Προς το περιεχόμενο

Bloody και... ρέιβ; (παλιό τραγούδι μου)


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, δεν είμαι σίγουρος για το αν θα έπρεπε πραγματικά να το ποστάρω αυτό γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι η κάποια μικρή εκτίμηση που υπάρχει στο πρόσωπό μου θα εξανεμιστεί. Τεσπα, ας πάει στα κομμάτια (δεν είναι τόσο χάλια - προσπαθώ να σας σεβαστώ σαν ακροατές).

 

Το κομμάτι λέγεται "Open Your Eyes... You, Too". Eίναι φτιαγμένο το καλοκαίρι του 2001 κυρίως με samples σε ένα παλιοπισί με onboard κάρτα ήχου και Windows Me (όχι, δεν ήταν καν δικό μου, βρισκόταν σε ένα γραφείο σε μια εταιρία που δούλευα στο εξωτερικό εκείνη την εποχή).

 

Δυστυχώς μου είχε απομείνει από τότε μόνο το τελικό wav κι όχι επιμέρους αρχεία ή κανάλια για να το συνεφέρω, κι έτσι έπρεπε να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ αποκλειστικά σε αυτό. Γεγονός είναι ότι ακούω πολλά που θέλουν βελτίωση αλλά θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας για οτιδήποτε.

 

Είναι στυλ γρήγορου ρεϊβίστικου dance. To έχω εγκαταλείψει εντελώς το στυλ από τότε αλλά θέλω να επανέλθω (εν καιρώ). Ιδού:

 

http://www.box.net/shared/vqxwj3ls0s

 

(κάντε υπομονή plz να το ακούσετε όλο, ακόμη κι αν μισείτε το δεδομένο στυλ - έχει κάποιες αλλαγές προς το ήρεμο στη μέση και στο τέλος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον!!! Αν και δεν είμαι του είδους και με τα λίγα που έχω ακούσει πιστεύω πως το έχεις ;)

 

Για παραγωγή δε μπορώ να σχολιάσω γιατί είμαι εκτός και ακούω από laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φίλε Bloody. Δεν ακούω  rave για να μπορώ να καταλάβω αν είναι ρειβ ή όχι, πάντως αυτό που άκουσα μου άρεσε πολυ!

 

Θα σε συμβούλευα να επανέλθεις σε αυτό το στυλ, διότι η αλήθεια κρύβεται στο μπιτ.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπει σε καποιο ειδος το κομματι τοτε το μονο που του ταιριαζει ειναι industrial electro .....

προτασεις απο καποιον που ακουει τετοια (στο περιπου ;) ):

--χαμηλωσε ελαχιστα τα bpm ...ελαχιστα γιατι μερικοι ηχοι εχουν φτασει στο σημειο να ακουγονται σαν videogame...

--βαλε περισσοτερες "λαμαρινες να χτυπανε μεταξυ τους" ;) νομιζω καταλαβαινεις για ποιον ηχο μιλαω....

--ξεθαψε λιγο περισσοτερο το αρχικο distortion κατα τη διαρκεια του κομματιου

-- κανε κατι με την δομη του κομματιου...σε αυτα τα κομματια δν ειναι σε αυτα τα σημεια που τα εχεις βαλει εσυ τα "χαμηλωματα"...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται πολυ ευχαριστα το κομματι!!

electro industrial θα το χαρακτηριζα και εγω και οχι rave

Θα συμφωνησω και εγω με τον rainbowe στις 3/4 προτασεις του (η δομη του εμενα μου άρεσε)

Πολυ καλο!

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ και όλους ανεξαιρέτως για τα καλά σας σχόλια παιδιά! Industrial electro... χμμμ... δεν έχω επαφή με το είδος αλλά θα το κοιτάξω. Τα bpm μπορούν να κατεβούν αλλά μόνο με time stretch κι όχι με πιο απλές λύσεις (πχ αλλαγή του tempo σε Cubase) γιατί όπως σημείωσα από τότε μου έχει απομείνει μόνο το τελικό wav.

 

"λαμαρίνες που χτυπάνε" ποιοι ήχοι είναι; Για πείτε κανένα χρονικό σημείο και το πώς ακούγονται για να καταλάβω, plz.

 

H δομή μου αρέσει να έχει αντιθέσεις, δεν ήθελα να έχει μόνο "χτύπημα", ας σημειώσω ότι δυστυχώς ή ευτυχώς ποτέ δεν άκουγα αυτά τα είδη... είναι εντελώς κουφό βέβαια να σε ενδιαφέρει να φτιάξεις κάτι μουσικά χωρίς να έχεις ασχοληθεί με τα ήδη υπάρχοντα, χωρίς πολύ συγκεκριμένες ιδέες από πλευράς επιρροών.  :( :-\

 

Μετά από 7-8 χρόνια που ασχολήθηκα για ένα φεγγάρι & το παράτησα εντελώς, προσπαθώ να το διορθώσω αυτό αλλά είμαι εντελώς νέωψ, οπότε θα σας ήμουν υπόχρεος αν σημειώνατε μερικά κλασσικά άλμπουμ σε ρέιβ - industrial electro - trance (άλλο στυλ, ξέρω).

 

 

Kατά τα άλλα, υποθέτω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανταπόκριση γιατί

 

(α) δεν βάζουν καν στα αυτιά τους τέτοια στυλ,

(β) θα νομίζουν ότι τους κάνω καμιά φάρσα με κανένα ανοσιούργημα ξεπεταγμένο για πλάκα...  :-\ Πάντως, θα σημειώσω προσεχώς μερικά πράγματα που θα άλλαζα σήμερα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... ΑΚου Tiesto, δεν ειναι αμεσα rave, trance κλπ, αλλα εχει πολλα στοιχεια, και εχει και ωραια ακουσματα. Επισης, σε ποιο electro πραματα(χωρις παλι να ειναι καθαρα electro), ειναι και ενα γκρουπ που λεγεται Sylver. Βρες και ακου. Τελος, the one and only για μενα Prodigy......

 

Δε γραφω γκρουπ που να ειναι καθαρα rave κλπ, καθως δε τα ακουω... Πολυ μονοτονα για τα γουστα μου... Ελπιζω να βοηθησα... ;)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με το electro industrial δεν έχει καθόλου σχέση, αν και εξαρτάται τι εννοεί ακνείς με αυτό. Πχ δεν έχιε και καμιά σχέση με τα γκρουπ του χώρου αυτού.

 

Πάντως bloody αν θυμάσε πες και λίγο το πως το έγραψες. Προγράματα σύνθια και άλλα τέτοια

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κομματι bloody.

 

Στην αρχή έχεις και κιθάρα?(ή ήχο κιθάρας από συνθ).  θα προτιμούσα τον ήχο πιο καθαρό σε αυτό το σημείο(γιατί όταν μπαίνει το μπιτ στην αρχή γίνεται πανζουρλισμός από ήχους και δεν ξέρεις που να εστιάσεις- ίσως βέβαια αν το κανες να ακούγεται και reversed να ήταν ακόμα καλύτερα, πως γίνεται αυτό αλήθεια?).

 

Κατα τ άλλα ωραίο για το είδος του, θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους για τις λαμαρινιές.

 

Για trance μπορείς να ακούσεις juno reactor και για προς industrial μεριά KMFDM(το "nihil"). Και από prodigy πάντως αν βάλεις τα γνωστά τους(firestarter, breathe, mindfields) θα καταλάβεις από μόνος σου τι είναι οι λαμαρινιές. :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου