Προς το περιεχόμενο

Ούτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επ'ευκαιρίας, ασχολείται κανείς εδώ μέσα με ούτι ή άλλο παραδοσιακό όργανο ??

Εγώ έχω λίγο καιρό που ασχολούμαι με το ούτι και την ανατολίτικη μουσική και έχω μαγευτεί !

Όποιος δεν έχει ακούσει, του προτείνω για αρχή Anouar Brahem , τον "δικό μας" Haig Yazidjan, Simon Shaheen...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομερό!! πολύ όμορφο.

Καλορίζικο.

Παραλίγο να πάρω και εγώ ένα πριν από λίγο καιρό

αλλα με προβλημάτισε η φθηνή τους τιμή (180-200)

και η ποιότητά αυτής της κατηγορίας....

πόσο κόστισε το δικό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ!!!

 

Καλόπαιχτο & είμαι σίγουρος ότι θα σου ανοιχθουν νεοι δρόμοι.

 

Μου έφτιαξες τη μέρα :wink:

 

υγ.εχω ΤΟΝΟΥΣ απο τούρκικη (the best!!) μουσική ,αν θες στείλε mail να σου γράψω τίποτα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου κόστισε αρκετά παραπάνω (1300€) αλλά είναι ότι καλύτερο ! Ο Haig για παράδειγμα παίζει με ούτι σαν το δικό μου από τον ίδιο κατασκευαστή. Έδωσα ότι λεφτά είχα στην άκρη αλλά τα αξίζει και με το παραπάνω...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλορίζικο...

Munir Bushir άκου...Κορυφή...

Και μαροκινή-ανδαλουσιανή μούσικη που ειναι διαφορετικό παίξιμο flamengo style.

 

Ασχολουμε και γώ με ανατολική και παραδοσιακή ελληνική μουσική

Αν θες τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Munir Bashir έχω ένα cd...φοβερός!

Είδα ένα φοβερό μαροκινό στο Μέγαρο την Παρασκευη (μου διαφεύγει το όνομα...)

Παρ - Σαβ - Κυρ είχε στο Μέγαρο διεθνή συνάντηση λαουτοειδών. έπαιζαν Yazidjan, Ξυλούρης (κρητικό λαούτο), Σαραγούδας, ο Μαροκινός, ένας αναγεννησιακό λαούτο, φλαμένγκο κιθάρα (ισπανός) , άταστη κιθάρα ένας Βασίλη Βέτσος κτλ...

Ήταν πολύ ωραία γιατί μέσα σε 6 ώρες (και τις 3 μέρες) έβλεπες τόσα διαφορετικά όργανα , αλλά και πάνω στο ίδιο όργανο τόσο διαφορετικά παιξίματα.

Ως γνωστόν οι άραβες παίχτες έχουν πιο "κιθαριστική" αντίληψη πάνω στο ούτι σε αντίθεση με τους Τούρκους για παράδειγμα.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Munir Bashir έχω ένα cd...φοβερός!

Είδα ένα φοβερό μαροκινό στο Μέγαρο την Παρασκευη (μου διαφεύγει το όνομα...)

Παρ - Σαβ - Κυρ είχε στο Μέγαρο διεθνή συνάντηση λαουτοειδών. έπαιζαν Yazidjan' date=' Ξυλούρης (κρητικό λαούτο), Σαραγούδας, ο Μαροκινός, ένας αναγεννησιακό λαούτο, φλαμένγκο κιθάρα (ισπανός) , άταστη κιθάρα ένας Βασίλη Βέτσος κτλ...

Ήταν πολύ ωραία γιατί μέσα σε 6 ώρες (και τις 3 μέρες) έβλεπες τόσα διαφορετικά όργανα , αλλά και πάνω στο ίδιο όργανο τόσο διαφορετικά παιξίματα.

Ως γνωστόν οι άραβες παίχτες έχουν πιο "κιθαριστική" αντίληψη πάνω στο ούτι σε αντίθεση με τους Τούρκους για παράδειγμα.[/quote']

 

Ήταν να πάω και γώ αλλά επείδη πήρα την 24/96 και το audio buddy δεν πήγα λόγο οικονομικού.

 

Τον munir bashir προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο κοντά σε αύτο που μου αρέσει... Jazzy style...

Και εγώ σε αθτό πειραματίζομαι - προσπαθώ να γράπσω και να παίξω ελληνικά παραδοσιακα - ανατολη - jazz...Έχω πολύ δρόμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου αρέσει πολύ έως υπερβολικά πολύ ο Anouar Brahem και ειδικά οι δίσκοι Khomsa και thimar που είναι πιο jazz-ethnic.

Θεωρείται ο κορυφαίος του είδους (και προσωπικά ο αγαπημένος μου). Έχω κάνει ένα cd mp3 με όλους τους δίσκους του. μπορώ να στο γράψω αν θες.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ήθελα...

Έχω και γώ πολλά audio cd παραδοσιακα- ανατολή-flamengo...

Αν τα θές στα γράφω...

Εχω κανει παλιότερα μαθήματα ούτι με τον γραψα για κανα χρόνο...

Είχα αρχισει να παίζω αλλα τα παράτησα τότε γενικώς με την μουσική γιατι ήταν μια πολυ δύσκολη περίοδος για μένα τότε...

Πούλησα και το ούτι που είχα...

Τέλος πάντων...το μικρόβιο όμως με την ανατολή δε φεύγει... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου