Προς το περιεχόμενο

Tube amps..προσέχουμε για να έχουμε!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ψεκάσεις τα ποτενσιόμετρα με ένα spray καθαρισμού επαφών' date=' θα είσαι μια χαρά ![/quote']

 

Υπάρχουν 2 ειδών σπρέυ: αυτά που έχουν λάδι και αυτά που δεν έχουν. Δεν είμαι σίγουρος ποιό κάνει, απλά παλιά που είχα βάλει σπρέυ λαδιού σε κάτι συρρόμενα ποντεσιόμετρα ενώ στην αρχή ήταν μια χαρά, με τον καιρό δημιουργήθηκε λάσπη και κολλάγανε. Μπορεί να το είχα κάνει και λάθος όμως. Σίγουρα κάποιος ξέρει εδώ γύρω.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εναν marshall valvestate 80watt ο οποιος εχει καποιο προβλημα στα ποντεσιομετρα.κανουν ενα θορυβο(χρατσα-χρουτσα) και πολλες φορες δεν ακουγετε τιποτα.μου ειπαν οτι θελουν ψεκασμα με ειδικο καθαριστικο σπρει' date='ειναι ευκολο?μπορω να το κανω εγω?[/quote']

 

Τον 8080 έχω και εγώ με το ίδιο πρόβλημα στο Volume του Boost, εδώ και πολλά χρόνια. Από το 0 ως το 4 χράτσα χρούτσα, κι από το 4ως το 6, απώλεια έντασης.

Εννοείται ότι έχω δοκιμάσει όλα τα spray, τον έδωσα για service, τίποτα... Τους είπα να αλλάξουνε ποτενσιόμετρα, και μου παν ότι το πρόβλημα πάει πιο μέσα, κάτι είναι καμμένο και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Δεν κατάλαβα και καλά γιατί είμαι λίγο σκράπας στα ηλεκτρονικά.

Εν ολίγοις έχω μάθει να ζω με αυτό, αφου ούτως ή άλλως έχω καταργήσει το boost κανάλι, και τον ήχο τον πειράζω από την πεταλιέρα.

Αλλά μ΄αρέσει φοβερά το crunch-normal του! Πάει φοβερά με το στράτο. Μήπως να κάνουμε ένα ξεχωριστό τοπικ με αυτό το θέμα;

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου που δεν έχει stand-by switch ? Να υποθέσω ότι έχει κάποιο relay μια και από τι στιγμή που θα τον ανοίξω μέχρι να ακουστεί ήχος' date=' θέλει κάποιο χρόνο ?[/quote']

 

Δεν έχει stand –by; Ε, τότε είσαι κάτοχος ενός all-tube ενισχυτή!

 

Όταν το rectification (το στάδιο που ισορροπείται – φιλτράρεται η τάση) του ενισχυτή είναι "λαμπάτο" δεν χρειάζεται stand by γιατί οι λυχνίες (πιθανό 5U4 ή ΕΖ81) δεν αφήνουν το ρεύμα να περάσει αμέσως kai έτσι γίνεται φυσικά και ομαλά το ζέσταμα των λοιπών λυχνιών του ενισχυτή σου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση βλαβης ξερετε κανεναν καλο-εμπειρο-εμπιστο τεχνιτη στην αθηνα?εχω και εναν marshall valvestate 80watt ο οποιος εχει καποιο προβλημα στα ποντεσιομετρα.κανουν ενα θορυβο(χρατσα-χρουτσα) και πολλες φορες δεν ακουγετε τιποτα.μου ειπαν οτι θελουν ψεκασμα με ειδικο καθαριστικο σπρει' date='ειναι ευκολο?μπορω να το κανω εγω?[/quote']

 

Σπρέι καθαρισμού για ποτενσιόμετρα. Έτσι θα το ζητήσεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών. Ακολούθησε τις οδηγίες και καθάρισε τα ποτενσιόμετρα καλά χωρίς να αφήσεις πολλά κατάλοιπα του υγρού μέσα τους. Δεν έχουν λάδι αλλά έχουν πολύ ισχυρά χημικά που καταστρέφουν τα ποτενσιόμετρα αν δεν καθαριστούν καλά.

 

Όσο για το stand by, αν και υπάρχει μια γενική αμφισβήτηση από μετρ του είδους, προσωπικά κλείνω τον ενισχυτή κατευθείαν.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 8080 έχω και εγώ με το ίδιο πρόβλημα στο Volume του Boost' date=' εδώ και πολλά χρόνια. Από το 0 ως το 4 χράτσα χρούτσα, κι από το 4ως το 6, απώλεια έντασης.

Εννοείται ότι έχω δοκιμάσει όλα τα spray, τον έδωσα για service, τίποτα... Τους είπα να αλλάξουνε ποτενσιόμετρα, και μου παν ότι το πρόβλημα πάει πιο μέσα, κάτι είναι καμμένο και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Δεν κατάλαβα και καλά γιατί είμαι λίγο σκράπας στα ηλεκτρονικά.

Εν ολίγοις έχω μάθει να ζω με αυτό, αφου ούτως ή άλλως έχω καταργήσει το boost κανάλι, και τον ήχο τον πειράζω από την πεταλιέρα.

Αλλά μ΄αρέσει φοβερά το crunch-normal του! Πάει φοβερά με το στράτο. Μήπως να κάνουμε ένα ξεχωριστό τοπικ με αυτό το θέμα;[/quote']

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στο δικό μου ενισχυτή αλλά βαριέμαι να το φτιάξω :oops: :roll:

 

Όπως το περιγράφεις, περνά ρεύμα στα ποτενσιόμετρά σου από κάποιο βραχυκύκλωμα. Είναι μάλλον κάτι συνηθισμένο σε ορισμένους τύπους ενισχυτών και δεν καταλαβαίνω τι ανταλλακτικά μπορεί να χρειάζεται που να μην υπάρχουν...

 

Ρε μπαγάσα δεν τον ανοίγεις μπας και τον φτιάξεις μόνος σου? Εχισχυτής ήχου είναι, όχι δορυφόρος. ¶κου εκεί, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά... :evil:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'ότι ξέρω ο Bravo έχει solid state rectification(διορθώστε με αν κάνω λάθος).Οπότε δεν τίθεται θέμα για ανορθώτρια λυχνία...Εκτός αν έχει κάποιο κύκλωμα για να εξομοιώσει την ανορθώτρια (όπως κάποιοι traynor).Απλά δεν έχει standby.Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος...don't worry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) καθάρισε τα ποτενσιόμετρα καλά χωρίς να αφήσεις πολλά κατάλοιπα του υγρού μέσα τους. Δεν έχουν λάδι αλλά έχουν πολύ ισχυρά χημικά που καταστρέφουν τα ποτενσιόμετρα αν δεν καθαριστούν καλά.

 

Πως καθαρίζεται εσωτερικά ένα ποτενσιόμετρο;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καθαρίζεται εσωτερικά ένα ποτενσιόμετρο;

 

Γεράσιμος

 

Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο. Συνήθως τα μεταλλικά ποτενσιόμετρα έχουν κάποιες τρυπούλες μέσα στις οποίες ψεκάζουμε το "καθαριστικό"(συνήθως φιάλες οι οποίες διαθέτουν και ειδικό καλαμάκι- σωληνάριο για δύσκολες επιφάνειες) και γυρνάμε το κουμπί μερικές φορές. Κατόπιν γυρνάμε το ποτενσιόμετρο με την τρυπούλα προς τα κάτω και γυρνάμε πάλι το κουμπί ώστε να φύγει το υγρό που είναι μέσα μαζί με τα κατάλοιπα που συγκεντρώθηκαν. Μετά τον καθαρισμό το ποτενσιόμετρο θα γυρνά πιο εύκολα.

 

Σε περίπτωση που τα ποτενσιόμετρα είναι πάνω σε πλακέτα προσέχουμε να μην αφήσουμε μέσα το υγρό και να καθαρίσουμε οποιαδήποτε επιφάνεια λερώθηκε από υπερβολική χρήση του καθαριστικού με μια χαρτοπετσέτα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καθαρίζεται εσωτερικά ένα ποτενσιόμετρο;

Με αφορμή την ερώτηση σου θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ τις εμπειρίες μου με προβληματικά ποτενσιόμετρα.

 

Για όσους δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν σπρέι υπάρχει και η σκληροπυρηνική (έως και μαζοχιστική) μέθοδος την οποία ακολουθώ εγώ … (Την προτείνω για μηχανήματα με σπάνια εξαρτήματα όπως π.χ. synthesizers κλπ . Για κονσόλες με πολλά προβληματικά ποτενσιόμετρα χρησιμοποιώ κι εγώ σπρέι καθότι δεν είμαι τελείως μαζοχιστής :lol: ).

 

Για ποτενσιόμετρα ή faders που είναι φτηνά και οι διαστάσεις τους όπως και του σασί που είναι βιδωμένα επιτρέπουν κάποιο ανταλλακτικό από κατάστημα ηλεκτρονικών, εννοείται ότι τα αλλάζουμε και δεν πάμε στη παρακάτω διαδικασία.

 

Για ποτενσιόμετρα / faders που είναι δύσκολο να βρεθεί ανταλλακτικό ή το κόστος είναι μεγάλο, συνιστώ να αφαιρεθεί το εν λόγο ποτενσιόμετρο να ανοιχτεί προσεκτικά και να καθαριστεί καλά με μπατονέτα με οινόπνευμα. Με αυτό τον τρόπο μπορεί ένα ποτενσιόμετρο/fader 20 και βάλε ετών να γίνει καινούριο. Η μόνη περίπτωση που δεν διορθώνονται είναι αν η μαύρη/καφέ επίστρωση έχει φαγωθεί τελείως σε κάποιο σημείο της διαδρομής όπου πάμε αναγκαστικά για ανταλλακτικό. Η διαδικασία είναι απλή ακόμα και για κάποιον που δεν έχει εμπειρία με κολλητήρι. Χρειάζεται ένα φτηνό κολλητήρι , καλάι και προαιρετικά μια τρόμπα που ρουφάει το καλάι σε περίπτωση που θέλουμε να αφαιρέσουμε ότι είναι κολλημένο σε πλακέτα. Όλα αυτά είναι σχετικά φτηνά και είναι εφικτό να υπάρχουν στην εργαλειοθήκη του καθένα μας.( Για να ανοιχθεί ένα fader ή ποτενσιόμετρο πρέπει να ισιώσουμε με ένα κατσαβίδι τα λυγισμένα μεταλάκια που το κρατάνε κλειστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου