Προς το περιεχόμενο

EMU 0404 & Stylus: ψηφιακός θόρυβος


Johnny

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,

 

Δουλεύω τουλάχιστον 3 χρόνια την audiophile 2496 και δε μου έχει βγάλει ποτέ πρόβλημα με το VST Stylus RMX. Πρόσφατα αγόρασα μια EMU 0404 κι απο τότε το Stylus πάπαλα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Uninstall και ξανά install, ότι έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του Nuendo (καθώς και με το Logic 5,5) και τις ρυθμίσεις της κάρτας, αλλά τπτ.

Το πρόβλημα είναι οτι ο ήχος που βγαίνει απο το Stylus έχει ένα ψηφιακό βόμβο, κάτι σαν clipαρισμα.

Τελικά ευτυχώς που είχα κρατήσει την audiophile κι όπως πιστεύω θα έκανε ο καθένας μας την ξαναέβαλα για να δω αν τουλάχιστον δουλεύει το Stylus με την παλιά κάρτα. Κι όντως όλα super. Όταν ξαναόρισα (εφόσον αφησα και τις 2 επάνω) την EMU το πρόβλημα πάλι ήταν το ίδιο.

 

Καμια ιδεά υπάρχει γι αυτό το ανεξήγητο? Υπόψη όλα τα υπόλοιπα VST δουλεύουν μια χαρά.

 

Johnny

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η M-Audio είναι PCI ενώ η EMU είναι usb-2 σωστά ?

Μάλλον κάπου εκεί είναι η φλόμπα ...

Τί έχουν να πουν οι experts άραγε ??

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή ειναι usb η emu έλεγξε το latency της, καθώς προφανώς δεν μπορεί να κατεβαίνει τόσο χαμηλά όσο η pci maudio. Δες στο πανελ της εκει που λέει κάτι με asio buffers ή latency value και αύξησέ το ως το σημείο από τη μια να μην κάνει αυτά τα κλακ και κλικ και από την άλλη η καθυστέρηση να μην είναι ενοχλητική.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο boukas...Έχω την ίδια κάρτα με σένα και αν και δεν έχω δουλέψει το πρόγραμμα που λες δεν έχω πρόβλημα γενικά.

Στο πρόγραμμα που δουλεύεις και έχει πρόβλημα πήγαινε στα settings της κάρτας ήχου και στο interface ή drivers 'η όπως μπορεί να το λέει επέλεξε "ASIO" και μετά στο output device επέλεξε "ΑSIO E-MU 0404-USB".

Αν αυτά είναι έτσι λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα...Αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε το latency είναι πολύ χαμηλό και θα πρέπει να κάνεις αυτό που σου είπε ο boukas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι οτι ο ήχος που βγαίνει απο το Stylus έχει ένα ψηφιακό βόμβο, κάτι σαν clipαρισμα.

 

Καλημέρα,

 

Το clipping ακούγεται στην αρχή και στο τέλος του ήχου ή σε τυχαία σημεία; Τι λειτουργικό έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει ότι μου αναφέρατε και τιποτα. Σχετικά με το τελευταίο ερώτημα αν το κλιπαρισμα ειναι στην αρχή ή στο τέλος, ακούγεται σ' όλη τη διάρκεια του sample.

Είναι πολύ περίεργο που συμβαίνει αυτό διότι με την audiophile το stylus δεν έχει κανένα πρόβλημα και επίσης όταν ορίζω την emu δεν έχω πρόβλημα με κανένα άλλο vst πέραν του stylus. Ακόμα και το trilogy και το atmosphere λειτουργούν μια  χαρά.

Τι λειτουργικό μου είναι XP. Το δουλεύω με nuendo έχω δοκιμάσει τα πάντα στο audio set up του καθώς και όλες τις περιπτώσεις του Latency της emu, το sample rate και το bit rate.

Αν κάποιος έχει την emu ας την δοκιμάσει με το stylus να δούμε αν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Όπως καταλαβαίνετε έχω φάει κόλλημα. Δεν είναι τόσο ότι μου λείπει το Stylus. Υπάρχουν χιλιάδες άλλα vst. Άλλα όλοι σας πιστεύω θα σας έτρωγε μέχρι να βρείτε τι φταίει.

 

Johnny

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου