατι που εφτιαξε καποιος στο pc του με τους standar ηχους ενος..οτιδηποτε και βγαινει σε μια σκηνη να μας παιξει....τον σκληρο του δισκο ειναι κατι που απεχθανομαι.Ειχα προσφατα προταση για support σε live και δεν το κανω γιατι δεν θελω να βαλω το pc να παιζει προηχογραφημμενα πραγματα και εγω να το συνοδευω,δεδομενου οτι δεν γινεται διαφορετικα κατι τετοιο αφου τα εχω "παιξει" ολα μονος μου,παρολο που οι ηχοι ειναι ολοι "φυσικοι" και οχι κονσερβα.

 

Οσον αφορα την εκμαθηση ενος οργανου,νιωθω οτι δεν με καταλαβες.Λεω να το κανεις παράλληλα με αυτο που κανεις,ως κατι ασχετο γτ θεωρώ οτι θα σου χρησιμεύσει (σαν να σου ειπα μαθε να οδηγας κι ας ξερεις να πετας  :)  ).Αν αντιπαθείς μια τετοια ιδεα κ προδικάζεις οτι θα διαφωνείς με αυτον που εχει να σου δωσει κ όχι να πάρει,πιστευω οτι ο δρομος που εχεις διαλέξει παραείναι μοναχικός,ιν φακτ κλειστοφοβικός,αλλα παρόλη τη δυσπιστία μου,σου ευχομαι ειλικρινά το καλύτερο.

 

σε καταλαβα απολυτα και ουτε εδω διαφωνω.Δεν αντιπαθω καθολου την ιδεα και θα το ηθελα οπως ειπα αλλα το προδικαζω (πιθανον λαθος μου) γιατι διαφορους λογους.Δεν θα ειχα προβλημα με τον δασκαλο,εχω με την θεωρια.Εχω προσπαθησει να διαβασω και το 1ο και 2ο βιβλιο θεωριας αλλα δεν.Βλεπω την μουσικη σαν συχνοτητες που διεγειρουν το ακουστικο μας μεσο και κατ΄επεκταση τα συναισθηματα μας.Η θεωρια για μενα ειναι σαν να θελεις να τεκμηριωσεις το "σωστο" κοκκινο στο φασμα του φωτος.Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει και θα κατακρινει την μουσικη θεωρια αιωνων πανω στην οποια εχει στηριχτει οτι υπαρχει εως τωρα στην μουσικη δημιουργια οπως και τα ακουσματα που αγαπω.Απλα οσον αφορα την προσωπικη μου ενασχοληση,μου αρεσει λιγη περισσοτερη ελευθερια.Ισως γι αυτο δεν το θεωρεις μουσικη.Δεν θελω να μπω σε "φορμες".Μοναχικος σιγουρα δρομος,αλλα δεν νομιζω κλειστοφοβικος.Μπορω να αναφερω αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται 10αδες καταξιωμενους δημιουργους ,και σιγουρα ξερεις πολλους απο αυτους ,που δεν ακολουθησαν την πεπατημενη στον τροπο συνθεσης και εκφρασης τους,και αυτο που κανω εγω σιγουρα δεν ειναι οπως ειπες ουτε κατι μοναδικο ουτε πρωτοποριακο.

 

 

Καλή συνέχεια σου ευχομαι κ πάλι  :).

 

ευχαριστω και παλι.να σε καλα ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να πώ οτι είναι πολύ καλή η δουλειά σου για τα δεδομένα τα δικά μας.Οπως είπες πολλοι λίγοι καλλιτέχνες υπάρχουν που εκφράζονται με αυτό τον τρόπο.Μπράβο σου.

 

μαζι σου 100%!Η ανακυκλωση,το κατι που εφτιαξε καποιος στο pc του με τους standar ηχους ενος..οτιδηποτε και βγαινει σε μια σκηνη να μας παιξει....τον σκληρο του δισκο ειναι κατι που απεχθανομαι.Ειχα προσφατα προταση για support σε live και δεν το κανω γιατι δεν θελω να βαλω το pc να παιζει προηχογραφημμενα πραγματα και εγω να το συνοδευω,δεδομενου οτι δεν γινεται διαφορετικα κατι τετοιο αφου τα εχω "παιξει" ολα μονος μου,παρολο που οι ηχοι ειναι ολοι "φυσικοι" και οχι κονσερβα.

 

Στο θέμα playback-κονσέρβας έχω να σου προτείνω κάτι που μπορείς να κάνεις.

 

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=108065973

 

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος κάνει όργια στα λάιβ του.Δες τον και δες τα μηχανήματα.Λάιβ όργανα λουπιέρες μίντι κάρτα ήχου προγραμματα κτλ κτλ.Ισως έτσι θα μπορούσες να κάνει κάτι λάιβ.Το μόνο που θα διαφέρει είναι η λούπα αλλα εσύ ξέρεις πως θα το κάνεις.

 

Τα λέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν οπαδός της ψυχεδέλιας και του noiz (θόρυβος μουσικά , και όχι το site ;D) μπορώ να σου πω μπράβο! το σάββατο έχει ένα noiz party θεσ/νικη στο βιολογικό όπου παίζω με έν φίλο μου live κιθάρα , laptop... έλα!

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι άκουσα στην αρχή με εντυπωσίασε.

 

Εκτιμώ πάρα πολύ όσους μπορούν να δημιουργήσουν με πραγματικά καλό γούστο κάτι τελείως αντισυμβατικό.

 

Κατέβασα όλο το άλμπουμ, να το ακούσω κάποια άλλη στιγμή με την ησυχία μου.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε,αμα το χεις το κανεις,και εσυ το εχεις,πολλα μπραβο και απο μενα,εισαι ενα μουσικο σφουγγαρι και ολα αυτα τα βλεπεις στον υπνο σου σαν τον μακαριστο Στοκχαουζεν,τελειωσε,η συγχρονη τεχνη τρεχει στο αιμα σου,δεν ειπα μουσικη? μα ειπα συγχρονη τεχνη,και επισης να ξερεις οτι αυτο που μετραει ειναι η πραξη και τιποτα αλλο...σου μιλα ενας ανικανος απρακτος,πολλα μπραβο...κλειστοφοβικα και τετοια ειναι αρλουμπες,ακου την φωνη που μιλα μεσα σου,ολα τα αλλα ειναι κενο,μα εσυ εισαι καινος,τελεια....θα κανω και γω ενα τετοιο προτζεκτ,το εκανα με κασετοφωνο το 96,οταν επαιζα κασσετες στους φιλους μου συμφανταρους με φριπλει στο καλο μου το καβαι κ1 και ενα κασσετοφωνο,τελεια,να ξερες ποσο ειχαν χαρει τοτε τα παιδια,νομιζαν οτι ηταν κατι φοβερο,αλλα ξερεις ειναι η κ..λα που τα κανει ολα και συ την διαθετεις.....κιπ ον  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

babakoita ¨ειμαι οπαδος του αναλογικου ηχου και μεσων και στο σημειο που μπορω το εφαρμοζω.Μακαρι να ειχα μια αναλογικη κονσολα και reel αλλα μπατζετ δεν υπαρχει,οποτε συμβιβαζομαι με το pc.Οποιο μεσο και να διαλεξω ομως αναγκαστικα τα περισσοτερα θα ηταν κονσερβα καθως θα επρεπε να παιζω πχ κιθαρα με δοξαρι,κρουστα,να πειραζω το ραδιο και να κανω και φωνητικα ταυτοχρονα  ;D.Η αλλη λυση ειναι και αλλα ατομα στη σκηνη .Thanks παντως για την προταση κα για το οτι σου αρεσε η δουλεια μου

 

avasil¨thank you very much (που λενε και στα live).Mακαρι να μπορουσα αλλα δεν υπαρχει χειροτερο απ'το να δουλευεις βαρδιες.

 

wasted ¨ευχαριστω και περιμενω περισσοτερα μολις ολοκληρωσεις την ακροαση (και θες φυσικα  :D)

 

george_electron :παει και ο Stockhausen,παει και ο Ξενακης,παει και ο Χρηστου και ο Λογοθετης,και ο..,και ο...

Τι μας εμεινε?

ριξε μια ματια,αυτια whatever πιθανον σε ενδιαφερει

http://www.kourl.ru/

http://www.echomusic.gr/artists/adam_is.html  (ειναι απιστευτο !!!)

πραγματικα η κριτικη σου με ανεβασε πολυ και σε ευχαριστω θερμα!

να το κανεις το προτζεκτ τι το αφηνεις?και να το μοιραστεις μαζι μας

ειπες τη μαγικη λεξη :κασετοφωνο,πρεπει να αποκτησω ενα οπωσδηποτε  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Με μπερδέψατε.

 

Από τη στιγμή που δεν έχει μια συγκεκριμένη πορεία δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ως μουσική και ποτέ δεν θα πλήρωνα για να ακούσω κάτι τέτοιο στο hifi μου ή σε live. Ούτε έχω σκοπό να το ακούσω δεύτερη φορά.

 

 

Το χαρακτηρίζω ως "Μουσικό καταλύτη" και μάλιστα πολύ καλό για ταινίες (φυσικά εκεί θα είναι πιο σφιχτό), μιας και που παρουσιάζει ενδιάφερον και δεν το κλείνεις πριν τελειώσει, καθώς επίσης μετά το πέρας της ακροάσεως δεν σου μένει "η μουσική" αλλά το συναίσθημα.

 

Φυσικά όσο αφορά τις ταινίες πρώτα γράφονται κάποιες σκηνές της ταινίας και έπειτα τα sountracks και είμαι σίγουρος πως όποιος παραγωγός ρισκάρει με τον συγκεκριμένο κύριο θα βγει κερδισμένος. Έχει πάθος, του αρέσει ο πειραματισμός, έχει επιμονή, συναίσθημα και είναι ευφάνταστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου