Προς το περιεχόμενο

Bloody και... ρέιβ; (παλιό τραγούδι μου)


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι οι Kmfdm χαρακτηρίζονται ως electro-industrial, αλλά ως industrial-rock.

Αν θες κάτι που να χαρακτηρίζει τη σκηνή αυτή άκου:

Haujobb

Decoded Feedback

Skinny Puppy

Front Line Assembly

:Wumpscut:

Leaether Strip

 

Αν κάποιο από αυτά σου κάνει πες.

 

Μετά μπορείς να πας στο ακραίο τμήμα του, το aggrotech με γκρουπ όπως:

Hocico

Grendel

Feindflug

Tactical Sekt

Aghast View

Psyclon Nine

Suicide commando

κτλ κτλ κτλ

 

ή και στο dark electro σαν:

Placebo Effect

 

αν τελικά ακούσεις κάτι (χλωμό το κόβω) καλώς ήρθες στο κλαμπ

 

Πάντως θα επιμείνω, αν θυμάσε με τι έγραψες να το πεις

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι οι Kmfdm χαρακτηρίζονται ως electro-industrial, αλλά ως industrial-rock.

 

Nαι-ναι, το βαλα για να καταλάβει για τις λαμαρινιές που είχε απορία.

Βασικά εσένα περίμενα να ποστάρεις, για να δούμε τι να ακούσουμε κιόλας.

Κανε ένα τοπ-3 από τις 2 κατηγορίες(ξεχωριστά) που έφτιαξες με γκρουπ-αλμπουμ.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ μου βάζεις δύσκολα τώρα. Θα επανέλθω λίγο μετά με περισσότερα από 3 αλμπουμ καθώς δεν μπορώ να διαλέξω μόνο τόσα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σχεδόν σίγουρο ότι η κάποια μικρή εκτίμηση που υπάρχει στο πρόσωπό μου θα εξανεμιστεί.

 

Σε αυτό είχες δίκιο. Εξανεμίστηκε!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω λιγο τον εξυπνακια με τον ορο rave. δεν υπαρχει ειδος μουσικης rave. rave λενε οι του εξωτερικου τα παρτυ ηλεκτρονικης χορευτικης μουσικης απο ολα τα ειδη της. αυτο που λεμε εμεις Rave-party δεν υπαρχει πουθενα αλλου εκτος της ελλαδας.

 

π.χ. I went to a rave.

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

 

edited:Ok το εψαξα και λιγο wikipedia και υπηρχε ο ορος rave-party αλλα στην αρχη των 80s http://en.wikipedia.org/wiki/Rave

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω λιγο τον εξυπνακια με τον ορο rave. δεν υπαρχει ειδος μουσικης rave. rave λενε οι του εξωτερικου τα παρτυ ηλεκτρονικης χορευτικης μουσικης απο ολα τα ειδη της. αυτο που λεμε εμεις Rave-party δεν υπαρχει πουθενα αλλου εκτος της ελλαδας.

 

π.χ. I went to a rave.

 

8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

 

 

edited:Ok το εψαξα και λιγο wikipedia και υπηρχε ο ορος rave-party αλλα στην αρχη των 80s http://en.wikipedia.org/wiki/Rave

 

 

α γειά σου απο το στόμα μ το πήρες.εδώ στην ελλάδα έχουν σχηματισμένη μια τελείως διαφορετική γνώμη για του το τί ειναι rave.όπως πολλοί λένε α αυτό το κομμάτι είναι hip hop. όμως στην πραγματικότητα το hip hop δέν είναι μουσική ακριβώς,το ραπ είναι η μουσική της hip hop κουλτούρας[υ.γ δέν ειμαι γιο.. ;D ;D]

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπούκα δεν θυμάμαι και πολλά από τότε, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχα φέρει hardware συνθ στο... γραφείο (εκτός από το ότι θα γινόμουν ρεζίλι θα είχα χάσει και τη δουλειά μου). Τα πιο πολλά ήταν samples με βαριά επεξεργασία και παιχνίδια με delays, cutoff, resonance κλπ. Ευχαριστώ πολύ και για τις προτάσεις, θα τις τσεκάρω εν καιρώ, πολύ άγριες και industrial μου φαίνονται (πριν ακούσω έστω και μια νότα). Έχω αρχίσει να τσεκάρω Infected Mushroom (που δεν μου αρέσουν) και Αstral Projection (που κατι μου λένε), και μερικά πιο λάιτ από κλασσικά άλμουμ Global Underground.

 

είναι σχεδόν σίγουρο ότι η κάποια μικρή εκτίμηση που υπάρχει στο πρόσωπό μου θα εξανεμιστεί.

 

Σε αυτό είχες δίκιο. Εξανεμίστηκε!!  :P

 

Χμ, κάτι προυπήρχε δηλαδή!!  :)

 

Τεσπα, αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως είναι σωστό: είχα πέσει στην κλασσική παγίδα του "βάζω πολλά επειδή μου αρέσουν, με την ελπίδα να ακουστούν όλα". Αυτό βεβαίως εξαιρετικά σπάνια πετυχαίνει, και γενικώς ισχύει το "ουκ εν τω πολλώ το ευ" διότι το αυτί ούτως ή άλλως μπορεί να εστιάσει μόνο σε ένα δεδομένο πλήθος μουσικών πληροφοριών.

 

Κατά τα άλλα, εκτός από το χαμό που γίνεται μέσα στο κομμάτι, θα διόρθωνα και το προβληματικό rhythm section (μπασσογραμμή και ντραμς) - θα αφαιρούσα διάφορα για να τα φέρω στην επιφάνεια (μόνο αφαιρούμε όταν θέλουμε να εστιάσουμε ηχοληπτικά σε κάτι, σπάνια προσθέτουμε σε eq ή κανάλια) και θα έβαζα ένα καλό compressing στο ταμπούρο (ανύπαρκτο) και στην μπότα (πλαδαρή και γενικά αίσχος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ναι, το βασικό πρόβλημα είναι ότι όλοι οι ήχοι πλην της κιθάρας είναι στανταρισμένα samples απο κάποιο πακέτο ejay (rave, dance κλπ), πράγμα που κάνει το κομμάτι να μην "στέκει" σαν παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου